Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Davutoğlu’ndan sert sözler: Çarpık bir Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan zehir zemberek açıklama geldi. AKP’deki 23 Haziran hezimetinin gerekçelerini sıralayan Davutoğlu, “Çarpık bir parlamenter sistemden, çarpık bir Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi” ifadesini kullandı.

BOLD- Elazığ’da Gönül Dostları Buluşması’nda konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümete ve AKP’ye yönelik eleştiri ve tavsiyelerde bulundu. AKP’nin bir kişinin partisi olmadığını vurgulayan Davutoğlu, “Kimse bizi kitlelerin ruhundan, ahlakından, soyutlayamaz ve ayıramaz” ifadesini kullandı.

23 HAZİRAN HEZİMETİNİN SORUMLULARINA VURGU YAPTI

31 Mart’tan 23 Haziran’a giden süreçte AKP’nin seçim stratejisini değerlendiren Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin kaybedilmesinin nedenini, “Ak parti 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde söylemde ahlakta siyasi hayatta ciddi savrulmalara sebep olanlardır” olarak açıkladı.

AKP’nin “Beka” söylemi nedeniyle halktan tepki aldığını belirten Davutoğlu, “Ciddi savrulmalar yaşadık, cesaretle önümüzdeki meseleleri tartışmalıyız.” dedi.

AKP’ye yönelik eleştirilerinde hiçbir düşüncesini saklamadığını ifade eden Davutoğlu, “Bakınız partiler ve siyasi hareketler tavanda bölünmez. Tavanda bölünmüşse ciddi bir sıkıntı değildir. Bizim hareketimizde de 2 kez bölünme oldu ama eğer tabanda bir kayma varsa işte tehlikeli olan odur.” uyarısında bulundu.

AKP’NİN OY ORANI YÜZDE 34’LERE ÇEKİLDİ

AKP Genel Başkanı olduğu dönemde girdikleri 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49,5 oy aldıklarını hatırlatan Davutoğlu, “Şimdi cumhur ittifakı olarak yüzde 44 oy aldılar. Yüzde 8 ile 10 oy oranında MHP’ninse AKP’nin oy oranı yüzde 34’lere çekilmiştir. Sorulması gereken soru ne yanlışlar yaptık ki parti bu banda geriledi ve bir kopuş yaşandı?” ifadesini kullandı.

“Bugün susma vakti değildir.” diyen Davutoğlu, “Kapılar kapılar ardında konuştuğumuz kapı önlerinde gerçekleri susma vakti değildir. Ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız? Yoksa şu veya bu kişinin bir partiden ayrılmasıyla o parti bölünmez. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız.” dedi.

“YALVARIYORUM GELİN KONUŞALIM”

“Gelin muhasebe yapalım” sözleriyle özeleştiri tavsiyesinde bulunan Davutoğlu, “Bizim meselemiz parti isminden bağımsız olarak, çağdaş bir ülkede yaşamak.” ifadesini kullandı.

“Yalvarıyorum gelin konuşalım.” sözüyle AKP’nin içinde bulunduğu duruma dikkat çeken Davutoğlu, “Vicdan açığı varsa bunu kapatmak mümkün değildir. Eğer 13 bin oyla kaybedilmiş bir seçimden sonra ülkede büyük ölçüde siyasi ve ekonomik tablo değişmemişse bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur. Bizi eleştirenler düşünmek zorunda.” dedi.

“YENİ BİR SİYASİ ANLAYIŞA İHTİYAÇ VAR”

“Bir seçimde beka kaygısından bahsedip bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra diğer seçimde İmralı’ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur.” sözleriyle ifadesini sertleştiren Davutoğlu, “Bu kopuşu çözmedikçe herhangi bir toparlanma olamaz. Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Adalet öylesine örselendi ki insanların hukuk sistemine güvenini sarsıyorlar. Adalet terazisi ölçer, ölçülmez.” İfadesini kullandı.

“Adalet duygumuzu sarsacak her şey için ortak tavır alma vakti geldi.” diyen Davutoğlu, “ Ülkemiz çok yoğun bir ekonomik krizin içinde ciddi bir mücadele veriyor. Ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyoruz 2008’de olduğu gibi. Ekonominin başında ekonomiden anlayan insanlar vardı; vizyon vardı.” sözleriyle Ali Babacan ve Mehmet Şimşek dönemlerine vurgu yaptı.

“SİZ BU HAREKETİN İÇİNDE YOKKEN BİZ BU DAVAYI OMUZLADIK”

“Fark şu” uyarısıyla önceki dönemle bugünü kıyaslayan Davutoğlu, “Bugün koyduğunuz kuralın yarın değişmeyeceğini göstereceksiniz; israfa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. Yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız.” dedi.

“Bizim AK Parti’ye zarar vermeye çalıştığımızı söyleyenler, Siz bu hareketin içinde yokken biz bu davayı omuzlanmıştık.” sözleriyle eleştirilere cevap veren Davutoğlu, “Devlet mimarisi kişilere siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi.” sözleriyle mevcut hükümet sistemini eleştirdi.

ERDOĞAN’A DÜŞÜNCELERİNİ 5 KEZ İLETMİŞ

“Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim.” İfadesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AKP’nin durum tespitine ilişkin düşüncelerini paylaştığını vurgulayan Davutoğlu, “Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek. Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim.” dedi.

“Cumhurbaşkanı makamıyla genel başkanlık makamının birleştirilmesi hem cumhurbaşkanlığına hem de AK Parti’nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir.” diyen Davutoğlu, “Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır. Şeffaflık, siyaset yasası derhal çıkarılmalıdır. Görev değişikliği değil bir hal değişimi lazım.” şeklinde konuştu.

Bakanlar Kuruluna tırpan: Damat, Soylu, Akar ve Gül gidiyor

Politika

HDP’li 11 vekilin dokunulmazlık dosyaları TBMM’ye gönderildi

HDP’li 11 milletvekiline ait dokunulmazlığın kaldırılması için hazırlanan dosyalar TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.

BOLD – HDP’li 11 milletvekiline ait 25 dokunulmazlığın kaldırılması dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu.

“Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri”, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna gönderildi.

Gelen dosyalar arasında Diyarbakır Milletvekilleri Salihe Aydeniz ile Dersim Dağ’ın 5’er, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ile Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 3’er, Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık ve Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un 2’şer, Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un 1’er dosyası bulunuyor.

İşte Meclis kürsüsüne bile çıkmadan maaşı cebe indirenler

Okumaya devam et

Politika

İşsiz öğretmen Berat Albayrak’ı Babacan’a şikayet etti

Erzurum ziyareti sırasında sokaktaki vatandaşlara kulak veren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın atanamayan işsiz bir öğretmenle sohbeti partinin hesabından paylaşıldı.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan çeşitli temaslarda bulunmak üzere Erzurum’daydı. Baban’ın ziyareti sırasında bir vatandaş ile arasında geçen diyaloğun görüntüleri partinin sosyal medyadan paylaşıldı. Yeni mezun olan ancak atanamayan işsiz öğretmen, kendisine asgari ücretin altında maaşla iş teklif edildiğini söyleyerek Ali Babacan’a dert yandı.

BEBEK BEZİNE KADAR HER ŞEY DOLARLA

İktidarın eğitim ve ekonomi politikaları ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yüksek kur karşısındaki tutumunu eleştiren öğretmen genç: “Her şey mahvoldu. Bugün Dolar 8 TL olmuş, Euro 9.5 TL olmuş; Ekonomi Bakanımız çıkıyor, konuşma yapıyor, ‘Dolar borcunuz mu var, Euro borcunuz mu var’ diyor. Kendisi bilmiyor mu kolaya kadar, bebek bezine kadar dolar etkili oluyor” diye konuştu.

20 VERİP 40 ALIYORLAR

Eğitim sisteminin hükumet tarafından mahvedildiğini söyleyen genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ben öğretmen olup görev yapmam gerekirken gidip bir kırtasiyeye başvuruyorum. Adam bana diyor ki: ‘Okula gideceksin, kitap pazarlayacaksın’. Ben öğretmenim, öğretmene kitap pazarlayacağım. ‘Sana asgari ücretin altında da verebilirim. Sigortan da olmayacak’. Türkiye bu hallerde olmamalı. Bugün bana burs veriyor 15 bin TL, 20 bin TL. Fırsat tanıyor bir şey demiyorum. Ama çıkıp diyor ki: ‘Biz öğrencilere burs verdik’. Bana 20 bin TL veriyor, okul bitiyor, işim olmuyor, gücüm olmuyor; 40 bin TL alıyor.”

AKP’li üye liyakatsizliğe böyle isyan etti: Bari kadrolaşıyoruz adam akıllı kadrolaşalım

 

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Erdoğan’ın maaşına yüzde 8.3 zam yapıldı. Üç asgari ücrete denk genel zamla Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL’ye yükseldi.

BOLD – “2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi” Meclis’e sunuldu. Cumhurbaşkanlığı idaresine ayrılan bütçe 886 milyon TL arttırılarak, 4 milyar 39 milyon 453 bin TL olarak belirlendi. 2021 bütçesinde Cumhurbaşkanına ayrılan ödenek, 1 milyon 56 bin olarak öngörüldü. Buna göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’ye sunulan bütçe teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Özel şu bilgileri verdi: “TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre Tayyip Erdoğan kendi maaşını yüzde 8,3 zamla 88 bin TL’ye yükseltiyor. Zammın karşılığı 6.750 TL, 3 asgari ücrete denk geliyor. Erdoğan’ın maaşı yüzde 8,3, sarayın bütçesi yüzde 28,1 artıyor, vatandaşa da yoklukta sabretmek düşüyor.”

Okumaya devam et

Popular