Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD ile mektup diplomasisinde yeni gelişme: Büyükelçi yaptırımların ertelenmesini istedi

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın ABD Kongresi’ne bir mektup göndererek Türkiye’nin Rus S-400’leri alması halinde uygulanacak yaptırımların ertelenmesini istediği ortaya çıktı.

BOLD – Erdoğan, son günlerde yaptığı açıklamalarda Washington’da Başkan Donald Trump ile bürokratlar arasında görüş ayrılığı olduğunu dile getirdi. Çarşamba günü de Japonya’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, Trump’tan Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı izlenimini almadığını söyledi. Erdoğan, “Sayın Trump ile görüşmelerimde bu izlenimleri hiç almadım ama alt ademelerde birileri bunları dillendiriyor” dedi.

Ancak uzun zamandır hiçbir konuda ortak tutum alamayan Amerikan Kongresi’ndeki Demokratlar ve Cumhuriyetçi Partili üyeler, S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmış durumda. Türkiye’ye yaptırımların ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında uygulanacağı kaydediliyor.

ERDOĞAN “YAPTIRIM İZLENİMİM YOK” DEDİ AMA…

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın geçen ay ABD Kongresi’ne bir mektup göndererek yaptırımların ertelenmesini istediği ortaya çıktı. Al-Monitor’den Jack Detsch’in haberine göre, Kılıç mektubunda “Diplomasinin temel ilkelerinden biri de tek taraflı tedbir uygulama yoluna gitmeden önce diyalog ve müzakereye yeterli şansı vermektir” diye yazdı.

Mektubun, lobi şirketi Greenberg Traurig tarafından ABD Kongresi’nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Tahsisatlar Komitesi ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’ndeki üyelere iletildiği bildirildi.

Haberde Türkiye’nin bu ve benzeri uygulamalar için halkla ilişkiler şirketine senelik 1.5 milyon dolar verdiği kaydedildi. Greenberg Taurig’in birlikte çalıştığı Cumhuriyetçi Parti’den eski Senatör Tim Hutchinson, Cumhuriyetçi Parti Temsilciler Meclisi eski üyesi Randy Forbes ve Demokrat Parti Temsilciler  Meclisi eski üyesi Albert Wynn aracılığıyla bu mektubu dağıttığı kaydedildi. Bu isimler daha önce kongrenin silahlı kuvvetler ve dış ilişkiler komitelerinde görev almıştı.

‘CAATSA’ YAPTIRIMLARI 

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında öngörülen yaptırımlar, başta finans ve bankacılık sektöründen savunma sanayine kadar pek çok alanda Türkiye’ye büyük zorluklar çıkarabilir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ağustos 2017’de imzaladığı bu yasa ABD’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore gibi doğrudan hasım saydığı ülkelere yönelik uyguladığı yaptırımları düzenliyor.

Yasa metninde bu ülkelere ilişkin ayrı bölümler bulunuyor. Yasa ABD başkanını belirli durumlarda kurum veya kişilere yaptırım uygulamaya zorluyor. Başkanın özel durumlarda bu yaptırımları geçici olarak durdurma yetkisi bulunurken, bunların kaldırılması ABD Kongresinin onayına muhtaç.

Türkiye’nin CAATSA kapsamına girmesi ise yasanın ‘Rusya’nın Avrupa ve Asya’daki nüfuzuna karşı koymak’ başlıklı bölümdeki 231’inci maddeye dayanıyor.

Rusya federasyonu hükümetinin istihbarat ya da savunma kurumlarıyla ilişki kuran kişilere yönelik yaptırımların uygulanması’ başlıklı bu madde, ABD başkanına, bu sektörler ile alışveriş ilişkisine giren kişi veya kurumlara karşı yasada belirlenen 12 yaptırımdan en az beşini uygulama yetkisi veriyor.

Trump ve Erdoğan Cumartesi günü S-400 krizini yüz yüze görüşecek

 

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular