Gündem

CHP’den çağrı: Yargı reformu paketini bir an önce getirin

CHP Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) TBMM Kanadı Eş Başkan Yardımcısı Sibel Özdemir, yargı reformu konusundaki belirsizliğin bir an önce giderilmesini istedi. Özdemir bu konunun AB tarafından takip edildiğinin de altını çizdi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) TBMM Kanadı Eş Başkan Yardımcısı Sibel Özdemir, AB’ni yakından takip ettiği Yargıda Reform Paketi’nin bir an önce Meclis gündemine getirilerek, temel hak ve özgürlükler, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü alanlarındaki mağduriyetlerin giderilmesi için beklenen somut adımlar hemen atılması gerektiğini kaydetti.

BELİRSİZLİK BİR AN ÖNCE SON BULMALI

Özdemir, TBMM Genel Kurulu’nda Yargıda Reform Paketi hakkında bir konuşma yaptı. 30 Mayısta kamuoyuyla paylaşılan Yargıda Reform Strateji Belgesi’in 26 gün sonra kitap olarak Adalet Bakanı’nın imzasıyla milletvekillerinin ofislerine gönderildiğini söyleyen Özdemir, “Ocak 2019’da açıklanacağı ilan edilmesine rağmen altı ay sonra açıklanan belgenin kitap olarak 26 Haziranda milletvekillerine gönderilmesi yargı reformu konusunda işleyişin yavaşlığını da göstermektedir. Gerekli acil yasal düzenlemelerin ne zaman yapılacağı konusundaki belirsizlik bir an önce son bulmalıdır” dedi.

SOMUT ADIMLAR HEMEN ATILMALI

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi olarak takip ettiği son yılların tüm ilerleme raporlarında ısrarla yargının bağımsızlığının vurgulandığını hatırlatan Özdemir, “Temel hakların güvence altına alınmasını içeren 23’üncü fasıl ve adalet, özgürlük ve güvenliği içeren 24’üncü fasılla ilgili yasal düzenlemeleri de içeren Yargıda Reform Paketi Meclis gündemine bir an evvel getirilmelidir. Yasal sürecin de ötesinde temel hak ve özgürlükler, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü alanlarındaki mağduriyetlerin giderilmesi için beklenen somut adımlar hemen atılmalıdır” dedi.

Sedat Ergin: Yargı reformundan “5 yıl altında hapis cezası alan gazetecilere” iyi haber var

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version