Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Devletten tek kuruş almayan okullara el konuldu şimdi Hazine para yetiştiremiyor

Cemaatin yurt dışındaki okullarına el koyan Erdoğan Rejimi, 1 milyardan fazla kaynak aktardı.  MEB Bütçesi çöktü, bağış çağrısıyla gelen para %1 değil.

BOLD – Hizmet Hareketi’ne ait vakıf ve dernekler tarafından desteklenen, devletten yardım almadan faaliyetlerini sürdüren yurt dışındaki bazı okullara Hükümetin girişimleriyle el konulmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinde çok büyük delik açıldı. Vakıf yönetimi, Hizmet Hareketi’nin vakıfları gibi bağış toplama yöntemini de denedi ancak toplanan bağış giderler karşısında komik düzeyde kaldı.

Okullara 4-5 bin dolar maaşla öğretmen gönderebilen Maarif Vakfı, 15 Temmuz’dan bu yana toplam 1 milyar 133 milyon TL para aktardı. Ancak buna rağmen okullara öğretmen bulunamazken, bazı okullar kapatıldı, öğrenci sayısı yarıdan fazla azaldı.

Aktarılan kaynağın özellikle okullara malzeme ve hizmet alımı gibi konularda yapılan yolsuzluklara gittiği iddia ediliyor.

DELİK HER YIL BÜYÜYOR BAĞIŞ KOMİK DÜZEYDE

Yurt dışındaki okullara; 2017’de, 241 Milyon TL; 2018’de, 351 Milyon TL aktarılan Maarif Vakfı’na bu sene 541 Milyon TL daha aktarılıyor. Sözkonusu karar resmi gazetede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olarak yayınlandı.

Böylece üç yılda toplam; 1 milyar 133 Milyon TL aktarılmış oldu.

Maarif Vakfı yönetimi, Hizmet Hareketi’nin vakıfları gibi bağış yöntemiyle finansman sağlayabilmek için yetki aldı. Ancak üç yılda Maarif Vakfı’na sadece 6 milyon 773 bin TL bağış yapıldı. Bu toplam aktarılan paranın yüzde birinden daha düşük.

YÖNETİM CUMHURBAŞKANI’NIN KONTROLÜNDE

Kuruluş yasasına göre, altı üyeli mütevelli heyetinin dördü Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen vakfın yöneticilerine, “Huzur Hakkı” adı altında ödeme yapılmasına olanak sağlandı. Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerine yapılan ekstra ödemelerin tutarı ise sır gibi saklanıyor.

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Genel

TTB’den acı haber: Bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği (TTB), son 24 saat içinde, 5 farklı ilde çalışan 5 sağlık çalışanının Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BOLD – Türk Tabipler Birliği (TTB) son 24 saatte 5 sağlık çalışanının daha koronavirüsten yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Hayatını kaybedenlerin isim, unvan ve görev yerleri şöyle: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde otomasyon görevlisi olarak çalışan Ferhat Gencer, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi personeli Harun Dönmez, İstanbul’da iş yeri hekimi olarak çalışan Dr. Salih Kanlı, Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Turan Yıldırım, Batman’ın Sason ilçesinde ebe olarak çalışan Yasemin Çolak.

SON 8 GÜNDE 13 SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ

TTB ‘Yönetemiyorsunuz’, ‘Tükeniyoruz’, ‘Ölüyoruz’ etiketleriyle paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Bir günde 5 sağlık çalışanını KOVID-19 nedeniyle yitirdik. ”

Geçtiğimiz hafta içinde yitirilen 8 sağlık çalışanı ile birlikte, 8 günde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 13 oldu.

Kovid-19 yasakları geri mi dönüyor?

Okumaya devam et

Genel

Kız öğrenci online derste mikrofonu açık unutunca olanlar oldu: Mal mıdır nedir

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı’nın ders anlattığı sırada bir kız öğrenci açık unuttuğu mikrofondan Daşlı’ya hakaret etti.

BOLD – Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde verilen uzaktan eğitim sırasında mikrofonunu açık unutan Tuba isimli kız öğrencinin hakareti yayına yansıdı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı, uzaktan eğitimle verdiği ders sırasında öğrencilerine kendi yazdığı ‘Sosyal Sorunlarda Güncel Tartışmalar’ adlı kitabı tavsiye etti.

Bu sırada mikrofonunun açık olduğunu unutan üniversite öğrencisinin hakaret içeren, “Kendi yazdığı kitabını istedi bir de ya.. Mal mı nedir” sözleri yayına girdi.

EVET MALIM

Bu sözlere “Evet malım” diyerek karşılık veren öğretim üyesi, öğrencisine mikrofonunun açık olduğu hatırlatarak terbiyeli olması konusunda uyarıda bulundu. Diyaloğun ardında Daşlı ders anlatmaya devam etti.

Okumaya devam et

Popular