Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Türkiye geleceğinin üç lideri: Babacan, Demirtaş, İmamoğlu

“Babacan, Demirtaş, İmamoğlu. Türkiye’nin geleceğinde karşımıza çıkacak üç lider. Belki demokrasinin yeniden inşasında ve parlamenter demokrasiye dönüş yolunda bir arada duracaklar. Ya da…”

BOLD – T24 yazarı Murat Sabuncu, ‘Erdoğan’ın yerine kim gelebilir? Ya da Türkiye siyasetinde kimler etkili olabilir’ diye bakıldığında karşımıza üç ismin çıktığını yazdı: Ali Babacan, Selahattin Demirtaş ve Ekrem İmamoğlu.

23 Haziran seçimlerinin Türkiye’de insanların mevcut iktidardan, aslında Tayyip Erdoğan’dan ve yeni yönetim şeklinden yorulduğunu, değişik alternatifler aradığını gösterdiğini belirten Sabuncu, “31 Mart’ta neredeyse tüm büyükşehirleri kaybeden, 23 Haziran’da ise İstanbul’da fark yiyen AKP-MHP ortaklığı şimdilik verilen mesajı almıyor gözükse bile özellikle AKP’de içeride tartışmanın büyük olduğuna dair haberler kamuoyuna yansımaya başladı” dedi.

HER YERDE ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Sabuncu, AKP içerisinden bile henüz bir yaşındaki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için ‘revize edilebilir’ açıklamaları geldiğini ifade ederek, “Meclis’in işlevsizleştirilmesinin yarattığı çok seslilik kaybından kamuoyunun çoğunun adını bile bilmediği bakanların sadece ‘makam doldurmasına..’, Yargının siyasallaşmasından ekonomideki derin krize… Dış politikada günü kurtarmayı halka ‘büyük ustalık’ diye pazarlamaya…Her yerde alarm zilleri çalıyor” ifadelerini kullandı.

ORTADA PARTİ VE EMEK VERMİŞ KİMSE KALMADI

Sabuncu şunları dile getirdi: “AKP’de ne 17 yıl önceki duruş hedefler ne de yıllar içinde kuruluşunda emek vermiş isim kaldı. Aslında parti de kalmadı. Erdoğan’ın cisminde eridi gitti. Peki normal süresi 2023 olan bana kalırsa o kadar uzun sürmeyecek yeni seçimlerde ne olur? Erdoğan’ın yerine kim gelebilir? Ya da Türkiye siyasetinde kimler etkili olabilir diye baktığımızda karşımıza üç isim çıkıyor. Ali Babacan, Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu. (Soyadlarına göre sıralandılar.)”

TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİRECEK BİR VİZYON

Sabuncu, “Önce Babacan’dan başlayalım. Babacan liderliğinde, Abdullah Gül’ün desteğinde bir siyasi partinin sonbaharda kurulacağı netleşti. Ne zamandır konuşuluyordu artık son rötuşlar yapılıyor. Harekete yakın bir isim oluşumu şöyle tarif ediyor: Tüm Türkiye’yi kapsayacak, hatta tüm dünyayı ilgilendirecek bir vizyon çalışması yapılıyor. Kuşatıcı ve kapsayıcı” ifadelerini kullandı.

SAKİN, ÇALIŞKAN VE VİZYON SAHİBİ

Sabuncu şunları yazdı: “52 yaşında ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden dereceyle mezun oldu, 1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. AKP’nin kurulduğu yıllardan itibaren kısa bir süre dışişleri bakanlığını saymazsak ekonominin başındaydı. Babacan’ın avantajı içeride ve dışarıda sakin, çalışkan, vizyon sahibi bir siyasetçi olarak bilinmesi…”

ABDULLAH GÜL’ÜN TAVRI NETLEŞİYOR

Cumhurbaşkanlığı-genel seçimlerinde Ali Babacan’ın Gül’ün desteğinde kuracağı partinin bir alternatif olabileceğine değinen Sabuncu, “Babacan şimdilik sessizliğini korusa da… Gül uzun süredir Erdoğan’a karşı ortaya koyduğu tavrı her geçen gün daha da netleştiriyor” dedi.

DEMİRTAŞ ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE KİLİT İSİM

Sabuncu, “Selahattin Demirtaş 46 yaşında. Hukukçu ve insan hakları savunucusu. 2016 Kasım’ından beri cezaevinde ama oradan verdiği mesajlarla 31 mart ve 23 Haziran seçimlerinin kaderini değiştiren isimlerden biri. Hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da seçmeni (ikincisinde hükümetin son dakika atağına rağmen) hatrını kırmadı. CHP-İyi Parti adayına oy verdi. Şu an cezaevinde olması onun gücünü azaltmıyor aksine artırıyor. Önümüzdeki seçimlerde Demirtaş kilit isimlerden biri olacak” diye yazdı.

GÜNÜ GELDİĞİNDE CUMHURBAŞKANI ADAYI

Sabuncu şunları yazdı: “Gelelim son isme. 6 ay önce çoğu kişinin haberinin dahi olmadığı Ekrem İmamoğlu’na…49 yaşında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun. İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi de var. Bir yandan kitlelerin ‘umut veren, yüzü gülen genç lider’ arayışı. Öte yandan iktidarın dilinin, seçmeni itme şeklinin doruğa çıkmasıyla büyük başarı kazandı. Elbet çalışkanlığı, hitabeti, insanlara yaklaşımı önemli. Şimdilik ‘belediye başkanlığı çalışmalarına yoğunlaşsın, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adı yıpranmasın’ deniyor ama…Şüphesiz o gün geldiğinde İmamoğlu aday olacaktır.”

DEMOKRASİYE DÖNÜŞ YOLUNDA BİR ARADA DURACAKLAR

Sabuncu yazısını şu ifadelerle noktaladı: “Babacan, Demirtaş, İmamoğlu. Türkiye’nin geleceğinde karşımıza çıkacak üç lider. Belki demokrasinin yeniden inşasında ve parlamenter demokrasiye dönüş yolunda bir arada duracaklar. Ya da asgari müşterekler de anlaşsalar bile rakip olacaklar. Ama bir şekilde 50 yaş civarındaki bu üç siyasetçiyi uzun süre izleyeceğiz. Türkiye zamanından önce seçime gidecektir.”

Zeyrek: Babacan’ın yeni partisine üyelik için “iki şart” aranıyor

Politika

Cumhur İttifakındaki ‘Ekmek’ kavgasına Akşener yorumu: Küçük ortağın bundan haberi var mı sayın Erdoğan?

Bahçeli’nin ‘Askıda ekmek’ kampanyası için, “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı?” diyen Erdoğan’a Meral Akşener’den yanıt geldi.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde imkanı olanları, dar gelirlilere yardım için ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına davet etti. Partisinin Malatya il kongresi sonrası bir grup esnafın, “Eve ekmek götüremiyoruz” serzenişiyle karşılaşan Erdoğan, ekonomik durumlarını abartmakla suçladı.

Bugün de gazetecilerin, Bahçeli’nin kampanyasını hatırlatması üzerine Erdoğan: “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? OECD ve IMF ölçeklerine göre en iyi konumda olan ülkeyiz” diye konuştu.

İttifaktaki ‘Ekmek’ çatlağı muhalefetin de gündeminde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından hem Bahçeli’ye hem de Erdoğan’a gönderme yaptı. Erdoğan’ın sözlerini alıntılayan Akşener: “Peki, ‘Askıda Ekmek Kampanyası’ başlatan küçük ortağının, bundan haberi var mı Sayın Erdoğan?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a göre karikatürün hedefinde kendisi değil İslam var!

Okumaya devam et

Politika

Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliğinin 29 Ekim törenini kimin yüzünden terk etti?

Gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Valiliğinin düzenlediği töreni Erdoğan’ın siyasi propaganda içeren mesajı yüzünden terk ettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüs yüzünden İçişleri Bakanlığı 81 ilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine kısıtlama getirdi. Bakanlık, Valilik ve kaymakamlıkların izni dışında herhangi bir törenin yapılmasını yasakladı. Bu kapsamda, İstanbul Valiliği Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir tören düzenledi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Fakat Kaftancıoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduğu sırada tören alanını terk etti.

PROPAGANDA İÇEREN MESAJ YÜZÜNDEN

Gazeteci Nevşin Mengü, Kaftancıoğlu’nun töreni terk etmesinin sebebini sosyal medya hesabından açıkladı. Mengü mesajında şu ifadeleri kullandı: “Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı çelenk bırakma törenini terk etti. Kaftancıoğlu’nun ekibi töreni terk etme nedeninin, törende Erdoğan’a ait siyasi propaganda mesajının okunması olduğunu söyledi”

İşkenceden sorumlu devlet görevlileri için delil avı başladı

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu’nun koruması Çubuk’taki saldırıyla ilgili jandarmayı suçladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı yumruklu saldırıda ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan emekli Emniyet Müdürü Koray Aslan, olayın koruma ekibine yıkılmak istendiğini söyledi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı olayından sonra İçişleri Bakanlığınca başlatılan idari soruşturma çerçevesinde ifade veren Koray Aslan, savunmasında jandarmayı suçladı.

Hakkında önce ceza istenmeyen, sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda ikinci rapor düzenlenerek ceza talebinde bulunulan Aslan’ın savunmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’a bağlı Akkuzu Köyü’ne gidişiyle ilgili Emniyet’e bilgi verildiğini, bilgiyi veren memurun hangi saatte hangi numarayı aradığı bilgisinin de mevcut olduğunu kaydetti.

T24’ün haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığına verdiği savunmasında Aslan, iki müfettişin hakkında üç günlüğe kadar maaş kesim cezasını kabul etmediğini söyledi. Aynı müfettişlerin 17.07.2019 tarihli disiplin soruşturma raporunda tarafına “cezaya mahal yoktur” şeklinde görüş belirttiğini belirten Aslan, “Geçen bu beş aylık sürede hangi yeni delillere istinaden beş ay önceki raporların tam tersine rapor düzenlendiğini ve eğer yeni delil elde edilmişse bu yeni delillerin tarafımla paylaşılmasını talep ediyorum” dedi.

ANKARA EMNİYETİ’NE HABER VERİLDİ

Aslan, ifadesinde şehit cenazesinde görevli jandarmanın ihmaline dikkat çekti. Aslan şunları kaydetti: “Bu süreçte yeni bir delil elde edilmemişse hazırlanan bu raporun nasıl değiştiğiyle ilgili de bilgi verilmesini istiyorum. Jandarma bölgesinden polis nezaretinde çıkmamıza rağmen jandarmaya tek bir söz söylemeden olayları koruma ekibine yıkmaya çalışmak hangi vicdana sığar? Bahsi geçen olayla ilgili “haber verilmedi” suçlamalarına maruz kalıyoruz. Ama herkes biliyor ki Ankara Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü Nöbetçi Amirliğine haber verildi. Konuyla ilgili, haber veren memurun hangi numarayı saat kaçta aradığına ilişkin bilgiler kayıtlara geçmiştir. Sayın Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, bana ceza istenmeyen ilk raporu siz geri göndermiştiniz. Eğer bu istenilen cezayı da az bulursanız, istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Ama unutmayın ki hukuk bir gün size de lazım olabilir. Geçenlerde bir yerde okuduğum bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum: “İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet size vicdandır. Bu haksız ve hukuksuz istenilen cezayı kabul etmiyorum. İtiraz ediyorum. Hakkımı her platformda sonuna kadar arayacağım. Çünkü Peygamber Efendimizin hadisinde söylediği gibi “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır.”

15 Temmuz Ahırı’ndaki kursiyer teğmenler beraat etti

Okumaya devam et

Popular