Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan’dan Kaşıkçı raporu değerlendirmesi: Bedelini ödeyecekler

Birleşmiş Milletler’in gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve yetkilileri suçlayan raporunu değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi bunlar bu işin bedelini ödeyecekler, hesabını verecekler” dedi.

BOLD – Agnes Callamard ve BM uzmanlarının, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesi olayı ile ilgili aylar süren araştırması sona erdi.

Araştırmaya başkanlık eden Callamard, Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de başkonsoloslukta öldürülmesi ile ilgili 101 sayfalık raporunu açıkladı.

Agnes Callamard, Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayındaki kanıtların Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve üst düzey görevlilerin cinayetten sorumlu olduğunu gösterdiğini belirtti.

ERDOĞAN: BEDELİNİ ÖDEYECEKLER, HESABINI VERECEKLER 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’daki bir etkinlikte yaptığı konuşmada BM’nin Kaşıkçı raporuyla ilgili “Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili şu anda BM raporunu açıklıyor ve raporda Suudiler’in bu işte kesinlikle suçlarının, bilgilerinin olduğunu, Türkiye’ye karşı takındıkları tavrın da yanlış olduğunu söylüyorlar. Şimdi bunlar bu işin bedelini ödeyecekler, hesabını verecekler” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: SORUMLULARIN HESAP VERMESİNE YÖNELİK TAVSİYELERİNİ KUVVETLE DESTEKLİYORUZ 

Twitter hesabından raporu değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler (BM) Raportörü Callamard’ın Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına, sorumlularının hesap vermesine yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyoruz” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: RAPOR, TÜRK MAKAMLARININ TESPİTLERİNİ TEYİT ETTİ 

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada raporun, cinayetin aydınlatılmasına yönelik olarak Türk makamlarınca yapılan soruşturma kapsamında varılan tespitleri teyit ettiğini belirtti.

Açıklamada, raporun Kaşıkçı cinayetinin uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı bir şekilde, önceden planlanmak suretiyle gerçekleştirildiğini gözler önüne serdiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı, Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle açığa kavuşturulması ve sorumlularının hesap vermesinin sağlanması için BM üyesi tüm ülkeleri ve ilgili uluslararası kuruluşları rapordaki tavsiyeleri hayata geçirmek için gayret sarf etmeye davet etti.

SUUDİ ARABİSTAN: RAPOR MEDYADA YAYIMLANAN VE DOLAŞAN HABERLERİ TEKRARLADI 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr ise raporun ulaştığı sonuçları reddetti.

Twitter adresinden raporu değerlendiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “Yeni bir şey yok… İnsan Hakları Konseyi’ndeki raportör bağlayıcı olmayan raporunda medyada yayımlanan ve dolaşanları tekrarladı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr, raporun açık çelişkiler ve temelden yoksun iddialar ortaya attığını, bu durumun da raporun güvenilirliğine zarar verdiğini belirtti.


Adil El Cubeyr, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yargılamaların yapılacağı tek yerin Suudi Arabistan mahkemeleri olduğunu vurgulayarak, Suudi Arabistan yöneticilerine yönelik girişimleri kesinlikle reddettiklerini ifade etti.

El Cubeyr, daha sonra yaptığı resmi açıklamada, rapordaki doğru olmayan suçlamaların Callamard’ın Suudi Arabistan Krallığına karşı olan fikirleri ve önyargılarından kaynaklandığını kaydetti.

El Cubeyr, Suudi Arabistan’ın Callamard’ın “düzmece iddialarına” karşı yasal hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Kaşıkçı raporu açıklandı: Kanıtlar Suudi Veliaht Prensi Selman’ı gösteriyor

Dünya

ABD’de başkanlık seçiminde kullanılan oy 80 milyonu geçti

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimine günler kala birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde şu ana kadar 80 milyondan fazla kişi oyunu kullandı. 150 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı düşünülen seçimlerde rekor kırılması bekleniyor. 

BOLD – ABD’de başkanlık seçimi için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi “ABD Seçimler Projesi”ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şimdiye kadar 80 milyon 416 bin 541 kişi oy kullandı. Şimdiye kadar kullanılan erken oyların 2016 başkanlık seçiminde kullanılan toplam oyların yüzde 58,3’üne denk geldiği belirtildi.

EN ÇOK OY KULLANAN EYALET TEKSAS

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 52 milyonu geçti, 28 milyondan fazla kişi de oylarını seçim merkezlerinde kullanmayı tercih etti. Teksas 8 milyon 525 bin, California 8 milyon 478 bin ve Florida 7 milyon 385 binden fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 91 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği bildirildi.

SEÇİMLERDE OY KULLANMA REKORU BEKLENİYOR

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla veya sandık başında erken oylamaya izin verilmesinin, bu seçimlerde oy kullananların sayısının rekor düzeyde yükselmesinde ana etken olduğunu ifade etmişti. McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da seçmenlerin yüzde 65’ine tekabül edeceğine ve 1908’den bu yana yapılan seçimlerdeki en yüksek katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Popular