Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Veli Küçük beraat etti, Ergenekon yokmuş

Veli Küçük’ün de aralarında olduğu 235 sanıklı Ergenekon davasında mahkeme beraat kararı verdi. Danıştay saldırısını yapanlar cımbızlanıp müebbet verildi.

Mahkeme, Danıştay saldırısına karıştığı gerekçesiyle Osman Yıldırım ve Erhan Timuroğlu’na müebbet hapis, tetikçi Alparslan Arslan’a ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

BOLD – İlk yargılamayı yapan ve Ergenekon örgütünün varlığı yönünden silahlı örgüt suçundan sanıklara çeşitli cezalar veren hakimlerin tutuklandığı Ergenekon Davası’nda yapılan yeniden yargılamada karar çıktı. Yargıtay’ın bozma kararının ardından görülen 235 sanıklı Ergenekon Davası’nda örgüt yönünden beraat kararı verildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Alparslan Aslan, başka suçlardan tutuklu sanıklar Erhan Timuroğlu ve Bedirhan Şinal getirildi. Erol Mütercimler, Oktay Yıldırım, Emin Şirin’in aralarında bulunduğu 30’u aşkın tutuksuz sanık ve çok sayıda avukat da duruşmada hazır bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi’ne molotoflu saldırı olayından yargılanan Bedirhan Şinal savunma yaptı. Şinal, Ergenekon davasının kumpas olduğunu savunarak, “Ben de bu kumpasta kullanılan figürdüm. 20 yıl hapis verdiler. Cumhuriyet saldırısıyla alakam yok. Vicdani bir karar verilsin. Bu sefer de kurban edilmemeyi diliyorum.” dedi.

Sırasıyla söz alan tutuksuz sanıklar, savcılık mütalaasına uyularak beraat kararı verilmesini istedi. Tutuklu sanıklar da beraat talebinde bulundu.

MAHKEME’YE GÖRE ERGENEKON DİYE BİR ÖRGÜT YOK

Mahkeme heyeti, karar verilmek üzere duruşmayı saat 14.00’e erteledi. Aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme sadece Danıştay’a saldırı olayından dolayı Alparslan Arslan’a ağırlaştırılmış müebbet, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu’na müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme,  örgüt suçunun oluşmadığına karar vererek, “Ergenekon örgütünü kurma”, “yönetme” ve “üyelik” suçundan tüm sanıklar hakkında beraate hükmetti.

ERGENEKON DAVASI

Ergenekon soruşturması, Hrant Dink suikastı ile Danıştay’a yapılan silahlı saldırının ardından 12 Temmuz 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan 27 el bombasıyla başladı. El bombalarının Emekli Astsubay Oktay Yıldırım’a ait olduğu belirtildi. 27 Temmuz 2007’de, daha sonra gelen gözaltı ve tutuklama dalgaları nedeniyle birinci dalga olarak adlandırılan bir operasyonla Oktay Yıldırım’ın yanı sıra Türk Ortodoks Kilisesi sözcüsü Sevgi Erenerol, Avukat Kemal Kerinçsiz, Sedat Peker, Taner Ünal, Fuat Turgut, Sami Hoştan ve daha pek çok kişi gözaltına alındı.  Ergenekon davasının sonraki dalgalarında Hrant Dink Suikastı’nda ve Güneydoğu’da Kürtlere yönelik fail-i meçhul suikastlerde ismi geçen general Veli Küçük tutuklandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski Orgeneral Hurşit Tolon, Albay Dursun Çiçek gibi isimler de gözaltına alınıp tutuklanan ünlü kişilerdendi.

Danıştay Saldırısı, İrticayla Mücadele Eylem Planı, Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz darbe planları, Poyrazköy, Amirallere Suikast gibi davalar Ergenekon davasıyla birleştirildi. Yasayla kapatılan dönemin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Ağustos 2013’te Ergenekon örgütünün varlığına işaret edilerek, sanıklara cezalar verildi. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı üzerine Alparslan Arslan dışındaki sanıkların tamamı tahliye edildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 21 Nisan 2016’da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını  İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması gerektiği, Danıştay saldırısı ile Ergenekon arasında hukuki ve fiili irtibat kurulamadığı, delillerin hukuka aykırı şekilde toplandığı gibi gerekçelerle yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular