Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Son istihbarat raporu: Ülkücüler Almanya’da paralel toplum oluşturuyor

Alman İstihbaratı, Ülkücüleri mercek altına aldı. Paralel bir toplum oluşturdukları tespit edilen grubun, Kemalist ve İslamcılar içinde etkili oldukları vurgulandı.

BOLD – Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın son istihbarat raporunda ‘Ülkücüler’ Nazilerde kullanılan aşırı sağcı tabiriyle anılıyor. “İdelojileri ırkçı” olarak tanımlanan Ülkücülerin, Kemalist ve İslamcı grupların içinde de etkili oldukları belirtiliyor. Almanya’da paralel toplum oluşturdukları vurgulanıyor.

Gazeteci Oktay Yaman’ın aktardığına göre raporda Ülkücüler ile ilgili detaylar şunlar:

 • Ülkücülerin Almanya kolu Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) 170 dernekten oluşuyor.
 • Kamuoyu önünde farklılar, aslında ırkçılar.
 • Görüşleri Anayasaya aykırı.
 • Son dönemde şiddeti azalttılar.
 • İçlerinde MHP ve AKP ittifakına tepkili geniş bir kesim var.
 • ADÜTDF Almanya’da en etkili ülkücü hareket olarak görülmekten rahatsız.
 • Propagandaları takip ediliyor.
 • Yahudi düşmanlığı yapıyorlar, Kürtlere ve solculara karşılar.
 • Almanya’da motorlu ülkücü gruba mensup 150 kişi tespit edildi.
 • Turan derneği içinde tutuklananlar oldu.
 • Turkos MC derneği etkisizleşti, suç işleyenlere davalar açıldı.
 • Almanya’yı 13 bölgeye ayırdılar, 18 bin üyeyle organize oluyorlar.
 • Görüşleri ve faaliyetleriyle Almanya’da paralel toplum oluşturuyorlar.

MİT FAALİYETLERİNE YAKIN TAKİP

Alman istihbarat raporunda MİT’in faaliyetleri ilk kez casusluk başlığı altında toplandı ve 6 sayfa ayrıldı. MİT’in 8-9 bin resmi çalışanı olduğu, Ağustos 2017’de Cumhurbaşkanlığına bağlandığı kaydedildi. Kosova’daki insan kaçırma olayları da rapora girdi. “Sözde Gülencileri kaçırarak tepki çektiler” denildi. Dünya çapında 20 üzeri ülkeden 100’ün üzerinde insan kaçırdıkları da Alman istihbarat kayıtlarına geçirildi. “Almanya’da Diyanet’in Almanya kolu DİTİB üzerinden ve AKP’nin Almanya kolu UETD/UID iş adamları dernekleri üzerinden etki alanlarını genişlettiler” bilgisine yer verildi. Almanya’dan Türkiye’ye giden ve MİT tarafından fişlenen muhaliflerin ya tutuklandığı ya da girişlerinin engellendiği aktarıldı. MİT’in Türkiye’den sonraki en kapsamlı faaliyetlerinin Almanya’da olduğu vurgulandı. MİT’in Almanya’daki casusluk faaliyetlerinin ekonomi, siyasi, askeri ve teknoloji alanlarında yoğunlaştığı bildirildi. Rapora göre, Almanya’da yaşayan 1,4 milyon Türk vatandaşının varlığı MİT’in hareket alanını genişletiyor. MİT’in PKK ve DHKP-C’den önce önceliğinin Gülen hareketi mensupları olduğu aktarılıyor.

Almanya’da Gülen Hareketi mensubuna yönelik nefret suçuna 9 ay hapis cezası

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular