Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP hükümeti kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alıyor

Yüzde 2 olarak uygulanan kamu alacaklarına yönelik gecikme faizi, her konuşmasından faizden şikayet eden cumhurbaşkanı tarafından yüzde 2.5'e çıkarıldı.

Sürekli faizden yakınan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 2 olan kamu alacaklarına yönelik gecikme faizinin her ay için ayrı ayrı yüzde 2.5 olarak uygulanmasına karar verdi.

BOLD – Kamu alacakları için mevcut durumda yüzde 2 olarak uygulanan gecikme faizi, cumhurbaşkanı kararıyla yüzde 2.5’e yükseltildi. Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da yer alan gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 2.5’e çıktı. Her konuşmasında faizden şikayetçi olan cumhurbaşkanının böyle bir adım atması, adeta “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedirtti.

Erdoğan: Merkez Bankası bağımsız ancak yüksek faize karşıyım

Öte yandan bütçe açığının ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 225 artması, AKP hükümetini “kefen parası” olarak tanımlanan Merkez Bankasının ihtiyat akçesine dahi göz dikmek gibi olağan dışı adımlara yöneltti.

Ekonomistler, kamu alacaklarının tahsilatında önceki yıllara kıyasla önemli ölçüde azalış olduğuna dikkati çekiyor. Yıllık olarak düşünüldüğünde 6 puan birden faiz artışı anlamına gelen bu adımın, alarm veren bütçeye bir nebze olsun su serpme amacı taşıdığı değerlendiriliyor.

Merkez Bankası faiz indirimine kredi kartlarından başladı

Merkez Bankası da bu sabah kredi kartlarında gecikme faizinin yüzde 2.15’ten yüzde 2’ye düşürülmesine karar verdi. Piyasanın son derece durgun olduğu ve vatandaşın harcamalarını büyük oranda kıstığı bir dönemde Merkez Bankası’nın bu hamlesinin halka çok cüzi anlamda katkı sunacağı öngörülüyor.

Ancak Merkez Bankası tarafından yapılan 0.15 puanlık faiz indirimine (yıllık 1.8 puanlık artış) karşılık cumhurbaşkanının yaptığı 0.50 puanlık faiz artışı (yıllık 6 puanlık artış), halkın ödemek zorunda kalacağı miktarları önemli ölçüde yükseltecek.

Bu vaziyet de haliyle AKP hükümetinin halka kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alması şeklinde yorumlandı. Son olarak dikkati çeken önemli bir nokta da; faiz indirimiyle birlikte bankaların kasasına giren para azalacak ve hükümet bundan herhangi bir şekilde etkilenmeyecek.

Ancak cumhurbaşkanının kamu alacaklarına yönelik gecikme faizini artırma kararıyla hükümetin halktan topladığı para artacak, ancak bankalar bundan herhangi bir pay alamayacak.

Ekonomi

Berat Albayrak: Battık diyenlere inat ekonomimize güven artıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası “Battık, bittik diyenlere inat, ekonomimize güven artıyor” dedi.

BOLD – Ülke ekonomisi ne dair beklentileri ölçen ve 100,0 seviyesi altının daha negatif, 100,0 seviyesi üzerinin ise pozitif, olumlu gidişat olduğunu gösteren Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ayında 92,8 seviyesine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından mesaj yayınlayarak, “Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 88,5 iken Ekim’de yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi” dedi.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolara krize inat TÜİK güven endeksinin arttığını açıkladı

Doların her gün rekor üstüne rekor kırdığı, işsizliğin artığı bir dönemde Türkiye İstatistik Kurumu ekonomik güven endeksinin arttığını açıkladı. TÜİK’e göre ekonomik güven endeksi, ekimde aylık bazda yüzde 4,8 artarak 92,8 değerine yükseldi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Endeks bu ay, eylüle göre yüzde 4,8 artarak 92,8 değerine ulaştı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ İSE 0.1 AZALDI

Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Reel kesim güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 109,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4 artarak 79,7 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 artarak 95 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,6 artarak 83,8 değerini aldı. Tüketici güven endeksi ekim ayında yüzde 0,1 azalarak 81,9 değerine düştü.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Ekonomi

Öğrenciler taksit kolaylığı değil borçlarının silinmesini istiyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve yakında genel kurulda görüşülecek yasa teklifi KYK borçlarını silmiyor, sadece yapılandırıyor. Gençler ise sosyal medyadan yaptıkları kampanyalarla KYK borçlarının silinmesini talep ediyor.

BOLD – Yaklaşık 3 milyon genç Kredi Yurtlar Kurumu borcunu ödeyemedi. Gençler sosyal medyadan yaptıkları kampanyalarla KYK borçlarının silinmesini istedi. Gençlerin kampanyalarına siyasetçiler de katıldı.

300 BİN MEZUN HACİZLİK

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre üniversiteyi bitirdikten sonra Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları ile karşı karşıya gelen yaklaşık 3 milyon 100 bin üniversiteli genç borcunu ödeyemedi. 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatıldı. Borçlarını ödeyemeyen gençler, bir süredir sosyal medya üzerinden kampanya yürüterek borçların silinmesini istiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifi ise KYK borçlarını silmiyor, sadece yapılandırıyor. Gençler, KYK borçlarının bir defaya mahsus silinmesini talep ediyor.

YANDAŞLARIN MİLYARLIK VERGİ BORÇLARI SİLİNİYOR

Gençlerin KYK borçlarının silinmesi kampanyasına siyasetçiler de destek verdi. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Öğrencilerimizi daha fazla mağdur etmeyin. Her 4 üniversite mezunu gençten 3’ü işsiz…” derken, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de “Gençler borçla okuyor, mezun oluyor, ancak iş bulamıyor. Yandaşların milyarlarca liralık vergisi silinirken, gençlerden para isteniyor. KYK borçları tümüyle silinsin, gençler iş bulana kadar da istenmesin” dedi.

AKP BORÇLARI SİLME YERİNE YAPILANDIRACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurulda da ele alınacak olan teklifle mükellefler yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek. Bu borçlar 6 ve 18 taksit seçenekleriyle 2 ayda bir ödenebileceği için vade 36 aya kadar uzayabilecek. İlk taksit Ocak 2021’de başlayacak. İlk taksit süresi içinde peşin ödeme yapılması halinde borç faizinin yüzde 90’ı, ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılırsa yüzde 50’si silinecek. Ana para borcu ise yapılandırma kapsamında ödenecek.

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

Okumaya devam et

Popular