Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski lideri Hristofyas, 72 yaşında öldü

2008-2013 yılları arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanlığı yapan Dimitris Hristofyas, 72 yaşında hayatını kaybetti. Hristofyas, uzun süredir akciğer rahatsızlığı dolayısıyla tedavi görüyordu.

BOLD – Komünist AKEL (Emekçi Halkın İlerici Partisi) lideri Dimitris Hristofyas 28 Şubat 2008 tarihinde Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

HRİSTOFYAS EKONOMİK SIKINTI VE DONANMA ÜSSÜNDEKİ PATLAMAYLA HATIRLANIYOR 

Döneminde borç krizi ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar ve işsizlik dolayısıyla ciddi şekilde eleştirildi.

2011 yılında bir donanma üssünde yaşanan patlama da şimşekleri Hristofyas’ın üzerine çekti.

İran’dan Suriye’ye gönderilen ve Kıbrıslı Rumlar tarafından Akdeniz’de el konulan patlayıcılar Rum tarafındaki bir donanma üssünde infilak etti. Rum Donanma Komutanı dahil 13 asker hayatını kaybetti. Rum tarafında ciddi elektrik kesintileri yaşandı.

Döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan barış görüşmeleri de başarısızlıkla sonuçlandı.

YENİDEN SEÇİME GİRMEYEN İLK RUM LİDER OLARAK TARİHE GEÇTİ 

Hristofyas, barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine yeniden seçime girmeyeceğini 2012 yılında açıkladı.

Güney Kıbrıs tarihinde yeniden seçilmek için seçimlere girmeyen ilk cumhurbaşkanı olarak tarihe geçti.

28 Şubat 2013 yılında görevi yeni seçilen Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’e bıraktı.

Hristofyas, uzun süredir akciğer rahatsızlığı dolayısıyla tedavi görüyordu.

AKEL, Hristofyas’ın cuma günü hayatını kaybettiğini açıkladı.

İlk kez Kıbrıslı bir Türk Avrupa Parlamentosu’na seçildi

Dünya

İslamcılık 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü!

Nice’teki bıçaklı saldırıya ilişkin konuşan Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, İslamcılığın 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu söyledi.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, üç kişinin ölümü ve altı kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Nice’teki saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Bakan Darmanin Fransa’nın, “İslamcı ideolojiye karşı savaşta” olduğunu ifade etti.

RTL radyosuna konuşan Bakan, İslamcılığın, 21’inci yüzyılda faşizmin bir türü olduğunu belirterek, “Hem içeride hem de dışarıda olan bir düşmanla savaştayız” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı, bu nedenle hukuk devletinin tüm araçlarıyla içeride ve dışarıdaki tehditlere karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Hollande’dan sağduyulu açıklama: “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım”

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da eylem var: “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın”

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde protesto ediliyor: Sivil toplum örgütleri “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” diyor.

BOLD – Almanya’daki sivil toplum örgütleri Initiative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteciler İçin İnisiyatifi-IFFA), Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ve Bürgerinitiative für Menschenwürde (İnsan Onuru İnisiyatifi-BiM), 31 Ekim Cumartesi (yarın) Münih’te bir araya gelerek KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto edecek. “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” sloganıyla yola çıkan dernekler, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceleri protesto etmek için saat 11.30’da Karlplatz’ta toplanacak. Gösteri de canlı ağıt ve resim sergisi de olacak.

Derneklerden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: Maalesef Türkiye’de insan hakları ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum uluslararası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle ceza evlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar. Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz. Türkiye’de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!”

Okumaya devam et

Dünya

Fransız donanması Oruç Reis ve Barbaros gemilerini yakından takip ediyor

Fransız donanmasından bir firkateynin, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros araştırma gemilerini yakın takibe aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Fransız Haber Ajansı AFP, radarlar ve diğer ileri teknoloji izleme cihazlarıyla donatılmış “La Fayette” isimli firkateynin, 170 mürettebatıyla birlikte, Türk araştırma ve savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de Suriye açıklarında ve adaları kapsayan bir alan içinde üç aydır yakından izlediğini duyurdu.

İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi ile yapılan ortak tatbikata da katılan bu Fransız zırhlısının, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya karşı ortak bir tutum içinde olduğu mesajını da vermek istediği bildirildi.

Uydu ve gelişmiş radarlarla Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anı anına merkezi Toulon kentinde bulunan Fransız donanmasına iletiyor.

La Fayette’nin radarına Türk gemileri dışında Limasol açıklarındaki İngiliz savaş gemisi ve Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinin de takıldığı, Fransız firkateynin Türk donanmasıyla da sık sık karşılaştığı ifade edildi

Haberde, geminin komutanın bu bilgilerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ile daha az paylaştığı yönündeki yorumuna da yer verildi.

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Okumaya devam et

Popular