Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Az yakan çok kaçan yakıt cimrisi 9 otomobil

AKP hükümetinin seçim için beklettiği zamlar 23 Haziran’dan sonra bir gün bile ara verilmeden peşi peşine temel tüketim maddelerine yansıdı. Motorine 24 Haziran’da 29 kuruş, benzine ise ilk olarak 26 Haziran’da 19 kuruş, dün de 27 kuruş zam yapıldı. Hal böyle olunca yakıt cimrisi otomobiller ilgi görmeye başladı.

BOLD – Otomobil almaya karar verenlerin aklının bir köşesinde yakıt konusu bir problem olarak yer alıyor. Özellikle öğrencilerin ve yakıt parası yetiştiremeyeceğini düşünen insanların en büyük sorunu olan yakıt tüketimi, art arda gelen zamlarla ağırlığını daha da artırdı.

Yakıt tüketimi noktasında olabildiğince iyi değerler sunan otomobiller, tam da burada imdada yetişiyor. Verimliliğiyle öne çıkan otomobiller sırasıyla şu şekilde:

Renault Clio 1.5 dCi

Renault, şüphesiz ki yakıt tüketimi konusunda müşterilerini en fazla memnun bırakan şirketlerden biri. Son zamanlarda yakıt tüketimi konusunda kendini epey geliştirmiş olan şirketin bu konuda en çok öne çıkan modeli ise Clio.

4. nesil Renault Clio, Türkiye’de de bir hayli fazla kullanılan ve sevilen bir araç. Bunun nedeni yakıt tüketimiyle de oldukça alakalı.

75 beygir güç üreten 1.5 litrelik dizel motora sahip Clio’nun azami sürati 168 km/saat ve şehir içinde yalnızca 4.3 litre yakıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre/100 KM.

Opel Corsa 1.3 CDTI

Opel’in klasiklerinden ve ailenin en küçüğü olan Corsa’nın 1.3 litrelik CDTi dizel motoru, 190 Nm tork üretiyor ve 182 km/saat azami hıza ulaşıyor.

Şehir içinde 100 kilometrede 3.4 litre gibi bir değerle listeye neredeyse yakıtı koklayarak giriyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.2 litre/100 KM.

Dacia Sandero 1.5 dCi

Renault altyapısını kullanan Dacia Sandero, aynı Clio gibi 1.5 litrelik bir dizel motora sahip. 220 Nm tork üreten motoruyla araç 167 km/saat azami sürat değerini elde ediyor.

Otomobil, şehir içinde 4.6 litre yakıt tüketimine sahip. Farklı bir tarza ve biraz daha geniş bir araca sahip olmak isteyenler Dacia Sandero’yu tercih ediyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 4.0 litre/100 KM.

Ford Focus 1.5 TDCi EcoBlue Trend X

Ford Focus modeli ilk olarak 1998’de ortaya çıkmıştı. O zamanlardan beri gelişimini sürdüren ve değişime uğrayan Focus’un en son çıkan 2019 modeli ise yakıt kullanımı konusunda çok cimri olarak karşımıza çıkıyor.

120 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 1.5 litrelik motora sahip bu aracın azami sürati 200 km/saat. Bu değerlere sahip Focus’un şehir içi tüketimi ise 3.9 litre. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.4 litre/100 KM.

Volkswagen Polo 1.6 TDI

Volkswagen araçları, kalitesi ile kullanıcılarına her zaman mutluluk vermesinin yanında keskin hatları ile sportif ve karizmatik bir dış tasarıma sahip oluyor.

Polo modeli, bu görünüşünün yanında ayrıca verimli yakıt tüketimi ile göze çarpıyor. Genellikle öğrencilerin tercihi olan Polo, 1.6 litrelik motoruyla 95 beygir güç üretiyor ve 185 km/saat azami sürate sahip. Polo, şehir içinde 4.4 litre yakıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre/100 KM.

Peugeot 208 1.6 HDI

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, 208 modeli ile kullanıcılarını yakıt konusunda üzmüyor. 1.6 litrelik dizel motora sahip araç, 240 Nm tork ve 92 beygir güç üretiyor.

183 km/saat sürate ulaşabilen bu araç, şehir içinde 4.3 litre gibi iyi bir değere sahip. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.8 litre/100 KM.

BMW 1 116d

Yine gençlerin gözdesi olan bir başka otomobil markası BMW’nin bu listeye dahil olan otomobili, 1 serisinden 116d. 1.5 litre dizel bir motora sahip aracın yakıt tüketimi bir spor arabaya göre gayet iyi gözüküyor.

270 Nm tork ve 116 beygir güç üreten motorla araç, 200 km/saat hızlarına ulaşabiliyor. Sevilen model, şehir içinde 100 kilometrede 4.6 litre gibi bir değer ile listede yer alıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre/100 KM.

Citroën C3 BlueHDI

Listeye yine bir Fransız otomobil üreticisi olan Citroën, C3 modeliyle giriyor. 1.6 litrelik, 233 Nm tork ve 75 beygir güç üreten motora sahip araç, 169 km/saat hızına ulaşabiliyor. Start&Stop özelliğine sahip aracın yakıt tüketimi şehir içinde 4.3 litre. Aracın ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre/100 KM.

Skoda Fabia 1.4 TDI

Volkswagen Group altında araç üreten Skoda, Türkiye’de en az Volkswagen kadar sevilen bir araç. Fabia modeli ise hem tasarımı hem de yakıt tüketimi ile dikkat çeken bir otomobil.

1.4 litrelik dizel motora sahip araç, 90 beygir güç üretiyor ve 181 km/saat hıza çıkabiliyor. Aracın şehir içi 100 kilometrede harcadığı yakıt ise 4 litre. Fabia, 100 kilometrede 3.6 litrelik bir ortalama yakıt tüketimi değerine sahip.

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Abdi İbrahim, İsveçli ilaç firmasına ortak oldu

Abdi İbrahim, İsveçli OM Pharma’nın tamamını İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte yaklaşık 4,2 milyar TL bedelle satın aldı. Bu satın almayla birlikte şirketin yüzde 28,5 hissesi Abdi İbrahim’in oldu.

BOLD – Abdi İbrahim, ilaç sektörünün önde gelen ülkesi İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı. Abdi İbrahim, ilaç şirketi OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesini satın alarak, Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe geçti.

4.2 MİLYAR LİRAYA SATIN ALINDI

Satın almayla ilgili yapılan toplantıda konuşan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, OM Pharma’nın tamamının İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte 500 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedel ile satın alındığını, bu işlem sonucunda şirketin yüzde 28,5 hissesinin girişim grubunun tek yabancı ortağı Abdi İbrahim’in olduğunu söyledi.

TARİHİ BİR ADIM ATTIK

Abdi İbrahim’in 108 yıldır ilaç sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Barut, “18 yıldır pazar lideriyiz. Bugün yurt dışında etkin bir global oyuncu olma hedefimize doğru tarihi bir adım attık. Tarihte ilk kez bir Türk şirketi, ilacın anavatanı İsviçre’de faaliyet gösteren biyoteknoloji firması olan OM Pharma’ya ortak oldu. Abdi İbrahim ortaklığın tek ilaç üreticisi olarak, şirketin stratejik ortağı haline geldi” dedi.

GELECEĞE YAPILMIŞ BİR YATIRIM

Barut, OM Pharma ile yapılan stratejik ortaklığın, şirketin bugünü ile değil özellikle biyoteknoloji alanında potansiyeli dikkate alınarak, şirketin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunun altını çizdi. Biyoteknoloji ilaç pazarının sürekli büyümekte olduğunu belirten Barut, bu ilaçların Türkiye’deki payının yüzde 23’e, dünyadaki pazar payının şu anda yüzde 30’a dayanmış bulunduğunu kaydetti.

https://www.boldmedya.com/2020/09/18/dunyada-boyle-bir-uygulama-yok-dedi-tepkiler-gelince-cark-etti/

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s bankalardan sonra 8 Türk şirketine de düşük not verdi

Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Türk bankalarının da notlarını düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ilk 100 arasında yer alan 8 büyük şirketin de notunu indirdi.

BOLD – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından aralarında Koç Holding, Anadolu Efes, Turkcell gibi firmalarında bulunduğu 8 şirketin de notunu indirdi.

KOÇ HOLDİNG’İN DE NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam’ın kredi notları ‘B1’den ‘B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ‘Negatif’ olarak belirlendi. Moody’s geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi; görünümü de ‘negatif’ olarak teyit etmişti.

BANKALARIN DA NOTUNU DÜŞÜRMÜŞTÜ

Moody’s geçen gün Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirmişti.

Mahkeme kararı olmayan kanser hastasına SGK’dan ilaç yok!

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar günde iki rekor kırmaya başladı

Türk lirasının tarihi değer kaybı sürerken dolar günde iki rekor kırmaya başladı. Dün gece saatlerinde 7,54’ü geçerek tarihi zirvesini yenileyen dolar, bugün de 7,55 sınırını aştı.

BOLD – Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararları sonrası küresel piyasalarda satıcılı bir seyir yaşanırken ABD Doları, uluslararası arenada güç kazandı. Yurt içinde de her geçen gün rekor seviyelerini geliştiren dolar/TL kuru, bugünkü işlemlerde tarihi zirvesini 7,55’in üzerine taşıdı. Kur dün gece yarısı illikit piyasada kur 7,5490’ı görmüştü. Gün içi en yüksek seviye olarak 7,5509’u gören kur saat 14:10 itibarıyla 7,5470 TL’yi, avro ise 8,9080’i gördü. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Popular