Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Trump, S-400 krizini ‘keşmekeş’ olarak tanımladı “Farklı çözümlere bakıyoruz” dedi. Erdoğan ise “Trump, yaptırım uygulamayacağını söyledi” diye konuştu. Beyaz Saray’ın resmi açıklaması ise sertti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye-ABD ilişkileri açısından kritik önemdeki ikili görüşmeyi Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 zirvesi kapsamında gerçekleştirdi. İki lider, 35 dakika süren görüşme öncesi yaptıkları açıklamalarda S-400 krizini değerlendirdi.

KARMAŞIK BİR KONU, FARKLI ÇÖZÜMLERE BAKIYORUZ 

Trump, S-400 sürecinin karmaşık bir konu olduğunu ve sorun teşkil ettiğini ancak aşılması için farklı çözümlerin gündeme gelebileceğini kaydetti. Trump, “Farklı çözümlere bakıyoruz. Bu bir problem, bu konuda bir tereddüt yok. Adil olmak zorundasınız” dedi.

OBAMA YÖNETİMİNİ SUÇLADI: BÖYLE İŞ YAPILMAZ 

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almak zorunda kaldığını çünkü Obama yönetiminin Amerikan Patriot sistemlerinin satışını engellediğini belirten Trump, bu açıklamasıyla Ankara’nın bugüne kadar kullandığı söyleme bir nevi destek vermiş oldu.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Patriot almasına izin verilmedi. Onlar da S-400 aldılar. (Türkiye) ‘Diğerlerini alacağız’ dedikten sonra ‘Bizimkini alabilirsiniz’ dediler. Böyle iş yapılmaz” diye konuştu.

BİZDEN ÇOK MİKTARDA ASKERİ ALIM YAPILMASINI BEKLİYORUZ  

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin ABD’den çok miktarda askeri alım yapmasını beklediğini söylemesi de dikkati çekti.

Trump, “Türkiye, ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacminde 75 milyar dolar çok az, 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir. Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askerî alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askerî alım yapılmasını bekliyoruz” dedi.

ABD lideri, bir soru üzerine, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini ancak bir tarih belirlenmediğini de kaydetti.

TRUMP’IN s-400 KONUSUNDA KULLANDIĞI DİL DİKKAT ÇEKTİ 

Trump, S-400 krizi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin aksine “tehditkar” bir dil kullanmadı. Yaptırım uygulanacağından bahsetmedi. Süreçten Obama yönetimini sorumlu tuttu, “Adil davranılmadı” dedi.

ABD Başkanı, “farklı çözümler” vurgusunu yaparak, S-400 konusunun hala çözülebileceği görüşünde olduğunu ortaya koydu. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da, Trump’ın görüşmede S-400 meselesinin “ikili ilişkilere zarar vermeden çözülmesini istediğini” söylediği belirtildi.

S-400’LER F-35’LERİN BİLGİLERİNE ULAŞABİLİR

ABD Başkanı Trump, görüşme sonrası yaptığı açıklamada da Türkiye’nin hem F-35’ler hem de S-400’ler için ödeme yaptığı belirterek “S-400 sistemleri bizim sistemlerimizle uyumlu değil. Eğer S-400 sistemini kullanırsan, Rusya ve diğer insanlar F35’lerin üstün özelliklerine sahip olabilir” dedi.

Trump sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak bir keşmekeş. Ancak dürüstçe, gerçekte Erdoğan’ın hatası değil.”

BEYAZ SARAY, TRUMP’TAN FARKLI BİR DİL KULLANDI  

Görüşme sonrası Beyaz Saray’ın açıklaması ise Başkan Trump’tan farklı bir dil kullandı. Türkiye’ye Trump’tan daha sert bir dil kullanan Beyaz Saray, “Başkan, Türkiye’nin muhtemel Rus S-400 füze savunma sistemi alımı konusunda endişesini dile getirdi ve NATO ittifakını güçlendirecek savunma işbirliği konusunda Türkiye’yi ABD ile çalışma konusunda teşvik etti” dedi.

ERDOĞAN STRATEJİK ORTAKLIK VURGUSU YAPTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolarlık bir zirveye doğru ilerlediğini, iki ülke arasında savunma sanayine yönelik atılan ve atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır” diye konuştu.

S-400 ARTIK TESLİMAT SÜRECİNDEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’da yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında S-400 alımı konusunda bir dönüş olmayacağını yineledi.

Erdoğan, “S-400’lerle ilgili konuda bizim bütün anlaşmamız her şeyimiz bitmiştir. Olay artık teslimat sürecindedir. Böyle bir sözleşmeyi inkâr etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Biz ABD ile de Patriot alma hususunda Sayın Obama döneminde bir adım atmıştık, ancak Kongre müsaade etmedi dediler ve bize böyle bir satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemi için bir adım atmamız gerekiyordu ve bunu en uygun şekilde Rusya’dan bulduk.”

TRUMP YAPTIRIM OLMAYACAĞINI AÇIKÇA DİLLENDİRDİ

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkça dile getirdiğini söyledi.

Erdoğan, “Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi.

Bir gazetecinin, “O zaman ABD tarafından herhangi bir yaptırım ihtimali yok diyebilir miyiz” sorusuna ise Erdoğan, “Şu anda böyle bir görüntü ortada yok. Tabii iki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını düşünüyorum” diye karşılık verdi.

ERDOĞAN: ABD’DEN 100 BOEING UÇAĞI ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımı yürürken ABD’den Boeing yolcu uçakları aldığını belirtti. Erdoğan, “100 adet Boeing uçağını alıyoruz. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu dünyada bunları karıştırmayacağız. Şu gerçeği özellikle vurgulamamız lazım biz ABD ile stratejik ortağız. Bizim atacağımız bu adımlarda Türkiye’nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etmesi yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

ABD’DE ALTTAN BİRİLERİNİN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR OLMAZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 meselesinde ABD’li bürokratları yaptığı açıklamaların ilişkileri bozmayacağını belirtti. Amerikan yönetiminde Başkan ile bürokratlar arasında görüş ayrılığı bulunduğu imasında bulundu.

Erdoğan, “F-35 konusunda da bizim ABD’ye yaptığımız 1,4 milyar ödememiz var, biz pazar değiliz, ortak üreticiyiz. Bize teslimatı yapılan dört adet F-35 uçağı var. Toplamda 116 uçağın beklentisi içindeyiz, ödeme planı yapılmış, ödemeler yapılıyor. Alttan kimilerinin yaptığı açıklamalar olmaz, biz bunların ikili ilişkileri bozmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Amerikan-Türk savunma bakanları Brüksel’de biraraya geldi; ABD yaptırım uyarısı yaptı

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular