Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sezai Temelli’den “Urfa’dan elinizi çekin” çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde duvarları iş makineleri ile yıkılarak yapılan ev baskınına sert tepki gösterdi.

BOLD – Partisinin grup toplantısında konuşan Temelli, “O evde yaratılan zulüm bu iktidarı, bu anlayışı bir kez daha teşhir etmiştir. İş makineleri ile duvarları yıkarak ağaçları yerlerinden sökerek evin içini yıkarak bir kez daha kendilerini teşhir ettiler” dedi.

ŞENYAŞAR AİLESİNE YAPILAN ZULMÜ UNUTMADIK

Tünel arama gerekçesini eleştiren Temelli, “Suçu IŞİD’le yaptığın ittifaklarla oluşan tünellerde ara. Urfa’yı rahat bırakın, Urfa’dan elinizi çekin. Şenyaşar ailesine yapılan zulmü unutmadık. Hala bir kişi bile gözaltına alınmadı. Şenyaşar ailesini katlettiler hem de devlet hastanesinde valiliğin gözü önünde katlettiler. Hala bir kişi bile gözaltına almadılar. Ama Suruç’ta insanlarını evleri başlarına yıkılarak gözaltına aldılar” diye konuştu.

HALFETİ’DE YAPILAN İŞKENCEYİ İYİ HATIRLIYORUZ

Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halfeti’yi çok iyi hatırlıyoruz. İnsanlara nasıl işkence yaptıklarını çok iyi hatırlıyoruz. Hala bunun hesabı sorulmadı, hala soruşturma yok. Bu iktidar zulüm ve şiddet iktidarıdır, bir devlet geleneğini inatla yaşatmaya çalışmaktadırlar. Madımak’ta olduğu gibi suçu yok sayan suçluyu koruyan bir zulüm anlayışıdır. Buna karşı, savaşa karşı demokrasiden yana mücadelemizi tutkuyla büyütmek zorundayız.”

BÖLGEYİ KÜRTSÜZLEŞTİRME POLİTİKASI

Sınır ötesi operasyonların nasıl bir zulme neden olduğunu kimsenin bilmediğini anlatan Temelli, “Xakurkê’ye yapılan, Başûr’a yapılan saldırılara bakın. 4 köylü yaşamını yitirdi. Biri çocuk, biri kadın. 2015’ten beri saldırılar sürüyor. O bölgeyi Kürtsüzleştirme peşinde olan bir anlayışla karşı karşıyayız. Adeta Efrin’den Çukuraca’ya kadar bir Kürtsüzleştirme ve insansızlaştırma dış politikada ana siyaset haline gelmiş durumda” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜMSÜZLÜKTEN BESLENİYOR

Suriye’nin geleceği ile Irak ve Türkiye’nin geleceğinin birbirine bağlı olduğunu belirten Temelli, şunları söyledi: “Demokrasi ve toplumsal barış her yerde birlikte var edilmelidir. Bunu birlikte var edecek güç de Kürt halkıdır. Dolayısıyla Kürt halkına doğal düşman gözüyle bakanların bu barış masasında, demokrasi masasında yeri yoktur. Suriye, evet Efrin’le başladı, şimdi Minbic’ı konuşuyorlar. İdlib sorunu devam ediyor, çünkü sorun çözen bir yerden siyaset üretilemez bir hale geldi. Bugünkü iktidar sorunlardan, çözümsüzlükten besleniyor. Kendi iktidarını da Kürt meselesinin çözümsüzlüğü üzerine kuruyor.”

ÖCALAN’IN SESİNİ KISMAYIN

Temelli, “Mutlak tecrit kırıldıktan ve İmralı sesiyle buluştuktan sonra Türkiye yeniden barış ve demokrasiyi daha sahici ve samimi bir yerden konuşulmaya başlandı. O yüzden de diyoruz ki Öcalan’la konuşun. Öcalan’ın sesini kısmayın” dedi.

HDP ‘Demokratik Anayasa’ ekibi kurdu, partilerle görüşmeler başlıyor

Politika

Bilal Erdoğan’dan ilginç Playstation cevabı: Herkesin alabileceği şeyler değil

bilal erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, gençlerin teknolojik ürünlere uluşmasında yaşadıkları problemin nasıl giderileceği sorusuna ilginç bir cevap verdi. “Herkes bir playstation’ı olsun ister. Ama herkesin alabileceği şeyler değil” dedi.

BOLD – Bilal Erdoğan İstanbul Marmaracık tesislerinde düzenlenen geleneksel sporlar temalı Marmaracık Gençlik Kampında katıldığı programda teknoloji ile ilgili soruları cevapladı.

Bilal Erdoğan, cep telefonunda kullandığı uygulamalarla ilgili soruya, “Mesajlaşma uygulaması olarak Bip ve Signal var. WhatsApp kullanmıyorum, herkeste olduğu için sizi ulaşılabilir kılıyor. Hala SMS kullanıyorum” dedi.

WHATSAPP KULLANMIYORUM, SİZİ ULAŞILABİLİR KILIYOR

Erdoğan, “Cep telefonunuzda hangi uygulamalar var?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Mesajlaşma uygulaması olarak Bip ve Signal var. WhatsApp kullanmıyorum, herkeste olduğu için sizi ulaşılabilir kılıyor. Hala SMS kullanıyorum. Google’ın çeviri uygulamasını kullanıyorum. Japonya’ya gittiğiniz zaman direkt resimden çeviriyor. Yemek tarifi programı var. Airbnb var, birkaç kere yurtdışına gittiğimde kullanmıştım. Dualingo var, Fransızca ve İtalyancamı unutmamak için. E-nabız uygulaması var. Müzik için Fizy kullanıyorum. İstegelsin var salgın zamanında indirmiştim.”

HERKES BİR PLAYSTATİON İSTER AMA HERKESİN ALABİLECEĞİ ŞEYLER DEĞİL

“Gençlerin en büyük problemi nedir?” sorusuna Erdoğan, “Gençlerin derdi ne olacağım, ne iş yapacağım, nasıl bir eşim olacak, nerede oturacağım, gelirim ne olacak lise, üniversite tarafında böyle şeyler olduğunu düşünüyorum” cevabını verdi. Program sunucusunun gençlerin teknolojik ürünlere ulaşım konusunda yaşadıkları problemin ne zaman giderilebileceği sorusu üzerine ise Erdoğan, “Herkes bir playstation’ı olsun ister. Ama herkesin alabileceği şeyler değil. Akıllı telefonlar her eve girmiş oldu, ucuz tabletler üretildi, Milli Eğitim’in tablet kampanyası vardı. Evimize bulaşık makinesi geldiğini hatırlıyorum, büyük olaydı. Şimdi bulaşık, çamaşır makinesi değil başka şeyler…Burada püf nokta bizim ortaya teknolojik ürün koyabilmemiz” karşılığını verdi.

Programın sonunda telefondan ok atma oyunu oynayan Erdoğan, hedefleri vurmayı başardı.

Soylu’nun Samanyolu TV’deki konuşmalarını paylaşan vatandaşın hayatı karartıldı

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan S-400 açıklaması: Amerika’nın yaklaşımı bizi bağlamaz

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya’dan alınan S-400’lerin testlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi. “Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İstanbul’da koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çeken Erdoğan,  “İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi. Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Oralarda ne gibi tedbirler alacağız bunların çalışmalarını yapıyoruz. Bilim Kurulu’nda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak, bunlar bize de bildirilecek ona göre adımlarımızı da atacağız. Kararlıyız, kararlı duruşumuzu batıya göre çok daha iyi konumdayız” dedi.

Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarla ilgili de konuşan Erdoğan, “Sayın Aliyev’in ifadesini kenara koymak mümkün değil. Yani burada eğer Rusya ne kadar burada çözüm için barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye de en az Rusya kadar barış için yer alma hakkı olduğuna inanıyorum. Azerbaycan diyor ki, eğer Ermenistan Rusya’yı teklif ediyorsa biz de Türkiye’yi teklif ediyoruz. Bu barış görüşmelerinde Türkiye Rusya ile beraber bulunmalı diyor. Aslında bu konuda Rusya’nın olumsuz bir yaklaşımı şu ana kadar benim kulağıma gelmedi” ifadelerini kullandı.

S-400 YANITI: ABD’NİN YAKLAŞIMI BİZİ BAĞLAMAZ

S-400’lerin Sinop’ta test edilmesiyle ilgili soruları da cevaplayan Erdoğan, şunları söyledi: “Sinop’ta yapılıyor. Bunlar doğru. Bizim ABD’den aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Amerika’nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz. Biz sadece S-400 değil, bunun dışında birçok hafif orta ağır silahlar… Bunların içerisinde Amerika’dan aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Yunanistan’ın elinde S300’ler var. Bırakın test etmeyi kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu? Burada özellikle Rusya’ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız ediyor. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam edeceğiz.”

Adalet Bakanlığının 2021 hedefi: 39 yeni cezaevi

Okumaya devam et

Politika

Adalet Bakanlığının 2021 hedefi: 39 yeni cezaevi

On binlerce insanın siyasi sebeplerle tutuklu olduğu Türkiye’de AKP hükumeti, cezaevlerine yenilerini eklemeyi planlıyor. Adalet Bakanlığı, bütçe cetveline göre 2021 yılında 39 yeni cezaevi açılması hedefleniyor. Bakanlığın diğer bir hedefi ise elektronik kelepçeyi gelecek yıl 9 bine çıkarmak.

BOLD – Adalet Bakanlığının 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Adalet Bakanlığı için 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde toplam 23 milyar 973 milyon 52 bin TL ayrılması öngörüldü.

Bakanlığın 2021 hedefleri arasında 5 başlık dikkat çekti. Buna göre Adalet Bakanlığı, 2021 yılında 39 yeni ceza infaz kurumu açmayı planlıyor. Açılan ceza infaz kurumu sayısı 2019’da 26 iken, bu sayı 2020’de 29’a çıkmıştı. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Türkiye’de 263 kapalı, 76 açık olmak üzere toplam 339 cezaevi bulunuyor.

ELEKTRONİK KELEPÇE KAPASİTESİ 9 BİNE YÜKSELTİLECEK

Bakanlık, elektronik kelepçe olarak bilinen elektronik izleme kapasitesini 2021 yılında 9 bin kişiye çıkarmayı planlıyor. Ayrıca 12 bin çocuğun da denetimli serbestlik sistemiyle takip edileceği belirtildi.

ARABULUCULUKTA ARTIŞ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) sunulan görüş sayısı da 2021 yılında 900 olarak öngörüldü. Bakanlığın hedefleri arasında dikkat çekenlerden birisi ise işçilerin bazı alacaklarını talep edebilmesi dava sürecinden önce başvurmak zorunda olduğu arabuluculuk oldu. Arabuluculuğa başvurulan dosya sayısı 2019 yılında 708 bin 692 iken, bu sayı 2020 yılında 738 bin 610 oldu. Bakanlığın tahminine göre 2021 yılında 815 bin 237 işçi arabuluculuk için başvuracak.

9 ayda 20 gazeteci tutuklandı 29 basın mensubu mahkum edildi

Okumaya devam et

Popular