Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunanistan’da seçimleri, Miçotakis kazandı

Yunanistan’da bugün gerçekleşen seçimlerde sandıktan çıkan sonuçlara göre 51 yaşındaki Kiriakos Miçotakis’in bulunduğu Yeni Demokrasi (ND) kazandı.

Doğu Akdeniz’de önemli bir yere sahip olan Yunanistan’da erken seçime gidildi. Bugün gerçekleşen seçimlerde Kiriakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) sandıktan birinci olarak çıktı. Başbakanı Aleksis Çipras’ın başında bulunduğu SYRIZA ikinci parti olarak ana muhalefet oldu.

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın erken seçim kararıyla normal tarihinden yaklaşık 4 ay öne çekilen seçime 20 siyasi parti katıldı. Yüzde 3 seçim barajının uygulandığı seçimde, partiler meclisteki 300 sandalye için yarıştı.

Seçim sistemine göre, hükümet kurmayı kolaylaştırmak amacıyla seçimde birinci çıkan parti, fazladan 50 milletvekili hakkı kazanıyor.

Bugün düzenlenen seçimlerde 9 milyon 903 bin seçmenin oy kullandığı bildirilirken, 577 bin genç ilk defa sandık başına gitti. Oy kullanan seçmenlerin 2 milyon 300 bininin ise 71 yaşının üstünde olduğu bildirildi.

Yunanistan seçimlerinde favori muhafazakâr Yeni Demokrasi

Dünya

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithalatı boykota rağmen arttı

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalat ağustos ayında 222 milyon dolar arttı. Suudi Arabistan Ticaret Odaları, Ekim ayı başında Türk mallarına karşı boykot çağrısında bulunmuştu.

BOLD – Suudi Arabistan iş dünyasının Türk ithalatına yasak çağrısı yapmasıyla hız kazanan “gayri resmi boykota” rağmen Riyad’ın Türkiye’den ithalatı ağustos ayında bir önceki aya göre arttı.

Suudi Arabistan ve Türkiye iş dünyasından bazı isimler bir yılı aşkın süredir Riyad’ın iki ülke arasındaki siyasi gerilimler nedeniyle resmi olmayan bir boykot uyguladığını öne sürüyordu. Ancak bu boykotun henüz ticaret rakamlarına yansımadığı görüldü.

Suudi İstatistik Ofisi’ne göre, Türkiye’den yapılan ithalat bir önceki aya göre 222.28 milyon dolar yükseldi. Suudi Arabistan temmuz ayında Türkiye’den ithalatı 693.4 milyon riyal olarak gerçekleşirken ağustos ayında bu rakam 833.6 milyon riyale yükseldi.

Bu rakamlar Türkiye’yi Suudi Arabistan’a dokuzuncu en büyük ihracatçısı yaptı.

Türkiye’deki ihracatçılar, son zamanlarda Suudi Arabistanla ticarette daha fazla zorluk yaşadıklarını belirtiyor.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan, Ekim ayı başında boykot çağrısında bulunmuştu. Ülkedeki bazı ana süpermarket zincirleri, mevcut stoklar satıldıktan sonra Türk mallarını stokta bulundurmayı durduracaklarını duyurmuşlardı.

Sattığı motorun SİHA’larda kullanıldığını öğrenen Bombardier Türkiye’ye teslimatı durdurdu

 

Okumaya devam et

Dünya

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Rus savaş uçakları, Suriye’nin İdlib ilinde Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) güçlerinin eğitim kampını vurdu. Saldırıda 50’den fazla SMO mensubu asker hayatını kaybetti.

BOLD – İdlib’in batısındaki Duveyle köyünde konuşlu Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı Feylaku’ş Şam güçleri havadan vuruldu. SMO’nun eğitim alanına düzenlenen saldırıda çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Muhalifler, saldırıyı gerçekleştiren savaş uçaklarının Rusya’ya ait olduğunu bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Ankara destekli muhalif güçlerden en az 78 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. 100 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

 

Dağlık Karabağ’da ‘insani ateşkes’ yürürlüğe girdi hemen ardından ihlaller geldi

Okumaya devam et

Dünya

Pakistan’dan İslamofobi tepkisi: Fransız büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

Pakistan, ülkedeki Fransız Büyükelçiyi dışişleri bakanlığına çağırarak rahatsızlığını iletti. Bu arada Pakistan Başbakanı İmran Han da Facebook’a İslamofobik içeriklerin yasaklanması çağrısı yaptı.

BOLD – Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada “Pakistan, ifade özgürlüğü adı altında yapılan İslamofobik kampanyayı kınıyor” denildi. Pakistan Başbakanı İmran Han pazar günü yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u “İslam dinine saldırmakla” suçlamıştı.

Han, Twitter hesabından dün paylaştığı mesajında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Müslümanların duygularını incittiğini ve İslamofobi’yi cesaretlendirdiğini savundu.

Fransa’nın Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta başı kesilerek öldürülen öğretmeni “anmak için” resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

Macron açıklamasında, Hz. Muhammed’e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

İMRAN HA’DAN ZUCKERBERG’E ÇAĞRI

Pakistan Başbakanı Han, Facebook’un Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’e yazdığı mektupta, İslamofobi ve İslam’a karşı nefret içeriklerinin yasaklamasını talep etti.

İmran Han, Twitter hesabından paylaştığı mektubunda, “(Mark Zuckerberg) Tüm dünyada ve özellikle Facebook dahil sosyal medya platformlarının kullanılması yoluyla nefreti, aşırılığı ve şiddeti teşvik eden artan İslamofobi’ye dikkatinizi çekmek için yazıyorum.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un Holokost’u (Yahudi soykırımı) eleştiren ve sorgulayan içeriklerin yasaklanmasıyla ilgili adımı dolayısıyla Zuckerberg’i tebrik eden Han, Hindistan’da Müslüman karşıtı yasa ve tedbirlerin veya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla Müslümanların öldürülmesinin ve hedef yapılmasının İslamofobi’nin “iğrenç” bir yüzü olduğunu kaydetti.

Guardian: Tartışmayı sürdürmek Erdoğan’ın da Macron’un da işine geliyor

Okumaya devam et

Popular