Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ankara Barosu Mustafa Yılmaz’ın kaçırılmasıyla ilgili rapor yayınladı

Ankara Barosu, Şubat ayı içinde kaçırılan 6 kişiden biri olan Mustafa Yılmaz’ın kaçırılmasıyla ilgili rapor yayınladı. Konuyu yargıya taşıyacağını duyurdu…

BOLD – Ankara Barosu, 19 Şubat 2019’da Siyah Transporter’a bindirilerek zorla kaybedilen Fizyoterapist Mustafa Yılmaz’ın kaçırılmasıyla ilgili bir rapor yayınladı. Şubat ayında kaçırılan 6 kişiden biri olan Mustafa Yılmaz’la ilgili eşi Sümeyye Yılmaz, Baro’ya başvurmuştu.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin yayınladığı raporda; Mustafa Yılmaz’ın 2019 yılı Şubat ayında zorla kaybedilen ve Baro’ya başvuran 6 kişiden biri olduğu belirtildi.

POLİSLER ESKİ GÖRÜNTÜ İZLETİP SORUŞTURMA DOSYASINA KOYMADI

Soruşturmadaki eksikliklere vurgu yapılan raporda, bölgedeki kamera kayıtlarının toplanmadığı, Yılmaz’ın kaçırıldığı aracın araştırılmadığı belirtildi. Sümeyye Yılmaz’a eşinin bir metro istasyonunda görüldüğü şeklinde izletilen ve “Mustafa Yılmaz’ın kendisinin ortadan kaybolduğu” konusunda ikna için polisler tarafından kullanılan görüntünün ise kaçırıldığı güne ait olmayan eski bir görüntü olduğu raporda yeraldı. Raporda polislerin izlettiği bu eski görüntünün de soruşturma dosyasına konmadığı vurgulandı.

YAŞAMINI TEHDİT EDEN KOŞULLAR ALTINDA KAYBOLDU

Mustafa Yılmaz’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandığı ve dosyasının tutuksuz olarak istinaf sürecini beklediği belirtilen raporda, “Mustafa Yılmaz’ın yaşamını tehdit eden koşullar altında kaybolduğuna ilişkin kuvvetli şüphe vardır.” dendi.

Mustafa Yılmaz’ın zorla kaybedilmesine ilişkin belgelerin incelendiği belirtilen raporda, kolluk kuvveti ve savcılıkça yapılmayan ancak yapılması gereken işlemler tek tek sıralandı.

Raporda şöyle dendi:

“Başvuru konusu olaya ilişkin Merkezimize ulaşan belgeler incelendiğinde; olaydan haberdar olan savcılığın dördüncü ayını dolduran kayıp vakıasına ilişkin olarak başvuran Sümeyye Yılmaz’ın ifadesini aldığı, Emniyet Müdürlüğü Kayıp e Aranan Şahıslar Büro Amirliği’nin başvuranın kaybedilme gününe ilişkin olmayan bir kamera kaydı gösterildiği tespit edilmiştir. Başta savcılık olmak üzere yetkililerce acil olarak yapılması gereken şu işlemlerin ise yapılmadığı saptanmıştır:

-Kaçırıldığı bildirilen kişinin getirilebileceği ilgili jandarma, polis merkezi ve diğer binaların incelenmesi, olayla ilgili muhtemel görgü tanıkları bulunmaya çılışılmamıştır:

-kişinin gözaltına alınıp alınmadığını belirlemek amacıyla ortadan kaybolduğu belirtilen tarihlerde ilgili jandarma ve polis merkezlerinde gözaltında tutulanlar soruşturulmamış ifadeleri alınmamıştır;

-İlgili tarihlerde kaçırılma olayının gerçekleştiği iddia edilen bölgede görevli kolluk görevlilerinin ifadeleri alınmamıştır;

-Kaçırma olayının gerçekleştiği iddia edilen bölgelerdeki mobese kayıtları ve varsa özel kamera kayıtları araştırılmamış, bu görüntüler toplanıp, incelenmemiştir;

-Kaçırılma esnasında kullanıldığı iddia edilen araca ilişkin bir araştırma yapılmamıştır;

-GPRS vb. yer bildirimi sağlayabilecek kayıtların araştırılması yapılmamıştır;

-Başta MİT olmak üzere diğer kolluk birimlerine durum bildirilmemiş, bu birimlerin bilgisine başvurulmamıştır;

-Başvurucu ve kaçırıldığı iddia edilen kişinin yakınları, çevresinin ifadesine başvurulmamış, olası risk ihtimalleri değerlendirilmemiştir.

-Bu koşullar altında, başvurucunun eşi Mustafa Yılmaz’ın kaçırılmasına ilişkin yetkili makamların yaşamı koruma ödevi ve etkili soruşturma yükümlülüğünün gereğini yerine getirmediği düşünülmektedir. Zorla kaybetmenin devam eden bir ihlal olduğu düşünüldüğünde; yukarıda belirtilen soruşturmaya ilişkin eksikliklerin derhal tamamlanması için soruşturmanın yenilenmesi gerektiği açıktır. ”

SORUŞTURMA YASAL MEVZUATA UYGUN YÜRÜTÜLMEDİ

Raporun sonuç kısmında, Sümeyye Yılmaz’ın eşi Mustafa Yılmaz’ın orla kaybedilmesi olayına ilişkin yürütülen soruşturmanın yasal mevzuata uygun bir şekilde yürütülmediğinin saptandığı belirtildi.  Bu saptama doğrultusunda raporun gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulması talep edildi.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi İzleme Alt Kurulu tarafından hazırlanan ve Baro Yönetimi’ne sunulan rapor, Baro tarafından resmen açıklandı.

ŞUBAT AYINDA ZORLA KAYBEDİLEN 6 KİŞİ

Şu ana kadar Siyah Transporter vakası olarak bilinen zorla kaybedilme olaylarında 28 kişi kaçırıldı. Bunlardan altısı geçtiğimiz Şubat ayında peş peşe kaçırıldılar ve halen kendilerinden haber alınamıyor. Kaçırılanların isimleri şöyle:

Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Salim Zeybek ve Mustafa Yılmaz.

 

 

 

Gündem

Sağlık çalışanlarına atama, istifa, izin ve emeklilik yasaklandı

Sağlık Bakanından yayınlanan genelge ile malulen ve yaş haddinden emekli olanlar dışında, sağlık çalışanına atama, emeklilik, istifa ve izin hakkı kullandırılmayacağı duyuruldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelgede koronavirüs salgını sürecinde kamu sağlık hizmetinin etkin ve kesintisiz şekilde sürmesi için yapılan düzenlemeler bildirildi. Buna göre; merkez taşra teşkilatında görevli bütün personelin, her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebi kabul edilmeyecek. Yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacakların ayrılışları yapılarak kapsam dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek. Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin, re’sen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılıp işten ayrılmaları sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecek.

ATAMALAR DURDURULDU

Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durduruldu. Sağlık tesislerinde görevdeyken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak. Başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeyecek. Kamu hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlık tarafından zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

YILLIK İZİNLER ASKIDA

Bakanlık, merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinlerini durdurdu. Evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat gibi yasal mazeret izinleri uygulamadan hariç tutuldu. Yıllık iznini kullanmakta olan personel ise mezkur izinlerini kullanmaya devam edecek. Çalışan eşlerin her ikisinin de Sağlık Bakanlığı çalışanı olması halinde, kamu sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirleri alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacak.

ÜCRETSİZ İZİN DE KALDIRILDI

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni kurum amirlerinin uygun göreceği zamanda kullandırılacak. Personele kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesine devam edilecek. Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ve talep edilen ücretsiz izinler ile sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak, bunlar dışındaki personele ücretsiz izin verilmeyecek. Daha önce yürürlüğe konulan ‘Kovid- 19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu genelgenin uygulanmasına devam edilirken, hamile personele hamileliğinin 24’üncü haftasından 32’inci haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam edilecek.

NE DE OLSA SAĞLIKÇININ HAKKI ÖDENMEZ

Yayınlanan genelge sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. Sağlık Bakanlığının kararı sosyal medyada kısa sürede ‘Sağlık çalışanının canı yok mu’ etiketiyle gündemin ilk sırasına yerleşti. Yusuf Şahin adlı sağlık çalışanı en az alımın pandemi döneminde alındığını söyleyerek, “Atama sözü ver atama yapma, en az bütçeyi Sağlık Bakanlığı alsın, ek ödemelerini yatırma, motivasyonunu yerle bir et sonra da sağlık çalışanının tüm haklarını elinden al. Ne de olsa sağlıkçının hakkı ödenemez lafı var” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Okumaya devam et

Gündem

ABD Konsolosluğundaki Cemaat davasında karar

Cemaat soruşturmaları kapsamında yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk, 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanık ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk ve birlikte yargılandığı ailesi hazır bulundu. Cantürk yaptığı savunmada, “Türkçe olimpiyatlarına katılmadım, Bylock kullanmadım, Zaman gazetesi için yapılan protestolara katılmadım, Fethullah Gülen ile hiçbir zaman görüşmedim, kendisiyle tanışmadım. Hakkındaki suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı. Aynı davada yargılanan Cantürk’ün eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk de aynı savunmayı yaparak beraatlerini istedi.

Savunmalar sonrası verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sanıklar Kevser İrem ve Sevim Cantürk’ün delil yetersizliğinden beraatine karar veren mahkeme, Nazmi Mete Cantürk hakkında ise, “Bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verdi.

1 dolardan tutuklanan ABD Konsolosluk çalışanına tahliye

 

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre bugün 76 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 76 kişiyle birlikte toplam can kaybı 9 bin 950’ye yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Resmi verilere göre son 24 saatte hayatını kaybeden 76 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 950’ye yükseldi. Bugün yapılan 127 bin 651 test ile 2 bin 209 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 366 bin 208 oldu.

Bugün iyileşen bin 511 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 317 bin 519’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5.0, toplam ağır hasta sayısının ise bin 827 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 50.8, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67.1 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 33.4 olarak duyuruldu.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 2.209 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.827’ye yükseldi. Ağır hasta ve aktif hasta sayısı düşmeden başarılı olamayız. Mücadele birlikteliği tedbirleri istisnasız uygulamaktan geçiyor. Salgına karşı organize olalım.”

Pandemi doktoruna ‘cemaat evinde kalmışsın’ gerekçesiyle tutuklama

 

Okumaya devam et

Popular