Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan: “S-400 mutabakatında bir aksama söz konusu değil”

Erdoğan, G20 Zirvesinde Putin’le görüşmesinde önce açıklama yaptı. “Gözler S400’lerin sevkıyatında. Mutabakatımızda aksama yok” dedi. Türkiye’nin önceliğinin bu füzelerin ortak üretimi olduğunu vurguladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentindeki G20 Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan, 55 dakika süren görüşme öncesi yaptığı kısa açıklamada, S-400 sevkiyatına vurgu yaptı. “Gözler bu işin sevkıyatıyla ilgili süreçte. Zaten mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil” dedi.

ORTAK ÜRETİM VURGUSU 

Erdoğan, Türkiye’nin önceliğinin bu füzelerin ortak üretimi olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın özellikle “ortak üretim” vurgusu Washington’un tüm yaptırım uyarılarına karşın Ankara-Moskova arasında uzun vadeli bir savunma sanayi işbirliği ortamının geliştiği değerlendirmelerine neden oldu.

Erdoğan, “Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor” dedi.

s-400 ANLAŞMASI KISMI TEKNOLOJİ TRANSFERİ İÇERİYOR

Erdoğan’ın ortak üretim ve teknoloji transferi konusundaki bu sözlerine ilerleyen saatlerde Kremlin’den düzeltme olarak nitelendirilebilecek bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peşkov, Türkiye’yle S-400 hava savunma sistemleri konusundaki anlaşmanın “kısmi teknoloji transferi” içerdiğini vurguladı.

SURİYE’DE DURUM KONTROL ALTINDA 

Putin, zirvenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye ile Suriye konusundaki temaslarının ABD ile olduğundan daha da yoğun bir şekilde devam ettiğini belitti. “Yaşanan tüm olaylardan bilgimiz var ve birlikte olayların köküne iniyoruz. Bazı detayları elbette açıklayamam ama durum kontrol altında” dedi.

GÖZLEM NOKTALARINA SALDIRI BİR DAHA OLMAMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonrası yaptığı basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde İdlib konusunun ve Türk askeri gözlem noktalarına saldırıların da gündeme geldiğini söyledi.

Erdoğan, “Ben bu gözlem noktaları dediğimiz, özellikle 12 noktaya rejim tarafından maalesef saldırı oldu. Bu saldırılar esnasında bir askerimiz şehit oldu. Tabii gereken ondan sonra tarafımızdan yapıldı. Temenni ederiz ki bundan sonra bu tür saldırılar olmaz. Şu anda bir sükunet söz konusu. Bunları asla beklemiyoruz, bir daha olmaması gerekir” dedi.

İDLİB’DE TÜRK ASKERİ GÖZLEM NOKTALARINA SALDIRILAR 

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerinin kontrol ettiği bölgeden, Türk askeri gözlem noktasına top ve havan atışlarıyla saldırı düzenlendi. Haziran ayında gerçekleşen 3. saldırıda 1 Türk askeri şehit oldu, 3 asker yaralandı.

İdlib’de Türkiye’nin 12 askeri gözlem noktası bulunuyor. Haziran ayının başından beri Türk askeri gözlem noktalarına daha önce yapılan 2 saldırıda 3 asker yaralanmıştı.

Suriye rejim güçleri Türk askeri gözlem noktasını vurdu: 1 şehit, 3 yaralı

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular