Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Uyuşturucudan cezaevine giren ortalama 60 gün, terörden giren bir yıl tutuklu kalıyor

Adalet Bakanlığı’nın ortalama tutukluluk süreleriyle ilgili istatistikleri yargıdaki adaletsizliği ortaya koydu. İstatistiklere göre uyuşturucu ticaretinden cezaevine giren biri ortalama 60 gün tutuklu kalırken, terör suçlaması yöneltilen bir kişi ortalama bir yıl tutuklu kalıyor.

BOLD-  Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün ortalama tutukluluk süreleriyle ilgili istatistikleri 15 Temmuz’un ardından haksız şekilde cezaevlerinde tutulan binlerce kişinin mahkemelerde yaşadığı hukuksuz tutukluluğu bir kez daha gösterdi. Bakanlık en çok işlenen 20 suçla ilgili soruşturma aşamasında ortalama tutukluluk sürelerini hesapladı.

TERÖRDEN GİREN ORTALAMA 1 YIL TUTUKLU

İstatistikler, çoğu 15 Temmuz’un ardından siyasi iktidarın talimatıyla silahlı terör örgütü üyeliğinden tutuklanan binlerce kişinin uğradığı haksızlığı gösteriyor. İstatistiklere göre, en çok işlenen 20 suç arasında soruşturma aşamasında en uzun tutukluluk terör suçlarında yaşanıyor. 15 Temmuz’dan sonra cezaevine konulup halen davası devam edip 2-3 yıldır tutuklu yargılananlar bulunuyor.

İstatistiklere göre, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan ortalama tutukluluk süresi 334 gün olurken, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama suçunun ortalama tutukluluk süresi 60 gün oldu. Hırsızlığın ortalama tutukluluk süresi 24 gün, dolandırıcılığın 29 gün, hakaret suçunun 28 gün, resmi belgede sahteciliğin 133 gün, kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık 101 gün, Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılama suçunun ise 77 gün.

İstatistik verileri, çoğu 15 Temmuz’un ardından tutuklanan ve eline silah almamış, terör suçuyla ilgisi olmayan binlerce kişinin terör iftirasıyla açılan davalarda uzun süre tutuklu bulunduğunu bir kez daha ortaya koydu.

CEZAEVLERİNDE 232 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre Haziran başı itibariyle cezaevlerinde 48 bin 123’ü tutuklu, 36 bin 570’i hükümözlü (yerel mahkemede ceza alan, dosyası temyiz aşamasında) 194 bin 440’ı da hükümlü olmak üzere 279 bin 133 kişi bulunuyor. Adli suçlardan cezaevlerinde bulunanların sayısı 232 bin 646 iken, terör suçundan bulunanların sayısı 42 bin 672.

BAKANLIK İSTATİSTİKLERİ KALDIRDI

Öte yandan bakanlığın cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere ilişkin verilerini internet sitesinden kaldırması dikkat çekti. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarının paylaşıldığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün istatistikler başlıklı linkine tıklayanlar genel müdürlüğün sayfasına dönüyor.

Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü’nün istatistik sayfasında da yargı ile ilgili verilerin bulunduğu sayfalar çalışmıyor. Genel müdürlüğün 28 Şubat 2019 tarihinden itibaren ana sayfasında personelin emeklilik, vefat olaylarıyla ilgili duyurularının yer aldığı görülüyor.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular