Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Trump, S-400 krizini ‘keşmekeş’ olarak tanımladı “Farklı çözümlere bakıyoruz” dedi. Erdoğan ise “Trump, yaptırım uygulamayacağını söyledi” diye konuştu. Beyaz Saray’ın resmi açıklaması ise sertti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye-ABD ilişkileri açısından kritik önemdeki ikili görüşmeyi Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 zirvesi kapsamında gerçekleştirdi. İki lider, 35 dakika süren görüşme öncesi yaptıkları açıklamalarda S-400 krizini değerlendirdi.

KARMAŞIK BİR KONU, FARKLI ÇÖZÜMLERE BAKIYORUZ 

Trump, S-400 sürecinin karmaşık bir konu olduğunu ve sorun teşkil ettiğini ancak aşılması için farklı çözümlerin gündeme gelebileceğini kaydetti. Trump, “Farklı çözümlere bakıyoruz. Bu bir problem, bu konuda bir tereddüt yok. Adil olmak zorundasınız” dedi.

OBAMA YÖNETİMİNİ SUÇLADI: BÖYLE İŞ YAPILMAZ 

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almak zorunda kaldığını çünkü Obama yönetiminin Amerikan Patriot sistemlerinin satışını engellediğini belirten Trump, bu açıklamasıyla Ankara’nın bugüne kadar kullandığı söyleme bir nevi destek vermiş oldu.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Patriot almasına izin verilmedi. Onlar da S-400 aldılar. (Türkiye) ‘Diğerlerini alacağız’ dedikten sonra ‘Bizimkini alabilirsiniz’ dediler. Böyle iş yapılmaz” diye konuştu.

BİZDEN ÇOK MİKTARDA ASKERİ ALIM YAPILMASINI BEKLİYORUZ  

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin ABD’den çok miktarda askeri alım yapmasını beklediğini söylemesi de dikkati çekti.

Trump, “Türkiye, ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacminde 75 milyar dolar çok az, 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir. Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askerî alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askerî alım yapılmasını bekliyoruz” dedi.

ABD lideri, bir soru üzerine, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini ancak bir tarih belirlenmediğini de kaydetti.

TRUMP’IN s-400 KONUSUNDA KULLANDIĞI DİL DİKKAT ÇEKTİ 

Trump, S-400 krizi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin aksine “tehditkar” bir dil kullanmadı. Yaptırım uygulanacağından bahsetmedi. Süreçten Obama yönetimini sorumlu tuttu, “Adil davranılmadı” dedi.

ABD Başkanı, “farklı çözümler” vurgusunu yaparak, S-400 konusunun hala çözülebileceği görüşünde olduğunu ortaya koydu. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da, Trump’ın görüşmede S-400 meselesinin “ikili ilişkilere zarar vermeden çözülmesini istediğini” söylediği belirtildi.

S-400’LER F-35’LERİN BİLGİLERİNE ULAŞABİLİR

ABD Başkanı Trump, görüşme sonrası yaptığı açıklamada da Türkiye’nin hem F-35’ler hem de S-400’ler için ödeme yaptığı belirterek “S-400 sistemleri bizim sistemlerimizle uyumlu değil. Eğer S-400 sistemini kullanırsan, Rusya ve diğer insanlar F35’lerin üstün özelliklerine sahip olabilir” dedi.

Trump sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak bir keşmekeş. Ancak dürüstçe, gerçekte Erdoğan’ın hatası değil.”

BEYAZ SARAY, TRUMP’TAN FARKLI BİR DİL KULLANDI  

Görüşme sonrası Beyaz Saray’ın açıklaması ise Başkan Trump’tan farklı bir dil kullandı. Türkiye’ye Trump’tan daha sert bir dil kullanan Beyaz Saray, “Başkan, Türkiye’nin muhtemel Rus S-400 füze savunma sistemi alımı konusunda endişesini dile getirdi ve NATO ittifakını güçlendirecek savunma işbirliği konusunda Türkiye’yi ABD ile çalışma konusunda teşvik etti” dedi.

ERDOĞAN STRATEJİK ORTAKLIK VURGUSU YAPTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolarlık bir zirveye doğru ilerlediğini, iki ülke arasında savunma sanayine yönelik atılan ve atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır” diye konuştu.

S-400 ARTIK TESLİMAT SÜRECİNDEDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’da yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında S-400 alımı konusunda bir dönüş olmayacağını yineledi.

Erdoğan, “S-400’lerle ilgili konuda bizim bütün anlaşmamız her şeyimiz bitmiştir. Olay artık teslimat sürecindedir. Böyle bir sözleşmeyi inkâr etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Biz ABD ile de Patriot alma hususunda Sayın Obama döneminde bir adım atmıştık, ancak Kongre müsaade etmedi dediler ve bize böyle bir satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemi için bir adım atmamız gerekiyordu ve bunu en uygun şekilde Rusya’dan bulduk.”

TRUMP YAPTIRIM OLMAYACAĞINI AÇIKÇA DİLLENDİRDİ

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkça dile getirdiğini söyledi.

Erdoğan, “Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi.

Bir gazetecinin, “O zaman ABD tarafından herhangi bir yaptırım ihtimali yok diyebilir miyiz” sorusuna ise Erdoğan, “Şu anda böyle bir görüntü ortada yok. Tabii iki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını düşünüyorum” diye karşılık verdi.

ERDOĞAN: ABD’DEN 100 BOEING UÇAĞI ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımı yürürken ABD’den Boeing yolcu uçakları aldığını belirtti. Erdoğan, “100 adet Boeing uçağını alıyoruz. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu dünyada bunları karıştırmayacağız. Şu gerçeği özellikle vurgulamamız lazım biz ABD ile stratejik ortağız. Bizim atacağımız bu adımlarda Türkiye’nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etmesi yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

ABD’DE ALTTAN BİRİLERİNİN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR OLMAZ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 meselesinde ABD’li bürokratları yaptığı açıklamaların ilişkileri bozmayacağını belirtti. Amerikan yönetiminde Başkan ile bürokratlar arasında görüş ayrılığı bulunduğu imasında bulundu.

Erdoğan, “F-35 konusunda da bizim ABD’ye yaptığımız 1,4 milyar ödememiz var, biz pazar değiliz, ortak üreticiyiz. Bize teslimatı yapılan dört adet F-35 uçağı var. Toplamda 116 uçağın beklentisi içindeyiz, ödeme planı yapılmış, ödemeler yapılıyor. Alttan kimilerinin yaptığı açıklamalar olmaz, biz bunların ikili ilişkileri bozmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Amerikan-Türk savunma bakanları Brüksel’de biraraya geldi; ABD yaptırım uyarısı yaptı

Dünya

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Suriye’nin başkenti Şam’da birçok noktaya saldırı düzenledi. İsrail’den, Suriye’den atılan bir karadan havaya füzenin ülkenin güneyine düştüğü, buna karşılık füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu açıklaması geldi.

BOLD – İsrail’in Şam’ın kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’ye ait bölgedeki karadan havaya füze bataryalarının vurulduğu belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye topraklarından İsrail’in güneyindeki Negev (Necef Çölü) bölgesine havadan karaya bir füze saldırısının yapıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “Kısa bir süre önce Negev bölgesine Suriye’den atılan karadan havaya bir füzenin ateşlendiği tespit edildi” denildi.

Euronews’in haberine göre füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu belirtilen açıklamada, “Buna karşılık, İsrail ordusu füzenin ateşlendiği batarya ile Suriye’ye ait bölgedeki diğer karadan havaya füze bataryalarını vurdu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise, İsrail’in, Suriye’nin başkenti Şam’a füze saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. İsrail’in, Şam kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtilen haberde, “Hava savunma sistemlerimiz düşman füzelerine karşılık veriyor” ifadeleri kullanıldı.

Şam çevresinde Suriye ordusunun yanı sıra, İran Devrim Muhafızlarına yakın grupların da konuşlu olduğu kaydediliyor.

İsrail’in hava saldırı anına ilişkin çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Okumaya devam et

Dünya

AB ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor

AB İstatistik Ofisi, Avrupa’dan yapılan katı atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı. AB ülkelerinin topladığı metal, plastik ve kağıt atıklarını en çok alan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa’dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı.

Eurostat verilerine göre, AB ülkelerinden yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu (yüzde 42) Türkiye’ye gidiyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan atık ihracatı, son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Avrupa’dan gönderilen atıkların yarıdan fazlası, demir ve çelik gibi metal atıklardan oluşuyor. AB ülkelerinden ihraç edilen yıllık 17,5 milyon ton metal atığın, yaklaşık 12 milyonunu (yüzde 68.5) Türkiye alıyor.

AB atıklarının en fazla gönderildiği diğer ülkeler ise, yıllık 1,8 milyon ton ile İngiltere, 1,6 milyon ton ile İsviçre, 1,5 milyon ton ile Norveç, 1,4’er milyon ton ile Endonezya ve Pakistan olarak sıralanıyor.

AB ülkelerinden ihraç edilen 6 milyon ton kağıt atığın yüzde 15’i de yine Türkiye tarafından alınıyor.

ZEHİRLİ PLASTİK ATIKLAR DA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLİYOR

Avrupa tarafından ihraç edilen plastik atıkların önemli bir kısmı da Türkiye tarafından alınıyor. Hollanda ve Belçika’daki limanlardan gönderilen plastik atıklar gittikleri ülkelerde yeterince takip edilemiyor.

Hollanda hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB dışındaki ülkelere gönderilen plastik atıklarla ilgili bir inceleme başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler İstatistik Ofisi (Comtrade) verilerine göre, Belçika’nın Anvers limanından her yıl 500 bin ton plastik atık, Türkiye ve Asya ülkelerine gönderiliyor.

Belçika’nın Almanya, Japonya ve ABD’den sonra dünyanın en büyük dördüncü plastik atık ihracatçısı olduğu biliniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, ihracatın yapıldığı Anvers limanında yeterince kontrol yapılmaması.

“Temiz plastik” ihracatı konusunda herhangi bir kısıtlama yok ancak bu kapsamda çok sayıda zararlı plastik atık da yasa dışı olarak yurtdışına gönderiliyor. Belçikalı gümrük yetkilileri, personel azlığı yüzünden, Türkiye ve diğer ülkelere giden atık dolu konteynerlerin yeterince kontrol edilemediğini söylüyor.

Rusya, Türk TIR’lara geçişi yavaşlattı: Gürcistan sınırında 75 km’lik kuyruk oluştu

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadına seslenen Vladimir Putin, “Rusya’ya karşı kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar çok pişman olacak” dedi. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yığınağının da 2014’teki sayıyı geçtiği belirtiliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise, Putin’le yüzyüze görüşme teklifinde bulundu.

BOLD – Donbas krizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği Ukrayna konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tehdit gibi açıklamalar yaptı.

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadı üyeleri ile diğer siyasilerin katıldığı yıllık Federal Meclis toplantısında konuşan Putin, “Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” dedi.

RUSYA’DAN RAKİPLERİNE: KIRMIZI ÇİZGİYİ GEÇMEYİN

“Genelde ülke olarak hep birlikte ölçülü ve mütevazı bir şekilde davranıyoruz, çoğu zaman düşmanca davranışlara ve hakaretlere yanıt vermiyoruz. Kimse bizim iyi niyetimizi zayıflık olarak görmesin” diyen Putin, “Hiç kimsenin, Rusya’nın kırmızı çizgilerini geçme fikrine kapılmamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Putin, “Bazı ülkeler için Rusya’yı her şey için suçlamak bir tür spor haline geldi” diyerek, üste kapalı AB ve ABD’ye göndermede bulundu.

RUSYA’NIN UKRAYNA SINIRINDAKİ YIĞINAĞI 2014’Ü GEÇTİ

ABD yönetimi ise Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri manevraları ile ilgili endişelerini dile getirmeyi sürdürüyor. Amerikalı yetkililer Moskova’yı bölgeye, 7 yıl önce Kırım’ın ilhakında yığdığından daha fazla asker konuşlandırmakla suçluyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada, sınırdaki Rus askerlerinin sayısının Kırım’ın ilhakında bölgeye gönderilen Rus askerlerinin sayısından ‘kesinlikle daha fazla’ olduğunu söyledi ve bunun ‘ciddi anlamda endişe verici’ olduğuna dikkat çekti.

AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell de Pazartesi günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna ve çevresinde 150 bin askeri bulunduğunu ve bu yığınağın şu ana kadar bölgede görülen en büyük askeri yığınak olduğunu söylemişti.

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Tod Wolters da geçen hafta Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki konuşmasında, Ukrayna sınırındaki “Rus ikmal hatlarındaki hareketliliğin düşüşe geçtiğini ve Rusya’nın gelecek bir ya da bir buçuk hafta içinde hücuma geçme riskinin “düşük ile orta düzey arasında” olduğunu söylemişti.

ZELENSKİ’DEN PUTİN’E DONBAS’TA BULUŞMA ÇAĞRISI

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Başkanlık sitesinden yayınlanan bir video ile Rus lider Putin’e seslendi ve iki ülke arasındaki sorunları görüşmek için toplantı teklif etti.

Zelenski, “Sayın Putin, daha ileri gitmeye ve sizi savaşın devam ettiği Ukrayna’nın Donbas bölgesinin herhangi bir noktasında buluşmaya davet etmeye hazırım” dedi.

İki ülke arasında çıkacak olası bir çatışmada milyonlarca kişinin hayatını riske atacağı uyarısı yapan Zelenski, “Rusya başkanı bir kez ‘eğer savaş kaçınılmazsa ilk saldıran ol’ dedi. Fakat bana göre, bütün liderler, gerçek bir savaş ve milyonlarca yaşam söz konusu olunca savaşın kaçınılmaz olmadığını anlamalı” ifadelerini kulandı.

UKRAYNA ASKERİ HAZIRLIKLARINI ARTTIRDI

Rusya’nın sınırına on binlerce asker yığdığı Ukrayna ise ‘özel dönemlerde’ orduya yedek asker çağırmayı sağlayan bir yasa çıkardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin onayladığı yasa, seferberlik ilanı olmaksızın savaş tecrübesi olan askerlerden hizmet alınmasını sağlayacak.

Yasa, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda 450 milletvekilinden 256’sının oyuyla kabul edilmişti.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına askeri sevkiyat yaptığını belirtmişti.

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesindeki (Donetsk ve Luhansk şehirleri) krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Gerilimi: Rus savaş gemileri Karadeniz’de tatbikatta, ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0