Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan Sinop Nükleer Santral Projesi’nin durduğunu açıkladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir Japon gazetesine verdiği mülakatta Tokyo yönetimi ile ortak planlanan Sinop Nükleer Enerji Santrali projesinin durduğunu resmen kabul etti.

BOLD – G-20 Zirvesi için Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nikkei Asian Review gazetesine bir röportaj verdi. Röportaj sırasında sorulan bir soru, Sinop Nükleer Güç Santrali projesinin durdurulduğunu ortaya çıkardı.

Sinop Nükleer Santrali Projesi ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, şu bilgileri aktardı:

“Sinop Nükleer Güç Santrali konusunda istediğimiz noktada değiliz. Japon şirketi tarafından hazırlanan fizibilite raporları ve maliyet analizleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımız tarafından incelendi. Maliyet ve takvim açısından baştaki anlaşma koşullarına uymayan bir tabloyla karşılaştık. Sinop Nükleer Güç Santralinde sürecin dilediğimiz gibi gitmemesi tabi üzücü.”

Erdoğan, Japonya ile enerji konusunda başka alanlarda birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

JAPON TARAFI AYLAR ÖNCE FİYATLANDIRMADA DEĞİŞİKLİK TALEP ETMİŞTİ

2019 yılı başlarında Japonya’nın önde gelen gazetelerinden “The Mainichi”, hükümetin Sinop’ta inşa edilecek nükleer reaktör inşaatından çekileceğini yazmıştı.

Gazete, Japon hükümetinin çok fazla yükselen güvenlik harcamaları için Türkiye’den ekstra taleplerde bulunacağını ve bunun da Türkiye tarafından karşılanmasının beklenmediğini belirtmişti.

SİNOP NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

Mevcut plana göre Japon Mitsubishi Ağır Sanayi Ltd. Şti. (MHI) ve Fransız nükleer santral üreticisi Framatome Sinop’a nükleer santral inşa edecekti.

Konuyla ilgili işbirliği için ortak deklarasyon 2013 yılında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanmıştı.

İlk plana göre 4 adet orta büyüklükte ATMEA1 reaktörünün 2023 yılında faaliyete geçmesi bekleniyordu.

JAPONYA, ELEKTRİK SATIŞ FİYATINDA ZAM TALEP ETTİ 

Temmuz 2018’de Mitsubishi bir hesaplama yaptı ve toplam yatırım maliyetinin ilk planlamadan 2 katından fazla artarak 2,1 trilyon yenden (19,3 milyar ABD Doları) 5 trilyon yene (46,2 milyar ABD Doları) çıktı.

2011 yılında Fukushima Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazadan sonra ek güvenlik önlemleri nedeniyle maliyetlerin arttı. Sinop’ta inşaat alanı yakınında aktif bir fay hattı tespit edildi.

2018 yılı yaz aylarında Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle projenin karlılığı da düştü.

Japon hükümeti, artan maliyetleri dengelemek için santralde üretilecek elektriğin satış fiyatını arttırmayı talep etti. Ancak Erdoğan’ın da röportajda belirttiği gibi Türk tarafı artışı kabul etmedi.

Sinop Nükleer Santral Projesi rafa kalkmış olmasına rağmen, ön çalışmalar kapsamında bölgede 650 bin ağaç kesildi. Sinop’un eşsiz sahillerinde doğaya büyük zararlar verildi.

Sinop’ta 650 bin ağaç kesilmişti: Japonlar nükleer santral projesinden çekiliyor

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Dünya

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’ndan AstraZeneca açıklaması

Polonya Roma Katolik Piskoposluğu, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşılarını kullanmayı kabul etmemeleri gerektiğini açıkladı.

BOLD – Polonya Roma Katolik Başpiskoposluğu Bioetik Uzmanlar Komitesi Başkanı Jozef Wrobel yaptığı açıklamada, Katoliklerin AstraZeneca ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını kabul etmemeleri gerektiğini kaydetti. Wrobel, Katoliklerin başka seçeneklerinin bulunmaması veya iş koşullarından doğan zorunluluk gibi durumlar dışında bu aşıları olmamaları gerektiğini ifade etti. Komite Başkanı Wrobel, önemli ahlaki endişeler uyandırmayan diğer aşılara nazaran söz konusu aşıların, genetik mRNA tabanlı teknoloji ile üretilmesi nedeniyle kürtaj fetüslerinden elde edilen hücreye dayalı teknolojiyle üretildiklerini belirtti. Wrobel, iş gereği veya başka aşı seçeneği bulunmaması nedeniyle AstraZeneca veya J&J aşıları ile aşılanacaklarınsa, ahlaki bir suçluluk duymadan aşılanabileceklerini ifade etti.

PAPA FRANCIS DE AŞILANDI

Polonya Hükumet Bilgi Merkezi (Rzadowe Centrum Informacyjne) Polonya Roma Katolik Piskoposluğu’nun tutumuna ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Aşılama sürecinin bedeli bizim ve sevdiklerimizin hayatı. Aşılama bizlerin normal hayatımıza geri dönüşüne izin verecek” ifadeleri kaydedildi. Açıklamada, bugüne kadar aralarında Papa Francis ve Polonyalı Piskoposların da bulunduğu 800 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirtildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0