Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Norveç basını “Süper yetenek” Türk mülteciyi konuşuyor

2018 yılında Norveç’e gelen 17 yaşındaki Çağatay Kurt, eskrim sporundaki başarısıyla Norveç basının dikkatini çekti. Ülkenin önde gelen televizyon kanalı NRK’da yer alan haberde, Kurt’tan “Süper yetenek” diye bahsediliyor.

BOLD-Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Norveç’e sığınan Çağatay Kurt, eskrim sporundaki başarısıyla adından söz ettiriyor. NRK’da yer alan haberde; 8 aydır Norveç’te yaşayan Kurt’un, bu hafta NM-vika 2019 müsabakalarına katıldığı şampiyonluğa doğru ilerlediği ifade ediliyor.

Çağatay Kurt-fotoğraf: NRK

Çağatay Kurt’un kısa sürede Norveççe öğrenmesi ve sorduğu sorulara cevap vermesi, NRK muhabirinin dikkatini çekmiş. Haberde “Tüm soruları cevapladı. Eskrim alanında rakipleri, antrenörleri ve diğerleri ile konuşarak dili öğrenmiş” diyor.

 

Türkiye’deyken eskrim sporundan Genç Milli Takımı’nda olduğu belirtilen Kurt’un, “Milli takımdaydı fakat orada kalamadı. Ailesinin ve babasının işkence görmesinden korkuyordu” denildi.

15 Temmuz’dan sonra Çağatay Kurt’un babasının işini kaybettiği, pasaportuna el konulduğu ve tutuklanma tehdidi ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Kurt’un babasının tutuklanmasını istemediği bu nedenle Türkiye’den kaçmak zorunda kaldıkları anlatıldı.

Çağatay Kurt-Fotoğraf: NRK

Tek çarelerinin ülkeyi terk etmek olduğunu vurgulayan Kurt, insan kaçakçıları ile irtibat kurduklarını ve bir liman kentinden her şeyi geride bırakarak Türkiye’den ayrıldıklarını anlattı.

Kurt, tekneye bindikleri anı şu sözleri ile anlatıyor, “ Çok korkmuştum her şeyi hatırlamıyorum. Her şey denizde sona erebilirdi. Polisler tarafından ele geçirilebilir ya da boğulabilirdik.”

Yunanistan’a geçen Kurt ailesinin, daha sonra yine tekne ile İtalya’ya geçtiği ve insan kaçakçılarına toplamda 100 bin Norveç Kronu para ödedikleri ifade etti.

İtalya’dan sonra diğer Avrupa ülkeleri üzerinden ailesi ile birlikte Norveç’e gelen Çağatay Kurt, eskrim sporunda ilerlemeyi ve en iyi spor kulübüne girmeyi amaçlıyor.

Çağatay Kurt’un Yunanistan’dan Norveç’e uzanan kaçış hikayesi ve eskrim sporundaki başarısı NRK’da en çok okunan haberler arasında yer aldı.

https://www.nrk.no/sport/supertalentet-_17_-kom-til-norge-som-batflyktning-i-fjor-1.14608660

Kanadalılar Yunanistan’daki mülteciler için kampanya başlattı

 

Gündem

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 72 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı koronavirüse ilişkin güncel verileri ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 72 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Son rakamlarla toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi. Bugün yapılan 112 bin 215 test sonucuna göre ise 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ada 361 bin 801 oldu. Bugün iyileşen bin 297 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 314 bin 390’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5,6, toplam ağır hasta sayısının ise bin 744 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Gündem

Zulümde kararan yaşamlar ‘Parçalanmış hayatlar Susturulmuş Türkiye’ ile dünyaya duyurulacak

Türkiye’de 15 Temmuz sonrası başlatılan cadı avı ile yitirilen canlar ve kararan yaşamlar “Parçalanmış Hayatlar, Susturulmuş Türkiye” adlı program ile bugün dünyaya duyurulacak.

BOLD – 15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar ve mağduriyetler, “Parçalanmış Hayatlar, Susturulmuş Türkiye” başlıklı programla Türkiye saati ile saat 20.00’de gündeme getiriliyor.

Program bugün Chicago saatiyle 12.00, New York saati ile 13.00, Londra saati ile 17:00 ve Berlin 18:00’de başlayacak programla, yaşanan hukuksuzlukları bizzat yaşayanlar ya da mağdurların eşler tarafından ilk ağızdan anlatacak. Program, İngilizce altyazıyla yayınlanacak.

Program Huddled Masses adlı insan hakları kuruluşunun YouTube kanalından da yayınlanacak.

Programa Natali Avazyan, Hüda Kaya, Haluk Savaş’ın eşi Esen Savaş, gözaltındayken hayatını kaybettikten sonra hakkında açılan soruşturmada suçsuz olduğu ortaya çıkan Gökhan Açıkkollu’nun eşi Tülay Açıkkollu, tutuklu Harbiyeli Furkan Çatinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, boksör Ünsal Arık ile gazeteciler Arzu Yıldız, Sevinç Özarslan, Ebubekir Kara ve Müberra Boşçu yer alacak.

Beyaz sandalyede insanlığın katledilmesi Avrupa’da kınandı

Okumaya devam et

Gündem

Binlerce Suriyeli İstanbul’da eylem yaptı: Pandemi kuralları hiçe sayıldı

Sosyal medyada günler öncesinden organize olan binlerce Suriyeli, Aksaray’da pandemi önlemelerini hiçe sayarak, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) lehine gösteri düzenledi.

BOLD – İstanbul Aksaray’da sosyal medyada organize olan binlerce Suriyeli, başta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olmak üzere Suriye’deki cihatçı gruplar lehine gösteri düzenledi. Günler öncesinden eyleme hazırlandıkları öğrenilen Suriyeliler gösteri boyunca selefi örgütlerin bayrak ve flamalarını açarak tekbir getirdi. Suriyelilerin İzmir ve Gaziantep’te de eş zamanlı gösteri yaptıkları öğrenildi.

Bu arada, sosyal medyada da gündem olan gösteriyle ilgili vatandaşlardan tepki yükseldi. Pandemi yüzünden maske-mesafe konusunda sıkı denetimler sürerken, sosyal mesafeye dikkat edilmesine rağmen birçok eyleme müsaade edilmiyor. İktidar karşıtı görülen tüm protesto ve etkinliklere hızlı bir şekilde müdahale edilirken, İstanbul’un orta yerinde yapılan eyleme müdahale edilmemesine sosyal medya kullanıcılarının tepkisini topladı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Popular