Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Vatandaşın geçmediği köprünün kefili Hazine’den 15.4 milyar dolar taahhüt

AKP destekçisi iş adamlarının yaptığı köprü, tünel ve otoyol ihalelerinin kefili olan Hazine, yürütülen projeler için 15.4 milyar dolar taahhütte bulundu.

BOLD Hazine’nin herhangi bir sorun çıkması halinde borcu üstlenme taahhüdü verdiği kredilerin ayrıntıları belli oldu. AKP iktidarının kendisine yakın iş adamlarına verdiği köprü ve otoyol projeleri için Hazine milyarlarca dolarlık kredilere borç üstlenim taahhüdü verdi. Enerji projeleri, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Orman Genel Müdürlüğü’nün faaliyetleri için de dışarıdan milyonlarca dolar kredi kullanıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2018 Yılı Genel Faaliyet Raporu’nda, uluslararası kuruluşlardan sağlanan finansman ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından borç üstlenim taahhüdü verilen projelerin ayrıntıları da yer aldı. Geçen yıl DSİ ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla bütçeden yapılan harcamaların kısmi finansmanına yönelik olarak Avrupa Yatırım Bankası’ndan 150 milyon Avro tutarında kredi kullanıldı.

KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması ve enerji projelerinin finansmanında kullandırılmak üzere de Hazine geri ödeme garantisi altında Avrupa Yatırım Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Kore Eximbank’tan toplam 2 milyar 392 milyon dolar kredi sağlandı. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yürütmekte olduğu Marmaray Projesi’ne ek finansman amacıyla Avrupa Yatırım Bankası’ndan 183 milyon dolar tahsisli kredi alındı.

BORÇ 15.4 MİLYAR DOLAR

Kamu-özel sektör işbirliği (KÖİ) modeli kapsamında yürütülen projeler için verilen borç üstlenim taahhüt tutarı 15.4 milyar dolara ulaşırken, borç üstlenim taahhüdü verilen kredilerin ayrıntıları da şöyle:

Avrasya Tüneli Projesi: Toplam proje maliyeti 1.2 milyar dolar. Borç üstlenim taahhüdü verilen kredi miktarı 960 milyon dolar.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi: Bu proje için 13 Mayıs 2014 ve 11 Mart 2016 tarihli olmak üzere iki borç üstlenim anlaşması imzalandı. Projenin toplam maliyeti 3.4 milyar dolar. İlk anlaşma için borç üstlenim taahhüdü verilen kredi tutarı 2.3 milyar dolar. İkincisi için ise 420 milyon dolar.

Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit körfez geçişi) Otoyolu: Toplam proje maliyeti 6.3 milyar dolar. Borç üstlenim taahhüdü verilen kredi tutarı 4.9 milyar dolar.

Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri Kesimi: Toplam proje maliyeti 1.3 milyar dolar. Taahhüt verilen kredi tutarı 1 milyar 40 milyon dolar.

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesimi: Toplam proje maliyeti 2.2 milyar dolar. Borç üstlenim taahhüdü verilen kredi tutarı 1.6 milyar dolar.

Çanakkale-Malkara Otoyolu (1915 Çanakkale Köprüsü dahil): Toplam proje maliyeti 3.1 milyar Avro. Taahhüt edilen kredi miktarı 2.7 milyar dolar.

Ankara-Niğde Otoyolu: Toplam maliyet 1.4 milyar Avro. Borç üstlenim taahhüdü verilen kredi tutarı 1.3 milyar dolar.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular