Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı’nın nişanlısı BM’de dünya liderlerinden Suudi Arabistan’a baskı istedi

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde konuştu.

BOLD – Hatice Cengiz, ABD Başkanı Donald Trump ve diğer dünya liderlerinden Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi sırasında gerçeklerin ortaya çıkması için Suudi Arabistan’a baskı yapmaları talebinde bulundu.

BM Araştırmacısı Agnes Callamard ve BM uzmanları, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi olayı ile ilgili raporunu geçen hafta açıkladı.

Agnes Callamard, Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi olayındaki kanıtların Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve üst düzey görevlilerin cinayetten sorumlu olduğunu gösterdiğini belirtti.

HATİCE CENGİZ, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ’NDE KONUŞTU

Gzeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde  konuştu. Programa, raporu hazırlayan BM Yargısız İnfazlar Araştırmacısı Agnes Callamard da katıldı.

Hatice Cengiz, nişanlısı Kaşıkçı’nın cesedi bulunmadığı için ölmemiş olabileceği düşüncesinin aklından çıkmadığını, bu durumun kendisine “inanılması güç bir travma” yaşattığını belirtti.

Hatice Cengiz, “Suudi Arabistan’ın olaydaki gerçekleri bulmak için adımlar atmaya ihtiyacı var. Onlar (sorumlular) bir şekilde cezalandırılmalı” dedi.

HATİCE CENGİZ, ULUSLARARASI CİNAYET SORUŞTURMASI AÇILMASINI İSTEDİ 

Oturumda rapordan bazı bölümleri okuyan Hatice Cengiz, BM raporunun önemli ve yüksek mevkilerdeki Suudi yetkililerin cinayette parmağı olduğuna işaret ettiğini belirtti. Kaşıkçı cinayeti için “uluslararası bir cinayet soruşturması” açılmasını istedi.

Cengiz, ABD Başkanı Donald Trump ve diğer dünya liderlerinden Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi sırasında gerçeklerin ortaya çıkması için Suudi Arabistan’a baskı yapmalarını istedi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın da Japonya Osaka’daki zirvenin konukları arasında yer aldığını hatırlattı.

Suudi Arabistan, 47 üyeden oluşan BM İnsan Hakları Konseyi’nin bir üyesi.

BM İnsan Hakları Konseyi, 3 haftalık yaz sezonu çalışmalarını Pazartesi günü başlattı. Bugün (Çarşamba) BM Araştırmacısı Callamard, konseye Kaşıkçı cinayeti raporunu sunacak. Suudi Arabistan’ın da rapora bir cevap vermesi bekleniyor.

GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN CESEDİ HALA BULUNAMADI 

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve bir daha haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldüğünü Riyad yönetimi daha sonra bir açıklama ile kabul etmişti.

Cemal Kaşıkçı’nın cesedine ise hala ulaşılamadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaşıkçı’nın cesedinin kimyasallar veya başka bir yöntemle yok edildiğini ifade etti.

Basında fırında yakıldığı, kuyuya atıldığı veya bazı görevlilerce parçalanarak bir yerlere gömüldüğü şeklinde bir çok haber çıktı. Ancak hiçbirisi doğrulanamadı.

BM Kaşıkçı raporundan korkunç detaylar: Gövdeyi torbaya koymak mümkün mü?

Dünya

Fransa’da kiliseye silahlı saldırı: Bir rahip ağır yaralandı

Fransa’da kiliselere yönelik yeni bir saldırı meydana geldi. Lyon’da bulunan Yunan Ortodoks kilisesine yapılan silahlı saldırıda 54 yaşındaki Yunan rahip ağır yaralandı. Kaçan saldırgan aranıyor.

BOLD – Fransa’nın Lyon kentinde Yunan Ortodoks Kilisesi’nde saldırı düzenlendi. Saldırıda rahip ağır yaralandı.

Polis kaynaklarına göre ülkenin güneyindeki Lyon kentinin 7. bölgesinde Yunan Ortodoks Kilisesi yakınlarında saldırı düzenlendi. Saldırganın av tüfeğiyle 54 yaşındaki Yunan rahibi kiliseyi kapatırken vurduğu ve sonra firar ettiği öğrenildi. 54 yaşındaki rahip ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Çok sayıda polisin sevk edildiği kilise ve çevresi güvenlik çemberine alındı. Saldırganı arama çalışmaları devam ediyor.

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de seçim öncesi oy kullananların sayısı 90 milyonu geçti

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi öncesi birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde 90 milyondan fazla kişi oyunu kullandı. Bu kişilerin büyük kısmı oylarını posta yoluyla kullanmayı tercih etti. 

BOLD – ABD’de başkanlık seçimi için erken oylama bilgilerini derleyen ABD Seçimler Projesi”ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şimdiye kadar 90 milyon 55 bin 33 kişi oy kullandı. Kullanılan erken oyların 2016 başkanlık seçiminde kullanılan toplam oyların yüzde 65,3’üne denk geldiği belirtildi.

