Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’ye güven geldi: Bundan sonra seçim kaybetmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genişletilmiş Parti Meclisi (PM) toplantısında yaptığı değerlendirmede CHP’nin bundan sonra iktidar odaklı çalışacağını belirterek, “Bundan sonra seçim kaybetmeyeceğiz” dedi.

BOLD – Toplantıda 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçiminin sonuçları hem teknik anlamda hem de siyasi anlamda analiz edilirken; 31 Mart seçimleriyle birlikte elde edilen başarı, milletin CHP’yi iktidar merkezi olarak görmeye başladığı şeklinde değerlendirildi.

NÜFUSUN YÜZDE 45, MİLLİ GELİRİN YÜZDE 59’U

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, ağırlıklı olarak 23 Haziran seçiminin analiz edildiği bir sunum gerçekleştirdi. Buna göre İstanbul’un kazanılmasıyla birlikte büyükşehir sayısı 11’e çıkan CHP’nin Türkiye’nin nüfusunun yüzde 45’ini, milli gelirin ise yüzde 59’unun bulunduğu kent yönetimini eline aldığı belirtildi.

BİNALİ YILDIRIM’DAN 220 BİN OY GELDİ

Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimine göre toplam 572 bin 103 oy daha fazla aldığı belirlendi. Parti içinde yapılan analizlerde söz konusu oy farkının 220 bin 583’ünün 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a oy verenlerin tercihini değiştirmesinden kaynaklı olduğu ifade edildi.

Öte yandan 31 Mart’ta Binali Yıldırım dışında kalan diğer adaylara oy veren 154 bin 894 seçmenin de 23 Haziran’da tercihini İmamoğlu’ndan yana kullandığı tespit edildi. Ayrıca 31 Mart’a göre azalan geçersiz oy oranıyla birlikte 196 bin 626 oyun da İmamoğlu’na geldiği belirlendi.

CHP 959 MAHALLEDE OYLARINI ARTIRDI

Seçim sonucuna yönelik yapılan sunuma göre CHP 959 mahallede oylarını artırdı ya da oy oranını korudu. AKP 39 ilçenin 37’sinde oy kaybetti. İstanbul’un 578 mahallesinde CHP, 383 mahallesinde AKP birinci parti geldi. 23 Haziran’da 31 Mart’a göre 27 ilçede katılımda artış yaşanırken, 12 ilçede ise azalma yaşandı. Katılım oranının en çok arttığı ilçeler Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Şişli, Adalar ve Beyoğlu oldu.

İSTANBULLU HAKSIZLIĞA KARŞI TAVIR KOYDU

Cumhuriyetin’in haberine göre, oy dağılımına ilişkin rakamsal analizde ulaşılan sonuçların yanı sıra 23 Haziran’ın siyasi analizi de yapıldı. Buna göre 23 Haziran’daki tarihi farkın nedeninin başında İstanbullular’ın haksızlığa karşı tavır koyması olduğu vurgulandı. CHP’ye ilk kez oy veren farklı kesimlerin 23 Haziran’da toplu bir şekilde İmamoğlu’nu desteklediği, muhafazakâr ve merkez sağ seçmenden ciddi bir şekilde oy alındığı değerlendirmeleri yapıldı.

İSTANBUL’DA İTTİFAKIN NETİCESİ ALINDI

İyi Parti ile yapılan Millet ittifakı ve Saadet Partisi ile gerçekleştirilen dirsek temasının yanı sıra İstanbul’da farklı görüşlere sahip demokratlarla gerçekleştirilen ittifakın sahada büyük bir karşılığı olduğu belirtildi. Sosyal demokratlar ittifakının tekrarlanan İstanbul seçiminde itici bir güç olarak sandığa yansıdığı ifade edildi.

SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLAYIN TALİMATI

CHP lideri milletvekillerinden Meclis’i boş bırakmamalarını isterken, Meclis’in tatile girmesi ile seçim çalışmaları yapılması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu’nun, “Çankaya’da oy istemek yerine karşı mahallelere gidin oralardan oy isteyin. Kolayı değil zoru başarmak önemli. Millet İttifakı’nın muhafaza edilmesi önemli. O nedrenle herkesle kucaklaşmalıyız” dediği öğrenildi.

CHP ARTIK İKTİDAR ODAKLI ÇALIŞACAK

İstanbul’da doğru aday ve sevgi dilinin kazandığı anlatan Kılıçdaroğlu’nun vicdanlı muhafazakâr kesimin artık iktidarın dini siyasete alet ettiği, Türkiye’nin kibir ve israfla yönetildiği kanaatinde olduğuna dikkat çektiği kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem ana hedefimiz. Ama o zamana kadar planlarımızın hepsi yüzde 50 artı 1’i yakalamaya yönelik olacak. CHP artık iktidar odaklı çalışacak ve bundan sonra seçim kaybetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş cipleri Melih Gökçek’ten alıp halka tahsis etti

Politika

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Van’da partisinin olağan kongresinde İzmir’de meydana gelen depremin neden olduğu yıkım ve ölümlerle ilgili vesayetçi yapıyı suçladı. “Uzun yıllar bu ülkeye hakim olan vesayetçi zihniyetin en çok ihmal etiği alanlardan biri de afetlere dayanıklı yapı inşasıdır” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da partisinin 7. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Fransız Charlie Hebdo dergisinde kendisine yönelik yayınladığı karikatürle ilgili konuşan Erdoğan, “Şahsıma edilen her hakaret Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını hedef almaktadır” dedi.

İzmir’deki 6,9 şiddetindeki depremin neden olduğu yıkım ve ölümlerle ilgili vesayetçi yapıyı suçlayan Erdoğan, “Uzun yıllar bu ülkeye hakim olan vesayetçi zihniyetin en çok ihmal etiği alanlardan biri de afetlere dayanıklı yapı inşasıdır. İzmir’deki depremde evleri yıkılan vatandaşlarımıza inşallah en kısa sürede yenilerini yapıp teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.

Konuşmasında kendisiyle ilgili çizilen karikatürlere cevap veren Erdoğan, şunları söyledi:

ŞAHSIMA EDİLEN HER HAREKET…

“Türkiye bu süreçte en çok hedefe konan ülke durumundadır. Son dönemde Fransa başta olmak üzere kimi ülkelerde yükselen İslam düşmanlığı çarpık zihniyetin hala devam ettiğini göstermektedir. Dini fanatizmle İslam’a ve Müslümanlara nefret besleyenler artık bu duygularını saklama gereği bile duymuyorlar. Şu gerçekleri gayet iyi biliyoruz. Peygamber efendimize edilen her hakaret tüm Müslüman alemini hedef almaktadır. Şahsıma edilen her hakaret Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını hedef almaktadır.”

EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI VERİYORUZ

Ülkemizi kuşatmaya kalktılar istiklal ve istikbalimize canımız pahasına karşı çıkarak karşılık verdik. Ülkemizi ekonomi alanından kuşatmaya çalışanlara cevabımızı da yeni bir ekonomik kurtuluş savaşıyla veriyoruz. Bize düşen kendi davamıza sıkı sıkıya sarılmaktır. Asla provokasyonlara itibar etmeyeceğiz.”

Kovid-19 Saray’a sıçradı: Süleyman Soylu ve İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Politika

Kovid-19 Saray’a sıçradı: Süleyman Soylu ve İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın koronavirüse yakalandığı öne sürüldü. Soylu ve Kalın’ın karantinaya girdikleri belirtildi. Soylu’nun depremin ardından İzmir’e gitmemesi dikkat çekmişti.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın koronavirüse yakalandıkları belirtildi. İçişleri Bakanı Soylu’nun depremin ardından İzmir’e tedavisi nedeniyle gitmediği öğrenildi.

Soylu ve Kalın’ın koronavirüse yakalandığıyla ilgili iddiayı Odatv gündeme getirdi. Eşi Hamdiye Soylu’nun Kovid-19 testinin pozitif çıktığı, ardından da Soylu’nun koronavirüse yakalandığı kaydedildi. Ankara’da bir hastanede tedavi altına alınan Soylu’nun, deprem sonrası İzmir’e gidemediği vurgulandı. Soylu’nun, yakın çevresine “Çok gitmek istiyorum ancak hastalığım nedeniyle gidemiyorum” dediği ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Süleyman Soylu' açıklaması: Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır - Takvim

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da korona testinin pozitif çıktığı ve karantinada olduğu kaydedildi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Politika

İnce: Her hafta farklı bir skandal olan partide siyaset yapmak zorunda mıyım?

Memleket Hareketi başlatan CHP eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yol haritasını açıkladı. Oy böldüğü iddialarına karşı çıktı. “Ben her hafta farklı bir skandal olan partide siyaset yapmaya mecbur muyum” diye sordu.

BOLD – Basın toplantısıyla yeni yol haritasını duyuran Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce, CHP’yi sert şekilde eleştirdi. “Biz gidip Cumhur İttifakı’nı desteklemiyoruz. Bence buraya, bölüyor, diyenler 4 işlemi bilmiyorlar ve art niyetliler. Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya. Yani Atatürk diyemeyeceksin, Gazi Mustafa Kemal derim diyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. Seninle siyaset yapamam ben ayrılırım, mecbur muyum. Bölme böyle olmaz” dedi.

İnce’nin vaatleri şunlar:

  • Sosyal adalet, planlı kalkınma istiyoruz.
  • Yolsuzlukla topyekun müdahale istiyoruz.
  • Kamuda adaletli bir ücret dağılımı yapıyoruz.
  • İşçilerin ve memurların temsiliyetinin arttığı toplu sözleşme istiyoruz.
  • Tüm kamu kurumlarından güvenilir vergi istiyoruz.

Okumaya devam et

Popular