Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Prof. Demirtaş uyardı: Vergiler artacak, daha da fakirleşeceğiz

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, devletin borçlarını ödemek için yeni vergi ve faiz artırımlarına gideceği uyarısında bulundu. “Fakirleşeceğiz” diyen Demirtaş, devletin gelir-gider dengesizliğini sosyal medyadan paylaştı.

BOLD-23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden sonra Türkiye, gerçek gündemine döndü. Ekonomik kriz ve bütçe açığı nedeniyle AKP iktidarını zor bir dönem bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye aktarılması ve yeni vergi artırımların ülkenin zor bir dönem içerisinde olduğunu gösteriyor.

Ekonomist ve Finans Uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ülkenin nasıl fakirleştiğini herkesin anlayacağı bir dille anlattı. “Devletin geliri ve harcadığı para ile ilgili yazmak istiyorum” diyen Demirtaş, “Son derece basit İlkokul matematiği ile anlatacağım. Umarım fayda sağlarım” dedi.

2019’UN İLK 5 AYINDA BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR 528 MİLYON TL

Demirtaş, devletin ilk 5 ayındaki gelir gider ve borçlanma sürecini şu şekilde anlattı;

-Devletin 2019 Mayıs ayı: Gelirleri: 71 Milyar 551 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 603 Milyon TL Aradaki Açık: 12 Milyar 52 Milyon TL Kim ödeyecek bu 12 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Nisan ayı: Gelirleri: 57 Milyar 670 Milyon TL Harcadığı: 75 Milyar 986 Milyon TL Aradaki Açık: 18 Milyar 317 Milyon TL Kim ödeyecek bu 18 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Mart ayı: Gelirleri: 54 Milyar 370 Milyon TL Harcadığı: 78 Milyar 846 Milyon TL Aradaki Açık: 24 Milyar 477 Milyon TL Kim ödeyecek bu 24 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Şubat ayı: Gelirleri: 66 Milyar 962 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 737 Milyon TL Aradaki Açık: 16 Milyar 775 Milyon TL Kim ödeyecek bu 16 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Ocak ayı Gelirleri: 96 Milyar 951 Milyon TL Harcadığı: 91 Milyar 860 Milyon TL Aradaki Fazla: 5 Milyar 91 Milyon TL Ama durun! Bunun 40 Milyarı vergi dışı gelir! Kim ödeyecek bu 35 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin ilk 2019 yılının ilk 5 ayında, Harcadığı para: 414 Milyar 32 Milyon TL, Geliri: 347 Milyar 504 Milyon TL Aradaki AÇIK: 66 Milyar 528 Milyon TL

“Daha acısını yazayım!” diyen Demirtaş, “Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında Harcadığı Para 414 Milyar 32 Milyon TL dedim ya: Vergiden gelen gelirleri sadece 262 Milyar 866 Milyon TL. Yani Devletin topladığı vergi harcamalarının sadece %63’ü.” şeklinde belirtti.

“PEKİ NE OLACAK? DAHA DA FAKİRLEŞECEĞİZ”

“Peki, ne olacak?” diye soran Demirtaş, “Daha da fakirleşeceğiz. Vergiler Sağlı Sollu gelecek. Devlet daha da borçlanmak zorunda kalacak. Borçlandıkça Faizler daha da zorlayacak. Ekmek aslanın ağzında olacak.” uyarısında bulundu.

“Bunlar olurken Türkiye: Mezhebi bir diye, İdeolojisi aynı diye, kafa yapısı aynı diye kimsenin Türkiye’nin yardımına koşmadığını anlayacak” diyen Demirtaş, “Bunlar olurken halk: Harcanan her kuruşun hesabını sorması gerektiğini, her 1 liranın kıymetini anlamak zorunda kalacak.” dedi.

İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye devrine ilişkin yasa teklifi TBMM’ye geldi

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

TMSF Başkanı: Mahkemelerden 1-2 onama bekliyoruz

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal’dan, yargıya talimat olarak yorumlanan bir açıklama geldi. Gülal, “2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir” dedi.

BOLD – TMSF’nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Gülal, fonun el koyduğu 796 şirketin 2020 yılı kârının yüzde 36 artışla 3.4 milyar TL olduğunu söyledi. Kayyım atanan şirketlerde 40 bin 61 kişinin çalıştığını kaydeden Gülal, “42.5 milyar lira aktif büyüklükle devraldığımız bu şirketlerde yüzde 65 büyüme sağlayarak 70.2 milyar lira seviyesine ulaştık. 18 milyar lira olan öz kaynak büyüklüğü yüzde 61 artışla 29.1 milyar liraya ulaştı. Şirketlerimiz 2020’yi olağanüstü performansla kapattı.” dedi.

MAHKEMELER HIZLI KARAR VERMELİ

Devletin ve TMSF’nin bu kadar fazla şirketi yönetmesinin zor olduğunu ve bu yükten kurtulması gerektiğini kaydeden Gülal, “Bu şirketler ile ilgili gelecek projeksiyonu yapmak için davaların sonuçlanması gerekir. En hızlı şekilde bu kararların çıkmasını ümit ediyorum. Müsadere kararı çıkanlar var. 2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir.” diye konuştu.

AĞRI’DA ALTIN ÇIKARACAĞIZ

Akın İpek ve ailesine ait olan ancak TMSF’nin el koyduğu Koza Altın’ın geçen yıl üretiminin azaldığını itiraf eden Gülal, şirketin cirosunun yüzde 14, net kârının yüzde 2.5 arttığını belirtti. Koza’nın Ağrı’daki Mollakara madeninde tesis kurmayı gerektirecek bir altın rezervi olduğunu belirten Gülal, “Mayıs sonu ya da Haziran itibariyle tesisimizi kuracağız. Minimum 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Oradan altın çıkarmayı planlıyoruz.” diye konuştu. Gülal, Ağrı’da yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağlanacağını aktardı.

KÂR EDEN ŞİRKETLERİ SATMIYORUZ

Gülal, mevcut şirketlerin satılıp satılmayacağına ilişkin soruya şu cevabı verdi: “Şirketin ekonomik devamlılığı tehlike arz ediyorsa şirketin satışı gündeme gelebiliyor. Koza’yı, Erciyes’i ve diğer kar eden şirketleri şu andaki hukuki altyapıyla satmamız mümkün değil. Naksan Grubu’nu satabiliriz. Royal Halı ve Naksan Plastik’in satışı ile ilgili ihale süreci yaşadık. Salgın şartları nedeniyle talip çıkmadı, önümüzdeki dönemde tekrar ihale yapmak istiyoruz.”

Halka arz konusuna ilişkin bir soruya karşılık Gülal, Erciyes Anadolu Holding, Aydınlı Grubun arz edilebileceğini belirterek, Koza’daki arz oranını artırabileceklerini söyledi.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Halk kahvaltıda omlet yemeye hasret kaldı

Resmi istatistiklere de yansıyan gıda fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Son bir yılda ayçiçeği yağı yüzde 55, yumurta yüzde 52 oranında arttı. Tereyağının yanına yaklaşamayan halk, sıvı yağ ile omlet yapmaya bile hasret kaldı.

BOLD – Yoksulun temel gıda ürünleri son bir yılda yüzde 50’leri aşan oranlarda zamlandı. Son bir yılda ayçiçeği yağı yüzde 55, yumurta yüzde 52, mercimek yüzde 50 arttı.

MUTFAK YANGIN YERİNE DÖNDÜ

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı gerçek hayattan uzak fiyat artışları bile yoksulun mutfağının bir yılda adeta yangın yerine döndüğünü gösterdi. Pandeminin bütün ağırlığının yaşandığı geçen yılın şubat ayından bu yılın şubat ayına kadar geçen bir yıllık sürede yoksulun mutfağına giren 50’yi aşkın temel gıda ürünü içerisinde neredeyse zam görmeyen ürün kalmadı. Birçok temel gıda ürününün fiyatı zamlarla yükselirken, geliri ve alım gücü düşen halk, boğazından kesip sofrasındaki tabağı küçülttü.

RESMİ RAKAMLAR ÇARŞI, PAZARI YANSITMIYOR

Halkın yaşadığı gerçek enflasyonu yansıtmadığı eleştirilerine uğrayan TÜİK’in çarşı, pazar ve marketlerden derlediği temel gıda maddelerinin fiyatları bile son bir yılda olağanüstü yükseldi. TÜİK’in derlediği çarşı pazar, market fiyatlarına göre, geçen yılın şubat ayında litresi 10 lira 90 kuruşa satılan ayçiçeği yağı bu yılın şubat ayında yüzde 55.4 gibi olağanüstü düzeyde artarak 16 lira 97 kuruşa fırladı. Aynı şekilde geçen yıl tanesi 54 kuruştan satılan yumurta bu yılın şubat ayında yüzde 52 artarak 82 kuruşa çıktı. 7 lira 64 lira olan mercimeğin kilosu 11 lira 47 kuruşa, portakalın kilosu 3 lira 73 kuruştan 5 lira 74 kuruşa yükseldi.

SEBZE FİYATLARI YÜZDE 40 ARTTI

Yoksulu temel gıda ürünlerine yaklaşamaz hale getiren zamlar bununla da kalmadı. Geçmişte en düşük maliyetli yemekler arasında yer alan lahana ve pırasanın fiyatı sadece bir yılda yüzde 40’lara varan oranlarda arttı. Pirinç, bulgur, ekmek, makarna, tavuk eti gibi yoksulun tenceresinden eksik olmayan gıdalar bile yüzde 20 ile yüzde 40 aralığında zamlandı. Süt ve yoğurttaki artış yüzde 20’leri aştı. Geçen yıl 29 lira olan balık bile bir yılda 40 liraya dayandı.

Toplumsal olaylara hazırlık: Biber gazı ve kelepçe alınacak

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0