Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

SpaceX, Falcon Heavy roketini üçüncü kez uzaya fırlattı

Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Falcon Heavy roketini 24 araştırma uydusuyla uzaya fırlattı.

BOLD – Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan Falcon Heavy roketi, 24 araştırma uydusuyla üçüncü kez uzaya gönderildi.

Falcon Heavy roketi, bu fırlatmada uzayda güneş enerjisiyle yol alabilme amacıyla üretilen uzay yelkenlileri, NASA’nın mevcut hidrazin yakıtına alternatif olarak üretimini yaptığı temiz ve yeşil roket yakıtıyla uzay araçlarının dünyayla daha az irtibatla daha uzun mesafelere gitmesini sağlayacak derin uzay atomik saatini uzaya götürdü.

HAYATINI KAYBEDEN ASTRONOTUN KÜLLERİ DE GÖNDERİLDİ

Bunun yanı sıra 2004’te hayatını kaybeden Amerikalı astronot William R. Pogue dahil 152 kişinin külleri de Falcon Heavy ile uzaya gönderildi.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamada, fırlatmanın bugüne kadar gerçekleştirilen en zor görevlerden biri olduğu ve uyduların üç farklı yörüngeye oturması gerektiği vurgulandı.

Dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy, yeniden kullanılabilir roket parçaları, ağır yük taşıma kapasitesi ve diğer roketlere göre nispeten düşük maliyetiyle uzay teknolojisinde yeni bir dönem başlattı.

Dünya

Siber güvenliğin zayıf olduğu hastanelerde “ölüm” oranları daha yüksek

Yeni bir araştırmaya göre, işletim sistemlerinin zaaflarından faydalanılarak oluşturulan ve yayılan virüsler, bilgisayarlar ve verilerden çok daha önemli olan hastaların hayatını etkileyebilir.

BOLD – Veri açığı yaşayan ya da fidye yazılım (ransomware) saldırılarına uğrayan hastaneler, siber güvenlik iyileştirme çabalarına zaman ayırmazsa önümüzdeki aylarda ya da yıllarda kalp hastalarındaki ölüm oranlarında artışlar görebilir.

Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, Sağlık Departmanı ve İnsan Servisleri (HHS) sağlık hizmetleri veri açıkları listesini aldı ve 3 binden fazla tıbbi bakım sigortası sertifikalı hastanedeki hastaların ölüm oranı verileri üzerinde çalışmak için kullandı. Ortaya çok ilginç sonuçlar çıktı.

Sağlık endüstrisi uzmanları; bulguların, güvenlik eksikliğinin hastaları etkileyebileceği yönünde olduğunu söylüyor.

GECİKMEYE NEDEN OLUYOR

Vanderbilt çalışmasında PBS’nin bulgularına göre incelenen yüzlerce hastanede yaşanan veri ihlallerinden sonra yıllık olarak 10 bin kalp krizi başına 36 fazla ölüm gerçekleşti. Araştırmacılar, ihlal yaşayan bakım merkezlerinde kalp krizi hastalarının elektrokardiyogram almalarının 2.7 dakika ek zaman aldığını tespit etti.

HHS’deki eski bilgi güvenliği asbaşkanı Lea Scanlon, bu rapordaki bulguların Birleşik Krallık’ta yapılan benzer bir araştırmayla ortaklıklar gösterdiğini söyledi. Birleşik Krallık’ta sağlık sistemi, Wannacry virüsü sebebiyle aksaklıklar yaşamıştı. Virüs, 2017 yılında Microsoft Windows’taki bir güvenlik açığından yayılmıştı.

Scanlon, KrebsOnSecurity’e verdiği röportajda, “Siber güvenlik açıklarının kötüye kullanımı insanları öldürüyor” dedi.

Ayrıca Wannacry virüsünün Birleşik Krallık’taki hastanelere yaklaşık 100 milyon pound’a (736 milyon TL) mal olduğu, hasta bakımında önemli bozulmalara yol açtığı ve bilişim sistemlerinin bozulmasına neden olduğu bulundu. Hatta bazı durumlarda Birleşik Krallık’taki hastaneler acile gelen hastaları başka hastanelere yönlendirmek durumunda kaldı.

NEJM araştırmasında hastalık ve ölüm verileri, ambulansların ve acil durum müdahale ekiplerinin normal servislerden kaldırılmasının ölçülebilir etkilerini göstermek için kullanılmıştı. Bu araştırmayı da örnek alan Scanlon, aynı araştırmanın WannaCry virüsü için de yapılabileceği konusunda ekip arkadaşlarını ikna etti. Sağlık uzmanlarıyla yapılan konuşmalar ise bu konu üzerine hâlâ çok fazla önlem alınmadığını gösteriyor.

Mars’ta kalıcı bir şehir kurabilmek için ne kadar para ve zaman gerekiyor?

Okumaya devam et

Dünya

Mars’ta kalıcı bir şehir kurabilmek için ne kadar para ve zaman gerekiyor?

SpaceX CEO’su Elon Musk’a göre Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak 1.000 Starship uzay aracı ve 20 yıl gerektiriyor.

BOLD – Elon Musk, Kızıl Gezegen üzerinde sürdürülebilir bir şehir kurmak için zaman ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılar sundu. Mars’ta yaşanabilir bir alan oluşturmak, Musk ve uzay teknolojisi şirketi için uzun vadeli bir vizyon ve bu, insanları gezegenler arası bir tür haline getirecek.

Musk’ın Twitter’daki takipçilerine cevap olarak sunduğu bilgiler, inanılmaz derecede etkileyici ve iddialı.

Bu hafta başında gerçekleşen Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri pistinin açılış günü etkinliğinde yaptığı yorumlar hakkındaki bir soruya değinen Musk, Mars’ta sürdürülebilir bir şehir kurmak için gerçekleştirilecek her Starship fırlatmasının yaklaşık 2 milyon dolarlık maliyeti olduğunu söyledi.

SADECE UZAY ARAÇLARINI FIRLATMA MALİYETİ 2 MİLYAR DOLAR

Musk’ın tahminlerine göre, SpaceX’in Mars’ta kurulacak şehri gerçeğe dönüştürmek için gezegene 20 yıl boyunca kargo, altyapı, mürettebat taşıması ve 1.000 Starship yapması gerekiyor. Yani Mars’a insan ve malzeme götürecek olan araçların sadece fırlatma maliyeti 2 milyar doları bulacak.

Ayrıca gezegenlerarası düzen, 2 yılda bir Mars uçuşuna elverişli oluyor.

Dünya yörüngesindeki yük taşıma kapasitesi de dahil olmak üzere Starship uzay araçlarının yakın vadedeki potansiyelini de ele alan Musk, Starship’in tasarımının yeniden kullanımı en üst düzeye çıkarmak için tasarlandığını ve ideal olarak günde 3 kereye kadar uçabileceğini belirtti. Bu, Starship başına yılda 1.000’den fazla uçuş anlamına geliyor.

Şu anda SpaceX’in Falcon roketleri yörüngeye 100 ton taşıyabiliyor ve Starship’in tamamlanması halinde yılda 10 milyon tona kadar fırlatma yapılabilecek. Musk, şu anda çalışmakta olan tüm kargocu uzay araçları hesaba katılırsa, toplam taşıma kapasitesinin yılda sadece 500 ton olduğunu ve yaklaşık yarısını Falcon serisi roketlerin oluşturduğunu belirtiyor.

Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak için önce oraya uçuş ekibi gönderilmesi gerekiyor. NASA, 2024’ü dönüm noktası olarak belirledi ve SpaceX, hazırlık aşamasına yardımcı olmak için Starship aracını en erken 2022’de indirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Dünyanın en kalın buzulu beklenenden 80 yıl önce erimeye başladı

Okumaya devam et

Teknoloji

Dünyanın en kalın buzulu beklenenden 80 yıl önce erimeye başladı

NASA uyduları, dünyanın en kalın buzulu Taku’nun eridiğini tespit etti. İklim değişikliği nedeniyle buzulun erimesi beklenenden 80 yıl önce gerçekleşti.

BOLD – Dünyanın en kalın buzulu, gezegeni tehdit eden iklim değişikliğinden ciddi anlamda etkilenmeye başladı. NASA’nın Dünya Gözlemevi tarafından yayınlanan resimler, Alaska’daki Taku Buzulu’nun 70 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez yeniden erimeye başladığını gösteriyor.

Nichols Koleji’nde çevre bilimleri profesörü olan ve North Cascades Buzulu İklim Projesi’ni yöneten Dr. Mauri Pelto 30 yıldır Taku’yu inceliyor ve kütle kazandıkça önümüzdeki yüzyıla kadar genişlemeye devam edeceğine inanıyordu.

Dünyanın en büyük aküsü New York’a kuruluyor

Dev buzul 1946’dan 1988’e kadar yılda yaklaşık 30 cm kalınlaştı. Ardından 1989’da kalınlaşma yavaşladı ve genişleme 2013’ten 2018’e kadar tamamen durdu. Geçtiğimiz yıl, Alaska’daki rekor yaz sıcaklıklarına bağlı olarak geri çekilme belirtileri göstermeye başladı.

“BU KADAR ÇABUK OLACAĞINI DÜŞÜNMEMİŞTİM”

NASA’nın Dünya Gözlemevi tarafından yayınlanan resimler, Alaska’daki Taku Buzulu’nun 2014 yılında erimeye başlamadan önceki ve erimeye başladıktan sonraki görüntülerini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, buzulun bir gün geri çekileceğini tahmin ediyorlardı, ancak kütlesindeki düşüş tahmin edilenden 80 yıl önce gerçekleşti.

Pelto, “Taku’daki kütle dengesinin pozitif olduğunu düşünüyorduk, yüzyılın geri kalanında genişleyebilecekti. Çoğu zaman buzullar, geri çekilmeler başlamadan önceki birkaç yıl boyunca genişlemeyi bırakır. Taku’nun bu kadar çabuk geri çekileceğini düşünmemiştim” dedi.

Dünyanın en kalın buzulu olarak bilinen Taku yaklaşık 1.480 metre yükseklikte ve aynı zamanda Juneau Icefield bölgesindeki en büyük buzul olarak kabul ediliyor.

Bilime göre bütün insanların ilk anayurdu

Okumaya devam et

Popular