Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hulusi Akar’ın Washington’da gizli görüşme yaptığı iddiasını bakanlık yalanladı

CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan’ın Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Washington’da heyetten habersiz Amerikalı mevkidaşı ile gizli görüşmeler gerçekleştirdiği haberine bakanlıktan cevap geldi. Savunma Bakanlığı, bütün görüşmelerin tutanaklarının devlet kayıtlarında mevcut olduğunu belirtti.

BOLD –Milli Savunma Bakanlığı, CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan’ın dile getirdiği Bakan Hulusi Akar’ın Washington’da resmi görüşmelerin ardından Amerikalı meslektaşı ile özel bir görüşme yaptığı iddiasını yalanladı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN İDDİALARA YALANLAMA 

Bakanlık açıklamasında, bütün görüşmelerin tutanaklarının devlet kayıtlarında mevcut olduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “ABD Savunma eski bakan vekili (Patrick) Shanahan’la yapılan görüşmelerin tamamı, telefon görüşmeleri de olmak üzere, heyetlerarası olarak yapılmıştır. Söz konusu bütün görüşmelerin tutanakları devlet kayıtlarında mevcuttur” denildi.

YURTER ÖZCAN İDDİALARININ ARKASINDA

CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan ise, iddialarının arkasında olduğunu dile getirirken, Hulusi Akar’ın heyetlerarası görüşmeler sonrasında ABD’li muhatabı ile birebir ayrı bir görüşme talep ederek bunu gerçekleştirdiğini ifade etti.

YURTER ÖZCAN: ERDOĞAN’IN DANIŞMANLARI VE BAKANLARI İKİLİ TUTUM İZLİYOR

CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın sunduğu Medya Mahallesi programına konuk olmuş ve dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Danışman ve bürokratlarının ABD’nin S-400’ler dolayısıyla yaptırım uygulaması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yanlış yönlendirdiğini ifade eden Özcan, “Tayyip Bey’in yakınındaki danışmanları, bakanları kendisine bunu söylüyorlarsa yalan söylüyorlar. Ya yalan söylüyorlar ya da yetersizler” dedi.

Yurter Özcan, Erdoğan’ın bu yakın çevresinin yurt dışında yabancı siyasilerle görüşmelerinde ikili tutum izlediklerini iddia etti.

Bu isimlerin bazılarının bakan seviyesinde olduğunu belirten Özcan, “Tayyip Bey’in yakın çalışma arkadaşlarının birçoğunun dışarıda farklı konuşup, yabancı muhataplarla birebir kaldıklarında farklı konuştuklarını biliyorum. Bakan seviyesinde bazı isimler yabancı muhataplarına kendilerinin de kişisel olarak S-400 alımına karşı olduklarını ama Tayyip Bey’i bu konuda ikna edemediklerini iddia ediyorlar” dedi.

ÖZCAN: HULUSİ AKAR, ÖZEL GÖRÜŞMEYE HİÇ KİMSENİN ALINMAMASINI İSTEDİ 

Özcan, 31 Mart’tan sonra Berat Albayrak ve Hulusi Akar’ın bulunduğu Türk heyetinin ABD’ye gittiğini, görüşmeden sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan’la baş başa görüştüğünü iddia etmişti.

Görüşmenin teamüllere aykırı şekilde gerçekleştiğini ileri süren Özcan,  “Heyetlerle olan görüşmeden sonra bizatihi Sayın Akar’ın talebi ve isteği üzerine Amerikan muhatabı Shanahan’la birebir bir görüşmesi oldu mu? O görüşmede yanlarına ne için hiç kimsenin alınmamasını özellikle Hulusi Akar istedi?” diye konuştu.

ABD mektubunun özeti: Benimle misin, Rusya ile mi?

 

Dünya

Trump ’60 dakika’ dayanamadı

ABD’de CBS televizyonunun ’60 Dakika’ programına katılan Donald Trump, röportajı yarıda kesti. Sunucu Lesley Stahl’un maske takmamasını bahane eden Trump, “Yeterince malzeme aldınız” diyerek yayın terk etti.

BOLD – ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine sayılı günler kala yarış giderek daha da kızıştı. Pek çok ankette Demokrat rakibi Joe Biden’ın gerisinde kalan Cumhuriyetçi Donald Trump, CBS televizyonunda Lesley Stahl’un ’60 Dakika’ programına konuk oldu.

Trump, tek başına verdiği röportajı yarıda keserek yayını terk etti. Mike Pence ile birlikte de görüntü vermesi beklenen Trump, bir daha geri dönmedi. Beyaz Saray’da gerçekleştirilen röportajda sunucu Lesley Stahl’la sadece 45 dakika karşılıklı oturan Trump, “Yeterince malzeme aldınız” dedikten sonra ortamdan ayrıldı.

Trump, programdan ayrılış gerekçesini ise kısa süre sonra Twitter’dan açıkladı. Sunucu ve ekibinin kendisi yayını terk ettikten sonraki görüntüsünü paylaşan Trump, “Lesley Stahl, Beyaz Saray’da benimle röportaj yaparken maske takmıyordu. Dahası da gelecek” ifadelerini kullandı.

Sözcü’nün CNN International’dan aktardığı habere göre, Stahl’un Beyaz Saray’a maskesiyle geldiği, kameralar kayda başlayana kadar da takmaya devam ettiği belirtildi. Koronavirüse yakalanana kadar maske dahil olmak üzere pek çok kuralı umursamayan Trump’ın bu hareketi ABD basını tarafından ‘ironik’ bulundu.

Seçim kampanyasındaki son viraja giren Trump’ın anketlerde geride gösterilmesinin gerginliğini yaşadığı ve programdaki hareketinin de bunun dışavurumu olduğu öne sürüldü. ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Pence dört yıl önce de aynı formata katılmış ve sorulara birlikte yanıt vermişti. Trump, Biden, Pence ve Harris’in röportajlarının pazar günü yayınlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Dünya

ABD-Almanya ortak üretimi Kovid-19 aşısı Türkiye’de 550 gönüllüde denenecek

Amerikan Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının testleri Faz 3 aşamasına geldi. Aşı, Türkiye’de 550 gönüllü üzerinde denenecek.

BOLD – Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının ardından ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının da Türkiye’deki gönüllü uygulamaları başlıyor.

9 MERKEZDE YAPILACAK

Aşı, Türkiye’de yine Hacettepe Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde 9 merkezde 550’ye yakın gönüllüye uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, yarın başlayacak gönüllü uygulaması kapsamında Hacettepe Üniversitesi’nde 70-80 civarında kişiye aşılama yapılacağını belirtti. Akova, daha önce aşı olmak isteyen gönüllülere randevu verdiklerini ve günde 5 ila 10 arasındaki kişiye aşılama yapacaklarını söyledi. Akova, aşının iki doz halinde verileceğini bildirerek “İlk aşıdan 21 gün sonra ikinci aşı yapılacak ve daha sonra gönüllüler izlenecek. Bir yandan aşının etkinliğine bakılırken diğer yandan güvenilirliğine bakılacak. Hastalık geliştirip geliştirmediklerine bakılacak ve bu kişiler 1 yıl takip edilecek” dedi.

13 BİN KİŞİYE UYGULANACAK

Akova, Çin’de geliştirilen ve Türkiye’de 25 merkezde gönüllü uygulamaları devam eden Kovid-19 aşısının toplamda 13 bin kişiye uygulanacağını hatırlattı. “Burada hedeflediğimiz gönüllü sayısı diğer aşıya kıyasla daha düşük. Türkiye genelinde yaklaşık 500- 550 gönüllü aşılanacak. Bizim merkezimizde de 70-80 civarında bir rakam olacak. Bunların yarısına gerçek aşı yarısına ise boş aşı yapılacak. Gönüllü olarak başvuran sağlık çalışanı olanlar da var ama olmayanlar da var. Zaten bununla ilgili şu anda bir liste var elimizde. Biz daha önce tespit etmiştik bunları. Randevu saatlerinde gelip aşılarını olacaklar. Kasım ayının üçüncü haftası herkesin aşıları bitmiş olacak. Bu aşı dünyada 35 bin kişide kullanıldı. Şimdiye kadar bildirilen ciddi bir yan etki ortaya çıkmadı” diye konuştu.

HENÜZ ERKEN

Prof. Dr. Murat Akova, Çin aşısıyla ilgili ise 2 merkez dışında 23 merkezde aktif gönüllü kayıtlarının devam ettiğini kaydetti. Akova şu bilgileri aktardı: “Yakın zamanda sağlık çalışanları dışında kalan halktan gönüllüleri de alabileceğimizi umuyoruz. Şu ana kadar gayet güzel gitti. Ufak tefek basit yan etkiler oldu. Şu ana kadar aşı uygulanıp da henüz Kovid’e yakalanan yok. Henüz erken; ama ikinci dozlar yapılalı kısa süre oldu. Genel olarak aşının koruyuculuğu ikinci doz yapıldıktan belli bir süre sonra, 14 gün ve daha sonrasında bekliyoruz antikorun yükselmesini, tabii daha sonradan da olabilir. Dolayısıyla aşı olanları takip edeceğiz. Hastalık belirtisi gösterenler olursa onlara bakılacak, kontrol edilecek ve hangisi boş aşı hangisi aşı yaptırmış belirlenecek.”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri büyük şova hazır

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle online sahne alacak. ‘İnsanın değeri’ temalı festival Almanya saatiyle Cumartesi saat 20.00’de yayınlanacak.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) 24 Ekim’de dünya ile 18. kez buluşacak. Gençlerin kültür ve sanata ilgilerini artırmak, sanatın evrensel dili ile kültürlerarası diyalog kurmak, farklılıklara rağmen bir arada yaşamak ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festivale farklı ülkelerden birçok çocuk ve genç katılacak.

Cumartesi günü New York saati ile 14.00’te, Almanya saati ile 20.00’de ve Türkiye saati ile 21.00’de yayınlanacak olan gösteri, koronavirüs salgını nedeniyle sadece IFLC’nin YouTube kanalından izlenebilecek.

Dünya çocukları, dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmalarının yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorlukları da sanat dili ile anlatacak.

Online festivale insanları davet etmek için video klip hazırlayan gençler, rap şarkı söyleyerek Kovid-19’a dikkat çekiyor. Festivalde ‘insanın değeri’nin tema olarak seçildiği vurgulanıyor.

İşte yayın saatleri:

  • Türkiye: 21:00 (24 Ekim)
  • Almanya: 20:00 (24 Ekim)
  • İngiltere: 19:00 (24 Ekim)
  • New York: 14:00 (24 Ekim)
  • Güney Afrika: 20:00 (24 Ekim)
  • Avustralya: 05:00 (25 Ekim)

Okumaya devam et

Popular