Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

JP Morgan: TCMB bu ay faizi indirecek

Haziran enflasyonunun yüzde 15.72 olarak açıklanması, TCMB'nin faiz indirimine gideceği beklentisini artırırken, yabancı finans kurumları faiz indirimlerinin bu ay başlayabileceğini söyledi.

TÜİK’in haziran enflasyonunu yüzde 15.72 olarak açıklaması TCMB’nin faiz indirimine gideceği beklentisini artırırken, yabancı finans kurumları bunun bu ay içinde başlamasını bekliyor.

BOLD – JP Morgan tarafından yollanan raporda, haziran ayı enflasyon verisinin fiyat dinamiklerinde iyileşmeyi gösteren ikna edici bir kanıt olduğu ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi için kapı araladığı belirtildi. Kurum, 2019 sonu enflasyon tahminlerini de aşağı yönlü revize etti.

“ENFLASYON YİNE AŞAĞI DOĞRU SÜRPRİZ YAPTI”

JP Morgan, enflasyona dair yaptığı değerlendirmede, “3. ayda da enflasyon aşağı yönlü sürpriz yaptı… Fiyat dinamiklerindeki bu iyileşme nedeniyle yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 15.1’den yüzde 14’e düşürdük” ifadeleri yer aldı.

Kurum, enflasyon gelişmelerinin Merkez Bankası’na faiz indirimi döngüsüne başlamak için bir kapı araladığını ve enflasyon rakamının bu ayki toplantıda 100 baz puan faiz indirim olacağı konusunda ikna edici olduğunu, ancak TL’de değer kaybı riskinin daha agresif gevşeme ihtimalini azalttığını aktardı.

“FAİZLER BU YIL 2 PUAN DÜŞEBİLİR”

Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim, haziran ayı enflasyon rakamının Merkez Bankası’nın temmuz ayında gevşeme döngüsüne başlaması için zemin hazırladığını söyledi. Bu ay bankanın 100 baz puanlık indirim yapabileceğini öngören Slim, faiz indirimi konusunda diğer kurumlardan daha temkinli olduklarını belirterek, “Piyasalardaki türbülans, mart seçimlerindeki siyasi çalkantı ve S-400 gelişmeleriyle bu sene toplamda 200 baz puanlık indirim olabilir” şeklinde yorum yaptı.

Mideast Ekonomisti Ziad Daoud ise yüksek reel faiz, zayıf ekonomik büyüme, TL’deki stabilizasyon ve seçim gündeminin sona ermesinin faiz indirim döngüsünün bu ay başlamasına zemin hazırladığını söyledi.

Ekonomi

AKP ile hayaller 2023 hayatlar 2005

2023, 2051, 2071 gibi Türk tarihindeki önemli olayların yıl dönümlerini hedef haline getiren AKP Hükumeti, artan kurla birlikte halkı yoksullaştırmayı sürdürüyor. IMF’nin tahminlerine göre bu yıl sonunda 7.720 dolara gerileyecek kişi başı gelirle 2005’teki rakamlara dönülecek.

BOLD – Uluslararası Para Fonunun (IMF), Türkiye’de bu yıl kişi başına gelirin 7.720 dolara gerileyeceğini öngördü. Bu öngörü gerçekleşirse halkın gelir seviyesi tam 15 yıl öncesindeki 7 bin 350 dolar seviyelerine dönecek. IMF, 2021 için de kişi başına gelirdeki kayıpların devam edeceğini tahmin etti.

MİLLİ GELİRDEKİ KAYIP SÜRECEK

IMF açıkladığı ekim ayı raporu, IMF, yıl sonunda Türkiye’de yüzde 5 küçülme öngörüyor. Hükumetin büyüme tahmini Yeni Ekonomik Program’a göre bu yıl için binde 3, gelecek yıl ki için ise yüzde 5.8. IMF tahminlerine göre ise bu yıl ciddi bir küçülmenin ardından 2021 yılında kişi başına milli gelirde herhangi bir toparlanma olmayacak. IMF’nin raporuna göre, 2021 yılında Türkiye’de kişi başına gelir 7 bin 658 dolar seviyesine kadar gerileyecek. Türkiye’de kişi başına milli gelir IMF hesaplarına göre 2023 yılında ancak 9 bin 290 dolara çıkabilecek.

İYİMSER BİR TAHMİN

Özlem Ermiş Beyhan’e konuşan Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü başkanı Prof. Dr. Uğur Emek, IMF’nin bu yıl için 7 bin 720 dolarlık kişi başına gelir öngörüsünün iyimser bir tahmin olduğunu söyledi. Prof. Emek, turizm ve ihracat gelirlerinin azaldığı, imalatın sıkıntılı olduğu bu dönemde büyümenin söz konusu olamayacağını vurguladı. Prof. Emek, tüm dünyada pandemide ikinci dalga yaşanırken, harcamaların ciddi oranda azaldığını vurgulayarak “Ben IMF’nin yüzde 5 küçülme tahminini bile iyimser buluyorum” dedi.

PARASI OLAN HARCAMA YAPMIYOR

Prof. Uğur Emek, salgında ikinci dalganın tüm dünyada ekonomilerin küçülmesini beraberinde getireceğini belirterek şu yorumu yaptı: “Çalışmak zorunda olan düşük gelirli insanlar sokaklarda ancak gelir seviyesi yüksek, kendini eve kapatabilecek imkanları olan kesim şu an dışarı çıkmıyor. Dolayısıyla harcama potansiyeli olan kesim evlerinde ve pek çok rutin harcamayı da yapmıyor. Bu şekilde ekonominin nasıl büyümesi bekleniyor?”

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet, devleti 270 milyar lira daha borçlandıracak

AKP Hükumeti, 2021’de devleti 270 milyar lira daha borçlandırmak için TBMM’den yetki istedi. Talep edilen yeni borçlanma yetkisinin 246 milyar 225 milyon lirası bütçe açıklarının finansmanında kullanılacak. Bu para yetmezse 24.6 milyar liralık daha borç alınacak.

BOLD – Aşırı harcamalara para yetiştiremeyen AKP Hükumeti, 2021’de devleti 270 milyar 847 milyon lira daha borçlandırmak için TBMM’den yetki istedi. Bu yıl için öngörülen meblağ yeterli olmamış, borçlanma yetkisi iki katına çıkarılmıştı.

2021 BÜTÇESİ YETERSİZ, HÜKUMET BORÇLANACAK

2021 yılı bütçe teklifine göre, önümüzdeki yıl genel bütçeye dahil kamu idarelerine 1 trilyon 328 milyar lira harcama yapılacak ve bu harcamanın 1 trilyon 82 milyar lirası genel bütçe gelirlerinden karşılanacak. Arada kalan ve aynı zamanda bütçe açığını ifade eden 246 milyar 225 milyon lira piyasadan yapılacak borçlanmayla finanse edecek.

BU YIL BÜTÇE YETMEMİŞ, BORÇLANMA İKİ KATINA ÇIKARILMIŞTI

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre öngörülen giderlerin daha fazla artması veya gelir hedeflerinin tutmaması halinde borçlanılacak tutarın yüzde 5’i kadar, yani 12 milyar 311 milyon lira ilave borç alınacak. Bu ek borçlanma da yetmezse Cumhurbaşkanı yetkisiyle 12 milyar 311 milyon liralık ikinci ek borçlanmaya daha gidilecek. Hükumet bu yıl bütçe açığı dışında yüzde 5+5’lik iki borçlanma yetkisini de kullanmış, bu para da yetmeyince yüzde 5+5’lik yetkiyi iki katına çıkarmak için Meclis’e teklif sunmuştu.

DAMAT ALBAYRAK’A 54.1 MİLYAR LİRA BORÇLANMA YETKİSİ

Piyasaya kredi dağıtan kamu bankalarına Hazine üzerinden destek sağlamak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verilen ikrazen özel tertip iç borçlanma senedi ihraç etme yetkisindeki oran yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılacak. Böylece 2021’de borçlanma yoluyla kamu bankalarına 54.1 milyar lira kaynak sağlanacak. Son iki yılda bu yolla 61 milyar lira kaynak aktarıldı.

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Piyasaların gözü perşembede: Faiz kararı açıklanacak

Piyasalar, Merkez Bankasının perşembe günü açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Merkez’in 200 baz puan faiz artışı beklentisi nedeniyle dolar haftaya düşüşle başladı. Geçen haftayı 7.93 lira seviyesinde kapatan dolar 7.90 TL’nin altına geriledi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası perşembe günü 10. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonrası saat 14’de Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Geçen toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da faiz artışı bekleniyor.

FAİZ ARTIŞINDA BEKLENTİ 200 BAZ PUAN

Dolar kurundaki yukarı yönlü sert ataklar karşısında 8 ay sonra faiz artırma kararı alan Merkez Bankası’nın bu ay ki PPK toplantısında da faiz artırması bekleniyor. Piyasalar geçtiğimiz toplantı da 200 baz puan faiz artıran Merkez Bankası’nın bu ayki toplantı da 150 -200 baz puan faiz artıracağını tahmin ediyor. Uzun zamandır 7.90 lira seviyesinin üstünde seyreden dolar kuru yönünü, Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına göre belirleyecek.

BEKLENTİ DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞE NEDEN OLDU

Dolar kuru Merkez Bankası’nın karar alacağı haftaya düşüşle başladı. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 7.93 lira seviyesinde kapatırken yeni haftanın ilk iş gününde 7.90 lira seviyelerinin altına geriledi. Ekonomi uzmanları Merkez Bankası’ndan faiz artırma kararı beklerken, dolar kurunda da faiz artırma oranın sertliğine göre aşağı çekilme hareketi gözlemleneceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de Kovid-19’lu 16 hasta üzerinde içeriği belli olmayan ilaçlar denendi!

Okumaya devam et

Popular