Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali başladı

Oyunların ücretsiz olarak izlenebileceği Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali 1-14 Temmuz tarihleri arasında seyircilerini ağırlayacak.

BOLD– Bu yıl 17. kez düzenlenecek olan festivalde gösterimler için ücretsiz biletler Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası’ndan temin edilebilecek.

14 GÜNDE 14 OYUN
14 oyunun tamamı her akşam 21.00’de sahnelenecek. Biletler ise aynı gün saat 14.00’te gişelerden temin edilebilecek.

Kültür

Netflix’te izleyebileceğiniz on çarpıcı suç belgeseli

Çözülememiş cinayetler, yıllardır kayıp olan insanlar, milyar dolarlık uyuşturucu savaşları, taciz skandalları… Suç belgeselleri insanın ve sistemin karanlık yönlerine ışık tutuyor.

BOLD– Gerçek suç belgeselleri suçun ve suçlunun doğasını göz önüne serdiği gibi adalet sistemindeki aksaklıkları da eleştiriyor. Netflix’te yer alan suç belgesellerinden en çarpıcı on tanesini sizler için derledik.

THE KEEPERS

Yaşını başını almış torun sahibi iki kadın yıllar önce öldürülen lise öğretmenlerinin faili meçhul kalan dosyasını tekrar incelemeye karar verdiklerinde çok büyük bir taciz skandalını da ortaya çıkarmış oldular.

WILD WILD COUNTRY

Oregon’da çölde bir tarikat kurup büyük bir skandala imza atan tartışmalı liderin hikâyesini izlerken asıl suçun kimde olduğu konusunda kafanız karışabilir.

THE ALCASSER MURDERS

İspanya’nın Alcasser kasabasında 13 Kasım 1992’de kaybolan 14-15 yaşlarındaki üç kızın öyküsünün anlatıldığı yapım özellikle ilk bölümlerinde medyanın ikiyüzlü tavrını dile getirmesiyle de dikkat çekici.

ZAMAN: KALIEF BROWDER’IN HİKÂYESİ

Suçsuz olmasına rağmen hapiste üç yıl kalan genç Kalief Browder’in davasının anlatıldığı belgesel Amerika’daki hapishanelerdeki kötü muameleleri ve adalet sisteminin çarpıklığını gözler önüne seriyor. Neyse ki Türkiye’de böyle şeyler olmuyor!

SHADOW OF TRUTH

13 yaşındaki İsrailli Tair Rada’nın okul tuvaletinde ölü bulunmasının ardından okul çalışanı Ukraynalı bir mülteci tutuklanır ve yargılanır. Gerçeğin Gölgesi, adalet sisteminin insanların elinde nasıl korkutucu hale gelebileceğinin çok sert bir anlatımı.

DRUG LORDS

Uyuşturucu baronlarının kurgusallıktan uzak gerçek hikâyesini anlatan yapım, suç tarihinin en bilindik krallarını, infazcılarını ve onları yıkmak için uğraşan narkotik güçlerini araştırıyor.

TOWER

Eski denizci Charles Whitman, annesini ve karısın bıçakladıktan sonra 1 Ağustos 1966’da Teksas Üniversitesinde bir gözlem kulesine çıkarak rastgele ateş etmeye başladı. 16 kişinin hayatını kaybettiği olay Tower belgeselinde arşiv görüntüleri, röportajlar ve animasyonlarla anlatılıyor.

AMANDA KNOX

Amanda Knox, 2007’de ev arkadaşını öldürmek suçundan tutuklandı ve dört hapis yattı. İtalyan Yüksek Mahkemesi kesin olarak beraat ettirdiği Amanda birçok kişiye göre bir katil.

EVIL GENIUS

Pizza dağıtıcısı Brian Wells, boynunda el yapımı bir bomba düzeneği ile bir bankayı soyduktan dakikalar sonra polis tarafından durdurulur. Sonrasında yaşanacaklar bir manipülasyon dehasının insanlara neler yaptırabileceğinin çarpıcı örneğidir.

THE WITNESS

Catherine Susan Genovese, 13 Mart 1964’te New York’ta öldürülür. 38 tanık Catherine’in öldürüldüğünü görmüş ama kimse yardım etmek için bir şey yapmamıştır. Catherine’nin kardeşi Bill Genovese, bu suskunluğun ardındaki gerçeği anlamaya çalışıyor.

Okumaya devam et

Kültür

The Umbrella Academy 2. sezondan ilk fragman yayınlandı

Netflix, en çok izlenen dizilerinden The Umbrella Academy’nin 31 Temmuz’da ekranlara gelecek ikinci sezonundan ilk fragmanı “aynı tuhaf aile, yeni tuhaf sorunlar” sloganıyla paylaştı.

BOLD– Dark Horse Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan The Umbrella Academy’nin Şubat 2019’da yayınlanan ilk sezonu, ilk haftasında 45 milyon abone tarafından izlenmiş ve ikinci sezon onayını kolaylıkla almıştı. Birbirine hiç benzemeyen fertlerden oluşan ailenin garip maceraları kaldığı yerden devam ediyor.

60’LARIN DÜNYASINDA TUHAF BİR AİLE

1989 yılının aynı gününde tuhaf bir şekilde dünyaya gelen ve süper kahraman olarak yetiştirilen, garip güçlere sahip yedi kardeşin dünyayı kurtarma macerasını anlatan The Umbrella Academy 31 Temmuz’da geri dönüyor. 2. sezonun daha önce yayınlanan tanıtımında yeni sezonla ilgili görüntü yer almadığı için merakla beklenen fragman nihayet paylaşıldı.

Aksiyon dolu fragmandan öyle anlaşılıyor ki tuhaf kahramanlarımız 1960’ların dünyasında Kennedy suikastinden füze krizine kadar birçok farklı problemle uğraşacak. İlk sezonda da yer alan Ellen Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher ve Justin H. Min gibi isimlerin yanına bu kez Ritu Arya, Marin Ireland ve Yusuf Gatewood da katılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

LeMan’dan çoklu baro kapağı

LeMan dergisi avukatların büyük tepkisine yol açan ve TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri halen devam eden çoklu baro sistemi tartışmalarına bu kapakta yer verdi.

BOLD– 80 ilin barosunu savunmayı da iktidarın kontrolüne sokacağı ve kitlesel bölünmelere yol açacağı endişesiyle çoklu baro sistemine karşı çıkıyor. Mizah dergisi LeMan avukatların bu endişesini dile getiren bir kapak yaptı.

AMAÇ SAVUNMAYI BÖLMEK

Avukatlar, çoklu baro sisteminin savunmanın asıl problemlerine çözmek amacıyla değil tam tersine savunmayı etkisizleştirmek maksadıyla yapıldığını belirtiyor.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ilk iki maddeye göre aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek ve avukatlık stajının ikinci 6 aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

Okumaya devam et

Popular