Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD: Türkiye S-400’leri alırsa yaptırım uygulanacak

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksi yöndeki açıklamasına rağmen, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alması durumunda yaptırım uygulanacağını belirtti.

BOLD – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Japonya’nın Osaka kentinde G-20 Zirvesi kapsamında biraraya gelerek S-400 krizini değerlendirdi. Görüşme sonrası Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını açıkça dile getirdiğini söyledi.

Erdoğan, “Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, G-20 Zirvesi sırasındaki açıklamalarında muhabirlerin ısrarlı sorularına rağmen Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını ifade etmedi ve Türkiye’nin tezlerini destekler mahiyette ifadeler kullandı.

DIŞİŞLERİ VE PENTAGON: HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ, TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANIR

Reuters Haber Ajansı’na konuşan ABD hükümetinden yetkililer, en azından şu ana kadar, Trump yönetiminin Rus S-400  hava savunma sistemi alması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulama ve F-35 programından çıkarma niyetinde olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “ABD, Türkiye’nin S-400 alımı konusunda devam etmesi durumunda, F-35 programına endüstriyel düzeyde katılımının ve F-35 tedariğinin durdurulacağı ve ABD’nin “Hasımlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası” (CAATSA) kapsamında yaptırımlara maruz kalacağını sürekli olarak ve açıkça ifade ettik” dedi.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews da, “Hiçbir şey değişmedi… Türkiye’nin S-400 hava ve füze savunma sistemi alımı F-35 programı ile uyumlu değil. Türkiye’nin her 2 sisteme sahip olmasına müsaade edilemez” dedi.

TRUMP YAPTIRIMLARI GECİKTİREBİLİR VEYA İSTİSNA GETİREBİLİR ANCAK KONGRE’DEKİ DESTEĞİNİ KAYBEDER

ABD Başkanı Trump, Türkiye’ye yönelik yaptırımlara istisnalar  getirebilir veya yaptırımları geciktirebilir ancak böyle bir adım ABD Kongresi’ndeki Cumhuriyetçileri hayal kırıklığına uğratabilir.

Uzun süredir hiçbir konuda ortak tutum alamayan ABD Kongresi’ndeki Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, S-400 alımı dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım konusunda ortak tutum aldı.

Trump, geçen yıl sonunda da Erdoğan’la yaptığı bir telefon görüşmesi sonrasında danışmanlarının ve ABD’nin bazı müttefiklerinin itirazına rağmen Suriye’deki Amerikan askerlerini çekmeyi kararlaştırmış ancak daha sonra bu kararından geri adım atmıştı.

S-400 keşmekeşi Osaka’da çözülmedi: Trump farklı çözümlere bakıyor

Dünya

ABD’de başkanlık seçiminde kullanılan oy 80 milyonu geçti

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimine günler kala birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde şu ana kadar 80 milyondan fazla kişi oyunu kullandı. 150 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı düşünülen seçimlerde rekor kırılması bekleniyor. 

BOLD – ABD’de başkanlık seçimi için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi “ABD Seçimler Projesi”ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şimdiye kadar 80 milyon 416 bin 541 kişi oy kullandı. Şimdiye kadar kullanılan erken oyların 2016 başkanlık seçiminde kullanılan toplam oyların yüzde 58,3’üne denk geldiği belirtildi.

EN ÇOK OY KULLANAN EYALET TEKSAS

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 52 milyonu geçti, 28 milyondan fazla kişi de oylarını seçim merkezlerinde kullanmayı tercih etti. Teksas 8 milyon 525 bin, California 8 milyon 478 bin ve Florida 7 milyon 385 binden fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 91 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği bildirildi.

SEÇİMLERDE OY KULLANMA REKORU BEKLENİYOR

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla veya sandık başında erken oylamaya izin verilmesinin, bu seçimlerde oy kullananların sayısının rekor düzeyde yükselmesinde ana etken olduğunu ifade etmişti. McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da seçmenlerin yüzde 65’ine tekabül edeceğine ve 1908’den bu yana yapılan seçimlerdeki en yüksek katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Popular