Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Başkanlık sistemi bir yılda sınıfta kaldı

Ekonomiyi uçuracağı, ülkeyi daha ileriye götüreceği söylenen başkanlık sisteminin üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Başkanlık sistemi tüm alanlarda sınıfta kaldı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 24 Haziran 2018 seçimleri ile hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir yıllık bilançosunu değerlendirdi.

EKONOMİ HIZLA YERE ÇAKILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Parlamenter sistem istikrarı tehdit ediyor” diyerek rejimi değiştirdiğini hatırlatan Budak, “Tek adam rejimi halkın önüne getirirken, ‘karar alma süreci hızlanacak, ekonomi uçacak’ dediler. Bırakın uçmayı, ekonomi tam anlamıyla uçuruma sürüklendi ve hızla yere doğru çakıldı” dedi.

DEVLETİN VE EKONOMİNİN DENGESİNİ BOZDULAR

Geride kalan bir yılda hem devletin hem de ekonominin dengesinin bozulduğunu söyleyen Budak, parlamenter sistemden uzaklaşan Türkiye’nin aynı hızla, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel ilkelerden de uzaklaştığına dikkat çekti. Budak, “Çok değil geçen bir yıllık süre içinde geldiğimiz noktada ne istikrar var, ne yatırım var ne de güven var. Siyasi hırs ve rant uğruna 100 yıllık bir Cumhuriyeti ve onun kazanımlarını yerle bir ettiler. Liyakatı yok ettiler, içeride de dışarıda da ekonomi yönetimine en ufacık bile güven bırakmadılar. Acı tablo ortada” diye konuştu.

Budak’ı hazırladığı bir yıllık başkanlık sistemi bilançosu:

DÖVİZ VE FAİZ KONTROLDEN ÇIKTI

AKP Genel Başkanı, 24 Haziran seçimlerinden beş gün önce yaptığı konuşmada, “Bu kardeşinize yetkiyi verin faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz” demişti. Faizde düşüş yerine gerek faizde gerekse kurda ciddi yükselişler yaşandı. Geçen bir yıl içinde sadece bir gecede (10 Ağustos 2018) TL’nin yüzde 10’dan fazla değer kaybettiği dönemler yaşandı. Mevduat faizi yüzde 30’u, kredi faizi yüzde 40’ı geçti.

DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

Yeni sistem istihdama da fayda sağlamadı. Son 1 yıl içinde işsiz sayısı 1 milyon 334 bin kişi artarak 3 milyon 210 binden, 4 milyon 544 bine yükseldi. Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 22, gerçek işsiz sayısı ise 6 milyon 818 bin oldu. Her 4 gençten birisi işsiz hale geldi.

AKP’NİN BÜYÜME MASALI BİTTİ

Geçen yıl 3. çeyrekte yüzde 1.8 büyüyen Türkiye ekonomisi, 4. çeyrekte yüzde 3, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 2.6 küçüldü.

ÇEK VE SENET ÖDEME ARACI OLMAKTAN ÇIKTI

2018 Haziran’dan bu yana 19 milyar 873 milyon lira tutarında 911 bin 624 senet protesto edildi. 31 milyar 671 milyon lira tutarında, 1 milyon 250 bin 649 çek karşılıksız çıktı.

ÜLKE RİSK PRİMİ ZİRVE YAPTI

22 Haziran 2018’de 295.19 olan Türkiye’nin risk primi (CDS) yeni sisteme geçildikten hemen sonra yani 03 Eylül 2018’de 574.28 puana çıkarak zirve yaptı. 11 Haziran 2019’da 463.85 puan olurken, geçen yıla göre artış oranı yüzde 57.1 oldu.

EKONOMİK GÜVEN GERİLEDİ

Mayıs ayı itibarıyla, ekonomik güven endeksi yüzde 17.3 azalarak 93.8 puandan, 77.5 puana geriledi.

DIŞ TİCARET AÇIĞI BÜYÜDÜ

Son 11 ayda kur seviyesinin getirdiği tüm avantaja rağmen, 29 milyar 620 milyon dolar dış ticaret açığı verildi.

KONUT SATIŞI GERİLEDİ

2018 Mayıs ayına göre satılan konut sayısı yüzde 31.25 azalarak 82 bin 252’ye geriledi.

VATANDAŞ BORÇ SARMALINA SÜRÜKLENDİ

Vatandaş taşıt ve konut almaktan vazgeçti. Son 1 yılda konut kredisi yüzde 2.7, taşıt kredisi yüzde 17.8 azalırken, kredi kartı borcu yüzde 13.7, ihtiyaç kredisi yüzde 2.9 arttı.

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMENLERİN SAYISI ARTTI

Son 1 yılda tahsili gecikmiş alacakların oranı 1.1 puan artarak yüzde 3’ten yüzde 4.1’e yükseldi.

TL’YE GÜVEN YERLE BİR OLDU

Son bir yılda yabancı para mevduatı 196.8 milyar lira, TL mevduatı 16.6 milyar lira arttı. Yabancı paranın, toplam mevduat içindeki payı yüzde 28.3’ten yüzde 36.4’e yükseldi.

ŞİRKETLER İFLAS BAYRAĞI ÇEKTİ

Firmalar son bir yılda sadece mevcut borcu yapılandırma ve batık şirketleri satın almak için kredi talep ettiler. Yatırım amaçlı kredi talebi eksiye düştü. Mayıs ayı itibarıyla son 1 yılda 108 bin 593 esnaf kepenk kapattı.

SATINALMA GÜCÜ AVRUPA’NIN YÜZDE 35 ALTINDA

Satınalma Gücü Paritesi’ne göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2018’de 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 65 oldu ve AB ortalamasının %35 altında kaldı.

Politika

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

tayyip erdoğan kayseri

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u eleştirerek, “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Seçimlerde akıbetini göreceğiz” dedi.

BOLD –  Erdoğan, AKP’nin Kadir Has Stadyumunda düzenlenen Kayseri 7. Olağan İl Kongresinde konuştu.

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şe kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa’ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın.”

Azerbaycan’a desteğin süreceğini belirten Erdoğan, “Bu sabah Aliyev’le görüştük. Şu anda Azerbaycanlı kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Geri almaya başladılar” dedi.

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Doğubayazıt’ta HDP binasına baskın: Eş başkanlar gözaltına alındı

hdp doğubayazıt

HDP’nin Doğubayazıt İlçe Örgütü binasına polisler tarafından baskın düzenlendi. HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk gözaltına alındı.

BOLD – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk’ün evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi.

HDP’li iki eş başkan gözaltına alındı. Polisler, daha sonra HDP İlçe Örgütü binasında arama yaptı.  İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen eşbaşkanların “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlandıkları öğrenildi.

Arsa peşkeşi, AKP’li başkanları birbirine düşürdü

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Kurtulmuş’tan S-400 açıklaması: Bu işi bu noktaya getiren ABD’nin tutumudur

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD NATO Büyükelçisi Hutchison’un S-400’lerle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. “Bize ‘Niye S-400 aldınız diyemezler. Bu işi bu noktaya getiren ABD’li politikacıların tutumudur ” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’e Hakan Çelik’in sunduğu programda ABD NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison’un, “Türkiye, S-400 savunma sistemine sahip olmak için çok şey feda etti” açıklamasına cevap verdi.

Hakan Çelik’in “ABD’nin S-400 tepkileri devam eder ve yaptırım kararı alınırsa Türkiye buna nasıl bir yanıt verir?” sorusu üzerine Kurtulmuş, S- 400 meselesinin bu noktaya gelmesinin temel nedeninin ABD’deki politikacıların tutumları olduğunu belirtti.

ABD’NİN TUTUMU BU NOKTAYA GETİRDİ

Türkiye’nin hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi: “Bu ihtiyacı ya NATO çerçevesinde müttefikimiz olan ABD’den ya da diğerlerinden bir şekilde temin edeceğiz. Yıllardır kapısında bekliyorsunuz ‘Hayır, ben size vermem.’ ‘Niye vermezsin?’ ‘Bir takım politik ve Türkiye karşıtı mülahazalarla vermem. Senatodan, komisyondan geçmez.’ gibi mazeretlerle. Sen vermezsen bunu biz temin etmek zorundayız. Hava savunma ihtiyacımızın gerekli bir şartı olarak Türkiye S400’lere yöneldi. Dolayısıyla işi bu noktaya getiren ABD’nin Türkiye’ye karşı hava savunma sistemleri konusundaki katı ve tutucu tavrıdır. Bunun arkasında belki şundan da endişe ediyor olabilir birileri. Türkiye Allah’ın izniyle milli savunma sanayiindeki bu çıkışı, istikrarı ve bağımsızlık konusundaki kararlılığını sürdürdükçe hava savunma sistemleri içerisinde belki de orta vadede kendi savunma sistemlerini, nasıl atak helikopterlerini, tanklarını, SİHA’larını, İHA’larını yapabilir noktaya geldiyse diğer alanlarda da Türkiye hava savunma sistemimizi kurabilecek bir noktaya gelecek. Bunu da görüyorlar. Bunun vermiş olduğu bir telaş da olabilir.”

BOYKOTA GÜLÜP GEÇİYORUZ

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına boykot uygulamasıyla ilgili soruya ise Kurtulmuş, “Buna gülüp geçiyoruz. Geçmişler bir kürenin etrafına o meşhur fotoğrafı hatırlayın. Bir sihirci, büyücü tarzı içerisinde dünyayı yönetmeye kalkmış olan birtakım hakikaten maksadını aşan, biraz da ritüeller, görseller içerisinde bu bölgenin sorunları çözülmez. Bu boykotu ortaya koyanlar kendi husumetlerini ortaya koymuş oluyor” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Popular