EN ÇOK OY KULLANILAN EYALET KALİFORNİYA

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 57 milyonu geçti, 33 milyona yakın kişi de oylarını seçim merkezlerinde kullanmayı tercih etti. Kaliforniya 9 milyon 763 bin, Teksas 9 milyon 669 bin ve Florida 8 milyon 294 binden fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 91 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği bildirildi.

 

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da ‘Beyaz Sandalye’ ile adalet çağrısı: Türkiye’deki siyasi tutuklulara özgürlük!

Almanya merkezli sivil toplum örgütleri Bayern eyaletinin başkenti Münih’te başta karantina hücresinde beyaz sandalye üzerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu olmak üzere Türkiye’deki mağdurları temsilen ‘Beyaz Sandalye’ eylemi yaptı.

BOLD – Initiative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteciler İçin İnisiyatifi-IFFA), Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ve Bürgerinitiative für Menschenwürde (İnsan Onuru İnisiyatifi-BiM), Münih’te ‘Beyaz Sandalye’ eylemi düzenledi.

IFFA ve diğer sivil toplum örgütleri adına yapılan basın açıklamasında, “Türkiye’deki tüm siyasi tutuklulara özgürlük ve adalet istiyoruz. Türkiye’deki herkes için hukuk ve adalet istiyoruz” denildi

Türkiye’deki tüm mağdurların sesini duyurmak için 100’lerce kişinin bir araya geldiği programda, cezaevlerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoglu, Mustafa Avıalan, Halime Gülsu, Nesrin Gençosman, Ali Boçnak, Muzaffer Özcengiz anıldı. Protesto gösterisinde Nice ve Avignon kentlerindeki terör saldırıları da kınandı.

STK’ların basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Bürgeriniative für Menschenwürde, Iniative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteci Inisiyatifi) ve Human Rights Defenders e.V., dernekleri olarak, bugün burada, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin zulmünü duyurmak için, bu ülkedeki ciddi insan hakları ihlallerine dikkat çekmek, bu haksızlıklara karşı çıktığımızı ifade etmek, ve dur demek için toplandık.

Mustafa Kabakçıoğlu, Mustafa Avıalan, Halime Gülsu, Nesrin Gençosman, Ali Boçnak, Muzaffer Özcengiz, ciddi şekilde hasta olan ve uygun şekilde tedavi edilmeyen ve hapishanelerde ölüme terk edilen insanların sadece bir kısmı. 2016’dan sonra 100’den fazla ağır hasta, hapishanelerde öldü.

DEVLET ÇETELER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Son 10 yılda AKP hükümeti yavaş yavaş hukukun üstünlüğünü kaldırdı ve her geçen gün insan hakları ihlallerinin yeni bir boyutunu görüyoruz. Devlet, başka çeteler tarafından yönetilen ve cezasızlıktan zevk alan bir yoz çetesi tarafından yönetiliyor. Mahkemeler kanun ve anayasayla karar vermiyor, kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirlediği yönergelere göre veriyor.

Bu nedenle bugün Münih’ten Erdoğan hükümetinin bu yasadışı eylemlerinin sona ermesi gerektiğini haykırıyoruz.

Giderek otoriterleşen Erdoğan ve hükümetine ARTIK YETER diyoruz.

Keyfi tutuklamaların derhal sona ermesini ve tüm ağır hasta tutukluların salıverilmesini ve uygun muameleye tabi tutulmasını talep ediyoruz ki bu da Erdoğan’ın keyfiliği değil, kanun tarafından da teşvik edilmektedir.

Burada Türk devletine değil, masum insanları hapsetmek için tüm devlet aygıtlarını keyfi olarak kendi çıkarına kullanan Erdoğan hükümetine karşı açıklamalarda bulunduğumuzu burada tekrar açıkça söylemek istiyoruz.

Bu nedenle Türk hükümetine, anneleriyle birlikte 780 bebeği ve küçük çocuğu hapishanelerden derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ

Yüzlerce Gazeteci, özgür düşünenler, muhalif siyasetçiler ve toplumun önde gelen kişileri olan Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, Müyesser Yıldız, Büşra İnan, İlhan İşbilen, Adem Erdoğdu, Hatice Öğüt, Ramazan Sarıkaya, Sevgi Sezer, Ali Ünal ve yüzlercesi, derhal serbest bırakılmalıdır.

Türkiye’deki tüm siyasi tutuklulara özgürlük ve adalet istiyoruz. Türkiye’deki herkes için hukuk ve adalet istiyoruz.

Bugün burada hala bahsetmek ve ifade etmek istediğimiz şey, Nice ve Avigon’daki korkunç saldırıyı hepimizin büyük bir dehşetle deneyimlediğimizi ve mümkün olan en güçlü şekilde kınadığımızı. Herkes, hangi dine ait olursa olsun, herkes kendi dinini yaşayabilir ve yaşayabilmelidir.

Bu saldırı ve benzeri saldırılar her zaman özgür ve demokratik toplumumuza yöneliktir ve toplumu bölmeyi hedefler. Her türlü terörizme ve nefrete karşı birlik göstermek istediğimiz yer burasıdır.

Sadece birlikte güçlüyüz!”

Beyaz sandalyede ölüm Oslo’da kınandı: Cezaevlerinde organize ölümlere artık yeter!

Okumaya devam et

Popular