Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı raporu açıklandı: Kanıtlar Suudi Veliaht Prensi Selman’ı gösteriyor

Birleşmiş Milletler yargısız infazlar araştırmacısı Agnes Callamard, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ilgili raporunu açıkladı. Kanıtlar, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ı işaret ediyor.

BOLD – Agnes Callamard ve BM uzmanlarının, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesi olayı ile ilgili aylar süren araştırması sona erdi. Araştırmaya başkanlık eden Callamard, Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de başkonsoloslukta öldürülmesi ile ilgili 101 sayfalık raporunu açıkladı.

Agnes Callamard, Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayındaki kanıtların Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve üst düzey görevlilerin cinayetten sorumlu olduğunu gösterdiğini belirtti. Callamard, cinayetten sonra bazı ülkelerin Suudi Arabistan’a uyguladığı yaptırımların suçsuzluğunu kanıtlayana kadar Veliaht Prens ve onun kişisel varlıklarını kapsayacak şekilde genişletilmesini istedi.

ULUSLARARASI SORUŞTURMA ÇAĞRISI 

BM raportörü Callamard’ın 6 aylık araştırması sonunda kaleme aldığı raporda, “Kaşıkçı önceden planlanmış, kasıtlı ve yargısız bir infazın kurbanıdır. Bu cinayetten uluslararası insan hakları kuralları çerçevesinde Suudi Arabistan Devleti sorumludur” denildi. Callamard, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye adli tıp ve hukukçularla birlikte gelmiş; Türk istihbaratı tarafından tespit edilen “ürpertici ve korkunç ses kayıtlarına” erişim imkanı olduğunu söylemişti. Suudi Arabistan ise Callamard’ın ülkeye gelmesine müsaade etmemişti.

Raporda, elde edilen delillerin konu ile ilgili daha fazla araştırma yapılmasını gerektirdiği belirtildi. Callamard, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterini uluslararası bir soruşturma açmaya çağırdı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

YARGILANAN 11 İSİMDEN FAZLASI VAR!

Agnes Callamard, cinayetle ilgili sorumluluğu bulunan kişilerin Suudi Arabistan’da kapalı kapılar ardında yargılanan 11 kişiden fazla olduğunu kaydetti. Suudi yönetimi cinayetle ilgili 1’i üst düzey 11 devlet görevlisini suçlamış ve tutuklamıştı. Bu kişilerden 5’i için Suudi Savcılığı idam cezası istemişti. Suudi Arabistan’da cinayetle yargılanan en üst düzey isim Ulusal İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri.

Callamard, cinayet sırasında muhtemelen işkence de yapıldığını ve Suudi yetkililerin kanıtların ortadan kaldırılmasından sorumlu olduğunu belirtti. Raporda, Kaşıkçı’yı öldürmek için İstanbul’a gelen 15 kişilik ekibi Ahmed Asiri’nin koordine ettiği ve yönlendirdiğini ancak bu çapta bir operasyonun Veliaht Prensin bilgisi dahilinde olmadan gerçekleştirilemeyeceğini vurguladı.

“SORUŞTURMA İÇİN ÜRKEK ADIMLAR ATTILAR”

Raportör Callamard, raporunda Suudi Arabistan’ı ve cinayete verdiği tepkiyi sert şekilde eleştirdi. Krallığın 11 şüpheliyi soruşturmak için “ürkek adımlar” attığını belirten Callamard, bu kişilerle ilgili yargılamaların kapalı kapılar ardında yapıldığını ve hatta bu kişilerin isimlerinin de açıklanmadığına işaret etti. Callamard, adaletin yerini bulacağı konusunda şüpheli olduğunu belirterek 11 kişi ile ilgili yargılamanın durdurulmasını istedi.

CİNAYETLE İLGİLİ KORKUNÇ DETAYLAR 

Raporda, Türkiye’nin Batılı ülkelerle birlikte Suudi Arabistan’a da verdiği, Başkonsoloslukta kaydedilen ses kayıtlarından bölümler de yer aldı. Kaşıkçı konsolosluğa gelmeden 13 dakika önce 2 Suudi yetkililer Maher Mutreb ve adli tıp uzmanı Salah Tubaigy, bir cesedi parçalama üzerine konuşma yapıyor. Eklem yerlerinin parçalanmasından bahsediliyor.

Ses kayıtlarına göre 15 kişilik infaz ekibi Kaşıkçı’yı kaçırılacağı veya Suudi Arabistan’a götürüleceği, öldürülmeyeceği konusunda ikna etmeye çalışmış. İlk olarak Başkonsolosun odasına götürülen Kaşıkçı’ya Suudi Arabistan’a dönüp dönmeyeceği sorulmuş. Kaşıkçı ise ülkesine ileride döneceğini ifade etmiş. Bir süre daha devam eden konuşmaların ardından boğuşmalar başlamış.

Cemal Kaşıkçı

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ 

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’daki yönetime muhalif görüşleriyle biliniyordu. Türkiye ile birlikte Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve batılı ülkeler cinayetten dolayı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ı suçlamışlardı.

RAPOR, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİNE SUNULACAK

Callamard, hazırladığı raporu 26 Haziran’da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne sunacak. Raporun önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan’a da gönderileceği belirtildi.

47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyinin üyeleri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor. Fransız vatandaşı Agnes Callamard, aynı zamanda New York Columbia Üniversitesi’nde “Küresel İfade Özgürlüğü” İnisiyatifinin başkanlığını yürütüyor.

BM, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili bağımsız soruşturma istedi

Dünya

Almanya’nın seyahat uyarısı artık Türkiye genelini kapsayacak

Almanya tarafından seyahat uyarısından muaf tutulan tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik, Kovid-19 salgını yüzünden riskli ülkeler için uygulanan, seyahat uyarısını güncelledi. Buna göre seyahat uyarısından muaf tutulan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

Bu tarihten itibaren dört ilden Almanya’ya geri dönmek isteyenler artık yola çıkmadan 48 saat içinde kendi imkanlarıyla Türkiye’de Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak.

Testi pozitif çıkanların yine Türkiye’de 14 günlük karantinaya girmeleri, hastalık durumunda ise tedavilerini Türkiye’de yaptırmaları gerekecek.

Ülke ya da bölgelere yönelik seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu ülkelere gerekli olmayan turistik seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Ancak bakanlığın seyahat uyarısı yaptığı ülkeye gidenler, seyahat sigortası gibi konularda çıkabilecek hukuki sorunlardan kendileri sorumlu oluyor.

Türkiye ile en çok turisti ağırladığı Almanya arasında geçen yaz, tatil beldelerindeki önlemler konusunda yoğun trafik yaşandı. Türkiye’nin önlemler konusundaki konseptini uygun bulan Alman yetkililer, tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya’yı seyahat uyarısı kapsamında çıkardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Fransa’ya destek Türkiye’ye NATO uyarısı

 

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan yine sivilleri vurdu: 21 ölü 70 yaralı

Bakü ve Erivan arasındaki ateşkese rağmen Ermenistan yine sivilleri vurdu. Berde şehir merkezine düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 21 sivil Azeri vatandaşı hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı olduğu belirtiliyor.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan savaşında bir kez daha siviller hedef alındı. İlk belirlemelere göre 70 kişinin yaralandığı saldırıda 21 sivil öldü. Diğer yandan kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar da hasar aldı.

ALİYEV: İNTİKAMINI SAVAŞ ALANINDA ALACAĞIZ

Saldırı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Berde’de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin füze saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Berde sakinlerinin intikamı alınacak ve işgalcilere savaş alanında gereken yanıt verilecektir” dedi.

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı ise Ermenistan’ın PKK ile işbirliği yaptığını, buna karşın Azerbaycan Ordusu’nun cephede mücadele ederek 183 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı ise sivillere yönelik saldırıyı kınadığı açıklamasında “İşgal ettiği topraklardan çıkmamak için her yola başvuran Ermenistan yönetimi, akıl ve vicdanını kaybetmiş bir şekilde hareket etmektedir. Bu son saldırı Ermenistan’ın işlediği ve sorumlu tutulacağı savaş suçları listesinde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de “tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru nedenlerimiz var” dedi. Bu arada Esad rejiminin İdlib’e saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti.

BOLD –  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclisi Grubu toplantısı konuşmasında gerekirse Suriye’ye yine operasyon düzenlenebileceği mesajı verdi.

Erdoğan, Hatay’ın İskederun ilçesindeki canlı bomba eylemini anımsatarak, bunun Suriye’ye yönelik operasyonların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Erdoğan,”Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin, bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın İdlib’de Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısını da eleştiren Erdoğan, “Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” dedi.

İDLİB’E YÖNELİK REJİM SALDIRISINDA 2 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’de Esad rejimi ve İran destekli grupların, İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan bir mutabakat çerçevesinde ateşkes sağlanmıştı. Ancak geçtiğimiz gün Rus savaş uçakları Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun eğitim kampını havadan vurmuştu.

Saldırıda 78 Feylaku’ş Şam mensubu hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırı, ateşkesten beri gerçekleşen en büyük çatışma olarak kayıtlara geçti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular