Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Osman Kavala tahliyesini istedi, hakim “Edersem ikametinizi verir misiniz” diye sordu

Aralarında iş insanı Osman Kavala’nın da olduğu 16 şüphelinin müebbet istemiyle yargılandığı Gezi davası İstanbul Silivri’de başladı. Kavala ilk duruşmada tahliyesini istedi.

BOLD – Tutuklu sanıkların kimlik tespitleri yapılarak başlayan duruşmada Osman Kavala, “Gezi olaylarında barışçıl faaliyetlerde bulunan yüz binlerce kişiden biriyim” dedi. Kavala tahliyesini istedi. Mahkeme Başkanı ise Kavala’ya “Tahliye olmanız durumunda ikamet adresinizi verir misiniz” diye sordu.

Kavala savunmasında şunları söyledi:

“Hayatımın hiçbir safhasında özgür seçimler dışında bir yöntemle hükümet değişikliğini savunmadım. Çeşitli STK’lerin kuruluşunda ve faaliyetlerinde yer aldım. Ülkemizin Avrupa demokrasisinin parçası olması, yargıdan kaynaklı sorunların ortadan kalkması için mücadele ettim. Bunun için Ergenekon ve Balyoz süreçlerini eleştiren yazılar kaleme aldım ve hiçbir cemaate dahil olmadım. Tüm faaliyetlerim şeffaftır. Bilgisayarlarımda ve telefonumda silinenler de dahil olmak üzere illegal hiçbir bulgu yoktur. Savcı sorgumdan önce zaten benim suçlu olduğuma karar vermişti.”

Taksim Gezi Parkı eylemlerine birçok oyuncu ve sanatçı destek vermişti.

Bir kalkışma planı hazırladığına ya da böyle bir organizasyona dahil olduğuna dair tek bir delilin bile olmadığını aktaran Kavala, kalkışma eylemini hangi örgüt adına yürüttüğüne dair de iddianamede bir saptama olmadığına dikkat çekti.

Osman Kavala’nın savunmasında öne çıkan diğer ifadeler şöyle:

TEK BİR DELİL YOK!

İddianamede suçlananların benden talimat aldıklarına, bu talimatlar uyarınca eylem yaptığı söylenmesine rağmen bu suçlamalara dair tek bir delil yok.

Sanıkların bazıları ile yürüttüğümüz STK faaliyetleri nedeniyle tanışıklığımız var. Hiçbiri, benden bir talimat alarak eylem yapacak kişiler değiller.

İddianameye kaynaklık eden soruşturma ve dinlemeler yoluyla elde edilen konuşmaları delil diye değerlendirenler ve bunu yönde rapor hazırlayanlar FETÖ suçlamasıyla tutuklanan ya da ihraç edilen yargı mensupları ve polislerdir.

Somut delil olmadan kişileri suçlamak ve tutuklamak cemaat yöntemleridir ve şimdikiler de aynısının yapmışlardır.

SOROS İDDİASI

Gezi’yi benim aracılığımla Soros’un finanse ettiği iddia edilmekte ama MASAK raporlarının da ortaya koyduğu üzere bu yönde bir delil ortaya konulamamıştır.

Anadolu Kültür’ün tüm hesapları şeffaftır ve hepsi kültür faaliyetlerinin fonlanmasına dairdir.

Dava dosyasında haklarında herhangi bir suçlama yöneltilen kişilere dair bir para aktarımı olmadığına yönelik raporlar mevcuttur.

Gezi’yi finanse ettiğim yönünde tek bir delil yokken, MASAK raporları bunları tespit etmişken tutukluluğumuz devam etti. Hangi delile dayanarak bu oldu?

Hanzade Germiyanoğlu bir proje için benimle görüştü ve sonrasında Yiğit Aksakoğlu ile bir telefon konuşması yapmış. Benden çıkmış bir talimat olacak bir ifadesi yok.

Gezi olaylarına hazırlık yaptığım algısı oluşturmaya yönelik ihbar mektubu gönderenler telefonlarımızı dinleyenlerdir.

Manipülasyonlarla, telefon dinlemelerine dair tarih değişikliği ve tahrifatları yapılarak bir komplo hazırlanmıştır.

İŞSİZ GAZETECİLERE İŞ

Benim desteğimle ortaya çıkacak bir medya ile ilgili proje yürütmeyi suçlamak akıl dışıdır. İşsiz bırakılan gazeteciler için bağımsız bir yayın organı çıkarmak için yapılan faaliyetlerdir. Bunun için Guardian gazetesi ile yapılan görüşmeler düşünülen yayının niteliğini gösterir.

George Soros’un hem Arap Baharı’ndaki ayaklanmaları hem de Gezi’yi organize ve finanse ettiği fantastik biçimde iddianamede yer almakta. Bazı siyasetçiler ve medya organları benzer değerlendirmeler yapmış ama bu konuda ne bir delil ne de bir bilimsel makale bile ortaya konulmamış.

İktidara yakın kuruluş SETA tarafından yayımlanan bazı kitap ve makalelerde ise Arap Baharı isyanlarının ülkelerin kendi iç dinamikleriyle ortaya çıktığı belirtilip Soros ilişkilerine dair hiçbir saptama yapılmamıştır.”

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 39’a, yaralananların sayısı da 885’e yükseldi. 9 binada arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmir’de bazı binalar yıkıldı, çok sayıda binada da hasar oluştu. Depremde ölen ve yaralananların sayısı ise saatler ilerledikçe artıyor.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, depremde 1’i boğulma sonucu, 39 kişi hayatını kaybederken, 885 kişi de yaralandı. Açıklamada İzmir’de halen 9 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Açıklamada deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 658 artçı sarsıntı yaşandığına dikkat çekildi.

 

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Popular