Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Miçotakis Çipras’tan görevi devraldı; Irkçı Altın Şafak baraja gömüldü

Kiryakos Miçotakis İncil’e el basarak görevi Çipras’tan resmen devraldı. Geçen seçimde yüzde 7 alan ırkçı Altın Şafak baraj altı kaldı.

Ufuk Yardımcı

BOLD/ATİNA – Yunanistan İçişleri Bakanlığı, dün yapılan seçim sonuçlarına ilişkin oy sayımının tamamlandığını açıkladı. Yeni Demokrasi (ND) yüzde 39,85’lik oy oranı ve 158 milletvekili ile tek başına iktidara geldi. Kiryakos Miçotakis, İncil’e el basarak başbakan olarak yemin etti.

Yunanistan’da dün yapılan seçimlerde iktidar el değiştirdi. 4,5 yıllık Radikal Sol Koalisyon (SİRİZA) iktidarına son veren seçim sonuçları açıklandı. 6 partinin parlamentoya temsilci gönderme hakkı elde ettiği seçimlerde ND, yüzde 39,85 oy oranı ile birinci parti çıktı. 300 üyeli parlamentoda 158 sandalye kazanarak tek başına iktidara geldi. Yunanistan’da birinci partiye fazladan 50 milletvekili ekleniyor. SİRİZA ise yüzde 31,53’lük oy oranı ve 86 milletvekilliği kazandı.

Üçüncü parti ise merkez sol KİNAL (PASOK) yüzde 8,10 ve 17 vekil, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,30 ve 15 sandalye, ilk defa seçimlere giren aşırı sağcı Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) yüzde 3,70 ve 10 milletvekili, SİRİZA’dan ayrılan ve yine ilk defa seçimlere katılan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in lideri olduğu MERA 25, yüzde 3,44 ve 9 sandalye kazandı.

(Miçotakis’in ailesi)

IRKÇI ALTIN ŞAFAK MECLİS DIŞI

Irkçı Neonazi Altın Şafak ise yüzde 3 barajına takıldı. Önceki seçimlerde yüzde 7 oy oranıyla parlamentoya giren Altın Şafak, yüzde 2,93 ile uzun yıllar sonra parlamento dışında kaldı. Altın Şafak’tan giden seçmenlerin önemli bir bölümünün seçimlerin galibi Yeni Demokrasi’ye kaydığı yorumu yapılıyor.

AZINLIK 3 VEKİLLİK KAZANDI

Öte yandan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, İskeçe’den 2, Gümülcine’den de 1 olmak üzere 3 milletvekili ile temsil edilecek. Azınlık, geçen seçimlerde 4 vekil çıkarmıştı. İskeçe’de SİRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve KİNAL’den Dr. Burhan Baran, Gümülcine’den ise KİNAL Partisi’nden İlhan Ahmet dün yapılan seçimlerde parlamentoya gitmeye hak kazandı. Geçen seçimlerde iktidar partisi SİRİZA’dan 3 vekil ile temsil edilen azınlık, seçimleri kazanan Yeni Demokrasi’den aday olan herhangi bir azınlık temsilcisi ismi seçtiremedi.

MİÇOTAKİS YEMİN ETTİ

Cumhurbaşkanlığı konutuna ailesi ile birlikte gelen Miçotakis, öğlen saatlerinde düzenlenen dini tören ile İncil’e el basarak başbakan olarak dini yemin etti. Miçotakis, daha sonra başbakanlık konutuna geçti. Aleksis Çipras, Miçotakis’i merdivenlerde karşıladı. Tokalaşan iki lider, hızlı adımlarla içeriye geçti. Çipras, burada başbakanlığı Miçotakis’e devretti. Çiçeği burnunda Başbakan Miçotakis, akşam saatlerinde hükümet yapısı ve kabinesini ilan edecek. Miçotakis’in bakanlıklarda birleştirmelere gitmesi ve üye sayısını ise azaltması bekleniyor. Yeni bakanlar, yarın dini yemin töreni ile görevlerini devralacaklar. Çarşamba günü ise ilk bakanlar kurulu toplantısı yapılacak.

“YUNANLARI BİRLEŞTİRECEĞİM”

Abartılı zafer kutlamalarından kaçınılmasını isteyen Miçotakis, dün akşam parti merkezinde toplanan az sayıda parti destekçisine seslendi. “Sizden tek başına iktidar istedim. Verdiniz. Teşekkür ederim.” diyen Miçotakis, tüm Yunanları birleştireceklerini söyledi.

Miçotakis, “Bugün halk konuştu. Verdiği yetki çok net. Halk, ileriye gitmemizi istiyor. Kalkınma, iş, güvenlik ve layık olduğu gibi Yunanistan’ın yeniden güçlü olmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.

Sloganlar üzerine isim günü olmasına göndermede bulunan Miçotakis, “İsim günü bayramında en güzel hediyeyi verdiniz. Kolay ve zor günlerde yanımızda olmanızı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇİPRAS: DİNAMİK BİR MUHALEFET YAPACAĞIZ”

Başbakan Aleksis Çipras ise mağlubiyetin ardından bir basın toplantısı düzenledi. 4,5 yıllık iktidarları döneminde yaptıklarını anlatan Çipras, SİRİZA’nın aldığı yüksek oy oranına dikkat çekti. Çipras, SİRİZA’nın demokratik kulvarın büyük bir gücüne dönüştüğünü vurguladı. SİRİZA’nın stratejik bir yenilgi alacağını söyleyenlerin yanıldığını belirten Çipras, “çalışanlar ve toplumda derin bağları ve kökleri olan modern, ilerici ve yaygın bir sol harekete dönüştüklerinin” altını çizdi.

4,5 yıl önce uçurumun kenarında bir ülke teslim aldıklarını belirten Çipras, bugün kasasında 37 milyar Euro’su olan Troyka’nın gittiği bağımsız bir ülke teslim ettiklerini söyledi.

Zamanı geldiğinde yeniden ülkenin direksiyonuna geçmek için çalışacaklarını belirten SİRİZA lideri, vatandaşların ve zayıf kesimlerin sesi olarak haklarını korumak için dinamik bir muhalefet yapacaklarını ifade etti.

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Dünya

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkını cepheye davet etti.

BOLD – Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki haftalardır Karabağ’da süren çatışmalara Rusya’nın arabuluculuğunda diplomatik çözüm aranıyor. Rusya’nın girişimleriyle ilan edilen ateşkesin de Ermenistan tarafından bozulduğu iddia ediliyor.

CEPHEYE ÇAĞIRDI

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diplomasiden umudunu kesti. Azerbaycan ile aralarındaki sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen. Paşinyan, Facebook’tan yayımladığı video ile tüm Ermenileri cephede savaşmak için gönüllü olmaya çağırdı. Ermeni yurttaşlarına seslenen Paşinyan, ülkesinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, “Ya zafer, ya yenilgi… İkisinin arasında bir şey yok” dedi.

Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşiyan, bu durumda müzakerelerin anlamsız olduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kabul ettiğini Azerbaycan’ın reddettiğini ileri süren Paşiyan sosyal medya hesabından Ermenilere savaş çağrısında bulundu. Paşinyan halkına şu talimatları verdi:

1) En az 30 kişiden oluşan gönüllü grupları oluşturun

2) Aranızdan bir komutan seçin

3) Yerel askeri komiserliğinizle iletişime geçin

4) Askeriyeden eğitim alın

5) Vatanı korumak için cepheye gidin

6) Zafer

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Paşiyan’ın sözlerine sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ermeni Başbakanın iddialarına tepki gösteren Kalın: “Paşinyan’ın ‘Karabağ’da diplomatik çözüm yok’ açıklaması, Ermenistan’ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya’ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir” dedi.

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Erdoğan’a Lahey yolu: Sonu Sırp kasap Miloseviç gibi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Popular