Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Prof. Demirtaş uyardı: Vergiler artacak, daha da fakirleşeceğiz

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, devletin borçlarını ödemek için yeni vergi ve faiz artırımlarına gideceği uyarısında bulundu. “Fakirleşeceğiz” diyen Demirtaş, devletin gelir-gider dengesizliğini sosyal medyadan paylaştı.

BOLD-23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden sonra Türkiye, gerçek gündemine döndü. Ekonomik kriz ve bütçe açığı nedeniyle AKP iktidarını zor bir dönem bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye aktarılması ve yeni vergi artırımların ülkenin zor bir dönem içerisinde olduğunu gösteriyor.

Ekonomist ve Finans Uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ülkenin nasıl fakirleştiğini herkesin anlayacağı bir dille anlattı. “Devletin geliri ve harcadığı para ile ilgili yazmak istiyorum” diyen Demirtaş, “Son derece basit İlkokul matematiği ile anlatacağım. Umarım fayda sağlarım” dedi.

2019’UN İLK 5 AYINDA BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR 528 MİLYON TL

Demirtaş, devletin ilk 5 ayındaki gelir gider ve borçlanma sürecini şu şekilde anlattı;

-Devletin 2019 Mayıs ayı: Gelirleri: 71 Milyar 551 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 603 Milyon TL Aradaki Açık: 12 Milyar 52 Milyon TL Kim ödeyecek bu 12 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Nisan ayı: Gelirleri: 57 Milyar 670 Milyon TL Harcadığı: 75 Milyar 986 Milyon TL Aradaki Açık: 18 Milyar 317 Milyon TL Kim ödeyecek bu 18 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Mart ayı: Gelirleri: 54 Milyar 370 Milyon TL Harcadığı: 78 Milyar 846 Milyon TL Aradaki Açık: 24 Milyar 477 Milyon TL Kim ödeyecek bu 24 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Şubat ayı: Gelirleri: 66 Milyar 962 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 737 Milyon TL Aradaki Açık: 16 Milyar 775 Milyon TL Kim ödeyecek bu 16 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Ocak ayı Gelirleri: 96 Milyar 951 Milyon TL Harcadığı: 91 Milyar 860 Milyon TL Aradaki Fazla: 5 Milyar 91 Milyon TL Ama durun! Bunun 40 Milyarı vergi dışı gelir! Kim ödeyecek bu 35 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin ilk 2019 yılının ilk 5 ayında, Harcadığı para: 414 Milyar 32 Milyon TL, Geliri: 347 Milyar 504 Milyon TL Aradaki AÇIK: 66 Milyar 528 Milyon TL

“Daha acısını yazayım!” diyen Demirtaş, “Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında Harcadığı Para 414 Milyar 32 Milyon TL dedim ya: Vergiden gelen gelirleri sadece 262 Milyar 866 Milyon TL. Yani Devletin topladığı vergi harcamalarının sadece %63’ü.” şeklinde belirtti.

“PEKİ NE OLACAK? DAHA DA FAKİRLEŞECEĞİZ”

“Peki, ne olacak?” diye soran Demirtaş, “Daha da fakirleşeceğiz. Vergiler Sağlı Sollu gelecek. Devlet daha da borçlanmak zorunda kalacak. Borçlandıkça Faizler daha da zorlayacak. Ekmek aslanın ağzında olacak.” uyarısında bulundu.

“Bunlar olurken Türkiye: Mezhebi bir diye, İdeolojisi aynı diye, kafa yapısı aynı diye kimsenin Türkiye’nin yardımına koşmadığını anlayacak” diyen Demirtaş, “Bunlar olurken halk: Harcanan her kuruşun hesabını sorması gerektiğini, her 1 liranın kıymetini anlamak zorunda kalacak.” dedi.

İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye devrine ilişkin yasa teklifi TBMM’ye geldi

Ekonomi

Bakan Albayrak duyurdu: Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdürlüğüne atandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Rıza Zarrab’ın ABD’de itirafçı olduğu davada yargılandıktan sonra Türkiye’ye gönderilen Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul’un yeni genel müdürü olduğunu açıkladı.

BOLD-TRT World Forum’unda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne Hakan Atilla’nın atandığını açıkladı.

Bakan Albayrak, yaptığı açıklamada “Haksız bir mahkûmiyetin ardından ailesine ve ülkesine kavuşan Hakan Atilla‘nın dinlenme dönemi bitti. Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak göreve başlıyor. Bu görevin kendisi ve BIST için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

İran’a yönelik yaptırımları ve ambargoyu delmekle suçlanan İranlı İşadamı Rıza Zarrab’ın yargılandığı ve daha sonra itirafçı olduğu davanın tek sağı olan Hakan Atilla, bir dönem Halkbank’ta Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı.

Türkiye tarihinin en önemli yolsuzluk ve rüşvet soruşturması olarak bilinen 17/25 Aralık operasyonlarının kilit isimlerinden olan Hakan Atilla’nın, ABD’den Türkiye’ye geldiği sırada devlet protokolü ile karşılanması dikkat çekmişti.

Hakan Atilla, Borsa İstanbul’un yeni genel müdürü oldu.

İBB,Haydarpaşa garı ihalesinin iptali için dava açtı

Okumaya devam et

Ekonomi

Gelir İdaresi, sahte para yakalama makinası alacak

Son aylarda artan ve gerçeği ile ayırt edilmede zorluk yaşanan sahte paralardan esnaf kadar Gelir İdaresi de muzdarip. Toplanan vergilerden çıkan sahte paraların artması sonrası Gelir İdaresi, sahte para yakalama konusunda gelişmiş yeni makineler alacak.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı sahte banknot yakalama ve para sayma makinesi alacak. İhale ile alınacak cihazlarda sahte para ayırmada son model yöntem ve testleri kullanması isteniyor.

İHALE GELİR İDARESİNDE YAPILACAK

135 adet sahte banknot yakalama ve para sayma makinesi alım ihalesi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile 8 Kasım tarihinde saat 10:30’da Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Toplantı Salonunda yapılacak. İhaleye yerli ve yabancı tüm firmalar katılabilecek.

SAHTE PARA AYIRMA ÖZELLİKLERİ SIRALANDI

Cihazın sahte parayı ayırt etme sırasında banknot kâğıdı, seri – sıra numaraları, filigran (Atatürk portresi, banknot değeri), renk değiştiren mürekkep, bütünleşik görüntü ve hologram gibi hususların hangilerini, hangi yöntemle kullandığını açıklanması istenen ihale teklifinde cihazın sahte para ayırma sırasında başvurduğu diğer yöntem ve testlerin de belirtilmesi istendi.

 

KHK’lıların dilekçe verme hakkı da ellerinden alındı: “Bizi Vatandaşlığa Alın!”

Okumaya devam et

Ekonomi

İcra dairesinden milyonluk saat satışı

17-25 Aralık döneminde siyasette çokça konuşulan pahalı kol saati, yeniden gündemde. Bu kez Reza Zarrap’ın hediye ettiği kadar pahalı olmasalar da icrada pahalı saatler açık artırma ile satışa çıkarıldı.

BOLD – Gaziosmanpaşa 6. İcra Dairesi milyonluk saat satışı için ilana çıktı. 34 kol saati için yaklaşık 1.5 milyon lira bedel çıkarıldı.

18 KASIM’DA SATILACAK

Birinci satış günü 18 Kasım’da yapılacak satışta ikinci ilan günü ise 17 Aralık olarak ilan edildi. 34 adet Rolex marka kol saati icradan 1.451.278 TL’ye satılacak. Birinci artırmada kıymetlerinin % 50’sine istekli bulunmadığı takdirde, 17 Aralık’ta 2. artırma yapılarak saatler satılacak. Birinci artırmadan on gün önce başlamak üzere artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecek. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden başlamak üzere ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecek.

115 BİN LİRALIK SAAT DE YER ALIYOR

Satılacak saatler arasında 17.680,00 Euro (115 bin TL) bedelli Rolex marka altın kol saati, 13.720,00 Euro (90 bin TL)bedelli Rolex marka altın deri kayış kol saati fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

 

Nadira Kadirova’nın avukatı: “Şirin Ünal sanık olmalı”

Okumaya devam et

Popular