Bizimle iletişime geçiniz

Genel

3. Havalimanı yoğun gürültü kirliliğine yol açıyor

3. Havalimanında uçakların kalkış ve özellikle de iniş rotaları yoğun nüfusun yaşadığı ilçe merkezleri üzerinden geçiyor. Bu ilçelerde yaşayan 7 milyon insan ciddi bir gürültü kirliliğine maruz kalıyor.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, İstanbulluların yoğun şikayetine sebep olan İstanbul Havalimanı kaynaklı gürültü kirliliğini iki ayrı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya yönelttiği önergeler ile konunun bir an evvel çözülmesi gerektiğine dikkati çeken CHP’li Şeker, Meclis’te yaptığı konuşma ile de İstanbul halkının çözüm beklediğini vurguladı.

7 MİLYON KİŞİNİN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İstanbul Havalimanı’nın emekçilerin haklarının gaspı yanında çevre ve doğa üzerinde oluşturduğu tahribat ve halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi sebebiyle de yoğun eleştiri aldığını hatırlatan CHP’li Şeker, “Projenin çoğunluğunun Kuzey ormanları üzerinde inşa edilmiş olması bölge habitatını da olumsuz etkiledi. İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesinin ardından uçakların kalkış ve özellikle de iniş rotaları yoğun nüfusun yaşadığı ilçe merkezleri üzerinden geçmekte; Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bağcılar, Avcılar, Esenyurt, Küçükçekmece ve Başakşehir başta olmak üzere İstanbul’da yaşayan yaklaşık 7 milyon insan gece ve gündüz ciddi bir gürültü kirliliğine maruz kalmakta” dedi.

2.5 DEDİLER, 13 MİLYON AĞAÇ KESTİLER

Yaşanan bu gürültü kirliliğinin eğitim kurumları, hastaneler gibi kamu binalarında sunulan kamu hizmetine de olumsuz etki ettiğini belirten CHP’li Şeker, “Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılan son açıklamaya göre İstanbul Havalimanı için ÇED raporunda 2.5 milyon ağacın kesileceği belirtilirken son aşamada 13 milyon ağaç kesildiği belirlendi. İstanbul Havalimanı inşaatı sebebiyle Kuzey ormanlarında yaşanan tahribat betonlaşmayı ve şehrin ısısını artırdı, bu da hissedilen ısı ve nemde artışa yol açtı. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında şehir nüfusunun önemli bir bölümü yüksek nem ve saat sınırı olmaksızın uçakların yarattığı gürültü kirliliği sebebiyle kaliteli bir uyku uyuyamamakta” diye konuştu.

Dr. Ali Şeker önergelerinde aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

İstanbul Havalimanına ilişkin uçuş rotaları belirlenirken bölge habitatına, doğal yaşama ve İstanbulluların yaşam kalitesine olan etkisi neden göz ardı edilmiştir?
İstanbul Havalimanı kaynaklı gürültü kirliliğinin ölçümüne yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından herhangi bir tespit çalışması yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması düşünülmekte midir?
İlgili rotaların yerleşimlerin az olduğu yerler ile deniz ve göl akslarına kaydırılmasına yönelik bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
İstanbul Havalimanı uçuş rotalarının şehir merkezleri üzerinden belirlenmesinin halk sağlığı üzerinde yarattığı etkilerin tespitine ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış herhangi bir çalışma mevcut mudur? Mevcut ise bu çalışmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması düşünülmekte midir?
Halk Sağlığını olumsuz etkileyen, İstanbul Havalimanı kaynaklı gürültü kirliğinin azaltılması için uçuş rotalarının yerleşim yerlerinden uzak şekilde belirlenmesine yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından bir talepte bulunulmuş mudur?

Dünya

Made in China! Salgına özel 1000 yataklı hastane 3 Şubatta hizmette

Wuhan kentindeki hastanelerde, yer sıkıntısına neden olan salgın yüzünden Çin Hükumeti, 25 bin metrekarelik alana 1000 yataklı tüm tıbbı donanımlara sahip hastane inşa ediyor.

BOLD- Sosyal medyada da sık sık yer alan Çin’in Wuhan kentinde bulunan hastanelerindeki koridorlara taşan hasta görüntüleri, Çinli yetkilileri harekete geçirdi. Çin Hükumeti Corona Virüsünden etkilenen kişileri tedavi edilmesi amacıyla, 25 bin metrekarelik bir alan üzerine tam 1000 yataklı tüm tıbbı donanımlara sahip hastane inşa edilmesine karar verdi. Çinli televizyon kanalı CCTV 13, 3 gün önce başlanan hastane inşaatına ilişkin, havadan ve karadan çekilmiş görüntüleri paylaştı. Görüntülerde, en geç 3 Şubatta hizmete girmesi beklenen hastanenin, yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. Hastanenin işlevinin ardından yıkılacağı öğrenildi. Yine Çin’de 2002 yılında yaklaşık 800 kişinin hayatına malolan SARS virüsü yüzünden başkent Pekin’de Xiaotangshan Hastanesi inşa edilmişti.

WUHAN’DAKİ HASTANELERDEKİ YOĞUNLUK

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve burun akıntısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtileri olan ‘Corona Virüsü’ şu ana kadar, Çin’de 81 kişinin ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı olan hastalığın dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla, geçen ay bir dizi çalışma başlattı. Virüsün çıkış noktası Wuhan kentindeki hastanelerden gelen görüntülerde ise hastaların yer sıkıntısından koridorlarda tedavi edildiği görülüyor. İşte o görüntüler;

Çin’den dönen Türk iş adamı ‘Corona Virüsü’ şüphesiyle hastaneye karantinayla getirildi

Okumaya devam et

Genel

KOBE’nin Ölümü, Dünyayı Yasa Boğdu

NBA ve Los Angeles Lakers’ın efsane oyuncusu Kobe Bryant ile 13 yaşındaki kızı Gianna’nın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi, tüm dünyadaki sevenlerini şoka uğrattı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY

 

BOLD- NBA’nin efsane oyuncularından 41 yaşındaki Kobe Bryant’ın, bir helikopter kazasında kızıyla beraber yaşamını kaybetmesinin ardından, ünlü-ünsüz tüm sevenleri taziye mesajlarıyla üzüntülerini paylaşırken, dün gece oynanan maçlara gözyaşları ve onun için yapılanlar damga vurdu.

Los Angeles Clippers-Orlando Magic maçında Clipperslı oyuncular ilk 24 saniyeyi, Magicli oyuncular ise diğer hücumdaki ilk 8 saniyeyi Kobe Bryant’ın efsane 8 ve 24 numaraları için boş geçti.

Atlanta Hawks’ın genç yıldızı Trae Young, Wizards maçına, Kobe Bryant’ın anısı için 11 numaralı formasını 8 olarak değiştirerek çıktı. 24 (Kobe’nin diğer numarası) şut kullandı. 45 sayı ve 14 asist üreten genç oyuncu, 2006’daki Kobe performansından bu yana 25’ten az şut ile 45 sayı atarak double-double yapan ilk oyuncu oldu.

Enes Kanter, kazanın duyulduğu ama kesin açıklamanın henüz yapılmadığı ilk anlarda, “Birisi lütfen bana Kobe haberlerinin gerçek olmadığını söylesin” şeklinde twit atarken, Kobe’nin ölümünün ardından ise, “Huzur içinde uyu Efsane, dualarım seninle” seninle yazdı.

CBSNEWS kanalı Enes Kanter ile röportaj yaparken, başarılı oyuncu Kobe Bryant ile ilgili hatıralarını anlattı ve onun NBA oyuncuları dahil olmak üzere bir nesle ilham verdiğini söyledi.

Michael JORDAN: “Kobe ve kızı Gianna’nın vefatı sonrası şok içerisindeyim. Hissettiğim acıları tarif etmeye kelimeler yetmez. O bu oyunun gördüğü en büyük savaşçılardan biriydi. Kobe’yi seviyordum, benim küçük kardeşim gibiydi. sürekli iletişimdeydik, sık sık konuşurduk, o sohbetleri çok özleyeceğim.”

Kareem Abdul-Jabbar: Çoğu insan Kobe’yi bir nesil basketbolculara ilham veren atlet olarak hatırlayacaktır. Ben ise onu, bunun daha ötesinde bir ‘Adam’ olarak hatırlayacağım.

Shaquille O’Neal: “Arkadaşım, kardeşim, kazandığımız şampiyonluklardaki partnerim, dostum, “adamım”ı kaybettiğim bu trajik ve üzücü anlarda içinde bulunduğum acıyı tarif edecek hiç bir söz yok. Seni seviyorum kardeşim ve seni çok özleyeceğim. Bryant ailesine ve helikopterde bulunan diğer kişilerin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Şu anda çok kötüyüm.”

Magic Johnson; “Arkadaşım, o bir efsane, koca, baba, oğul, erkek kardeş, Oscar kazanan ve tüm zamanların en büyük Lakers’ı gitti. Kabul etmek çok zor. Kobe oyunumuzun lideri, hem erkek hem de kadın oyunculara bir akıl hocasıydı. Lakers ailesi, basketbol oyunu ve şehrimiz, Kobe olmadan bir daha hiç bir zaman aynı olmayacak. Eşim ve ben Sonsuza dek Bryant ailesinin yanında olacağız.”

Steve Nash: “Çok üzgünüm. Yaşadıklarımızı asla unutmayacağım ancak onunla ilgili hayran olduğum konu, çok iyi bir baba olmasıydı. Meleğin Gianna ile huzur içinde yat eski dostum.”

Furkan Korkmaz: “Çok üzgünüm, Seni asla unutmayacağız. Huzur içinde uyu.”

Cedi Osman, kazanın ilk duyulduğu anlarda haberin gerçek olmadığını söyleyin lütfen mesajını paylaştı. Başarılı sporcu, sonrasında ‘hiçbir kelime yok, huzur içinde uyu Kobe’ yazarak üzüntüsünü ifade etti.

Doc Rivers: (LosAngeles Clippers koçu), Kobe’nin efsane bir basketbolcu ve çok iyi insan olduğunu anlatırken, canlı yayında göz yaşlarına hakim olamadı ve sözlerini ‘şu anda herkes Lakers taraftarı. Bugün hepimiz Lakerslıyız’ diyerek tamamladı.

Sean Grande: (Boston Celtics’in sesi olarak biliniyor) “Celtics taraftarları olarak Kobe Bryant’ın kalbimizi bir kez daha kırabileceğini düşünmemiştik. Yanılmışız.”

Hakan Şükür: ‘Burada ki herkes gibi derin bir şok içindeyim. Efsaneler yaşayanlar için ölmüyor ama bu kadar severken ve hayranken bu haber sarsıyor insanı. Basketbolu bana ve çok kişiye sevdiren harika oyunculardan biriydi. Çok zor bir durum. Ailesine taziyelerimi ve dualarımı iletiyorum.’

Cristiano Ronaldo: “Kobe ve kızının ölüm haberini duymak çok üzücü. Kobe gerçek efsane ve pek çok kişi için ilham kaynağı oldu. Huzur içinde yat efsane”

Lionel Messi: “Söyleyecek söz yok. Tüm kalbim Kobe’nin ailesi ve sevdikleriyle. Seninle tanışmak ve güzel anlar paylaşmak harikaydı.”

Barack Obama: “Kobe bir efsaneydi. Gianna’nın da onunla birlikte ölmüş olması birer ebeveyn olarak, beni ve Michelle’i oldukça etkiledi. Vanessa ve tüm Bryant ailesine tüm sevgimizi ve dualarımızı yolluyoruz…”

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin son 6 yılda, Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki yaşadığı trajik düşüşü tek adam rejimi ve yargı bağımsızlığının yitirilmesine bağladı.

BOLD – Uluslararası Şeffaflık Derneğinin (Transparency International) hazırladığı, 2019 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı. Buna göre, Türkiye, 39 puanla 180 ülke arasında 91. sırada yer aldı.

 

EN ÇOK PUAN KAYBEDEN 3. ÜLKE

Geçen yıla oranla, 2 puan kaybederek 13 sıra gerileyen Türkiye, 2013-2019 yıllarında en çok düşüş yaşayan 3 ülkeden biri. Son 6 yılda dilimde, en çok puan kaybeden ülkeler sırasıyla, Saint Lucia (-16) Türkiye (-11) ve Macaristan (-10) oldu. Endekse göre birinciliği 87 puanla Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşırken onları Finlandiya ve Singapur takip ediyor. Yolsuzluk algı endeksinde son sıralarda, sırasıyla Venezuela (16), Yemen (15), Suriye (13), Güney Sudan (12) ve Somali (9) bulunuyor.

TÜRKİYE AB SONUNCUSU

Araştırmaya göre; Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında en son sırada yer alıyor. Türkiye ile üye diğer ülkeler arasındaki puan farkı da her geçen yıl daha da açılıyor.

LİDERLİKTEN BEŞİNCİLİĞE GERİLEDİ

Endekste, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 36 ülke arasında sondan ikinci sırada bulunan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan dördüncü sırada yer aldı. Türkiye, 2013 yılında, endekste en üst sırada bulunduğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeler grubunda 5. sıraya geriledi.

SEBEBİ TEK ADAM REJİMİ

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin tüm endekslerde yaşadığı trajik düşüşü şöyle açıkladı; ”Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller, kamu kurumlarının, özellikle de denetleyici ve düzenleyici kurumların etkisini ve işlevini yitirmesi, Meclis’in denetleme ve hesap sorma gücünü kaybetmiş olması bulunmaktadır. Politika geliştirme ve karar alma süreçleri gitgide daralan çevreler içinde yürütülmekte, katılımcılık ve halkın kararları etkileme gücü gittikçe azalmaktadır.

Türkiye, demokrasi endeksinde 167. ülke arasında 110. sırada yer aldı

Okumaya devam et

Popular