Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uygur Türkleri sorunu gölgesinde Erdoğan’ın, Pekin ziyareti

Çin’e bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Türkistan’daki Uygurların sorunlarını dile getirmek yerine Pekin yönetimine destek verdi.

BOLD-HABER ANALİZ

Çin’in “Sincan Uygur Özerk Bölgesi” olarak adlandırdığı Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı son yıllarda uyguladığı politika büyük tepki çekiyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ 

Çin yönetimi, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünü “mesleki eğitim merkezleri” adını verdiği toplama kamplarında zorla tutuyor. Bu kamplarda yaşanan insan hakları ihlalleri neredeyse dünyadaki bütün uluslararası sivil toplum kuruluşları, insan hakları dernekleri ve uluslararası kuruluşların raporlarında ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Ayrıca dünya medyasında da bu insan hakları ihlalleri sık sık gündeme geliyor. Kamplarda Müslüman Uygurların domuz eti yemeye zorlandığı ve oruç tutmalarının engellendiği belirtiliyor.

Ayrıca Doğu Türkistan’da Uygurların evlerine zorla devlet görevlilerinin yerleştirildiği, çocukların ailelerinden koparıldığı ve Müslüman toplumun büyük baskı altında tutulduğu çokça dile getiriliyor.

Çin ise bu kampları mesleki eğitim kampları olarak adlandırıyor; bu kamplarda ve Doğu Türkistan’daki politikalarını radikalizm ve terörizmle mücadele olarak göstermeye çalışıyor.

DOĞU PERİNÇEK, ÇİN’İN POLİTİKALARININ TÜRKİYE’DE SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

Daha da ilginç olanı ise Türkiye’de milliyetçiliği hiçbir kesime bırakmayan Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal, Vatan Partisi ve Doğu Perinçek Grubu’nun Çin’in uyguladığı bu politikaları hararetle savunması.

Aydınlık Gazetesi’nden Adnan Akfırat, Çin devletinin bu kampları tanıtmak için yaptığı bir geziden sonra gazeteye yazdığı bir yazı dizisinde kampları öve öve bitiremedi. Çin’in Uygur politikasında Atatürk’ü örnek aldığını iddia etti.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de “Uygur Kampanyası CIA Operasyonu” diyecek kadar ileri gitti.

Türkiye’deki Uygur toplumu temsilcilerinin dünyadaki bütün insan hakları kuruluşlarının raporlarına giren insan hakları ihlallerini dile getirmesi, medyadaki bazı kalemler ve Doğu Perinçek Grubu tarafından “CIA/FETÖ Operasyonu” olarak yaftalandı.

ERDOĞAN, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ AĞZINA ALMADI

Çin’e bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gezisinde Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini ağzına almadı.

Hatta Çin yönetiminin bu politikalarını destekler mahiyette açıklamalar yaptı.

ÇİN MEDYASI, ERDOĞAN’IN PEKİN YÖNETİMİNİN POLİTKALARINI DESTEKLEYEN SÖZLERİNE YER VERDİ

Çin devlet medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pekin’de Çin’in Sincan politikasına destek vererek “Sincan’da insanlar mutlu bir yaşam sürüyor” dediğini aktardı.

Çin devlet medyası, Türkiye’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi konusunda daha katı bir politika izlerken Erdoğan’ın gezi sırasında daha yumuşak tondan konuştuğuna dikkati çekti.

Çin devlet televizyonu Erdoğan’ın söylediklerini, “Çin’in Sincan bölgesindeki insanların Çin’in gelişimi ve refahı içinde mutlu bir yaşam sürdüğü bir gerçektir. Türkiye, Türk-Çin ilişkilerindeki uyumu kimsenin bozmasına izin vermez. Türkiye aşırılığa kesin bir şekilde karşıdır ve Çin ile karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik işbirliğini güçlendirmeyi arzu etmektedir” diye aktardı.

ERDOĞAN, PEKİN YÖNETİMİYLE “AYNI DİLİ” KULLANDI 

Çin medyası, Devlet Başkanı Xi Jinping’in de Erdoğan’a iki ülkenin terörle mücadele işbirliğini arttırmak için pratik adımlar atması gerektiğini söylediğini belirtti.

Çin medyası ayrıca Devlet Başkanı Xi Jinping’in, Erdoğan’ın “Türkiye’de Çin’e karşı hiçbir faaliyete izin vermeyeceği” ve “Çin’in terörizmle savaşını desteklediği” şeklindeki sözlerini takdir ettiğini kaydetti.

Erdoğan, “Türkiye aşırılığa kesin bir şekilde karşıdır” sözleriyle de Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “aşırılık ve terörizmle mücadele” olarak adlandırdığı politikasına bir nevi destek vermiş oldu.

DÜNYA MEDYASI DA ERDOĞAN’IN PEKİN YÖNETİMİNİ DESTEKLEYEN AÇIKLAMALARINA DİKKATİ ÇEKTİ 

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters da Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili haberini Türk Cumhurbaşkanı’nın huzursukların olduğu Sincan konusunda Pekin yönetimine destek verdiğini belirterek haberleştirdi.

Reuters Haber Ajansı da, Erdoğan’ın Çin devlet medyasına yansıyan bu sözlerini aktardı.

Reuters Haber Ajansı’nın Erdoğan’ın Çin gezisi ile ilgili haberi dünyaca ünlü birçok medya kuruluşu tarafından da aynen kullanıldı.

“Çin zulmü araştırılsın” önergesi AKP ve MHP oylarıyla kabul edilmedi

Dünya

Pentagon, S-400’ü test eden Türkiye’yi kınadı

Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınadı. Kınama açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptı.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

NATO’YA BAĞLILIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” dedi. Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” dedi. Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri online gösteri için hazırlıkları tamamladı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı. Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu yıl online düzenlenecek. Programda küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. Dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat diliyle gündem yapılacak.

Farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt, tebrik ve destek mesajları gönderdi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı aktör Bill Timoney sunacak.

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de festivale katılacak. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkıları da yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verilecek.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Kovid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Kovid-19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Okumaya devam et

Popular