Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Siyah Transporter raporu: 28 kişiden bir kısmı hala kayıp

Siyah Transporter olayları olarak bilinen zorla kaybedilen 28 kişiyle ilgili Hak İnisiyatifi bir rapor yayınladı. Kaçırılanlara yapılan işkencelere ve devletin sessizliğine dikkat çekildi.

BOLD  Ankara merkezli Hak İnisiyatifi Derneği, 2016 Sonrası Kamu Görevlileri Tarafından Yasadışı Alıkonulma İddialarına İlişkin İnceleme ve Araştırma Raporu yayınladı. Raporda, 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL sonrası kamu görevlisi olduğu kişilerin karıştığı zorla kaçırılma vakaları,  kaçırılanların yakınlarıyla yapılan mülakatlar, konu hakkında TBMM’ye verilmiş olan soru önergeleri, konuyla ilgili dava dosyalarına sunulan iddialar ve açık internet kaynaklarından elde edilen bilgilere yer verildi.

SİVİL GİYİMLİ KİŞİLER

Raporda, 2019 yılının Şubat ayından önce toplamda 22 kişinin yasa dışı bir şekilde alıkonulduğuna ilişkin iddiaların bulunduğu, kaçırılarak alıkonulduğu iddia edilen kişilerden Mustafa Özgür Gültekin, Zabit Kişi ve Ayten Öztürk’ün alıkonuldukları süre zarfında kendilerine işkence edildiğine ilişkin, yargı süreçlerine de yansıyan anlatımlarının bulunduğu kaydedildi.

Raporda, 2019 yılının Şubat ayı içerisinde ise toplam altı kişinin yasa dışı bir şekilde alıkonulduğu belirtildi ve bu kişilerin halen kayıp olduğu vurgulandı. Şubat 2019 sonrası alıkonulanların birinci dereceden yakınları ve avukatlarıyla mülakat yapılarak bilgi elde edildiği belirtilen raporda, “Bu kişilerden Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın sivil giyimli kişiler tarafından herkesin gözü önünde gerçekleştirilen bir operasyonla bulundukları evden, Mustafa Yılmaz’ın işe gitmek üzere yola çıktığı sırada birkaç kişilik bir ekip tarafından evinin önündeyken alıkonuldukları iddia edilmektedir. Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek ise, eşinin, kendisi ve çocuklarının da yer aldığı bir aracın içindeyken yaşanan bir kovalamacanın ardından silahlı kişiler tarafından alıkonulduğunu, aynı kişilerin kendisini Ankara’daki evine kadar ulaştırdığını ifade etmektedir” denildi.

FAİLLER BULUNUP CEZALANDIRILMALI

Raporda, devleti yönetenlere seslenilerek, “Kamu otoritesini söz konusu iddiaların araştırılması, kamuoyunun bu iddialar hakkında bilgilendirilmesi, iddialarının doğruluğunun anlaşılması halinde yaşanılan ihlallerin ivedilikle giderilmesi ve faillerin cezalandırılması için harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

16 KİŞİ ANKARA’DA ALIKONULDU

Rapordaki bazı tespitler şunlar: “Daha önce de ifade edildiği gibi 2016 yılından bu yana toplamda 28 kişinin kendisini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından yasadışı bir şekilde alıkonulduğu iddia edilmektedir. 28 kişinin 26’sının Gülen yapılanmasıyla ilişkilendirildiği anlaşılmakta ve en az 16 kadarının ise Ankara’da alıkonulduğu iddia edilmektedir. Öte yandan, 1990’lardaki Toros marka araçları hatırlatırcasına, 2016 yılı ve sonrasında gelişen yasa dışı bir şekilde alıkonma vakalarına ilişkin iddialarda sıklıkla Volkswagen Transporter marka araçların kullanıldığı ifade edilmektedir.”

KAÇIRILANLARA İŞKENCE YAPILIYOR

Raporda kaçırılanlar arasında yer alan tek kadın olan Ayten Öztürk’ün mahkemedeki savunmasına da geniş yer verildi. Öztürk’ün, elektrik, falaka, cinsel taciz, vücudunu yakma, susuz bırakma gibi 6 aylık bir periyotta gördüğü işkenceleri anlatan mahkeme savunmasından alıntılar yapılan raporda, zorla kaybedilenlerin tamamının benzer biçimde işkence gördüğüne ilişkin tespitler yapıldı.

KABUL EDİLEMEZ

Raporda zorla kaçırılma ve alıkonulma iddialarıyla ilgili şunlar kaydedildi: “Özellikle derneğimiz tarafından kendisiyle mülakat yapılan kişilerin bu iddialara ilişkin anlatılarının yeterince detaylı ve hem kendi içinde hem de diğer anlatılarla tutarlılık içinde olduğu değerlendirilmiştir. Bu iddiaların doğru olması halinde; başta bazı vakalarda yaşam hakkı olmak üzere, kişi özgürlüğü ve güvenliği, işkence ve kötü muamele yasağı, adil yargılanma hakkı ve masumiyet karinesi gibi hem uluslararası insan hakları metinlerinde hem de Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında kendisine yer bulmuş olan pek çok hakkın ve ilkenin vahim bir şekilde ihlal edildiğinden bahsetmek gerekmektedir. İşlediği iddia edilen suçtan bağımsız olarak herkes ancak hukuk çerçevesinde alıkonulabilir, sorgulanabilir, yargılanabilir ve cezalandırılabilir. Devletin çeşitli organlarının bazı “zorlukları” aşmak için hukuki prosedürleri “atlaması” telafisi imkansız korkunç sorunlar üretir ve asla kabul edilemez.”

Raporda zorla kaybedilen 28 kişinin akıbetlerinin birbirinden farklı oldukları ve doyurucu kesin bilgilere ulaşılamadığı vurgulandı. Bunlardan bir kısmının halen kayıp, bir kısmının hapishanede tutuklu, bir kısmının ise serbest bırakıldıktan sonra yurt dışına çıkmış olabileceği vurgulandı.

KAÇIRILANLARIN İSİMLERİ

Raporda 2019 Şubat öncesi kaçırılanların isimleri ve kayıp oldukları tarihler şu şekilde:

Sunay Elmas(27 Ocak 2016), Ayhan Oran (1 Kasım 2016). Mustafa Özgür Gültekin (21 Aralık 2016), Durmuş Ali Çetin(17 Mayıs 2017), Hüseyin Kötüce (28 Şubat 2017), Mesut Geçer (26 Mart 2017), Turgut Çapan (31 Mart 2017), Önder Asan(1 Nisan 2017) Cengiz Usta(4 Nisan 2017), Mustafa Özben(9 Mayıs 2017), Fatih Kılıç(14 Mayıs 2017), Cemil Koçak (5 Haziran 2017), Murat Okumuş(16 Haziran 2017), Enver Kılıç (30 Eylül 2017),  Zabit Kişi (30 Eylül 2017), Hıdır Çelik (6 Aralık 2017), Ümit Horzum (6 Aralık 2017), Ayten Öztürk (13 Mart 2018), Orcun Şenyücel (21 Nisan 2018), Hasan Kala(20 Temmuz 2018), Fahri Mert(12 Ağustos 2018), Ahmet Ertürk(16 Kasım 2018)

2019 Şubat sonrası kaçırılanlar ve tarihleri: Gökhan Türkmen (7 Şubat 2019), Yasin Ugan(12 Şubat 2019), Özgür Kaya(12 Şubat 2019), Erkan Irmak(16 Şubat 2019), Mustafa Yılmaz(18 Şubat 2019), Salim Zeybek(20 Şubat 2019)

RAPORUN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Gündem

Türkiye Aralık’ta Çin’den Kovid-19 aşısı alacak

Aşı tartışmaları devam ederken Türkiye kararını verdi. 5 milyon doz Çin aşısı 40 gün sonra Türkiye’de olacak. Alman ve Rus aşısı için görüşmeler ise devam ediyor.

BOLD – Bir yanda aşı üretme çalışmaları, diğer yanda mevcut aşıların ne kadar güvenli olduğu tartışılıyor. Tartışmalar devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Bakan Koca, Türkiye’nin Çin’den Kovid-19 aşısı alacağını duyurdu.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE YOLUNDA

Hürriyet’ten Osman Müftüoğlu’na koşuna Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre ilk Çin aşısı Aralık başlarında Türkiye’de olacak. SinoVac’ın CoronoVac aşısının ilk partisinde 5 milyon doz aşı alınması kararlaştırıldı.

ÖNCELİK ÇİN’DE, YERLİ AŞIDA TARİH NİSAN AYI

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı Almanya’da çalışmaları devam eden BioNTech’in aşısının alınması için de görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Rusya ile de aşı için görüşmeler devam ediyor. Diğer yandan Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre yerli aşı çalışmalarında kritik tarih Nisan 2021. Şu an 16 ayrı firma Türkiye’de aşı çalışmalarına devam ediyor. Mart sonu ya da Nisan başında yerli aşının kullanılması hedefleniyor.

Bakanlık, şu aşamada Çin aşısında yan etkinin daha az olacağını düşünüyor. Kasım sonu itibarıyla Türkiye’deki testlerde aşı ile sağlanan bağışıklık düzeyinin ve güvenlik meselesinin yeterli olduğuna dair verilerin” elde edilmesi halinde aşı alımı gerçekleşecek.

İSTANBUL MERCEK ALTINDA

Diğer yandan Bakan Koca salgının son durumunu da değerlendirdi. Avrupa’nın salgında yeni üs olduğunu belirten Koca, kış aylarıyla birlikte ikinci pikin yaşanmasının beklendiğin söyledi. Başta İstanbul olmak üzere Marmara havzası için endişeler devam ederken çalışmaların İstanbul’da yoğunlaşması bekleniyor. Sağlık Bakanı Koca ise özellikle vatandaşların dikkatli olmasını ve fedakarlık göstermesi istedi.

Bugün de 69 kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Gündem

Bugün de 69 kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün 69 kişi Kovid-19’dan dolayı hayatını kaybetti, 2 bin 91 kişide ise koronavirüs tespit edildi. Bakan Koca, İstanbul’da vakaların arttığına dikkat çekti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 bin 91 kişiye koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu, 69 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Koca, ağır hasta sayısı ise bin 699 olarak açıklandı.

AĞIR HASTA SAYISI BİN 699

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 69 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 91 yeni hasta tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle 9 bin 727 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 359 bin 784’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 573 oldu. Ağır hasta sayısı ise bin 699 olarak açıklandı.

BAKAN KOCA’DAN İSTANBUL VURGUSU

Koca, “Bugün yapılan 113.427 test sonucunda 2.091 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Hastaların tedavisi özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza emanet. Tedbirlere uymak ise bizim sorumluluğumuz. Birlikte mücadele edelim” dedi. Koca ayrıca tüm vakaların yüzde 40’nın İstanbul’da olduğunu belirterek, “5 gün İstanbul’dayız. Toplam vakaların yüzde 40’ı İstanbul’da. Salgına karşı organize olalım” dedi.

24 Ekim koronavirüs tablosu ise şöyle:

 

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Gündem

Ankara-Paris hattında gerilim tırmanıyor; Fransa, büyükelçisini çekiyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğu ile ilgili açıklamasına Paris, Ankara Büyükelçisi’ni geri çekerek tepki gösterdi.  

BOLD – Fransa Cumhurbaşkanlığı Elysee Sarayı’ndan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki yorumlarının “kabul edilemez” olduğu açıklaması geldi. Fransa, Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu Paris’e çağırdı.

HAKARETLERİ KABUL ETMİYORUZ

AFP haber ajansına konuşan bir Fransa Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri kabul edilemez. Abartı ve kabalık bir yöntem değildir. Erdoğan’dan politikasını değiştirmesini istiyoruz, çünkü bu her açıdan tehlikeli. Gereksiz polemiklere girmiyoruz ve hakaretleri kabul etmiyoruz” ifadesinde bulundu.

ERDOĞAN, “ZİHİNSEL TEDAVİYE İHTİYACI VAR” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Kadir Has Stadyumu’nda AKP Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Bu Macron denilen zatın İslam’la derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir! Öncelikle akli noktadan kontrol” demişti.

 

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

Okumaya devam et

Popular