Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Miçotakis Çipras’tan görevi devraldı; Irkçı Altın Şafak baraja gömüldü

Kiryakos Miçotakis İncil’e el basarak görevi Çipras’tan resmen devraldı. Geçen seçimde yüzde 7 alan ırkçı Altın Şafak baraj altı kaldı.

Ufuk Yardımcı

BOLD/ATİNA – Yunanistan İçişleri Bakanlığı, dün yapılan seçim sonuçlarına ilişkin oy sayımının tamamlandığını açıkladı. Yeni Demokrasi (ND) yüzde 39,85’lik oy oranı ve 158 milletvekili ile tek başına iktidara geldi. Kiryakos Miçotakis, İncil’e el basarak başbakan olarak yemin etti.

Yunanistan’da dün yapılan seçimlerde iktidar el değiştirdi. 4,5 yıllık Radikal Sol Koalisyon (SİRİZA) iktidarına son veren seçim sonuçları açıklandı. 6 partinin parlamentoya temsilci gönderme hakkı elde ettiği seçimlerde ND, yüzde 39,85 oy oranı ile birinci parti çıktı. 300 üyeli parlamentoda 158 sandalye kazanarak tek başına iktidara geldi. Yunanistan’da birinci partiye fazladan 50 milletvekili ekleniyor. SİRİZA ise yüzde 31,53’lük oy oranı ve 86 milletvekilliği kazandı.

Üçüncü parti ise merkez sol KİNAL (PASOK) yüzde 8,10 ve 17 vekil, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,30 ve 15 sandalye, ilk defa seçimlere giren aşırı sağcı Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) yüzde 3,70 ve 10 milletvekili, SİRİZA’dan ayrılan ve yine ilk defa seçimlere katılan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in lideri olduğu MERA 25, yüzde 3,44 ve 9 sandalye kazandı.

(Miçotakis’in ailesi)

IRKÇI ALTIN ŞAFAK MECLİS DIŞI

Irkçı Neonazi Altın Şafak ise yüzde 3 barajına takıldı. Önceki seçimlerde yüzde 7 oy oranıyla parlamentoya giren Altın Şafak, yüzde 2,93 ile uzun yıllar sonra parlamento dışında kaldı. Altın Şafak’tan giden seçmenlerin önemli bir bölümünün seçimlerin galibi Yeni Demokrasi’ye kaydığı yorumu yapılıyor.

AZINLIK 3 VEKİLLİK KAZANDI

Öte yandan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, İskeçe’den 2, Gümülcine’den de 1 olmak üzere 3 milletvekili ile temsil edilecek. Azınlık, geçen seçimlerde 4 vekil çıkarmıştı. İskeçe’de SİRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve KİNAL’den Dr. Burhan Baran, Gümülcine’den ise KİNAL Partisi’nden İlhan Ahmet dün yapılan seçimlerde parlamentoya gitmeye hak kazandı. Geçen seçimlerde iktidar partisi SİRİZA’dan 3 vekil ile temsil edilen azınlık, seçimleri kazanan Yeni Demokrasi’den aday olan herhangi bir azınlık temsilcisi ismi seçtiremedi.

MİÇOTAKİS YEMİN ETTİ

Cumhurbaşkanlığı konutuna ailesi ile birlikte gelen Miçotakis, öğlen saatlerinde düzenlenen dini tören ile İncil’e el basarak başbakan olarak dini yemin etti. Miçotakis, daha sonra başbakanlık konutuna geçti. Aleksis Çipras, Miçotakis’i merdivenlerde karşıladı. Tokalaşan iki lider, hızlı adımlarla içeriye geçti. Çipras, burada başbakanlığı Miçotakis’e devretti. Çiçeği burnunda Başbakan Miçotakis, akşam saatlerinde hükümet yapısı ve kabinesini ilan edecek. Miçotakis’in bakanlıklarda birleştirmelere gitmesi ve üye sayısını ise azaltması bekleniyor. Yeni bakanlar, yarın dini yemin töreni ile görevlerini devralacaklar. Çarşamba günü ise ilk bakanlar kurulu toplantısı yapılacak.

“YUNANLARI BİRLEŞTİRECEĞİM”

Abartılı zafer kutlamalarından kaçınılmasını isteyen Miçotakis, dün akşam parti merkezinde toplanan az sayıda parti destekçisine seslendi. “Sizden tek başına iktidar istedim. Verdiniz. Teşekkür ederim.” diyen Miçotakis, tüm Yunanları birleştireceklerini söyledi.

Miçotakis, “Bugün halk konuştu. Verdiği yetki çok net. Halk, ileriye gitmemizi istiyor. Kalkınma, iş, güvenlik ve layık olduğu gibi Yunanistan’ın yeniden güçlü olmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.

Sloganlar üzerine isim günü olmasına göndermede bulunan Miçotakis, “İsim günü bayramında en güzel hediyeyi verdiniz. Kolay ve zor günlerde yanımızda olmanızı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇİPRAS: DİNAMİK BİR MUHALEFET YAPACAĞIZ”

Başbakan Aleksis Çipras ise mağlubiyetin ardından bir basın toplantısı düzenledi. 4,5 yıllık iktidarları döneminde yaptıklarını anlatan Çipras, SİRİZA’nın aldığı yüksek oy oranına dikkat çekti. Çipras, SİRİZA’nın demokratik kulvarın büyük bir gücüne dönüştüğünü vurguladı. SİRİZA’nın stratejik bir yenilgi alacağını söyleyenlerin yanıldığını belirten Çipras, “çalışanlar ve toplumda derin bağları ve kökleri olan modern, ilerici ve yaygın bir sol harekete dönüştüklerinin” altını çizdi.

4,5 yıl önce uçurumun kenarında bir ülke teslim aldıklarını belirten Çipras, bugün kasasında 37 milyar Euro’su olan Troyka’nın gittiği bağımsız bir ülke teslim ettiklerini söyledi.

Zamanı geldiğinde yeniden ülkenin direksiyonuna geçmek için çalışacaklarını belirten SİRİZA lideri, vatandaşların ve zayıf kesimlerin sesi olarak haklarını korumak için dinamik bir muhalefet yapacaklarını ifade etti.

Dünya

Recpect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. 700’ü aşkın öğrencisi bulunan Enstitü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

BOLD – ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor.
Sınırlı bir kadro ve kısıtlı imkanlarla önemli hizmetler veren okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

SEFERBERLİK BAŞLATILDI

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren müessese, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile eğitimin önemini kavramış hayırseverlere özel bir program düzenliyor. “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” gibi sloganlarla farkındalık oluşturan okul çalışanları ve gönüllüleri ramazan öncesi seferber oldu.

BARIŞ VE HUZURUN TEMİNATI BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İmam Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor” dedi. Çolak, okulun vizyonu arasında yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek, genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek, üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek, çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak olarak sıraladı.

BAĞIŞ VE TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

Recpect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programının konuşmacıları Gazeteci Kerim Balcı, İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doçent Dr. Salih Yücel olacak. Programda okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacaklar.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Dünya

Milli Görüş, Strasbourg’ta inşa ettiği cami için talep ettiği 2,5 milyon euro yardımdan vazgeçti

Fransa’da cami inşası için Strasbourg Belediyesi’nden 2,5 milyon euro almaya hazırlanan Milli Görüş Derneği, mali destek talebinden vazgeçti. Derneğe yapılacak yardım, Fransa İçişleri Bakanı’nın tepkisini çekmişti.

BOLD – Fransa’da Strasbourg Belediye Meclisi’nin Milli Görüş’e ait bir caminin inşası için 2,5 milyon euro mali yardımda bulunma kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Strasbourg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian, Milli Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) mali destek talebini geri çektiğini duyurdu. Belediye Başkanı Barseghian, CIMG’nin, ‘finansman planını sağlamlaştırma ihtiyacı’ nedeniyle böyle bir karar aldığını belirtti. Milli Görüş derneğine ödenmesi gündemde olan kamu parası nedeniyle Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Strasbourg Belediye Başkanı Barseghian’ı yabancı ülkelerin Fransız topraklarına ‘karışmasına’ yardımcı olmakla suçlamıştı.

İLKELER BEYANNAMESİNİ İMZALAMAMIŞTI

CIMG’nin Fransa’da hükumetin ülkedeki Müslüman derneklerle kararlaştırdığı dini ilkeler beyannamesini imzalamayı reddettiğini hatırlatan Bakan Darmanin, hükumetin bölgedeki en üst düzey temsilcisi olan Josiane Chevalier’den tartışmalı mali destek kararının durdurulması için mahkemeye başvurmasını istemişti. Strasbourg Belediye Başkanı ise yapacakları mali desteğin, bu beyannamenin CIMG tarafından imzalanması şartına bağlı olduğunu savunmuştu.

FRANSA İMAMLARI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

Fransa’da Müslüman federasyonlarının çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi, hükumetin talepleri doğrultusunda geçen Ocak ayında ‘Fransa İslamı’ ilkeler beyannamesini kabul etmiş, ancak Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve CIMG dâhil üç Müslüman kuruluş beyannameyi imzalamayı reddetmişti.

Yaklaşık 5 milyon kişiyle Avrupa’daki en büyük Müslüman cemaate ev sahipliği yapan Fransa’da hükumet, Müslüman cemaatleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı ülkelerin etkilerinden ve radikal unsurlardan arındırmayı ve “Fransa İslam”ı oluşturmayı hedefliyor. Fransa hükumeti, ülkede görev yapan ve Türkiye, Fas ve Cezayir’den gönderilmiş 300 kadar imamın da geri gönderilmesini planlıyor.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin Indianapolis kentinde silahlı saldırı: Saldırgan dahil 9 ölü

ABD’nin Indianapolis şehrinde bulunan bir kargo şirketinin hangarında kalabalığa ateş açan bir kişi en az 8 kişiyi öldürdü 6 kişiyi de yaraladı. Kimliği belirsiz saldırganın olay sonrası aynı silahla kendini vurduğu kaydedildi.

BOLD – ABD’nin Indianapolis kentinde Fedex kargo şirketinin binasında çevreye ateş açıldı. Polis yetkilileri, saldırgan dahil 9 kişinin öldüğünü çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Cuma sabahı 02.45 civarında yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edilirken, olay mahalline girmeye çalışan Fedex çalışanlarının yakınlarının civarda bir otelde tutulduğu kaydedildi.

Indianapolis Polis Karakolu görevlisi Genae Cook, saldırıda zanlı dahil toplamda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralının da hastaneye kaldırıldığını, kurşun isabet eden yaralılardan birinin ise durumunun ağır olduğunu söyledi.

Kargo devi Fedex’ten yapılan açıklamada, “Öncelik her zaman güvenliğimiz. Hayatını kaybeden çalışanların ve yaralıların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Polis ekipleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız” denildi.

Fedex’te çalışan bir görgü tanığı televizyona verdiği röportajında, silahlı birinin depoya gelerek etrafa defalarca ateş ederek ilerlediğini, yerde de hareketsiz yatan bazı insanlar gördüğünü ve oradan kaçtığını söyledi.

Silahlı kişinin yalnız olduğu ve çevreye ateş açtıktan sonra kendisini öldürdüğü bildiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta göreve geldiğinden bu yana ilk kez bireysel silahlanma konusunda atılacak adımları açıklamıştı.

Atılacak adımlar arasında; belli silahlarla ilgili kurallar konması, silah satılacak kişilerin geçmişinin gözden geçirilmesi ve yerel düzeyde şiddetin önlenmesi için yeni önlemler alınması da vardı.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0