Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP ‘Demokrasi ittifakı ve Demokratik Anayasa’ için herekete geçiyor

İstanbul seçimleri sonrası toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) 3’üncü yolun inşası temelinde “Demokrasi ittifakı ve Demokratik Anayasa” çalışmalarına başlanması kararı aldı.

BOLD – Özellikle Demokratik Anayasa çalışmaları konusunda bütün kesimlerle diyalog geliştirilmesi, değiştirilmesi öngörülen yasal düzenlemelere ilişkin hem iktidarı hem de muhalefeti duyarlı kılacak çalışmalar yapılması ve bunun için de heyetlerin oluşturulması kararlaştırıldı.

TARAFLARLA GÖRÜŞMELERE BAŞLANACAK

Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın rahatsızlığından dolayı katılmadığı toplantı, Eş Genel Başkan Sezai Temelli başkanlığında gerçekleştirildi. Toplahntıda HDP’nin oluşturacağı heyetlerin önümüzdeki günlerde, ilgili taraflarla hızlıca görüşmelere başlaması kararı alındı.

ÖCALAN’IN MEKTUBU MASAYA YATIRILDI

Seçim sonucuyla birlikte Öcalan tarafından kaleme alınan mektup üzerinde duruldu. Yürütülen tartışmalarla Öcalan’ın mektubuna ilişkin, Temelli ve Buldan imzası ile yapılan açıklamanın “İstanbul seçimleri sonrasında HDP tarafından yürütülecek politikaların yol haritası” olarak görülmesi gerektiği vurgulandı.

KAMPLAŞMA KÜRT SORUNUNU ÇÖZÜMSÜZLEŞTİRİR

Yine Öcalan’ın mektubunda yaptığı uyarılar üzerine yapılan değerlendirmelerde, Cumhur ve Millet ittifakı kamplaşmasının Türkiye’yi ikili parti sistemine entegre etme çabası olarak değerlendirildi. Türkiye’nin çok renkli, çok kimlikli, farklılıkları barındıran bütün toplum kesimlerini, kimliklerini bu iki bloğa mahkum ve mecbur etme yaklaşımı olarak yorumlandı. Öcalan tarafından yapılan uyarıların önemine işaret edilerek, “Bu kamplaşma ve kutuplaştırma siyaseti başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunların hem kaynağı hem de bu sorunların çözümünü engelleyen temel etken” tespitinde bulunuldu.

HDP’NİN TAKTİĞİ OTORİTER OLANI ZAYIF DÜŞÜRDÜ

MA’nın haberine göre toplantıda, HDP’nin 31 Mart’tan başlayarak, 23 Haziran’da sürdürdüğü seçim tutumunun sadece sonucu belirlemekle kalmadığı, aynı zamanda bu adımın tarafların demokratik değerlere, demokrasiye, insan haklarına ve evrensel hukuki değerlere karşı duyarlı kılmaya dönük taktik bir adım olduğu konusunda fikir birliğine varıldı. “Bu taktik adım hem otoriter olanı zayıf düşürmüş hem de yok sayan, görmezden gelen, ürkek yaklaşan ve mücadele azmi zayıf olana da cesaret vermiştir” denildi.

HDP ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİNİ VAR ETMELİ

Parti MYK’sı, uygulanan bu başarılı taktik adımdan sonra HDP’nin artık stratejik olarak önceliklerine dönmesi ve esas alternatif olarak bu ikili kutuplaşma ve kamplaşmanın dışında bütün kesimleri kapsayacak 3’üncü yol siyasetini var etmesi gerektiği üzerinde durdu. Bu kapsamda bundan sonraki çalışmaların ve siyasetin bu eksende gelişmesi gerektiği konusunda uzlaşıldı.

HDP’den yeni Anayasa ve müzakere süreci çağrısı

Politika

AKP’de deprem: 22 ilçe başkanı görevden alındı

AKP İstanbul teşkilatında 22 ilçe başkanının görevden alındığı öne sürüldü. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

BOLD – AKP İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından 22 ilçe başkanı görevden alındığı öne sürüldü. İl başkanının görevde kalıp kalmayacağı ise netlik kazanmadı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından gelen haberler dikkat çekti. İktidara yakınlığıyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AK parti İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı” diye duyurdu. Esenyurt, Avcılar ve Büyükçekmece değişim yaşanacağı netleşen ilçeler olduğu, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak hakkındaki kararın ise henüz kesinlik kazanmadığı öğrenildi. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından il başkanlığı ile yaptığı istişare sonrasında yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

 

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

tayyip erdoğan kayseri

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u eleştirerek, “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Seçimlerde akıbetini göreceğiz” dedi.

BOLD –  Erdoğan, AKP’nin Kadir Has Stadyumunda düzenlenen Kayseri 7. Olağan İl Kongresinde konuştu.

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şe kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa’ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın.”

Azerbaycan’a desteğin süreceğini belirten Erdoğan, “Bu sabah Aliyev’le görüştük. Şu anda Azerbaycanlı kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Geri almaya başladılar” dedi.

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Doğubayazıt’ta HDP binasına baskın: Eş başkanlar gözaltına alındı

hdp doğubayazıt

HDP’nin Doğubayazıt İlçe Örgütü binasına polisler tarafından baskın düzenlendi. HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk gözaltına alındı.

BOLD – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk’ün evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi.

HDP’li iki eş başkan gözaltına alındı. Polisler, daha sonra HDP İlçe Örgütü binasında arama yaptı.  İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen eşbaşkanların “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlandıkları öğrenildi.

Arsa peşkeşi, AKP’li başkanları birbirine düşürdü

Okumaya devam et

Popular