Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Erdoğan’ın dindar nesil yetiştirme girişimi başarısız oldu”

Dünyaca ünlü İngiliz dergisi, Erdoğan’ın Türkiye’de “dindar nesil” yetiştirme girişiminin başarısız olduğunu, bunda en önemli faktörlerden birisinin “demografi” olduğunu belirtti.

BOLD – “Türkiye’de demografi İslamileşme önünde bir fren” başlığını taşıyan değerlendirme yazısında İngiliz “The Economist” dergisi “dindar nesil” yetiştirme idealinin başarısız olmasının nedenleri üzerinde durdu.

Erdoğan’ın iktidara geldiği 2002 yılından beri “dindar nesil” yetiştirme hedefini gizlemediğini belirten The Economist, laik Türkiye’de İslam’ın toplumdaki görünürlüğünü arttırma gayretlerinin slogandan öteye geçtiğini  ve birçok hükümet politikasında yer bulduğunu yazdı.

16 yıllık iktidarı boyunca Erdoğan’ın binlerce cami ve imam-hatip okulu açtığını hatırlatan The Economist, 80 milyonluk Türkiye’de 2012’den beri imam-hatiplerdeki öğrenci sayısının 5 katına çıkarak 1.4 milyona ulaştığını kaydetti.

DİYANETİN BÜTÇESİ

Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinin hızlı şekilde artarak birçok bakanlığın bütçesini geçtiğini ifade eden dergi, hükümetin bazı tarikat ve cemaatleri destekleyerek bu grupların önemli miktarda güç ve para elde etmelerini sağladığını belirtti.

Dergi, “Ancak ilginç biçimde bu politikaların istenilen sonuçları vermediği görülüyor. Türkler, on yıl öncesine göre “daha dindar” gibi gözükmüyor, çok sayıda İslami okul boş duruyor ve tarikatlar hızla gelişen toplum karşısında yanlış adımlar atıyor gözüküyor” diye yazdı.

ATEİSTLERİN ORANI ARTTI 

KONDA’nın bir kamuoyu araştırmasına atıfta bulunan dergi, bu araştırmaya göre kendisini “dindar” olarak tanımlayanların oranının 2008’de  yılında yüzde 55 iken 2018’de bu oranın yüzde 51’e düştüğünü belirtti.

Başörtüsü takanların 10 yıl öncesine göre küçük bir artışla yüzde 52’den 53’e çıktığını ifade eden dergi, ancak oruç tutanların oranının aynı dönemde yüzde 77’den yüzde 65’e düştüğünü ve kendisini ateist olarak tanımlayanların oranının da yüzde 1’den 3’e çıktığına dikkati çekti.

İMAM HATİPLERE PARA AKITILMASINA RAĞMEN OKULLAR HALA BOŞ

The Economist, imam-hatip okullarına hükümetin para akıtmasına rağmen, açılan okul sayısının bu okullara öğrenci talebinin hala üstünde olmaya devam ettiğine işaret etti. Lise düzeyinde imam-hatip okullarındaki doluluk oranının yüzde 52 olduğuna dikkati çeken dergi, ancak bu oranın diğer liselerde yüzde 95 olduğunu vurguladı.

Dergi ayrıca imam-hatiplerdeki başarı oranının da diğer okullara göre daha düşük olduğunu ve diğer okullardaki öğrencilerin üniversitelere kayıt olma oranının diğer okullardaki öğrencilere göre 2 kat fazla olduğunu belirtti.

DEMOGRAFİ VE KÖYDEN KENTE GÖÇ İSLAMİLEŞME ÖNÜNDE BİR FREN 

KONDA Yöneticisi Bekir Ağırdır’ın görüşlerine yer veren dergi, siyasal İslam’ın Türk toplumunu İslamileştirme gayretleri önünde demografinin önemli bir fren olduğunu vurguladı.

Kırsal kesimde daha dindar ve muhafazakar bir çevre bulunduğunu belirten Ağırdır, köyden kente göçün sürekli devam ettiğini ve şehre yerleşen insanların dine karşı daha az ilgi duymaya başladığını ifade etti.

Ağırdır, “Şehirleşme çok sayıda gri alan yanında kendi değer sistemini oluşturdu” dedi.

Ağırdır, dindar aileler içinde doğan birçok genç insan modern şehir yaşamı ile uyumlu bir İslam ve orta sınıf bir yaşam standardı aradığını kaydetti. Bu kişilerin şehirlerde iş aramaya başladığını ve toplum hayatı içine girdiğini ifade etti.

İSLAMİ VE LAİK BURJUVAZİNİN YAŞAM ŞEKİLLERİ ARASINDAKİ ÇİZGİ BELİRSİZ HALE GELİYOR  

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na danışmanlık yapan Sosyolog Etyen Mahçupyan’ın görüşlerine de yer veren The Economist, İslami ve laik burjuvazinin yaşam şekilleri arasındaki çizginin belirsiz hale gelmeye başladığını belirtti.

Etyen Mahçupyan, “Bu İslam’a karşı daha seçici bir yaklaşım ve tarikatlar için daha sınırlı bir rol anlamına geliyor. 20 yıl önce, dindar olmak isteyen bir delikanlı bir rehber arıyordu ve ona ne söylenirse onu yapmaya çalışıyordu. Ancak şimdi delikanlı İslam’ı kendine göre yeniden değerlendirmek istiyor. Hiçbir rehber bunu yapamaz” dedi.

Deutsche Welle: Erdoğan, İslam’ı zorladıkça Türkiye’de ateizm artıyor

Dünya

Hollanda Prensesi askere çağrıldı

Hollanda’da yapılan kanuni düzenleme ile Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu, 17 yaşındaki 100 bin genç kadın cinsiyet eşitliği kapsamında askere çağrılacak

BOLD – Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Hollanda basının da yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Ülkede aktif askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırıldı. 2018’de kabul edilen bir kanun değişikliği, cinsiyet eşitliği kapsamında genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerliği zorunlu hale getirdi.

Yine kanuna göre kadınlar 45 yaşına kadar, savaş halinde orduya çağrılabilecek. Mevcut durumda kadınlar askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsünün, Hollanda yayın kuruluşu NOS’a verdiği bilgide “Düzenlenen kanunla kadınları ordudaki sayısı biraz artıyor. Ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği öğrenildi.

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Okumaya devam et

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Popular