Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump, İran’ı vurmaktan son anda vazgeçti

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı vurmaktan son anda vazgeçtiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi üzerine İran’daki 3 tesisin vurulmasının kararlaştırıldığını belirtti. Ancak yaklaşık 150 insanın ölebileceğinin belirtilmesi üzerine 10 dakika kala saldırıyı iptal ettiğini söyledi.

BOLD –  İran Ordusu, Perşembe günü ABD Ordusu’na ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Düşürme olayını doğrulayan ABD, vurulan insansız hava aracının ABD Donanması’na ait yaklaşık 130 milyon dolar değerindeki “Navy RQ-4” tipi bir araç olduğunu duyurdu.

ABD, insansız hava aracının Hürmüz Boğazı’nda uluslararası sularda vurulduğunu iddia ederken; İran hava aracının sınırlarını ihlal ettiğini ve ülkesine ait kara sularında vurduğunu savundu.

ABD BAŞKANI TRUMP: İRAN ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’daki sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı ve “İran çok büyük bir hata yaptı” dedi.

ABD BAŞKANI TRUMP: SALDIRIYI 10 DAKİKA KALA İPTAL ETTİM 

Amerikan basını, Başkan Donald Trump’ın İran’a saldırı için emir verdiğini ancak saldırının son anda yine başkan tarafından iptal edildiğini duyurdu. Ancak Amerikan basını saldırının neden son anda iptal edildiğinin bilinmediğini belirtti.

ABD Başkanı Trump, saldırıyı neden iptal ettiğini de Twitter’dan duyurdu. Saldırı için 3 tesisin seçildiğini ifade etti.

TRUMP: BİR İNSANSIZ HAVA ARACINA KARŞILIK 150 İNSAN “ORANTILI DEĞİL” 

Trump, Amerikalı bir generalin saldırıda ortalama 150 insanın ölebileceğini söylemesi üzerine iptal ettiğini yazdı. Bir insansız hava aracına karşılık 150 insan “orantılı değil” dedi.

Bu konuda acelelerinin olmadığını belirten Trump, İran’ın nükleer silaha sahip olamayacağını belirtti.

Trump’ın tweetlerinde İran’ın hava aracını düşürmesini Perşembe yerine Pazartesi diyerek yanlış yazdığı da gözlemlendi.

Trump, “Pazartesi (günü) onlar (İran) uluslararası dular üzerinde uçan bir insansız hava aracını düşürdü. 3 farklı tesise misilleme yapmak için dün gece  tetiğe basmaya hazırlandık ve yükledik. Ben sordum, ne kadar (insan) ölecek? 150 insan, efendim, oldu bir generalin cevabı. Saldırıyı 10 dakika önce durdurdum. İnsansız bir hava aracını düşürme ile orantılı değil. Acelem yok. Ordumuz yeniden inşa edildi, yeni, gitmeye hazır, açık ara en iyisi. Yaptırımlar (İran’ı) etkiliyor, dün gece yenileri eklendi. İran, ABD’ye karşı ve Dünya’ya karşı, hiçbir zaman nükleer silah sahibi olamayacak” diye yazdı.

 

İran, insansız hava aracını düşürmenin ABD’ye “açık bir mesaj” olduğunu belirtmiş ve sınırlarının “kırmızı çizgileri” olduğunu belirtmişti.

ABD; Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda son dönemde tanker saldırılarının ardında da İran’ın olduğunu iddia etmiş. İran ise iddiaları reddetmişti.

Bu arada ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni İran gündemiyle “acil” toplantıya çağırdı.

Trump, “İran’a saldıracak mısınız?” sorusuna böyle cevap verdi: Kısa sürede öğreneceksiniz

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular