Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Gaziantep’te su havzasına yapılan hastanenin açılışı yapılamıyor

Gaziantep’te inşa edilen Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesinin kesin kabul işlemleri yapılamıyor. 300 yataklı hastanenin temelinde 2.5 m ila 5.00 m arasında değişen seviyelerde yer altı suyu olduğu tespit edildi.

BOLD – Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesinin kesin kabulü yapılamıyor. Konuyla ilgili TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Arslanoğlu, bir rapor yayımladı.

SU TUTAN ALANA BİNA YAPMIŞLAR

Gaziantep Şahinbey İlçesi 300 yataklı devlet hastanesin inşaat, imalat eksiklerinin yer aldığı raporda hastanenin konumu ve jeolojik yapısından kaynaklı bazı eksiklerin olduğuna dikkat çekildi. Oda tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, 300 yataklı devlet hastanesinin yapıldığı alanda 2.5 m ila 5.00 m arasında değişen seviyelerde yer altı suyunun olduğunun tespit edildiği belirtilen raporda, temeli oluşturan birimin yüksek seviyede su tutma kapasitesine sahip yapıda olduğunun altı çizildi.

DRENAJ SİSTEMİ DOĞRU YAPILMADI

İnşaatın yapım aşamasında drenaj sisteminin doğru yapılmadığına dikkat çekilen raporda temel altına uygulanan membran ya da Flexsobit malzemenin uygun olmadığına da vurgu yapıldı. Temele sızan sulardan numuneler alınarak 3’er aylık dönemler halinde yer altı suyunun betona etkisinin kontrollerinin yaptırılması gerektiği kaydedildi. Bölgede yapılan su testlerinde yer altı suyu içeriğinde kimyasal tuzlar olduğunun tespiti yapıldığı hatırlatılan raporda bunun da yapı ömrünü olumsuz etkilediği kaydedildi.

SU BASKILARI YAŞANABİLİR

Yer altı suyu kil zeminlerde farklı oturmalara neden olduğundan hastane boya ve sıvalarında çatlamalar meydan geldiği dile getirilen raporda, “Burada temeli oluşturan birim suyu tutma eğilimdedir. Burada yer altı suyu haricinde taşkınlarla gelen suların drajının yapılması gerekecek sistemlerin olmaması olası bir yağış ve sel durumunda hastanenin alt kısımlarında su baskınlarına neden olacaktır.” denildi.

MÜDÜRLÜK EKSİKLİKLERİ KABUL ETTİ

İl Sağlık Müdürlüğü ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada hastanedeki eksiklikleri kabul ederek, zaten binanın geçici kabulünün yapıldığı, kesin kabulün ise Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılacağı belirtildi.

DEVLETİ ZARARA UĞRATANLARA GEREĞİ YAPILMALI

Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Bu durumu Sağlık Bakanlığına sormak istediğini belirten Filiz, “Gaziantep’te Perilikaya semtinde yapılan 300 yatak kapasiteli Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesiyle ilgili olarak basında yer alan haberlere göre, 14 Mayıs 2018 tarihinde geçici kabulün yapıldığı ancak kesin kabulün niçin yapılmadığı konusunda kafalarda sorular oluşmaktadır. Jeoloji Mühendisleri Odasının raporuna göre, yapılan zemin etütlerinde 2,5 metre ile 5 metre arasında değişen seviyelerde yer altı suyunun olduğu, A blok altında kazık temel uygulandığı, drenaj sisteminin doğru yapılmadığı, yer altı suyu içeriğinde kimyasal tuzların tespit edildiği, bunun da yapı güvenliği açısından çok önemli olduğu vurgulanmıştır. Arsa durumunun bilinmesine rağmen yer seçimini yanlış yapanlar, dolayısıyla maliyetleri artıranlar yani devleti zarara uğratanlar hakkında gereği yapılmalıdır” dedi.

Kimlik kontrolü yapan bekçi ordusu dehşet saçtı

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular