Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Az yakan çok kaçan yakıt cimrisi 9 otomobil

AKP hükümetinin seçim için beklettiği zamlar 23 Haziran’dan sonra bir gün bile ara verilmeden peşi peşine temel tüketim maddelerine yansıdı. Motorine 24 Haziran’da 29 kuruş, benzine ise ilk olarak 26 Haziran’da 19 kuruş, dün de 27 kuruş zam yapıldı. Hal böyle olunca yakıt cimrisi otomobiller ilgi görmeye başladı.

BOLD – Otomobil almaya karar verenlerin aklının bir köşesinde yakıt konusu bir problem olarak yer alıyor. Özellikle öğrencilerin ve yakıt parası yetiştiremeyeceğini düşünen insanların en büyük sorunu olan yakıt tüketimi, art arda gelen zamlarla ağırlığını daha da artırdı.

Yakıt tüketimi noktasında olabildiğince iyi değerler sunan otomobiller, tam da burada imdada yetişiyor. Verimliliğiyle öne çıkan otomobiller sırasıyla şu şekilde:

Renault Clio 1.5 dCi

Renault, şüphesiz ki yakıt tüketimi konusunda müşterilerini en fazla memnun bırakan şirketlerden biri. Son zamanlarda yakıt tüketimi konusunda kendini epey geliştirmiş olan şirketin bu konuda en çok öne çıkan modeli ise Clio.

4. nesil Renault Clio, Türkiye’de de bir hayli fazla kullanılan ve sevilen bir araç. Bunun nedeni yakıt tüketimiyle de oldukça alakalı.

75 beygir güç üreten 1.5 litrelik dizel motora sahip Clio’nun azami sürati 168 km/saat ve şehir içinde yalnızca 4.3 litre yakıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre/100 KM.

Opel Corsa 1.3 CDTI

Opel’in klasiklerinden ve ailenin en küçüğü olan Corsa’nın 1.3 litrelik CDTi dizel motoru, 190 Nm tork üretiyor ve 182 km/saat azami hıza ulaşıyor.

Şehir içinde 100 kilometrede 3.4 litre gibi bir değerle listeye neredeyse yakıtı koklayarak giriyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.2 litre/100 KM.

Dacia Sandero 1.5 dCi

Renault altyapısını kullanan Dacia Sandero, aynı Clio gibi 1.5 litrelik bir dizel motora sahip. 220 Nm tork üreten motoruyla araç 167 km/saat azami sürat değerini elde ediyor.

Otomobil, şehir içinde 4.6 litre yakıt tüketimine sahip. Farklı bir tarza ve biraz daha geniş bir araca sahip olmak isteyenler Dacia Sandero’yu tercih ediyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 4.0 litre/100 KM.

Ford Focus 1.5 TDCi EcoBlue Trend X

Ford Focus modeli ilk olarak 1998’de ortaya çıkmıştı. O zamanlardan beri gelişimini sürdüren ve değişime uğrayan Focus’un en son çıkan 2019 modeli ise yakıt kullanımı konusunda çok cimri olarak karşımıza çıkıyor.

120 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 1.5 litrelik motora sahip bu aracın azami sürati 200 km/saat. Bu değerlere sahip Focus’un şehir içi tüketimi ise 3.9 litre. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.4 litre/100 KM.

Volkswagen Polo 1.6 TDI

Volkswagen araçları, kalitesi ile kullanıcılarına her zaman mutluluk vermesinin yanında keskin hatları ile sportif ve karizmatik bir dış tasarıma sahip oluyor.

Polo modeli, bu görünüşünün yanında ayrıca verimli yakıt tüketimi ile göze çarpıyor. Genellikle öğrencilerin tercihi olan Polo, 1.6 litrelik motoruyla 95 beygir güç üretiyor ve 185 km/saat azami sürate sahip. Polo, şehir içinde 4.4 litre yakıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre/100 KM.

Peugeot 208 1.6 HDI

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, 208 modeli ile kullanıcılarını yakıt konusunda üzmüyor. 1.6 litrelik dizel motora sahip araç, 240 Nm tork ve 92 beygir güç üretiyor.

183 km/saat sürate ulaşabilen bu araç, şehir içinde 4.3 litre gibi iyi bir değere sahip. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.8 litre/100 KM.

BMW 1 116d

Yine gençlerin gözdesi olan bir başka otomobil markası BMW’nin bu listeye dahil olan otomobili, 1 serisinden 116d. 1.5 litre dizel bir motora sahip aracın yakıt tüketimi bir spor arabaya göre gayet iyi gözüküyor.

270 Nm tork ve 116 beygir güç üreten motorla araç, 200 km/saat hızlarına ulaşabiliyor. Sevilen model, şehir içinde 100 kilometrede 4.6 litre gibi bir değer ile listede yer alıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre/100 KM.

Citroën C3 BlueHDI

Listeye yine bir Fransız otomobil üreticisi olan Citroën, C3 modeliyle giriyor. 1.6 litrelik, 233 Nm tork ve 75 beygir güç üreten motora sahip araç, 169 km/saat hızına ulaşabiliyor. Start&Stop özelliğine sahip aracın yakıt tüketimi şehir içinde 4.3 litre. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre/100 KM.

Skoda Fabia 1.4 TDI

Volkswagen Group altında araç üreten Skoda, Türkiye’de en az Volkswagen kadar sevilen bir araç. Fabia modeli ise hem tasarımı hem de yakıt tüketimi ile dikkat çeken bir otomobil.

1.4 litrelik dizel motora sahip araç, 90 beygir güç üretiyor ve 181 km/saat hıza çıkabiliyor. Aracın şehir içi 100 kilometrede harcadığı yakıt ise 4 litre. Fabia, 100 kilometrede 3.6 litrelik bir ortalama yakıt tüketimi değerine sahip.

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Konkordato ilan eden Temsa için Sabancı Holding hakkında ‘hileli iflas’ suçlaması

Avukat Leman Türkmenoğlu, konkordato ilan eden Temsa’ya ilişkin Sabancı Holding yetkilileri hakkında ‘hileli iflas’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

BOLD – Sabancı Holdingin başı, konkordato kararı alınan Temsa nedeniyle dertte… Avukat Leman Türkmenoğlu, Temsa’nın satıştan iki ay önce borca batık hale getirildiğini öne sürdü. Servetin yurt dışına çıkarıldığını iddia etti.

Evrensel’in haberine göre suç duyurusunda bulunan Türkmenoğlu, şunları dile getirdi:

“GECE GÜNDÜZ BU KONUYU ÇALIŞIYORUZ”

“Temsa, satış işleminden 3 gün önce ulaşım adına 37 milyon TL nakit kredi, iki gün önce de 5 milyon euro teminat mektubu kullandı. Şu anda holdingin en üst düzeyinde olan 44 kişi var yetkili olarak, hepsi hakkında hileli iflas gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundum ve savcı ifadeye çağırdı Özetle yapılan işlemle; bankalardan kredi kullanarak ve ticari sözleşmeleri devrederek Temsa’yı borca batık hale getirdiler ve serveti yurt dışına çıkardılar. Gece gündüz bu konu üzerine yoğunlaşmış şekilde yazıyoruz, çalışıyoruz. Şu anda benim tek amacım var, bu operasyonda yasal ve hükumet nezdindeki hamlelerim ile Temsa’da yapılan usulsüz işlemleri iptal ettirmek. Temsa’yı yerli ve mili olarak yola devam ettirmek ve derhal üretime başlatmak.”

“BANKALARI ŞİMDİLİK AÇIKLAMIYORUM”

Avukat Leman Türkmenoğlu, hacze neden olan 12 banka olduğunu iddia etti ve bunların isimlerini şimdilik açıklamayacağını belirtti.

Türkmenoğlu şöyle devam etti: “Sabancı Holding grup şirketlerinden Temsa, True Value Capital Partners’a devredilmeden evvel iki ay içerisinde muhtelif bankalardan; 40 milyon avro ihracat kredisi, 5 milyon euro teminat mektubu, 37 milyon TL nakit kredi almış. Satıştan üç gün önce 30 milyon avro teminat mektubu, 5 milyon avro teminat mektubu alınırken ise satıştan iki gün önce de 1.8 milyon euro teminat mektubu, kredi ve teminat mektupları verilmiştir. Burada dikkat çeken en kritik konu, satış işleminden üç gün önce Temsa’nın ulaşım adına 37 milyon TL nakit kredi iki gün önce de 5 milyon euro teminat mektubu kullanılmış olmasıdır.”

BU İŞTE BİR GARİPLİK VAR…

Satış sürecindeki bir şirketin satıştan önceki 2 ay içerisinde bu kadar yüksek miktarlarda borçlandırılması şirket satın alma süreçlerine aykırı olduğunu vurgulayan Türkmenoğlu, “Due Diligence yapıldıktan sonra şirket borçlandırılamaz. Bu durumda sormak lazım Sabancı Holding Grup Şirketi Temsa Ulaşım üzerinden bankalardan çekilen bu kredilere ne oldu, bu teminat mektupları nereye verildi” dedi.

Hukuki ve cezai yargı süreci şu anda devam ettiğini dile getiren Türkmenoğlu, Temsa çalışanlarına, tedarikçilerine, üreticilerine tam desteğinin bu süreçte devam edeceğini dile getirdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakandan bunu isteyecek cesareti nereden buluyorlar?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tağşiş (karıştırma) yapan bir gıda firması sahibinin, ifşa listesinden çıkmak için “İşim biter, beni listeden çıkartın” dediğini açıkladı.

BOLD – Türkiye’de gıda ürünlerinde ortaya çıkan tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) problemine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı zaman zaman ifşa listeleri yayımlıyor.

VATANDAŞIN YARARINA FİRMANIN ZARARINA

Tüketiciyi bilgilendirme amaçlı listelerde hangi firmanın hangi ürününde tağşiş yaparak insan sağlığını tehdit ettiği ortaya konuluyor. Vatandaş açısından faydalı uygulama firmalara bakan yönüyle ticari sıkıntıya yol açıyor.

Tarım ve Orkan Bakanı Bekir Pakdemirli, ifşa listelerinde yer alan bir firmanın sahibinin isimlerini sildirebilmek için bakanlık önünde ağladığını ileri sürdü.

ACIMAYIN DİYE TALİMAT VERDİM İDDİASI

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuşan Pakdemirli, firma sahibinin geldiğini ve “Benim işim biter. Beni listeden çıkartın” dediğini ancak “Acımayın” diye talimat verdiğini söyledi.

Tüketiciye ambalajlı ürün kullanması tavsiyesinde de bulunan Tarım ve Orman Bakanı, halk sağlığıyla oynayanlara karşı savaş içinde olduklarını kaydetti.

Birçok üründe görülen tağşiş de et ürünleri en fazla karşılaşılan alanı oluşturuyor.

AMBALAJSIZ GIDALARDA NE ALDIĞINIZI BİLMİYORSUNUZ

Kanuna nizama uygun ürün üretileceğini ifade ederek, “Ambalajlı gıdaların yenilmesini öneriyorum. Ambalajsız gıdalarda ne aldığınızı bilmiyorsunuz ” diye konuştu.

TİCARETTEN MENE KADAR VARAN CEZA OLABİLİR

Sağlığa zararlı ürün üretenlerle mücadelede en ağır cezaların verilmesi noktasında gayret sarf edildiği dile getiren Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşiş mallarda kazanç fazla olduğu için bu yöne sapıldığını anımsattı. Tedbir olarak ‘ticaretten men’e kadar gidebileceklerini vurguladı.

‘DÖNERE ÇAMAŞIR SUYU HABERİ ISMARLAMA’ DEDİ

Kamuoyunda yer alan ‘dönere çamaşır suyu katıldığı iddiası’ hakkında da konuşan Tarım ve Orman Bakanı, haberin ısmarlama olduğunu belirtti.

“Haberdeki derneğin başkanını aradım. ‘Nerede çamaşır suyu kullanıldığını söyleyin, biz gidip denetleyeceğiz’ dedim. Bir tane dahi gösteremedi. ‘Peki neden bu haberi yaptırdın’ dediğimizde ‘Biz burada döner üretiyoruz, insanlar kendileri hazırlamasın diye’ yanıtını verdi. Ismarlama bir haber. Böyle bilgi kirliliklerine karşı da savaşıyoruz. Bunun için de bir yasa çıkarılacak. Önüne gelen ‘Bunu yiyin, şunu yemeyin’ diyemeyecek” dedi.

ET İTHALATINDA BİR YILDA 50 BİNLİK DİKKAT ÇEKEN DÜŞÜŞ

Pakdemirli’nin diğer konulardaki beyanları ise şu şekilde:

– Et ithalatı 2018’de 55 bin 752 ton, 2019’da 5 bin 37 ton oldu. 26 Ekim 2019 itibarıyla canlı hayvan ithalatı için yeni belge vermiyoruz. Besilik olmak kaydıyla canlı hayvan ithalatı yapılabilir.

DESTEK ÖDEMELERİ AY SONUNA KADAR ÖDENECEK

– Toplam 2 milyar 384 milyon liralık destek ödemeleri, kimlik numarasının sonu 0-2 olanlara bugün, 4-6-8 olanlara 31 Ocak’ta başlayacak.

ÜRETİMDE SÖZLEŞME MECLİSTE

– Sözleşmeli üretim yasası TBMM’den en kısa zamanda geçecek. Bunu mutlaka çözmemiz lazım, yakın zamanda lansmanımız olacak.

KASIM AYINA KADAR 82 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

– Milletimizle beraber diktiğimiz 11 milyon fidanın tutma oranı yüzde 95. Kasım ayına kadar da 82 milyon fidanı vatandaşlarımızla dikeceğiz.

Saray’dan muhalif gazetecilere basın kartı kıyımı

Okumaya devam et

Ekonomi

Yandaş dağıtım şirketleri yakında para alıp gaz vermeyecekler

Kış şartları ağırlaştı, kabaran doğal gaz faturalarına karşın vatandaş ısınamıyor. Üstüne üstlük doğal gaz dağıtım firmalarının keyfi uygulamaları da pes ettiriyor. Başkentgaz, 100 TL veren vatandaşın doğal gaz kartına 5 liralık gaz yükledi.

BOLD – Doğal gaza gelen zamlar nedeniyle halk ağır gaz faturası altında ezilirken, kartlı doğal gaz kullananlara da fazladan fatura yağmaya başladı. 100 liralık gaz almak isteyen aboneye 5 liralık gaz verildi.

GAZ YÜKLERKEN SÜRPRİZLE KARŞILAŞABİLİYOR

Sözcü’den Erdoğan Süzer’n haberine göre doğal gazı biten aboneler kartlarına gaz yükletmek için PTT şubeleri ile kart dolum noktalarına gittiklerinde sürprizlerle karşılaşılıyor. Abonelerden önce peşin aldıkları doğal gaz için çıkarılan geçmişe dönük zam farkı tahsil ediliyor, sonra da kalan parası kadar gaz yükleniyor. Aboneler gaz almak için 100 TL verdiklerini ancak karta sadece 5 liralık gaz yüklenip 95 liranın geçmişe dönük zam farkı olarak kesildiğini bildirdi.

ŞİKAYETLER ARTTI, HAVALAR ISINANA KADAR KESİNTİ YOK

Birçok vatandaş da sonradan ortaya çıkan borç kesintileri yüzünden kışın ortasında ihtiyaçları olan gazı alamadıklarından şikayet etti. Şikayetlerin artması sonucu açıklama yapan Başkentgaz yetkilileri EPDK’nın aldığı karar doğrultusunda geçmişe dönük borç kaç lira olursa olsun abonenin gaz almak için verdiği paranın en fazla yüzde 50’sinin eski borca kesildiğini söyledi. 100 liranın 95 lirasının borca kesilmesi ve benzeri olayların PTT ile yaşanan karşılıklı bir teknik aksaklıktan kaynaklandığını belirten yetkililer, “Havalar ısınıncaya kadar geçmiş borçlara karşılık kesinti yapmayacağız” dedi.

Melek Çetinkaya, polis sorgusundaki o soruya böyle yanıt verdi: 3 lira verdim!

Okumaya devam et

Popular