Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Financial Times: Erdoğan, kumar oynadı ve kötü kaybetti

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Ekrem İmamoğlu’nun zaferini ele aldığı başyazısına, “İstanbul’u kaybetmek, Erdoğan’ın yeniden düşünmesini sağlamalı” başlığını attı.

BOLD –  Dünyanın saygın ekonomi gazetelerinden Financial Times, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kumar oynadığını ve kötü kaybettiğini belirtti. “AKP’nin İstanbul’da az farkla kaybetmesinden sonra, Erdoğan’ın yargıya yeni bir seçim için bastırdığını, seçmenlerinse buna Ekrem İmamoğlu’nun daha büyük bir farkla kazanmasını sağlayarak yanıt verdiğini” yazdı.

Bunun “demokrasi için daha büyük bir zafer” olduğunu söyleyen gazete, “Erdoğan’ın şimdi bu durumda ne yapacağını çok dikkatli bir şekilde düşünmesi gerektiğini” vurguladı.

İSTANBUL İKTİDARDA KALMANIN TEMEL UNSURU

Gazete “Türkiye’nin ticari başkentinde yenilgi, büyük bir sembolik darbe” olduğu ifade edilen yazıda, Erdoğan’ın 25 yıl önce belediye başkanı olarak siyasi kariyerine başladığı yer olduğu hatırlatıldı.

AKP’nin Türkiye’nin en önemli şehirlerinin neredeyse hepsini kaybettiğini aktaran Financial Times  “Yenilgi aynı zamanda çok somut bir kayıp. AKP yıllardır 4 milyar dolarlık İstanbul bütçesinin tek sahibiydi. Kamu ihaleleriyle sundukları iltimaslar ve verilen kamu hizmetleri, iktidarda kalma kabiliyetinde merkezi bir unsurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Financial Times: İmamoğlu’nun açık ve kapsayıcı bir kampanya yürüttü

ERDOĞAN, YENİDEN CANLANMIŞ ETKİN MUHALEFETLE KARŞI KARŞIYA

Gazete, Erdoğan’ın karşılaştığı en büyük engelin ise İmamoğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi ve siyasi ortaklarının şahsında açıkça görülen, yeniden canlanmış ve etkin bir muhalefetle karşı karşıya kalması olduğunu vurguladı.

İmamoğlu’nun açık ve kapsayıcı bir kampanya yürüttüğüne işaret eden gazetede, “CHP katı laikçi tutumunu değiştirdi, ittifaklar oluşturabildi ve Kürtlerin büyük çoğunluğunun sempatisini kazanmayı başardı” dedi.

Financial Times: “CHP katı laikçi tutumunu değiştirdi, ittifaklar oluşturabildi ve Kürtlerin büyük çoğunluğunun sempatisini kazanmayı başardı” ifadesini kullandı.

ON BİNLERCE EĞİTİMCİ, MEMUR, POLİS, SUBAY TUTUKLANDI

15 Temmuz 2016’dan sonraki süreçte on binlerce öğretmen, memur, polis ve subay darbeden sonra hapsedildiği belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Erdoğan’ın bundan sonra nasıl ilerleyeceğinin hayati önemde, AKP sorunların kökenindeki ekonomik mutsuzluğu görmezden gelerek, Türkiye’nin ekonomik kurumlarını boğmanın tehlikeli bir basınç birikmesine neden olabilecek. Erdoğan, başlangıçta başarılı kılan şeye dönmek ve sürdürülebilir kalkınma ve istihdam yaratmaya odaklanması lazım. Bunu sağlamak için Batı’yla ilişkilerini düzeltmesi ve otokratik eğilimlerini törpülemesi gerekiyor. Bunu tekrar yapmasının zamanı geldi. Yapmazsa, başlangıç yaptığı İstanbul’daki sonuçlar, Türk siyasetindeki uzun hakimiyetinde sonun başlangıcı olabilir.”

 

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Dünya

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’ndan AstraZeneca açıklaması

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşılarını kullanmayı kabul etmemeleri gerektiğini açıkladı.

BOLD – Polonya Roma Katolik Başpiskoposluğu Bioetik Uzmanlar Komitesi Başkanı Jozef Wrobel yaptığı açıklamada, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını kabul etmemeleri gerektiğini kaydetti. Wrobel, Katoliklerin başka seçeneklerinin bulunmaması veya iş koşullarından doğan zorunluluk gibi durumlar dışında bu aşıları olmamaları gerektiğini ifade etti. Komite Başkanı Wrobel, önemli ahlaki endişeler uyandırmayan diğer aşılara nazaran söz konusu aşıların, genetik mRNA tabanlı teknoloji ile üretilmesi nedeniyle kürtaj fetüslerinden elde edilen hücreye dayalı teknolojiyle üretildiklerini belirtti. Wrobel, iş gereği veya başka aşı seçeneği bulunmaması nedeniyle AstraZeneca veya J&J aşıları ile aşılanacaklarınsa, ahlaki bir suçluluk duymadan aşılanabileceklerini ifade etti.

PAPA FRANCIS DE AŞILANDI

Polonya Hükumet Bilgi Merkezi (Rzadowe Centrum Informacyjne) Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’nun tutumuna ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aşılama sürecinin bedeli bizim ve sevdiklerimizin hayatı. Aşılama bizlerin normal hayatımıza geri dönüşüne izin verecek” ifadeleri kaydedildi. Açıklamada, bugüne kadar aralarında Papa Francis ve Polonyalı Piskoposların da bulunduğu 800 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirtildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0