Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cumartesi Anneleri’nin, kaçırılan 6 kişinin yakınlarıyla buluşmasında neler yaşandı?

Cumartesi Anneleri, 7-20 Şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan; Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’i arıyor.

BOLD – 744 haftadır zorla kaybedilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri, 745. haftada, aynı tip siyah transporter araçlarla ve kendilerini “devlet” olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılan 6 kişi için çağrı yaptı.

Cumartesi Anneleri’nin 745. hafta için yaptıkları çağrı şöyle:

“745. haftamızda Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek nerede? sorumuza cevap verin!” diyerek buluşacağız. Sizi de ‘herkes için hukuk, herkes için adalet’ diyen sesimize eşlik etmeye çağırıyoruz. Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak çoğu Ankara’da olmak üzere insanların kaçırılması iddiaları karşısında derin endişe içindeyiz. 7 ve 20 Şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’ten ailelerinin tüm çabalarına rağmen haber alınamıyor. 745. haftamızda başta Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm yetkililere, ‘Hukuk kuralları herkese eşit ve adil bir biçimde uygulanmalıdır. Kaçırılan insanların ailelerinin savcılıklara da yansıyan iddiaları ile ilgili yaşamı koruma ve etkili soruşturma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek nerede? sorumuza cevap verin!’ diyerek buluşacağız. Sizi de ‘herkes için hukuk, herkes için adalet’ diyen sesimize eşlik etmeye çağırıyoruz.”

SEZGİN TANRIKULU: “CUMARTESİ ANNELERİNE GALATASARAY MEYDANINI KİM YASAKLADIYSA BU 6 KİŞİYİ KAÇIRAN FAİL ODUR”

Kaçırılan 6 kişiyle ilgili süreci başından beri takip eden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu buluşmada yaptığı konuşmada faile dikkat çekti. Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda buluşmalarına yasak getirildiğini hatırlatarak,  “Şimdi o yasaklamayla bugün dinlediğimiz kayıp yakınlarıyla o meydanın arasında bir bağ kurmak gerekiyor. Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz. Bunu Şemdinli vakasından sonra komisyona dönemin istihbarat başkanı söylemişti. Kimin emriyle Galatasaray Meydanı kayıp annelerine 25 yıl sonra yasaklandıysa kayıpların failleri de odur. Şubat ayında gerçekleşen vakalar yeni değil. 2016 yılının başından itibaren bu vakalar devam ediyor”  dedi.

Tanrıkulu, zorla kaybedilme vakalarının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve zaman aşımı bulunmadığını, kaçırılan bu kişilerin faillerinin uzak olmayan bir gelecekte yargılanacaklarını söyledi. Suudi Arabistan Büyükelçiliğinde öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını hatırlatan Tanrıkulu, “Suud rejimi Türkiye’yi zorla kaybetme için bir platform ülke olarak görüyorsa, cesareti bugün gördüğümüz tablodan alıyor” dedi.

KAÇIRILANLAR TEK TEK ANILDI

Şubat ayında kaçırılan 6 kişi ve nasıl kaçırıldıklarına ilişkin detaylar tek tek okunurken, ardından ailelere söz verildi. Kaçırılanların eşleri ve anneleri yaptıkları konuşmalarda duygularına hakim olamadılar. Yakınlarının bir an önce serbest bırakılmasını isteyen aileler, işkence ve hayati tehlike riskinden endişe duyduklarını belirttiler. Fizyoterapist eşi Mustafa Yılmaz’ın kaçırıldığını anlatan Sümeyye Yılmaz, “Bir dedektif gibi tüm delilleri, kamera görüntülerini, mobeselerin numaralarını savcılığa, emniyete verdim ama hiçbir işlem yapılmıyor.” dedi.

“BABAMIZ ANKARA’DA İŞKENCE Mİ GÖRÜYOR?”

16 Şubat gecesi eşinin evden ayrıldığını ve bir daha haber alamadığını söyleyen Erkan Irmak’ın eşi Nilüfer Irmak ise şunları söyledi: “140 gün oldu, 3 oğlum var. Babamıza en çok ihtiyacımız olduğu zamanda babamız yanımızda değil. Çocuklar artık psikolojik olarak yıkılmış durumda, büyük oldukları için her türlü bilgiye sahipler. İşkence haberlerini ayrıntılı okumuşlar, ‘Babamızda Ankara’da işkence mi görüyor?’ diye soruyorlar. Artık ne cevap vereceğimi bilemiyorum. Ne olur artık ortaya çıkarılsınlar. Suçluysa kanun önüne suçsuzsa bu kaybeden kişiler gerekli cezayı alsınlar. Bize bir cevap verilsin, belirsizlik çok zor. Empati kursunlar, eşimi kaybettiğimden beri camdayım. Arkadan gelen iki kişi sürekli gözümün önüne geliyor, geceleri uyuyamıyorum, artık haber bekliyoruz özellikle yetkililerden.”

“BEYAZ TORASLARIN YERİNİ SİYAH TRANSPORTER ALDI”

Buluşmada HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’un gönderdiği mektup okundu. Gergerlioğlu’nun mektubunda “BM zorla kaçırmalar komitesi ve AİHM’in konu hakkındaki sorularına cevap veremeyen bir Adalet Bakanlığı var karşımızda. Cevap veremiyorlar, çünkü savcılar takipsizlik vermiş ve araştırma yapmak isteyen kamu kurumu yok. Bu skandallar bize hep aynı şeyi düşündürüyor. Türkiye’de beyaz Toroslar geleneği siyah Transporterlar eliyle devam ettiriliyor. TBMM’de konuyu 5 aydır her türlü yolla dile getirmiş bir milletvekili olarak tek bir cevap alamadım. TBMM insan haklarını inceleme komisyonu başkanlığı tüm baskılarımıza rağmen konuyu araştırmak istemiyor. O halde bize ‘adres ve fail hiç değişmedi’ demek düşüyor. Cumartesi Annelerimizi ve 6 eşi selamlıyorum, bir gün hep birlikte bu en büyük insan hakkı ihlalini hep birlikte bitireceğiz” ifadeleri yer aldı.

“GİZLİ GÖZALTI İŞKENCENİN YATAĞIDIR”

Eylemde basın metnini İHD İstanbul Şube üyesi Sebla Arcan okudu. “Gizli gözaltı, gözaltında kaybetmenin ve işkencenin yatağıdır. Asla kabul edilemez. Zorla kaçırma ve kaçırılan kişinin akıbetini gizleme gözaltında kaybetmenin ilk adımıdır. Asla kabul edilemez. Bu iddialar karşısında susmak, hukukun gereğini yapmamak suçtur” dedi.

15 Temmuz ile alakalı olarak 7-21 Şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’ten ailelerinin tüm çabalarına rağmen haber alınamadığını kaydeden Arcan, “Bu kişiler, aynı tip transporter araçlarla ve tanık beyanlarına göre kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırılmışlardır” diye aktardı.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNDE

Buluşma İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde olacak. Cumartesi Anneleri’nin buluşma mekanı Galtasaray Lisesi önünde toplanmalarına uzun süredir izin verilmiyor.

Gündem

Osman Kavala, yeniden tutuklandı!

Gezi Davası’ndan beraat eden ve tahliyesi yapılan Osman Kavala, hakkındaki 15 Temmuz soruşturması nedeniyle savcılık sorgusunun ardından çıkartıldığı mahkemece ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklandı.

BOLD-Gezi Davası’nda beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifadesinin alınmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Kavala, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce yeniden tutuklandı.

840 gün tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası’nda beraatine karar verilen iş insanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

Karamollaoğlu: Türkiye’de hakikaten darbe oldu ve darbeyi bu iktidar yaptı

Okumaya devam et

Gündem

İBB’den Gezi Parkı’nı yeşillendirme kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gezi Parkı’nda mantar hastalığı ve fırtınalar nedeniyle zarar gören 77 ağacın yerine 150 ağaç dikiyor. Yeşillendirme çalışmalarının Gezi Parkı davasındaki beraat kararlarının sonrasına denk gelmesi dikkat çekti.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gezi Parkı’nı yeşillendirme kararı aldı. Bu kapsamda Gezi Parkı’nda mantar hastalığı ve fırtınalar nedeniyle zarar gören 77 ağacın yerine 150 yeni ağaç dikiliyor.

AĞAÇLARIN DİKİMİNE BAŞLANDI

Dikilecek dişbudak, sığla, çitlembik, mabet ve ıhlamur ağaçlar kamyonlarla Gezi Parkı’na getirildi. Sökülecek ağaçlar ise önce kesildi, daha sonra köklerinden çıkarıldı. İBB ekipleri kepçe yardımıyla yeni ağaçların dikileceği alanları kazdı. Ağaçlar görevlilerin denetiminde belirlenen yerlere dikildi.

2017 TARİHLİ KARAR GEREĞİ DİKİLİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, parka astığı bilgilendirme pankartında “Taksim Gezi Parkı’nda ‘doku bozulması mantarı’ hastalığı nedeniyle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 07.07.2017 tarihli kararı gereği kuruyan ağaçlar kaldırılarak yerlerine yeni ağaçlar dikilecektir” denildi. Gezi Parkı’nda bu sabah başlayan ağaç dikiminin birkaç günde tamamlanması planlanıyor.

Karamollaoğlu: Türkiye’de hakikaten darbe oldu ve darbeyi bu iktidar yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Gezi Davası’nda beraat veren hakimlere HSK’dan soruşturma!

Gezi Parkı Eylemleri davasının görüldüğü İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hâkimleri hakkında HSK tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

BOLD-İş İnsanı Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi Davası’nda tüm sanıklara beraatına ve tutuklu bulunan sanıkların ise tahliyesine karar verilmişti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar davayı takip edenler tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı. Uzun süredir Türkiye’de ilk defa adalet düzgün işliyordu.

840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’nden çıkması beklenirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kavala hakkında 15 Temmuz soruşturması nedeniyle gözaltı kararı verdi.

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı sıra ise Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Gezi Davası’nda beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

HSK 1. Daire, Gezi Davası mahkeme heyetinde görevli 3 hâkim hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi. HSK Birinci Dairesi, Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu ve Talip Ergen hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

Edinilen bilgiye göre, Kurul heyet ile ilgili müfettiş görevlendirecek. Müfettiş olayı araştıracak.

Selahattin Demirtaş: Tayyip Erdoğan hazin hazin ağlar artık

Okumaya devam et

Popular