Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hollanda’da 4 kişiyi öldüren Türk saldırgan “Hollanda mahkemesini” reddetti

Hollanda’nın Utrecht kentindeki bir tramvayda 4 kişiyi vurarak öldüren Türk saldırgan Gökmen Tanış, “Holllanda mahkemesini” reddetti. Mahkemenin yargılama yetkisi bulunmadığını söyledi.

BOLD – Hollanda’nın Utrecht kentinde 18 Mart’ta gerçekleşen saldırıda Türkiye doğumlu Gökmen Tanış, tramvayda rastgele ateş açmış. Saldırıda 19 yaşında bir kadın, 28 yaşında bir erkek ve 49 yaşında iki çocuk babası bir erkek vefat etmişti. Saldırıda yaralanan 74 yaşında bir erkek ise olaydan günler sonra hayatını kaybetmişti. Saldırıda 2 kişi de ağır yaralanmıştı.

GÖKMEN TANIŞ: SİZİ VE SİZİN MAHKEMENİZİ TANIMIYORUM 

Utrect Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmada 37 yaşındaki Gökmen Tanış, “Ben bir demokrat değilim. Sizi ve sizin mahkemenizi tanımıyorum” dedi.

Kısa süren duruşmada bir avukat istemediğini belirten Gökmen Tanış, “Ben çoktan itiraf ettim” dedi.

Tanış, yakalandıktan sonra saldırıyı gerçekleştirdiğini kabul etmiş. Daha sonra konuşmayı reddetmişti.

SAVCILAR, TANIŞ’IN TERÖRİZM NİYETİYLE HAREKET ETTİĞİNİ BELİRTTİLER  

Tanış’ın olayda tek başına hareket ettiği belirtiliyor. Ancak savcılar ilk duruşmada Tanış’ın “terörizm nitetiyle” hareket ettiğini belirttiler.

Savcılar, Tanış’ın kaçmak için kullandığı araçta el yazısıyla yazılmış bir not ele geçirdiklerini ve notta Tanış’ın “eylemlerini İslam’a destek olmak için yaptığı” yönünde ifadeler bulunduğunu söylediler.

Savcılar, kağıtta Gökmen Tanış’ın “Bunu dinim için yapıyorum. Siz Müslümanları öldürüyorsunuz ve dinimizi bizden almak istiyorsunuz. Ancak başaramayacaksınız. Allahu Ekber” yazdığını belirttiler.

Savcılar ayrıca Tanış’ın sorgu hakimine söylediği sözler ve tanımadığı kişilere ateş açmasından dolayı da olayda “terörizm motifi” olduğunu kaydettiler.

Yozgat doğumlu Tanış, mahkemeden çıkarken kurban yakınlarından birisi, “Korkak, korkak. Sen bir domuzsun” diye bağırdı.

UYUŞTURUCU KULLANICISI VE TECAVÜZDEN YARGILANIYOR 

Hollandalı savcılar, Tanış için psikiyatrik inceleme izni aldıklarını ve bazı testlerden geçeceklerini belirttiler. Zor bir kişiliğinin bulunduğunu ve saldırgan tavırlarına rağmen psikolojik destek almayı reddettiğini belirttiler.

Uyuşturucu kullanıcısı olan Gökmen Tanış’ın bir de tecavüz davası bulunuyor.

15 Temmuz’da tecavüz suçlamasıyla başka bir mahkeme karşısına çıkacak olan Tanış, saldırı davasından ise 23 Eylül’de yeniden hakim karşısına çıkacak.

Hollanda’daki metro saldırısını yapan kişi Yozgat doğumlu bir Türk

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular