Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Trump, S-400 krizini ‘keşmekeş’ olarak tanımladı “Farklı çözümlere bakıyoruz” dedi. Erdoğan ise “Trump, yaptırım uygulamayacağını söyledi” diye konuştu. Beyaz Saray’ın resmi açıklaması ise sertti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye-ABD ilişkileri açısından kritik önemdeki ikili görüşmeyi Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 zirvesi kapsamında gerçekleştirdi. İki lider, 35 dakika süren görüşme öncesi yaptıkları açıklamalarda S-400 krizini değerlendirdi.

KARMAŞIK BİR KONU, FARKLI ÇÖZÜMLERE BAKIYORUZ 

Trump, S-400 sürecinin karmaşık bir konu olduğunu ve sorun teşkil ettiğini ancak aşılması için farklı çözümlerin gündeme gelebileceğini kaydetti. Trump, “Farklı çözümlere bakıyoruz. Bu bir problem, bu konuda bir tereddüt yok. Adil olmak zorundasınız” dedi.

OBAMA YÖNETİMİNİ SUÇLADI: BÖYLE İŞ YAPILMAZ 

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almak zorunda kaldığını çünkü Obama yönetiminin Amerikan Patriot sistemlerinin satışını engellediğini belirten Trump, bu açıklamasıyla Ankara’nın bugüne kadar kullandığı söyleme bir nevi destek vermiş oldu.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Patriot almasına izin verilmedi. Onlar da S-400 aldılar. (Türkiye) ‘Diğerlerini alacağız’ dedikten sonra ‘Bizimkini alabilirsiniz’ dediler. Böyle iş yapılmaz” diye konuştu.

BİZDEN ÇOK MİKTARDA ASKERİ ALIM YAPILMASINI BEKLİYORUZ  

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin ABD’den çok miktarda askeri alım yapmasını beklediğini söylemesi de dikkati çekti.

Trump, “Türkiye, ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacminde 75 milyar dolar çok az, 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir. Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askerî alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askerî alım yapılmasını bekliyoruz” dedi.

ABD lideri, bir soru üzerine, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini ancak bir tarih belirlenmediğini de kaydetti.

TRUMP’IN s-400 KONUSUNDA KULLANDIĞI DİL DİKKAT ÇEKTİ 

Trump, S-400 krizi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin aksine “tehditkar” bir dil kullanmadı. Yaptırım uygulanacağından bahsetmedi. Süreçten Obama yönetimini sorumlu tuttu, “Adil davranılmadı” dedi.

ABD Başkanı, “farklı çözümler” vurgusunu yaparak, S-400 konusunun hala çözülebileceği görüşünde olduğunu ortaya koydu. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da, Trump’ın görüşmede S-400 meselesinin “ikili ilişkilere zarar vermeden çözülmesini istediğini” söylediği belirtildi.

S-400’LER F-35’LERİN BİLGİLERİNE ULAŞABİLİR

ABD Başkanı Trump, görüşme sonrası yaptığı açıklamada da Türkiye’nin hem F-35’ler hem de S-400’ler için ödeme yaptığı belirterek “S-400 sistemleri bizim sistemlerimizle uyumlu değil. Eğer S-400 sistemini kullanırsan, Rusya ve diğer insanlar F35’lerin üstün özelliklerine sahip olabilir” dedi.

Trump sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak bir keşmekeş. Ancak dürüstçe, gerçekte Erdoğan’ın hatası değil.”

BEYAZ SARAY, TRUMP’TAN FARKLI BİR DİL KULLANDI  

Görüşme sonrası Beyaz Saray’ın açıklaması ise Başkan Trump’tan farklı bir dil kullandı. Türkiye’ye Trump’tan daha sert bir dil kullanan Beyaz Saray, “Başkan, Türkiye’nin muhtemel Rus S-400 füze savunma sistemi alımı konusunda endişesini dile getirdi ve NATO ittifakını güçlendirecek savunma işbirliği konusunda Türkiye’yi ABD ile çalışma konusunda teşvik etti” dedi.

ERDOĞAN STRATEJİK ORTAKLIK VURGUSU YAPTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolarlık bir zirveye doğru ilerlediğini, iki ülke arasında savunma sanayine yönelik atılan ve atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır” diye konuştu.

S-400 ARTIK TESLİMAT SÜRECİNDEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’da yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında S-400 alımı konusunda bir dönüş olmayacağını yineledi.

Erdoğan, “S-400’lerle ilgili konuda bizim bütün anlaşmamız her şeyimiz bitmiştir. Olay artık teslimat sürecindedir. Böyle bir sözleşmeyi inkâr etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Biz ABD ile de Patriot alma hususunda Sayın Obama döneminde bir adım atmıştık, ancak Kongre müsaade etmedi dediler ve bize böyle bir satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemi için bir adım atmamız gerekiyordu ve bunu en uygun şekilde Rusya’dan bulduk.”

TRUMP YAPTIRIM OLMAYACAĞINI AÇIKÇA DİLLENDİRDİ

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkça dile getirdiğini söyledi.

Erdoğan, “Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi.

Bir gazetecinin, “O zaman ABD tarafından herhangi bir yaptırım ihtimali yok diyebilir miyiz” sorusuna ise Erdoğan, “Şu anda böyle bir görüntü ortada yok. Tabii iki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını düşünüyorum” diye karşılık verdi.

ERDOĞAN: ABD’DEN 100 BOEING UÇAĞI ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımı yürürken ABD’den Boeing yolcu uçakları aldığını belirtti. Erdoğan, “100 adet Boeing uçağını alıyoruz. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu dünyada bunları karıştırmayacağız. Şu gerçeği özellikle vurgulamamız lazım biz ABD ile stratejik ortağız. Bizim atacağımız bu adımlarda Türkiye’nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etmesi yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

ABD’DE ALTTAN BİRİLERİNİN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR OLMAZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 meselesinde ABD’li bürokratları yaptığı açıklamaların ilişkileri bozmayacağını belirtti. Amerikan yönetiminde Başkan ile bürokratlar arasında görüş ayrılığı bulunduğu imasında bulundu.

Erdoğan, “F-35 konusunda da bizim ABD’ye yaptığımız 1,4 milyar ödememiz var, biz pazar değiliz, ortak üreticiyiz. Bize teslimatı yapılan dört adet F-35 uçağı var. Toplamda 116 uçağın beklentisi içindeyiz, ödeme planı yapılmış, ödemeler yapılıyor. Alttan kimilerinin yaptığı açıklamalar olmaz, biz bunların ikili ilişkileri bozmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Amerikan-Türk savunma bakanları Brüksel’de biraraya geldi; ABD yaptırım uyarısı yaptı

Dünya

New York’ta göstericiler Apple mağazasını böyle yağmaladılar

ABD’de, protestoların sıçradığı dünya ekonomisinin kalbi New York’da, yağmaya başlayan bazı göstericiler kapısını kırarak girdikleri teknoloji devi Apple mağazasını soyup soğana çevirdi.

BOLD- Siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan polis şiddeti sonrası ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak, geniş katılımlı hükumet protestolarına dönüşen gösteriler dünya ekonomisinin başkenti sayılan New York’a da sıçradı. Sokakları ateşe veren protestocular bazı işyerlerinin de camlarını kırdı.

APPLE MAĞAZASINI YAĞMALADILAR

ABD’li teknoloji devi Apple da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı. Camları kırılan New York’taki mağazanın içi onlarca protestocu tarafından yağmalanarak boşaltıldı. Bir ABD’li de yağmayı sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Görüntülerde, kapısı kırılan mağazaya dalan eylemcilerin kucaklarına doldurdukları binlerce dolarlık elektronik aletlerle mağazayı boşalttığı görülüyor.

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Popular