Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Son 25 yılda çekilmiş en iyi 25 film

Film ve diziler hakkında bilgiler barındıran ve puanlama sistemi birçok otorite tarafından esas alınan IMDB’ye göre son 25 yılın en iyi 25 filmi listelendi.

BOLD – Bir filmin iyi olup olmadığı genelde aldığı puanlar üzerinden değerlendiriliyor. Puanlar her zaman doğru sonucu göstermese de özellikle bir film iyiyse bunu doğru olarak yansıtıyor.

Bu tarz puanlama sistemlerinde dünyanın en ünlü sitesi olan IMDB, top 250 gibi listelerle izleyicilere güzel listeler oluşturuyor.

Teknoloji haberleri sitesi Webtekno’nun IMDB puanına göre listelediği son 25 yılın en iyi 25 filmi şu şekilde:

25 – Can Dostum (2011) – IMDB 8,5

Bir kaza sonucu felç geçiren zengin bir adam ve cezaevinden çıktıktan sonra bu adama bakmak için işe başlayan genç adamın dostluğu anlatılıyor.

24 – Whiplash (2014) – IMDB 8,5

Bir müzisyenin uzun ve zor yolculuğunu anlatan kaliteli film; oyunculuklar, hikaye ve müziklerle bir adım öne çıkıyor.

23 – Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018) – IMDB 8,5

Sonsuzluk taşlarını birleştirerek yaşamın yarısını yok etmeyi hedeflemeyen karakterin yer aldığı film, aksiyon yönünden son derece doyurucu.

22 – Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (2018) – 8,5

Örümcek Adam’ın animasyon filmi, dünyanın en ünlü süper kahramanını daha fazla popüler yaptı.

21 – Dangal (2016) – IMDB 8,5

Hindistan’ın en ünlü oyuncularından biri olan Aamir Khan’ın başrolde olduğu Dangal, eski bir güreşçinin iki kızını güreşçi olarak eğitmesini konu alıyor.

20 – Leon (1994) – IMDB 8,6

Kiralık bir katille tüm ailesi katledilen 12 yaşındaki küçük bir kızın hikayesini anlatan film, kült sayılabilecek yapımlardan biri.

19 – Yedi (1995) – IMDB 8,6

Dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek isteyen bir seri katilin peşinde olan iki dedektifin hikayesi anlatılıyor.

18 – Olağan Şüpheliler (1995) – IMDB 8,6

Her biri sabıkalı ve alanlarında uzman derecesinde yetenekli olan isimlerin özel hikayesi.

17 – Hayat Güzeldir (1997) – IMDB 8,6

1930’ların İtalya’sında hiçbir üzüntüsü ve tasası olmayan Yahudi bir kitapçının güzel bir kadınla evlenip çocuğu ile beraber yaşadığı güzel günleri anlatan, İtalya’yı Alman güçlerinin istila etmesinin ardından oğlunu Yahudi toplama kamplarından uzak tutmaya çalışan babanın bunu bir oyun olarak göstermesini anlatan kusursuz film.

16 – Yeşil Yol (1999) – IMDB 8,6

Pek çok kişiye göre bu film çok daha üst sıralarda yer almalı, ancak IMDB puanına göre listenin 20. sırasında. Dağ gibi bir adamın ne kadar masum ve muhteşem bir yüreği olduğunu gösteren çok özel bir yapım.

15 – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) – IMDB 8,6

2. Dünya Savaşı’nda 3 oğlunun birden öldüğünü duyan bir annenin son oğlu James Ryan’ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaya çalışan bir grup askerin hikayesi anlatılıyor.

14 – Ruhların Kaçışı (2001) – IMDB 8,6

Babasının işinden dolayı yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki bir çocuğun ilginçliklerle dolu hikayesi anlatılıyor. Anime severlerin en beğendiği filmlerden olan Ruhların Kaçışı, Oscar ödülünü de kazanarak ne kadar özel olduğunu herkese gösterdi.

13 – Tanrı Kent (2002) – IMDB 8,6

1960’lı yıllarda inşa edilen ve 80’lerin başında Rio’nun en tehlikeli mahallesi olan Tanrı Kent’ten iki mahalle çocuğunun yaptığı farklı seçimler ve bu seçimlerin sonucunun anlatılışı.

12 – Yıldızlararası (2014) – IMDB 8,6

Yakın bir gelecekte geçen film, dünyanın kuraklık ve iklim değişikliği sıkıntısı yaşadığını ve bu sebeple insan ırkının yok olma derecesine geldiği bir dönemde geçiyor. Dünya’nın zor durumda olduğu sırada ortaya çıkan bir solucan deliği, insanlığın yeni yaşanabilir gezegenler aramasını sağlıyor.

11 – Matrix (1999) – IMDB 8,7

Bir dönemin modasını belirleyen Matrix, dünyanın bir aldatmacadan ibaret olduğunu göstermişti.

10 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – IMDB 8,7

Tolkien’in ölümsüz eserinden uyarlanan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi, Saruman’a karşı yapılan savaşlarla ve diyaloglarla birçok kişinin aklının bir köşesinde hala duruyor.

9 – Avengers: Endgame – 2019 – IMDB 8,7

Marvel Sinematik Evreni’nde çıkan sayısız filmin finali sayılabilecek bu film, yüksek beklentiyi karşıladı mı bilinmez, ancak sinematik açıdan kesinlikle güzel bir seyir keyfi sundu. Dram yönünün güçlü olması filmin kalitesinin bir başka sebebi olarak dikkat çekiyor.

8 – Forrest Gump (1994) – IMDB 8,8

IQ seviyesi 75 olan Forrest Gump’ın muhteşem hikayesi anlatılıyor.

7 – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) – IMDB 8,8

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesini başlattığı film, izleyicilerle devasa bir evreni buluşturmuş ve onlarca yıl sonra bile konuşulmaya ve izlenmeye devam edilecek bir seri yaratmıştı.

6 – Dövüş Kulübü (1999) – IMDB 8,8

Kafası karışık genç bir erkeği konu alan bu kült yapım, iki karşıt kişiliği göstermişti. Filmin sonu büyük bir sürprizle bitiyor.

5 – Başlangıç (2010) – IMDB 8,8

Leanordo DiCaprio’nun başrolünde yer aldığı film, bilinçaltında yolculuk yapan bir hırsızı anlatıyor. Bir kişinin zihnine girip buradan başka birinin zihnine girerek devam eden film, ilk çıktığında çok büyük ses getirmişti.

4 – Ucuz Roman (1994) – IMDB 8,9

Mafya patronunun iki adamıyla başlayan film, Vincent Vega’nın (John Travolta) Mia Wallace’ı (Uma Thurman) dışarıya çıkarmasının ardından bol kanlı olayları konu alıyor. Vincent ve Mia’nın o dansı dünya üzerindeki filmler arasındaki en özel anlardan biri olarak kabul ediliyor.

3 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – IMDB 8,9

Yüzüklerin Efendisi’nin en kusursuz filmi olan Kralın Dönüşü, fantastik edebiyatın da en özel filmi olarak kabul ediliyor. 14 Oscar adaylığı olan film, 11’ini kazanarak Titanic ve Benhur’la birlikte en çok Oscar kazanan film olarak tarihe geçti.

2 – Kara Şövalye (2008) – IMDb 9,0

Kara Şövalye’nin bu kadar üst bir sırada yer almasının tek bir nedeni var. O da Heath Ledger’in efsanevi Joker performansı. Bu performanstan sonra ölmüş olsa da en iyi erkek oyuncu Oscar’ını alan Ledger, tüm dünyaya kötü karakterin daha çok sevilebileceğini gösterdi.

1 – Esaretin Bedeli (1994) – IMDb 9,3

Genç ve başarılı bankacı Andy Dufresne, karısını ve karısının sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum oluyor. Halbuki Dufresne suçsuzdur. Hapishaneye uyum sağlayan Dufresne, bilgisi ve kültürüyle hapishane yaşamını etkiliyor.

Filmin sonunda kötü adamlar hak ettiği cezaya mahkum olurken, filmin baş kahramanı Dufresne en büyük hayalini gerçekleştiriyor ve hapishanedeki en iyi arkadaşıyla buluşuyor.

Kültür

Netflix’ten 22 yıl hapis yatan masum bir adama dair belgesel: “Trial 4”

Netflix, önümüzdeki ay yayınlayacağı ve bir adamın cinayetten haksız yere 3 kez yargılanmasını ve mahkum edilmesini konu alan “Trial 4”dan fragman yayınladı.

BOLD– 11 Kasım’da yayınlanacak 8 bölümlük dizi, 26 Eylül 1993’te öldürülen Boston Polisi Dedektifi John Mulligan‘ı öldürmekten haksız yere mahkûm edildikten sonra 22 yıl hapis yatan Sean K. Ellis adında bir adamı konu alıyor.

YOZLAŞMIŞ POLİSLER, BOZULAN ADALET VE MASUM BİR ADAM

Yaşamı belgesele konu olan Sean K. Ellis, 1993 yılında 19 yaşındayken cinayetten suçlu bulunmadan önce bir yıl içinde 3 kez yargılandı. Avukatları Ellis’in bir polis komplosunun kurbanı olduğunu ve Boston dedektiflerinin dosyanın çabucak çözülmesini istemeleri sebebiyle kurban seçildiğini iddia ettiler.

Davada ismi geçen üç dedektife karşı daha sonra, emirleri tahrif etmek ve şüphelileri silah zoruyla soymak da dahil olmak üzere suçlamalarda bulunulması da avukatların tezlerini güçlendirdi.

Ellis, davasının yeniden ele alınmasını gerektiren kanıtların ortaya çıkmasının ardından 2015 yılında serbest bırakıldı. Ancak Dedektif Mulligan cinayetinden dolayı onu ömür boyu hapse atabilecek dördüncü bir duruşma olasılığıyla karşı karşıya.

Trial 4,  Ellis’in ilk mahkumiyetine ilişkin soruşturmanın yanı sıra 1993’ten beri davaya dahil olan hemen hemen herkesle yapılan röportajlarla olası bir dördüncü duruşmanın nasıl geçebileceğine ışık tutmaya çalışıyor.

Netflix’in Trial 4 için yayınladığı resmi tanıtım yazısı şöyle:

Sekiz bölümlük belgesel dizisi TRIAL 4, 1993’te Boston Polis Dedektifi John Mulligan’ı öldürmekten suçlu bulunduktan sonra 22 yıl hapis yatan Sean Ellis’in hikayesini anlatıyor. Kolluk kuvvetleri Ellis’i cinayetle ilişkilendiren kanıtlar sunsa da, daha fazla araştırma yolsuz polis memurlarını, şüpheli tanıkları ve vakayı çözmek için departman içinde muazzam baskıyı ortaya çıkardı. Ellis’in hikayesi yıkıcı olsa da sistematik ırkçılık, polis yolsuzluğu ve ceza adaleti reformu gibi güncel konulara ışık tutarken, nihayetinde insanların sistemi değiştirme gücüne sahip olacağına dair umut veriyor.

Rémy Burkel‘in yapımcılığını üstlendiği diziyi Netflix’in tartışmalı belgesel dizisi The Staircase‘in arkasındaki belgeselci Jean-Xavier de Lestrade yönetti.

Okumaya devam et

Kültür

Apple TV+’tan büyümeye dair bir belgesel: “Becoming You”

Apple TV+’ın yeni belgeseli Becoming You yüzden fazla çocuğun yaşamlarının ilk 2000 günü üzerinden farklı kültürlerdeki büyüme serüvenine ışık tutuyor.

BOLDThe Crown ile Altın Küre, The Favourite ile Oscar alan Olivia Colman’ın seslendirdiği ve her bölümde farklı kültürlerden çocukların doğumlarından 5 yaşına kadar olan yaşamlarının seyirciye izletildiği belgesel 13 Kasım’da Apple TV+’ta yayınlanacak.

APPLE TV+ BELGESEL KİTAPLIĞI GENİŞLİYOR

Becoming You çocukların düşünmeyi, konuşmayı ve hareket etmeyi öğrenme süreçlerinin nasıl hem kültürden kültüre hem çocuktan çocuğa farklılık içerdiğine vurgu yapması bakımından ilgi çekici görünüyor. Bir çocuk yetiştirme sürecindeki farklılıkların toplumları ve genel anlamda dünyayı şekillendirmedeki önemi de belgeselde altı çizilen konular arasında.

Apple TV+ 13 Kasım’da ilk 6 bölümüyle yayınlanacak bu serinin yanı sıra birçok farklı belgeselle de seçeneklerini çoğaltıyor. Stevie Wonder, Oprah Winfrey gibi ünlü isimlerin hikâyelerinin anlatıldığı Dear…, dünyadan ilginç evleri ve onların sıra dışı mimarlarını konu alan Home ve doğadaki en küçük canlıların yaşam mücadelesine odaklanan Tiny World,  Apple TV+’ta 2020’de yayımlanan belgesel dizilerden yalnızca birkaçı…

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye destekli Suriyeli gruplardan Efrîn’de tarih yağması

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, Türkiye destekli SMO’nun kontrolünde olan Nebî Hûrî Höyüğü’nün iş makineleriyle yıkıldığını ve tarihi eserlerin kaçırıldığını açıkladı.

BOLD– Yeni Yaşam’ın haberine göre geçmişi M.Ö önce 2 bin 500’lü yıllara dayanan ve UNESCO tarafından Ortadoğu’da korunması gereken önemli tarihi yer olarak sınıflandırılan Nebî Hûrî Höyüğü, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerince yıkılarak birçok tarihi eser kaçırıldı.

TARİH YAĞMASI DEVAM EDİYOR

Efrîn İnsan Hakları Örgütü hazırladığı rapora göre, iş makineleriyle yapılan yıkım sırasında çok sayıda mozaik ve tarihi eserin tahrip edildi. Raporda ayrıca 60 hektarlık bir alanda da kazı yapıldığı belirtildi.

Türkiye’nin bölgede desteklediği güçlerin bu uygulamalarının uluslararası hukuk ve sözleşmelere aykırı olduğunun vurgulandığı raporda yapılan çalışmalar sonucu bu grupların tarihi mekânlara ilişkin işlediği suçların yüzde 25’inin belgelendiği belirtildi.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, tarihi yıkımın devam ettiğine dikkati çekerek, acil müdahale ve yargılama çağrısı bulundu.

Okumaya devam et

Popular