Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CB İletişim Başkanlığı: son üç yılda 2 bin 397 gazetecinin sarı basın kartını iptal etti

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) yerine kurulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı son üç yılda 2 bin 397 gazetecinin sarı basın kartını iptal etti. Basın kartı almayı hak etmiş 997 gazeteciye de kartlarını vermiyor.

BOLD – Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 157’nci sırada. Türkiye’de yaklaşık 10 bin gazeteci işsiz, 142 gazeteci cezaevinde ve son üç yılda 2 bin 397 gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi. 997 gazeteci de basın kartı almak için tek bir imzanın atılmasını bekliyor. Geçen yıl sonunda 15 bin 202 olan sarı basın kartı sahibi sayısı da 14 bin 759’a geriledi.

KOMİSYON TOPLANMIYOR

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) yerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı kuruldu. 1973 yılından beri 15 üyeli olan Basın Kartı Komisyonu üye sayası 9’a düşürüldü. Ancak üyelerinin kimlerden oluşacağı henüz açıklanmadı.

KOMİSYONUN YILDA 3 KEZ TOPLANMASI GEREKİYOR

Meclis’te bası kartı alamayan basın mensuplarının durumunu gündeme getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Basın Kartı Yönetmeliği’nin 14 Aralık 2018 tarihinde yenilendiğini hatırlatarak, “Bu yönetmelik basın ve ifade özgürlüğünü daha da kısıtlamanın aracı hâline geldi. Çağdaş Gazeteciler Derneği iptal davası açtı, davayı kabul eden mahkeme Cumhurbaşkanlığından savunma bekliyor. Yılda en az üç kere toplanması gereken Basın Kartı Komisyonu bir yılı aşkın süredir toplanamıyor, basın kartı almayı hak etmiş 997 gazeteci tek bir imzanın atılmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı basın kartları için neyi bekliyor yoksa bu oyalama basın ve ifade özgürlüğü üzerinde yeni bir baskı mekanizmasının ön hazırlıkları mıdır? Basın Kartı Komisyonu artık bir an önce toplanmalı, eşitlik ve adalet ilkeleri çerçevesinde başvurulara karşılık vermelidir” dedi.

Yiğit Bulut’un eski eşinin basın kartı iptal edildi

Politika

Erdoğan’dan boykot çağrısı: Fransız markalarını satın almayın

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında yaptığı konuşmada “Sakın Fransız markalarını satın almayın” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuşan Erdoğan, Fransız mallarının alınmaması çağrısında bulundu. Erdoğan, “Nasıl ki Fransa’da Türk markalı mal zatın alınmayın diyorsa ben de şimdi buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Salgın dalgalar halinde yayılmaya devam ediyor. Vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde diğer ülkelere göre krizi daha hafif geçiriyoruz. Bizim dinimizde Hıristiyan olmak suç değildir, Musevi’ye de sahip çıkıyoruz, ama gelin Fransa’da bir zulüm varsa gelin oradaki Müslümanlara da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetini kısıtlayan uygulamayla karşılaşmayalım. Kur’an-ı Kerim’i hedef alan alçaklıkla muhatap olmuyoruz. Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. Demokrasiyi kimseye bırakmayan batılı devlette, Müslümanlara yönelik saldırılar sıradan hale gelmiştir. Irkçı terörizm… Buradan sesleniyorum, siz faşistsiniz, siz Nazi’nin zincir halkalarısınız.”

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Popular