Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tesla Model 3’ten pikap yaptılar: Truckla

Tesla tutkunları, merakla beklenen pikap bir türlü gelmeyince çareyi buldu. Simone Giertz, yeni aldığı Tesla Model 3’ü modifiye ederek lüks bir pikaba çevirdi.

BOLD – Uzun zamandır pikap üretmesi beklenen Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bunun için söz vermiş olsa da firmadan şimdiye kadar ne bir çıkış tarihi ne de tasarımla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu bekleyişten sıkılan Simone Giertz isimli bir kadın, yeni aldığı Tesla Model 3 üzerinde değişiklikler yaparak ortaya spor arabadan bozma lüks bir pikap çıkardı.

Giertz ve tamirci arkadaşlarının ortak çalışması sonucunda birçok kişinin uzun zamandır beklediği Tesla model pikap gerçek oldu. Yalnızca bu görev için bir adet Tesla Model 3 alıp yapım aşamasını video çekerek YouTube’da paylaşan Giertz, aldığı Tesla’nın sahip olduğu ilk araç olduğunu da belirtti.

Birkaç ay süren çalışmanın sonucunda Giertz ve ekibi, aracı parçalarına ayırıp eski pikap parçalarını kullanarak tekrardan birleştirdi.

Dünya

ABD, Türkiye’yi dinlemek için Philips’ten yardım almış

Amerikan ve Alman istihbaratlarının bütün dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG’yi satın aldığının ortaya çıkması sonrası eski Philips çalışanı kriptolog Cees Jansen, Türkiye’ye kırılması kolay şifreleme cihaz satıldığını söyledi.

BOLD – Hollandalı teknoloji devi Philips’in, Türkiye’de şifreli iç görüşmeleri dinleyebilmesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yardım ettiği iddia edildi.

Euronews’ten Enis Günaydın’ın haberine göre eski Philips çalışanı kriptolog Cees Jansen, Türkiye’ye kırılması kolay şifreleme cihaz satıldığını söyledi.

1976 İLA 1982 ARASI NATO ÜYELERİ ARASINDA KULLANILDI

Hollandalı basın kuruluşu Argos’a konuşan Jansen, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Philips’ten yardım aldığı süreci anlattı.

Jansen, şifresini kırmayı kolaylaştırdıkları cihazın Aroflex ismindeki bir teleks olduğunu açıkladı. Cihaz, 1976 ila 1982 arası NATO üyeleri arasında güvenli iletişimi sağlamak için kullanılıyordu.

ALMANYA İŞ BİRLİĞİNİ REDDETTİ HOLLANDA İSTİHBARATI KABUL ETTİ

Ancak Türk hükumeti, elçilikleri ile iletişim kurmak ve iç görüşmelerde faydalanmak üzere cihazdan satın almak istedi. Jansen’e göre NSA ise cihazı, kırılması kolaylaştırılmış şekilde Türklere satmak istedi. Almanya iş birliğini reddetti. Bunun üzerine Amerikalılar, görüşmeleri Hollanda istihbaratı ve üretici firma Philips ile devam ettirdi.

ORİJİNAL CİHAZA GÖRE KIRILMASI DAHA KOLAY

Aroflex’in üreticileri Philips ve Siemens, açık pazarda da söz konusu cihazın bir türünü satıyordu. Şirket içinde ‘Beroflex’ şeklinde adlandırılan cihazın kırılması, orijinal Aroflex’e göre daha kolaydı.

Ancak Türkiye’ye doğrudan ‘Beroflex’ satmaları halinde Türk hükumetinin bunu fark edeceğini söyleyen Jansen, “Benden Aroflex görünümlü ama aslında Beroflex olan bir cihaz üretmemi istediler” açıklaması yaptı.

FİKİR DEĞİŞTİRDİĞİ İÇİN AÇIKLAMA YAPTIĞINI SÖYLÜYOR

Zamanında yapılanı sorgulamadığını ve patronlarının talebini yerine getirdiğini söyleyen Jansen, fikir değiştirdiği için açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

120’DEN FAZLA ÜLKEYİ CRYPTO AG ÜZERİNDEN DİNLEMİŞLERDİ

Geçtiğimiz günlerde The Washington Post gazetesinin yayımladığı bir haberde Amerikan ve Alman istihbarat birimlerinin 120’den fazla ülkeye şifreleme cihazı satan Crypto AG’yi satın aldığını ortaya çıkarmıştı.

Çavuşoğlu: Lavrov’a kalıcı ateşkes çağrısı ilan edilmeli dedim

Okumaya devam et

Dünya

BM’nin Libya Özel Temsilci Yardımcısı: Silah ambargosunu ihlal edenler hesap vermeli

BM Libya Özel Temsilci Yardımcısı Stephanie Williams, bu ülkeye yönelik uygulanan silah ambargosunun ‘şaka’ gibi bir hal aldığını ve ihlal edenlerin hesap vermesi gerektiğini belirtti.

BOLD – Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Özel Temsilcisinin Yardımcısı Stephanie Williams, silah ambargosunun ‘şaka’ gibi hal aldığını ve ihlal edenlerin hesap vermesi gerektiğini söyledi.

KARADAN, HAVADAN VE DENİZDEN İHLALLER YAPILIYOR

Münih Güvenlik Konferansı’nda basın toplantısı düzenleyen Williams, “Silah ambargosu şaka gibi birşeye dönüştü. Bu konuya önem verilmeli. Karadan, havadan ve denizden yapılan ihlaller nedeniyle durum iyice karmaşık bir hal aldı ancak bunun yakından izlenmesi ve hesap sorulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

SON 9 YILDIR SİLAH AMBARGOSU SÖZ KONUSU

BM, 2011’den bu yana Libya’ya silah ambargosu uyguluyor.

Libya ile ilgili geçen ay düzenlenen Berlin zirvesi sonrası yayımlanan karar metninde de ambargonun senelerdir sık sık birçok ülkece delindiği vurgulandı.

KARARIN DELİNDİĞİNE DAİR ARAŞTIRMA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Metinde, ambargo kararının fiiliyata geçirilmesi ve ambargonun delindiğine dair iddiaların araştırılması çağrısı yapıldı.

“Türkiye ile her konuda tam bir anlaşma mümkün olamayacak”

Okumaya devam et

Dünya

Çavuşoğlu: Lavrov’a kalıcı ateşkes çağrısı ilan edilmeli dedim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile Münih’te yaptığı görüşmeye dair açıklama yaptı. Lavrov’a İdlib’de kalıcı ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

BOLD – Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib merkezli kriz devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Münih Güvenlik Konferansı’nda biraraya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus meslektaşına, “İdlib’de saldırganlığın durması ve artık kalıcı ateşkes tesis edilmesi gerektiğini söyledik” dedi.

RUSYA’NIN HAVA DESTEĞİ İLE SALDIRISINI SÜRDÜRÜYOR

Suriye hükumeti, 2019’un sonlarından bu yana silahlı muhalif örgütlerin elinde kalan son büyük yer İdlib’i geri almak üzere Rusya’nın hava desteğiyle operasyonlarını yoğunlaştırdı. İdlib eyaletinin büyük bölümü muhaliflerin kontrolünde bulunuyor.

Soçi Anlaşması kapsamında İdlib’de gözlem noktaları bulunan Türkiye de son haftalarda buraya yönelik askeri yığınağına hız verdi.

SON İKİ HAFTADA 1 SİVİL VE 13 ASKER ŞEHİT OLDU

Suriye ordusunun son iki haftada Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı gözlem noktalarına yönelik saldırısında 1 sivil ve 13 asker şehit düştü.

BARZANİ, BENSOUDA, TSOGTBAATAR VE KURTİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Çavuşoğlu, Münih’te Lavrov’un yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Moğolistan Dışişleri Bakanı Damdin Tsogtbaatar ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile de görüşmeler yaptı.

Erdoğan, Libya’da Rusya’yı hedef aldı: Bizzat Rusya üst düzeyde bu savaşı yönetiyor!

Okumaya devam et

Popular