Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Prof. Karatepe: 10 gün içinde kabinede köklü revizyon olacak

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe ekonomi gündemine dair gelişmeleri değerlendirdi. İstanbul seçiminin sonucunun iktidar tarafından değişim olarak algılaması gerektiğini ve sonuçlarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

BOLD – İstanbul’da 23 Haziran’da tekrarlanan belediye başkanlığı seçiminin piyasalara yansımasını Euronews Türkçe’ye anlatan Karatepe, “Bu sabah ortaya çıkan verilere baktığımız zaman görüyoruz ki döviz kurlarında bir miktar gerileme var. Sabah saatlerinde dolar 1.70’in üzerinde değer kaybetti.

Borsa güne yüzde ikiye yakın yükselişle başladı. Faiz oranlarında da, gösterge faizin yüzde 20’nin altına çekildiğini gördük. Bu bize gösteriyor ki piyasa Türkiye’de dün ortaya çıkan seçim sonuçlarını aslında siyasi normalleşmenin bir başlangıcı olarak görüp olumlu bir biçimde yorumlamıştır” dedi.

BASKI VE MALİYETE RAĞMEN TOPLUM DEĞİŞİMİ İSTEDİ

Seçim sonuçlarını demokratik taleplerin daha yüksek sesle ifade edildiği bir dönemin başlangıcı olarak tanımlayan Karatepe, “Türkiye uzun zamandan beri çok ciddi bir baskı altında yaşayan bir ülke. Bunu medyaya baktığımız zaman çok rahatlıkla görebiliyoruz.

İnsanların kendisini ifade etmekten kaçındığı, ifade etmenin bir maliyeti olacağını düşündüğü bir dönemden ki bu maliyet sadece ortalama insan için değil iş dünyası için de söz konusu. Geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TÜSAİD’ın eleştirel yaklaşımına nasıl tepki verdiğini görüyoruz. Fakat dünkü seçim sonuçları bize gösteriyor ki bu kadar baskıya rağmen toplum değişim ve dönüşümü yüksek sesle her tür maliyete katlanarak yapabilmektedir. Bu talebin karşılık bulacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

BİR HAFTA 10 GÜNİÖİNDE KABİNEDE REVİZYON OLACAK

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran’da İstanbul’da verilen mesajı tahminim almıştır.” diyen Yalçın Karatepe, “Bunun ilk etkisini belki bir hafta, 10 gün içerisinde çok ciddi bir kabine revizyonunda göreceğiz. Bugün bakan olanların büyük çoğunluğunun, hatta isim bile verebilirim; başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere, ekonomi bakanı, tarım bakanı gibi bakanlıklarda önemli değişiklikler olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 28’e yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 28’e yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 28’e yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “28 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Beyaz sandalyede ölüm Oslo’da kınandı: Cezaevlerinde organize ölümlere artık yeter!

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Norveç’in başkenti Oslo’da protesto edildi. Sivil toplum örgütleri, “İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz” açıklaması yaptı.

BOLD – DNF ve Oslo insan hakları kuruluşları, Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane Cezaevinde hücrede plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto etti.

Mustafa Kabakçıoğlu’nun beyaz sandalye üzerinde ölümünü canlandıran sivil toplum örgütleri üyeleri, “Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz” dedi.

DNF ve Oslo insan hakları kuruluşlarından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

REJİMİN HUKUKSUZLUKLARINA ARTIK YETER DİYORUZ

“Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz. Türkiye’de son 10 yılda giderek artan İnsan Hakları ihlallerine hergün yenisi eklenmektedir. Devlete, güvenlik güçlerine ve yargıya çöreklenmiş mafya cezasızlık zırhına bürünmektedir. Mahkemeler ise hukuk ve adalet yerine, Hükümetin ve Başkan Erdoğan’ın çıkarları doğrultusunda karar alan mercilere dönüşmüştür. İşte biz bugün burada Türkiye’de yaşanmakta olan rejimin hukuksuzluklarına artık yeter diyoruz.

HERKES İÇİN ADALET

Otoriterleşen Başkan Erdoğan ve Türk Hükümetine artık yeter diyoruz! İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz! 780 bebeğin hapishanelerde büyümesine artık yeter diyoruz! Osman Kavala‘nın, Selahattin Demirtaş‘ın, Ahmet Altan‘ın, Müyesser Yıldız’ın, Ali Ünal’ın ve bunlar gibi yüzlerce gazeteci ve yazarın sadece muhalif oldukları için hapishanelerde çürümesine artık yeter diyoruz! Masum olan herkes ve siyasi tutsaklar için özgürlük, herkes için hukuk, herkes için adalet diyoruz!”

Kovid-19 Saray’a sıçradı: Süleyman Soylu ve İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Gündem

Bakan’ın enkaz altında konuştuğu Buse, 9,5 saat sonra kurtarıldı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin İzmir’de depremin en çok etkilediği Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir ile 15 yaşındaki Günay Özışık enkaz altından kurtarıldı.

BOLD – İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası şehre giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bayraklı’da çöken bir binanın enkazının üstüne çıkarak, mahsur kalan Buse isimli vatandaşla telefonla konuşmuştu.

Bakan’ın Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan Buse Hasdemir, ambulansa bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Buse Hasdemir’in yerini bir arama kurtarma köpeği tespit etmişti. Kurtarma çalışmaları esnasında Buse Hasdemir, bakan Bekir Pakdemirli’ye yerini belli etmek için “Köpekleri salın ben kedi sesi çıkarayım” demişti. Bakan Pakdemirli’nin enkaz altındaki vatandaşla konuşması pek çok kanal tarafından canlı yayınlanırken, çok sayıda kişi Pakdemirli’yi “şov yapmak” ile suçladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Konseyi Başkanı Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, uzman ve görevli olmayan birinin enkazın üstüne çıkması, enkazın yanına gitmesinin doğru bir davranış olmadığını belirtti.

Kurtarma ekiplerinin konuştuğu 15 yaşındaki Günay Özışık da 9 saat süren çalışmanın ardından enkaz altından sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.  Enkaz altındayken, onu kurtarmaya çalışan görevliye “Abi sen gitme” diyerek seslenen Günay’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İzmir’de onlarca binanın yıkıldığı 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular