Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İngiliz Financial Times: Türkiye ve ABD bedeli ağır bir çarpışmaya doğru ilerliyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Rus S-400 hava savunma sistemi konusunda ‘felaket’ uyarısı yaptı. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere dikkat çekti.

BOLD – İngiliz Financial Times gazetesi, Salı günkü başyazsısında Türkiye-ABD ilişkilerini masaya yatırdı. “Trump’ın Japonya’daki G-20 Zirvesinde “otoriter liderlerle” yaptığı samimi görüşmelerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’laydı” diye başlayan başyazıda, Erdoğan’ın görüşme sonrası Trump’ın S-400 alımı nedeniyle “Türkiye’ye yaptırım uygulamayacaklarını” söylediğini ısrarla vurguladığını ifade ediyor.

Gazeteye göre Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle Rusya karşısında kırılgan bir konumda olması denklemi ilişkilerdeki denklemi zorlaştırıyor.

S-400 MESELESİNDEKİ OLUMLU HAVA “TREN ENKAZINA” DÖNÜŞEBİLİR

Financial Times, Japonya’daki “neşeli görüntüye” rağmen, S-400 anlaşması nedeniyle ABD ve Türkiye arasındaki çatışmanın bir “tren enkazına” dönüşebileceğini kaydetti.

Gazete, Trump’ın hafta sonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmenin Erdoğan için “pek de akıllıca olmayacağını” vurguladı.

ABD KONGRESİ’NİN YAPTIRIMLAR KONUSUNDA TRUMP KADAR İYİMSER OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

Financial Times, ABD Kongresinin yaptırımlar konusunda Trump kadar iyimser olmasının pek mümkün olmadığını ve Washington’un Türkiye’nin hem F-35 savaş uçaklarını, hem de S-400 füze savunma sistemini aynı anda alamayacağını birkaç kez Ankara’ya ilettiğini yazdı.

Gazete, “Erdoğan’a, NATO üyesi Türkiye’ye, Rusya’nın yanında durması halinde ABD’nin “Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası’ (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanabileceği uyarısı yapıldı” diye yazdı.

S-400, PUTİN İÇİN DİPLOMATİK BİR ZAFER

S-400 meselesinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “diplomatik bir zafer” olduğunu belirten gazete, “Bu, NATO içinde birbiriyle uyumlu silah sistemleri ihtiyacını hiçe sayan bir anlaşma. Eğer bu hava savunma sistemleri Türkiye’ye yerleştirilirse, Rusya, NATO’nun temel savaş uçağı olacak F-35’ler hakkında bilgi toplayabilir” dedi.

Bağımsız bir ülke olarak Türkiye’nin, savunma konusunda kendi kararlarını verme hakkı olduğunu belirten Financial Times, “Ancak NATO üyesi olarak da ittifakın güvenliği ve bütünlüğünde delik açmaya hakkı yok”  ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN SURİYE SAVAŞI NEDENİYLE RUSYA KARŞISINDAKİ KIRILGANLIĞI “TEMEL SORUN” 

Moskova’nın Suriye’de Beşar Esad’ın rejimini kurtarırken, Türkiye’nin de Esad’ı devirmek için farklı İslamcı grupları desteklediğini belirten gazete,  2016’dan bu yana ise Türkiye’nin bölgedeki en büyük hedefinin sınırında, özerk bir Suriyeli Kürt bölgesi oluşmasını engellemek olduğunu ifade etti. Türkiye’nin bu nedenle kendisini Rusya, İran ve Suriye ile bir ittifak içinde bulduğunu ve Erdoğan’ın Rusya’ya minnettar olduğunu yazdı.

Türkiye’nin İdlib ve çevresinde Kürt gruplara karşı varlığının sadece Rusya’nın rızasıyla mümkün olduğunu belirten gazete, “Eğer Erdoğan Rusları S-400 konusunda terk ederse, Putin Türkiye’nin de askeri noktalarının bulunduğu İdlib’e yönelik saldırılarını artırabilir” diye yazdı.

Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin korumasında bulunan YPG kontrolündeki bölgelere baskıyı artırmak istediğini belirten Financial Times, “Erdoğan ABD’yi kızdırırsa, mevzu sadece Türkiye’nin NATO üyeliği ya da F-35 ortaklığı ile sınırlı kalmaz. Erdoğan’ın Trump’ın hafta sonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz.” dedi.

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular