Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan Sinop Nükleer Santral Projesi’nin durduğunu açıkladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir Japon gazetesine verdiği mülakatta Tokyo yönetimi ile ortak planlanan Sinop Nükleer Enerji Santrali projesinin durduğunu resmen kabul etti.

BOLD – G-20 Zirvesi için Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nikkei Asian Review gazetesine bir röportaj verdi. Röportaj sırasında sorulan bir soru, Sinop Nükleer Güç Santrali projesinin durdurulduğunu ortaya çıkardı.

Sinop Nükleer Santrali Projesi ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, şu bilgileri aktardı:

“Sinop Nükleer Güç Santrali konusunda istediğimiz noktada değiliz. Japon şirketi tarafından hazırlanan fizibilite raporları ve maliyet analizleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımız tarafından incelendi. Maliyet ve takvim açısından baştaki anlaşma koşullarına uymayan bir tabloyla karşılaştık. Sinop Nükleer Güç Santralinde sürecin dilediğimiz gibi gitmemesi tabi üzücü.”

Erdoğan, Japonya ile enerji konusunda başka alanlarda birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

JAPON TARAFI AYLAR ÖNCE FİYATLANDIRMADA DEĞİŞİKLİK TALEP ETMİŞTİ

2019 yılı başlarında Japonya’nın önde gelen gazetelerinden “The Mainichi”, hükümetin Sinop’ta inşa edilecek nükleer reaktör inşaatından çekileceğini yazmıştı.

Gazete, Japon hükümetinin çok fazla yükselen güvenlik harcamaları için Türkiye’den ekstra taleplerde bulunacağını ve bunun da Türkiye tarafından karşılanmasının beklenmediğini belirtmişti.

SİNOP NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

Mevcut plana göre Japon Mitsubishi Ağır Sanayi Ltd. Şti. (MHI) ve Fransız nükleer santral üreticisi Framatome Sinop’a nükleer santral inşa edecekti.

Konuyla ilgili işbirliği için ortak deklarasyon 2013 yılında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanmıştı.

İlk plana göre 4 adet orta büyüklükte ATMEA1 reaktörünün 2023 yılında faaliyete geçmesi bekleniyordu.

JAPONYA, ELEKTRİK SATIŞ FİYATINDA ZAM TALEP ETTİ 

Temmuz 2018’de Mitsubishi bir hesaplama yaptı ve toplam yatırım maliyetinin ilk planlamadan 2 katından fazla artarak 2,1 trilyon yenden (19,3 milyar ABD Doları) 5 trilyon yene (46,2 milyar ABD Doları) çıktı.

2011 yılında Fukushima Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazadan sonra ek güvenlik önlemleri nedeniyle maliyetlerin arttı. Sinop’ta inşaat alanı yakınında aktif bir fay hattı tespit edildi.

2018 yılı yaz aylarında Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle projenin karlılığı da düştü.

Japon hükümeti, artan maliyetleri dengelemek için santralde üretilecek elektriğin satış fiyatını arttırmayı talep etti. Ancak Erdoğan’ın da röportajda belirttiği gibi Türk tarafı artışı kabul etmedi.

Sinop Nükleer Santral Projesi rafa kalkmış olmasına rağmen, ön çalışmalar kapsamında bölgede 650 bin ağaç kesildi. Sinop’un eşsiz sahillerinde doğaya büyük zararlar verildi.

Sinop’ta 650 bin ağaç kesilmişti: Japonlar nükleer santral projesinden çekiliyor

Dünya

Fransa İçişleri Bakanı: Türkiye iç işlerimize karışmamalı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısının ardından, Türkiye’nin Fransa’nın içişlerine karışmaması gerektiğini söyledi.

BOLD – Darmanin, France Inter Radyosu’na yaptığı açıklamada Türkiye ve Pakistan’ı kast ettiğini söyleyerek “Fransa’da olanlara dış güçlerin karışması, her birimizi şoke etmeli” dedi. Fransız bakan “Türkiye Fransa’nın içişlerine karışmamalı” diye de ekledi.

Fransa’da 16 Ekim’de Samuel Paty adlı bir öğretmenin, Hazret-i Muhammed’in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrası Montpellier ve Toulouse kentlerindeki belediye binalarına, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler yansıtılmıştı.

Samuel Paty cinayetinin ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da dinlerin eleştirilmesi ve karikatürlerin bir hak olduğunu savunarak, bunları yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

Macron’un bu açıklamasına tepki gösteren Erdoğan da, “Ülkesindeki milyonlarca farklı inanç mensubuna böyle davranan bir devlet başkanına ne denilebilir, öncelikle akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın, Fransız Cumhurbaşkanı Macron hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirtilerek, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu istişarelerde bulunmak üzere ülkesine çağrıldı.

Erdoğan dün yaptığı konuşmada, “Fransız markaları satın almayın; Fransız ürünlerine itibar etmeyin” diyerek boykot çağrısında bulundu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Dış politikada yeni bir dip nokta: Erdoğan Avrupa liderleriyle gerilimi inanç noktasına çekti

Doğu Akdeniz, Ege ve mültecilerle ilgili Avrupa’yla sorunlar yaşayan Tayyip Erdoğan, tartışmayı siyaset ve dış politikadan inanç alanına çekti. Almanya, Erdoğan’ın saldırgan tavrını “yeni bir dip nokta” olarak tanımladı. Berlin’de Mevlana Camisine yönelik polis baskını tartışmanın odağında.

BOLD – Almanya’daki yüzlerce cami Diyanet İşleri Başkanlığının yan kolu olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) üzerinden yönetiliyor. Camilerin masrafları ve imamların maaşları Türkiye tarafından ödeniyor.

Berlin’de bulunan Mevlana Camisi, 21 Ekim’de yapılan polis baskınıyla arandı. Berlin Başsavcılığının açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında zarar gören küçük işletmelere yapılan maddi yardımın haksız yere alındığı gerekçesiyle 5 işletmede ve bir camide arama yapıldığı belirtildi.

DEVLETİ DOLANDIRMAKLA SUÇLANIYOR

Mevlana Camisi yönetimi, Alman devletini sahte belgelerle 45 bin euro dolandırmakla suçlanıyordu. Ancak bu aramanın Türkiye’ye yansıması farklı oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Mevlana Camisi’ne sabah namazı vaktinde Alman polisleri tarafından yapılan baskında hassasiyetlerimiz ve kutsallarımız hiçe sayılmıştır. Bu nefret dolu tutumu şiddetle kınıyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise Almanya’yı kınayan bir açıklama yaptı: “Berlin’deki en eski ve merkezi camilerden biri olan Mevlana Camisi’ne polis tarafından yapılan baskını şiddetle kınıyoruz. Bu çirkin eylemle ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyet hiçe sayılmıştır.  Cemaatin sabah namazı için toplandığı sırada mali konuda yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek çok sayıda polisle camiye baskın yapılması asla kabul edilemez.”

ORTA ÇAĞ KARANLIĞI!

Diyanet ve Dışişleri’nin açıklamasını AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan izledi. Twitter hesabından “Berlin’deki Mevlana Camisi’nde sabah namazı saatinde gerçekleştirilen, Avrupa’yı Orta Çağ karanlığına her geçen gün biraz daha yaklaştıran ırkçılık ve İslam düşmanlığından beslendiği apaçık ortada olan, inanç hürriyetini tümden yok sayan polis operasyonunu şiddetle kınıyorum” şeklinde sert bir paylaşım yaptı.

Erdoğan, inanç üzerinden yaptığı son günlerdeki eleştiriler Almanya ile sınırlı değil. Erdoğan eleştirilerini Fransa’ya da yöneltti.

“MACRON’UN TEDAVİYE İHTİYACI VAR”

Erdoğan, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı.

Fransa, geçen hafta bir öğretmenin sınıfta Hz. Muhammed karikatürleri gösterdiği için öldürülmesi nedeniyle oldukça hassas bir gündeme sahip. Erdoğan’ın açıklamaları bu gündemin üzerine geldi.

CAMİ BASKINLARI POLİTİK Mİ?

Türk Dışişleri, Diyanet ve Erdoğan’a göre cami baskınları politik ve Avrupa’nın İslam karşıtlığından kaynaklanıyor.

Alman Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’deki Mevlana Camisi’ne yapılan polis baskınına ilişkin eleştirilere yanıt verirken polisin yasalar ve hukuk çerçevesinde işini yaptığını söyledi ve “Almanya’da inancını barışçıl şekilde yaşayanlar, anayasal koruma altındadır” dedi.

Berlin Başsavcılığı ise Mevlana camisi ile birlikte 5 iş yerinde arama yapıldığı konunun mali suçlarla ilgili olduğunu belirtiyor.

Soruşturmadan sızan bilgilere göre sahte belgeler veya paravan şirketlerle devletin salgın nedeniyle kapalı kalan iş yerlerine yaptığı para yardımlarında yolsuzluk söz konusu.

CAMİ YÖNETİMİNE HAKSIZ KAZANÇ SUÇLAMASI

Cami yöneticilerinin, caminin banka hesabını kullanarak 45 bin euro haksız kazanç elde ettikleri, toplamda ise devleti 70 bin Euro zarara soktukları Berlin savcılığınca tespit edildi.

Aynı sorunun başka camilerde de olduğu belirtiliyor. Mayıs ayındaki ilk operasyon sahte iş yeri evraklarıyla yardımlardan yararlanan ve Berlin’in Moabit semtinde bulunan Fussilet 33 Cami Derneğinin yöneticilerine yapılmıştı. Kendilerini işveren olarak gösterip düzenledikleri sahte evraklarla para yardımı alan Fussilet 33 Camisi’nin eski yöneticilerine en az 100 bin euro gittiği tespit edilmişti.

Berlin’deki ikinci operasyon ise haziranda genelde Selefi grupların gittiği Neuköln’da bulunan “İbrahim-al-Khalil” adlı camiye yapıldı. Aynı şekilde bu caminin yöneticileri de sahte evraklarla koranavirüsü salgını sürecinde verilen devlet desteğini haksız yere aldıkları tespit edildi.

Almanya konuyu mali suçlar kapsamında tutmaya kararlı. Ancak Erdoğan’ın Almanya ve Fransa’ya yönelik “İslam düşmanlığı” suçlamaları politik olarak da tartışılıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Erdoğan’ın son açıklamalarını “saldırı” olarak nitelendirerek bu saldırıların “yeni bir dip nokta” olduğunu söyledi.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Türkiye’deki vatandaşlarına güvenlik uyarısı yaptı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı Müslüman ülkelerde yaşayan vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu: “Seyahatlerde ve turistik yerlerde çok dikkatli olun!” 

BOLD – Fransa, derste Hazret-i Muhammed karikatürleri kullanan bir öğretmenin radikal bir saldırgan tarafından başı kesilerek öldürülmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tepki çeken açıklamalarının ardından yurt dışında yaşayan vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki seyahat ve güvenlik duyuruları güncellenerek Türkiye, Endonezya, Bangladeş, Irak ve Moritanya İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yeni güvenlik uyarısı yapıldı. Uyarıda, bu ülkelerde yaşayan Fransa vatandaşlarına “daha dikkatli olmaları” çağrısında bulunuldu.

Uyarıda, bu ülkelerde yaşayan vatandaşların karikatürleri göstermekten kaçınması ve kalabalık yerlere girmemesi istendi. Uyarıda ayrıca “seyahatlerde ve turistik yerlerde çok dikkatli olunması” çağrısı yapıldı.

FRANSA’YA YÖNELİK BOYKOT ÇAĞRILARI

Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlik dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısı yapmasıyla yeni bir boyuta taşınmıştı.

Gerginlik, Erdoğan’ın Macron’un karikatürlerin gösterilmesinden vazgeçilmeyeceğini ve İslamcı çevrelere yönelik tedbirlerin sıkılaştırılacağını açıklamasının ardından Erdoğan’ın “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözleriyle tırmanmıştı.

Fransa, Ankara Büyükelçisi’ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmış, bir çok Avrupa ülkesi Fransa’ya destek açıklaması yapmıştı.

ABD DE 4 GÜN ÖNCE UYARMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’deki diplomatik temsilciliğinin, İstanbul’daki ABD vatandaşları ve yabancılara yönelik terörist saldırı ve kaçırılma olasılığına yönelik olarak güvenilir ihbarlar aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden, Türkiye’de yaşayan ABD vatandaşlarına yönelik olarak Cuma günü yayınlanan güvenlik uyarısında, ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliğinin, İstanbul’daki ABD vatandaşları ve yabancılar ile beraber ABD İstanbul Başkonsolosluğu da dahil olmak üzere terrorist saldırı ve kaçırılma olasılığına yönelik olarak güvenilir ihbarlar aldığını açıkladı.

ABD, vatandaşlarına ABD’lilerin ve yabancıların bir araya geldiği büyük ofis binaları ve alışveriş merkezi gibi ortamlarda dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Söz konusu terör saldırısı ihtimaline karşı, ABD’nin Türkiye’deki resmi temsilciliklerinde vize hizmetlerine de geçici süreyle ara verileceği açıklandı.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Popular