Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Son istihbarat raporu: Ülkücüler Almanya’da paralel toplum oluşturuyor

Alman İstihbaratı, Ülkücüleri mercek altına aldı. Paralel bir toplum oluşturdukları tespit edilen grubun, Kemalist ve İslamcılar içinde etkili oldukları vurgulandı.

BOLD – Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın son istihbarat raporunda ‘Ülkücüler’ Nazilerde kullanılan aşırı sağcı tabiriyle anılıyor. “İdelojileri ırkçı” olarak tanımlanan Ülkücülerin, Kemalist ve İslamcı grupların içinde de etkili oldukları belirtiliyor. Almanya’da paralel toplum oluşturdukları vurgulanıyor.

Gazeteci Oktay Yaman’ın aktardığına göre raporda Ülkücüler ile ilgili detaylar şunlar:

 • Ülkücülerin Almanya kolu Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) 170 dernekten oluşuyor.
 • Kamuoyu önünde farklılar, aslında ırkçılar.
 • Görüşleri Anayasaya aykırı.
 • Son dönemde şiddeti azalttılar.
 • İçlerinde MHP ve AKP ittifakına tepkili geniş bir kesim var.
 • ADÜTDF Almanya’da en etkili ülkücü hareket olarak görülmekten rahatsız.
 • Propagandaları takip ediliyor.
 • Yahudi düşmanlığı yapıyorlar, Kürtlere ve solculara karşılar.
 • Almanya’da motorlu ülkücü gruba mensup 150 kişi tespit edildi.
 • Turan derneği içinde tutuklananlar oldu.
 • Turkos MC derneği etkisizleşti, suç işleyenlere davalar açıldı.
 • Almanya’yı 13 bölgeye ayırdılar, 18 bin üyeyle organize oluyorlar.
 • Görüşleri ve faaliyetleriyle Almanya’da paralel toplum oluşturuyorlar.

MİT FAALİYETLERİNE YAKIN TAKİP

Alman istihbarat raporunda MİT’in faaliyetleri ilk kez casusluk başlığı altında toplandı ve 6 sayfa ayrıldı. MİT’in 8-9 bin resmi çalışanı olduğu, Ağustos 2017’de Cumhurbaşkanlığına bağlandığı kaydedildi. Kosova’daki insan kaçırma olayları da rapora girdi. “Sözde Gülencileri kaçırarak tepki çektiler” denildi. Dünya çapında 20 üzeri ülkeden 100’ün üzerinde insan kaçırdıkları da Alman istihbarat kayıtlarına geçirildi. “Almanya’da Diyanet’in Almanya kolu DİTİB üzerinden ve AKP’nin Almanya kolu UETD/UID iş adamları dernekleri üzerinden etki alanlarını genişlettiler” bilgisine yer verildi. Almanya’dan Türkiye’ye giden ve MİT tarafından fişlenen muhaliflerin ya tutuklandığı ya da girişlerinin engellendiği aktarıldı. MİT’in Türkiye’den sonraki en kapsamlı faaliyetlerinin Almanya’da olduğu vurgulandı. MİT’in Almanya’daki casusluk faaliyetlerinin ekonomi, siyasi, askeri ve teknoloji alanlarında yoğunlaştığı bildirildi. Rapora göre, Almanya’da yaşayan 1,4 milyon Türk vatandaşının varlığı MİT’in hareket alanını genişletiyor. MİT’in PKK ve DHKP-C’den önce önceliğinin Gülen hareketi mensupları olduğu aktarılıyor.

Almanya’da Gülen Hareketi mensubuna yönelik nefret suçuna 9 ay hapis cezası

Dünya

AB Konseyi Başkanı Michel: Geceleri uyuyamıyorum

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da yaşanan protokol krizinin ardından yaptığı son açıklamada, “O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor. Mümkün olsa geri dönüp düzeltmek isterdim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından yaşanan protokol krizinin yankıları sürüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede ayakta kalması sonrası koltuk krizinde eleştirilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel açıklama yaptı. Almanya merkezli Handelsblatt gazetesine konuşan AB Konseyi Başkanı, “Mümkün olsa geri dönüp bunu düzeltmek isterdim. O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor” dedi.

Erdoğan’ın geçen salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında Avrupa Birliği liderleri ile yaptığı görüşmelerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemiş, AB Komisyonu’nun ilk kadın lideri, Erdoğan ve Michel yerleştirilen iki sandalyeye oturduktan sonra ayakta kalmıştı. Daha sonra çekilen görüntülerde von der Leyen’in mevkidaş olmamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı, Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturması dikkat çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu görüntülerin ardından Erdoğan’a yönelik olarak ‘diktatör’ ifadesini kullanmıştı.

Saray’daki protokol krizinde AB kurumları birbirini ve Türk tarafını suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs milyarderleri: Listede aşıyı bulan Uğur Şahin de var

Amerikan Forbes dergisinin açıkladığı dolar milyarderleri listesine bu yıl Kovid-19 pandemisinde zengin olanlar damga vurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 177 milyar dolarla başı çektiği dolar milyarderlerinin toplam servetleri 13.1 trilyon dolar olurken, listede Kovid-19 pandemisinde zengin olan 40 yeni isim var.

BOLD – Amerikan Forbes dergisinin dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesi açıklandı. Derginin haberine göre dolar milyarderlerinin sayısı 2 bin 755’ye yükseldi. Aralarında Biontech’in kurucusu Uğur Şahin’in de bulunduğu sağlık sektöründe iş yapan 40 yeni milyarder listeye girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılının 11 Mart’ında Kovid-19’u pandemi ilan ettiğinde dünya piyasaları allak bullak olurken, onlarca dolar milyarderi servetini kaybederek Forbes listesinden düştü.

Pandeminin üzerinden geçen 1 yıl geçti. Gelişmiş ülkelerin para basarak halka dağıtmaları, merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmesi borsalara doping oldu ve Forbes listesine bu yıl 493 yeni dolar milyarderi girdi.

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri katlanırken, aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Listede BionTech’in kurucusu Uğur Şahin 4 milyar dolar ile yer aldı.

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesi sonrası Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk yaptırım geldi. Rusya koronavirüs salgını bahanesiyle Türkiye’ye yönelik uçuşları durdurdu. Türkiye’den gelecek yolculara da 14 gün karantina uygulanacak.

BOLD – Rusya hükumeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırdı. Rusya Kovid-19 önlemleri kapsamında, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarının bir kısmını yasakladı. Yasaklamanın Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

KISITLAMA GEREKÇESİ ARTAN KORONAVİRÜS

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türkiye’den gelen yolculara 14 günlük karantina uygulanacak. Rusya’da yetkililer geçtiğimiz günlerde mutant virüs vakalarının çoğunun Türkiye girişli olduğunu belirtmişti. Haberde bu tespit yenilendi ve Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların gerekçelerinden biri olarak gösterildi. Turizm sektörü, kararların bu yönde olmamasını bekliyordu.

RUS TURİZMCİLER KARARDAN RAHATSIZ

Rus turizmciler, Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyordu. Rusya’dan birçok turist ise mayıs ayından itibaren Türkiye’de tatil yapmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’da yurtdışı seyahatleri yerine iç turizmin aktif olarak geliştirilmekte olduğu ve yetkililerin vatandaşlara uygun fiyata konforlu bir konaklama sağlamak için çabaladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ile görüşen Putin’den Montrö uyarısı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0