Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı: S-400’ün sonuçları olacaktır

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Partili Eliot L. Engel, Türkiye’nin S-400 alımının sonuçları olacağını belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun sonuçları olacağını bilmeli” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Japonya’nın Osaka kentinde G-20 Zirvesi kapsamında biraraya gelerek S-400 krizini değerlendirdi. Görüşme sonrası Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkça dile getirdiğini söyledi.

Erdoğan, “Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi.

“BAŞKAN’IN VERDİĞİ SÖZ NATO’YU VE ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ TEHLİKEYE ATIYOR”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Japonya’daki G-20 zirvesi sırasında S-400 füze sistemleri hakkında yapılan açıklamalara, Demokrat Partili ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot L. Engel, tepki gösterdi.

Uzun süredir hiçbir konuda ortak tutum alamayan ABD Kongresi’ndeki Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım konusunda ortak tutum aldı.

ABD Kongresi’nde Türkiye’ye karşı yaptırım tasarılarının ‘mimarı’ olarak görülen Eliot Engel, Türkiye’nin satın alma işlemlerinin sonlandırıldığını duyurduğu S-400 füze savunma sistemleri hakkında sert bir açıklama yaptı.

Engel, “Rus silahları alması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağı yönünde Başkan tarafından verildiği bildirilen söz, NATO’yu ve ulusal güvenliğimizi tehlikeye atıyor. Türkiye, hassas NATO ve Amerikan sistemleri ile gelişmiş bir Rus hava savunma sistemini birlikte kullanamaz, o kadar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun sonuçları olacağını bilmeli.”

“ERDOĞAN, İKTİDARINI SÜRDÜRMEK İÇİN GÖZÜNÜ KARARTMIŞ BİR OTOKRAT”

ABD Başkanı Trump’ın ‘ABD pilotlarının güvenliğini tehlikeye attığını’ belirten Engel; ABD Kongresi, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve ABD hükümetinin diğer kurumlarının Türkiye’nin S-400 alması durumunda F-35 projesinden çıkarılacağını ve yaptırımlarla karşılaşacağını söylediğini belirtti.

Eliot Engel, “Türkiye S-400 ve F-35’leri birlikte kullanırsa, F-35’leri kullanacak bütün Amerikan ve müttefik pilotların hayatlarını riske atacaktır. Başkan Trump bu uçakları uçuran erkek ve kadın pilotların tarafında yer almalı; iktidardaki kontrolünü sürdürmek için gözünü karartmış bir Türk otokratın değil.” dedi.

“ERDOĞAN, BATIYLA RUSYA ARASINDA BİR TERCİH YAPMALI”

Engel, Erdoğan’ın Vladimir Putin’le yakınlaşmaya zorlamadığını belirterek, “ABD Türkiye ile birlikte çalışmaya ve Amerikan hava savunma ekipmanları sunmaya her zaman isteklidir. Erdoğan oyun oynamayı bırakmalı ve Batı’yla Rusya arasında bir tercih yapmalıdır.” dedi.

“DEMOKRASİ DÜŞMANI VE OTORİTER BİR LİDER”

ABD Başkanı Trump’ı Erdoğan’a karşı tutumu nedeniyle sert bir şekilde eleştiren Engel, “Son olarak, Trump diktatörlerle her zaman yaptığı gibi, otoriter bir lidere karşı demokrasi, insan hakların, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğü çağrısı yapma fırsatını kaçırdı. Başkan kendi ülkesinin tarafını tutmalı, bizim güvenliğimizi riske atan demokrasi düşmanlarının değil.” diye konuştu.

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular