Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Gıdada hile yapan firmalar neden açıklanmıyor?

Tüketici Dernekleri, Tarım ve Orman Bakanlığından daha önceden olduğu gibi gıdada hile yapan firmaların açıklanmasını istedi. Tüketiciler, denetimlerin yapıldığını ve listenin bakanlıkta olduğuna dikkat çekti.

BOLD – Tüketiciye zeytinyağı yerine kanola yağı, peynir yerine margarin, jelatinli yoğurt başta olmak üzere çok sayıda gıda maddesinde hile yapan firmaların adları 15 aydır açıklanmıyor. Şikayet üzerine yakalanan hile yapan firmalar ise çok az bir para cezası ile kurtuluyor.

LİSTE BAKANLIKTA AMA AÇIKLANMIYOR

Tüketici Dernekleri (TÜDEF) Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, Tarım ve Orman Bakanlığına başvurarak gıda da hile ve tağşiş yaparak halkın sağlığı ile oynayan, tüketiciyi aldatan firmaların adlarının açıklanmasını istedi. Gıdada hile ve tağşiş yaparak, halkın sağlığı ile oynanan firmaların adlarının en son geçen yılın mart ayında kamuoyuna açıklandığıı söyleyen Vargı, “Aradan geçen 15 aylık süre içinde bakanlık gıda üreten yerlerde birçok denetim yapmasına rağmen bu firmaların isimlerini kamuoyuna açıklamadı” dedi.

AKLA HAYALE GELMEYEN YÖNTEMLER KULLANIYORLAR

Geçmiş yıllarda Resmi Gazetede açıklanan hile ve tağşiş yapan firmaların akla hayale gelmeyen yöntemler bularak halkın sağlığı ile oynadıklarını belirten Vargı, “Biz 15 aydır mahalli seçimler nedeni ile bunun kamuoyuna açıklanmadığı endişesini taşıyoruz. Oysa bu konudaki kanun ve yönetmeliklere dayanılarak geçtiğimiz beş yıldır bu hile yapan firmalar Resmi Gazete kanalı ile halka açıklanıyordu” dedi.

PARA CEZALARI CAYDIRICI DEĞİL

Verilen para cezalarının da hile yapan firmaları caydırıcı bir özellik taşımadığı vurgulayan Vargı, “Gıdada hile yapan firmalara karşı verilen para cezalarının arttırılmasına ve hapis cezası getirilebileceğine dair geçmişte yapılan açıklamalar ne yazık ki gündeme gelmemiştir. Gıda da hile ve tağşiş yaparak tüketicilerin sağlığı ve gelirleri ile oynayan firmalar düşük bir para cezasını ödeyerek gerekli cezayı almamaktadırlar. Bu yüzden bu tür firmalara verilecek en büyük ceza adlarının açıklanmasıdır. Zeytinyağına ucuz kanola yağı katan, domuz etini normal ete karıştıran, margarinden peynir yapan, yoğurda jelatin katan, isot biberine boya katan, baharatta, sucukta, her türlü gıda maddesinde hile yapan firmaların adlarının kamuoyuna en kısa zamanda açıklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Genel

TTB’den acı haber: Bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği (TTB), son 24 saat içinde, 5 farklı ilde çalışan 5 sağlık çalışanının Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BOLD – Türk Tabipler Birliği (TTB) son 24 saatte 5 sağlık çalışanının daha koronavirüsten yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Hayatını kaybedenlerin isim, unvan ve görev yerleri şöyle: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde otomasyon görevlisi olarak çalışan Ferhat Gencer, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi personeli Harun Dönmez, İstanbul’da iş yeri hekimi olarak çalışan Dr. Salih Kanlı, Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Turan Yıldırım, Batman’ın Sason ilçesinde ebe olarak çalışan Yasemin Çolak.

SON 8 GÜNDE 13 SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ

TTB ‘Yönetemiyorsunuz’, ‘Tükeniyoruz’, ‘Ölüyoruz’ etiketleriyle paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Bir günde 5 sağlık çalışanını KOVID-19 nedeniyle yitirdik. ”

Geçtiğimiz hafta içinde yitirilen 8 sağlık çalışanı ile birlikte, 8 günde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 13 oldu.

Kovid-19 yasakları geri mi dönüyor?

Okumaya devam et

Genel

Kız öğrenci online derste mikrofonu açık unutunca olanlar oldu: Mal mıdır nedir

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı’nın ders anlattığı sırada bir kız öğrenci açık unuttuğu mikrofondan Daşlı’ya hakaret etti.

BOLD – Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde verilen uzaktan eğitim sırasında mikrofonunu açık unutan Tuba isimli kız öğrencinin hakareti yayına yansıdı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı, uzaktan eğitimle verdiği ders sırasında öğrencilerine kendi yazdığı ‘Sosyal Sorunlarda Güncel Tartışmalar’ adlı kitabı tavsiye etti.

Bu sırada mikrofonunun açık olduğunu unutan üniversite öğrencisinin hakaret içeren, “Kendi yazdığı kitabını istedi bir de ya.. Mal mı nedir” sözleri yayına girdi.

EVET MALIM

Bu sözlere “Evet malım” diyerek karşılık veren öğretim üyesi, öğrencisine mikrofonunun açık olduğu hatırlatarak terbiyeli olması konusunda uyarıda bulundu. Diyaloğun ardında Daşlı ders anlatmaya devam etti.

Okumaya devam et

Popular