Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Prof. Demirtaş uyardı: Vergiler artacak, daha da fakirleşeceğiz

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, devletin borçlarını ödemek için yeni vergi ve faiz artırımlarına gideceği uyarısında bulundu. “Fakirleşeceğiz” diyen Demirtaş, devletin gelir-gider dengesizliğini sosyal medyadan paylaştı.

BOLD-23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden sonra Türkiye, gerçek gündemine döndü. Ekonomik kriz ve bütçe açığı nedeniyle AKP iktidarını zor bir dönem bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye aktarılması ve yeni vergi artırımların ülkenin zor bir dönem içerisinde olduğunu gösteriyor.

Ekonomist ve Finans Uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ülkenin nasıl fakirleştiğini herkesin anlayacağı bir dille anlattı. “Devletin geliri ve harcadığı para ile ilgili yazmak istiyorum” diyen Demirtaş, “Son derece basit İlkokul matematiği ile anlatacağım. Umarım fayda sağlarım” dedi.

2019’UN İLK 5 AYINDA BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR 528 MİLYON TL

Demirtaş, devletin ilk 5 ayındaki gelir gider ve borçlanma sürecini şu şekilde anlattı;

-Devletin 2019 Mayıs ayı: Gelirleri: 71 Milyar 551 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 603 Milyon TL Aradaki Açık: 12 Milyar 52 Milyon TL Kim ödeyecek bu 12 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Nisan ayı: Gelirleri: 57 Milyar 670 Milyon TL Harcadığı: 75 Milyar 986 Milyon TL Aradaki Açık: 18 Milyar 317 Milyon TL Kim ödeyecek bu 18 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Mart ayı: Gelirleri: 54 Milyar 370 Milyon TL Harcadığı: 78 Milyar 846 Milyon TL Aradaki Açık: 24 Milyar 477 Milyon TL Kim ödeyecek bu 24 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Şubat ayı: Gelirleri: 66 Milyar 962 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 737 Milyon TL Aradaki Açık: 16 Milyar 775 Milyon TL Kim ödeyecek bu 16 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Ocak ayı Gelirleri: 96 Milyar 951 Milyon TL Harcadığı: 91 Milyar 860 Milyon TL Aradaki Fazla: 5 Milyar 91 Milyon TL Ama durun! Bunun 40 Milyarı vergi dışı gelir! Kim ödeyecek bu 35 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin ilk 2019 yılının ilk 5 ayında, Harcadığı para: 414 Milyar 32 Milyon TL, Geliri: 347 Milyar 504 Milyon TL Aradaki AÇIK: 66 Milyar 528 Milyon TL

“Daha acısını yazayım!” diyen Demirtaş, “Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında Harcadığı Para 414 Milyar 32 Milyon TL dedim ya: Vergiden gelen gelirleri sadece 262 Milyar 866 Milyon TL. Yani Devletin topladığı vergi harcamalarının sadece %63’ü.” şeklinde belirtti.

“PEKİ NE OLACAK? DAHA DA FAKİRLEŞECEĞİZ”

“Peki, ne olacak?” diye soran Demirtaş, “Daha da fakirleşeceğiz. Vergiler Sağlı Sollu gelecek. Devlet daha da borçlanmak zorunda kalacak. Borçlandıkça Faizler daha da zorlayacak. Ekmek aslanın ağzında olacak.” uyarısında bulundu.

“Bunlar olurken Türkiye: Mezhebi bir diye, İdeolojisi aynı diye, kafa yapısı aynı diye kimsenin Türkiye’nin yardımına koşmadığını anlayacak” diyen Demirtaş, “Bunlar olurken halk: Harcanan her kuruşun hesabını sorması gerektiğini, her 1 liranın kıymetini anlamak zorunda kalacak.” dedi.

İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye devrine ilişkin yasa teklifi TBMM’ye geldi

Dünya

Tamamı 1.8 milyar dolara satılan Volvo, sadece 3 ay içinde 1.6 milyar dolar kar etti

Volvo, 2. çeyrekte beklentileri aşarak 1.6 milyar dolar faaliyet karı elde etti. Şirketin "tamamı 1.8 milyar dolara" 2010'da Çinli Geely'ye satılmıştı.

Volvo’nun 2. çeyrek faaliyet karı beklentileri aşarak 1.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Şirket, 2010 yılında Çinli Geely’ye 1.8 milyar dolara satılmıştı.

BOLD – İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo’nun 2. çeyrek faaliyet karı yüzde 31 arttı ve 15.1 milyar krona (1.6 milyar dolar) yükseldi. Beklenti 13.5 milyar kron (1.4 milyar dolar) seviyesindeydi.

Şirketin söz konusu dönemdeki net satış geliri 120.7 milyar kron oldu. Beklenti 112.63 milyar kron şeklindeydi.

Volvo’nun Kuzey Amerika ve Avrupa’daki pazar payını artırması kar artışında etkili oldu. Volvo, yıllık satış tahminini Kuzey Amerika için yüzde 4.8, Avrupa için yüzde 6.7 artırdı.

1927 yılında kurulan ve araçlarının sağlamlığıyla efsane haline gelen Volvo Cars, 1999 yılında 6.5 milyar dolara ABD’li Ford’a satılmıştı. 2010 yılına gelindiğindeyse Ford Volvo’yu 1.8 milyar dolara Çin’in en büyük özel sektör otomobil şirketi Geely’ye satmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Suudiler domatesleri gümrükte çürütüyor

Türk ürünlerine engel çıkaran ülkeler arasına Rusya ve Irak’tan sonra Suudi Arabistan da eklendi. Suudi Arabistan Türkiye’den giden domatesleri gümrükte bekletip çürüttüğü ifade edildi.

BOLD – Rusya tonlarca domates, eriği güve bulunduğu gerekçesiyle geri çevirdi. Irak ise Türkiye’den yumurta almayı bıraktı. Suudi Arabistan da önce vergileri yükselttiği Türk ürünlerini analiz bahanesiyle gümrüklerde çürütüyor.

BİNLERCE TON DOMATES ÇÖPE GİDECEK

Türk ihracatçıların yaşadığı sorunları Meclis Genel Kurulu’nda gündeme getire CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan’la ilişkilerdeki krizin tarım ve sanayi sektörüne de yansıdığını belirtti. Mersin Limanı’ndan yola çıkarak beş günde Cidde Limanı’na ulaşan binlerce ton domatesin gümrükteki yavaşlatma nedeniyle on sekiz gündür giriş beklediğini söyleyen Özer, “Gelen bilgilere göre, günde sadece bir iki konteynerin geçişine izin veriliyor. Suudi Arabistan’daki tedarikçilerin hac döneminin de yaklaşmasıyla artan talebi üzerine gönderilen binlerce ton domates sorun çözülmezse çöpe gidecek.

HÜKÜMET TEDBİR ALMADI

Ülke ekonomisine de kayıplar verecek bu konuyla ilgili Hükûmet tarafından en kısa sürede bir açıklama ve vakit geçirmeden gerekli girişimlerin yapılmasını talep ediyoruz. Suudi Arabistan’ın uyguladığı ambargoya ilişkin bir planlamanız var mıdır? Aylar önce başlayan krize rağmen neden bugüne kadar bir tedbir alınmamıştır? İhracatçılarımız, aynı zamanda üreticilerimiz ve sanayicilerimiz zor durumda bırakılmıştır” dedi.

Karamollaoğlu: AKP politikaları Türk tarımına zarar verdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’nin “fiber altyapı fakiri” olduğu ortaya çıktı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (Telkoder) BTK, OECD ve TÜİK verileri doğrultusunda oluşturduğu Tükiye'nin fiber internet haritası, beklentilerin oldukça altında sonuçlar ortaya koyarak bu konuda alınacak bir hayli yol olduğunu gösterdi.

Telkoder’in BTK, OECD ve TÜİK verilerinden faydalanarak çıkardığı fiber altyapı haritası, Türkiye’nin fiber altyapı konusunda da “fakir” olduğunu gözler önüne serdi.

BOLD – Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder), Türkiye’nin fiber internet haritasını oluşturdu.

5G teknolojisinin konuşulduğu günlerde Türkiye’nin fiber altyapı konusunda ne durumda olduğunu gösteren bu çalışmanın sonuçları, ne yazık ki beklentilerin oldukça gerisinde kaldı. Türkiye’nin 5G teknolojileri kadar fiber altyapı konusunda da çalışması gerekiyor.

Telkoder’in TÜİK ve BTK’dan aldığı verilerle oluşturduğu haritaya göre Türkiye’de 355.028 kilometre uzunluğunda fiber altyapı bulunuyor. Bu altyapının ise 157.068 kilometresi şehirlerde kullanılıyor.

Şehirlerdeki fiber altyapı miktarını da haritalayan Telkoder, Türkiye’nin en büyük şehirleriyle ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Telkoder’in çalışmalarına göre İstanbul’da kişi başına sadece 3.1 metre (İstanbul’un toplam fiber altyapı uzunluğu 47.421 kilometre), Ankara’da 4.3 metre (Ankara’nın toplam fiber altyapı uzunluğu 23.678 kilometre) ve İzmir’de 4 metre (İzmir’in toplam fiber altyapı uzunluğu 17.626 kilometre) fiber altyapı düşüyor.

Bu sonuçlar, dünyanın en iyi internet altyapılarından birine sahip olan Stocholm ile kıyaslandığında ortaya dev bir uçurum çıkıyor. Stocholm’de kişi başına düşen fiber altyapı uzunluğu 700 metre. Yani Türkiye’nin fiber altyapısının yaklaşık 200 katı…

Bazı şehirlerdeki fiber altyapı ve kişi başına düşen miktarlar şöyle:

– Antalya: 11.166 kilometre fiber altyapı bulunuyor ve kişi başına düşen uzunluk 4.6 metre

– Konya: 9.057 kilometre altyapı buluyor. Kişi başına düşen uzunluk 4.1 metre

– Adana: 8.235 kilometrelik altyapıya karşılık kişi başına 3.7 metre fiber altyapı düşüyor

– Bursa: 9.959 kilometre altyapının bulunduğu Bursa’da kişi başı 3.3 metre fiber altyapı düşüyor

– Şanlıurfa: 4.406 kilometre altyapının bulunduğu şehirde kişi başına sadece 2.1 metre fiber altyapı düşüyor

Telkoder, Türkiye’yi OECD verileriyle de kıyaslıyor. Buna göre;

– Ev halkı fiber yaygınlık oranı Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 13.9 iken Türkiye’de yüzde 10.8

– OECD ülkelerinin internet hızı ortalaması 15.3 Mbps iken Türkiye’nin ortalama internet hızı 7.6 Mbps

– OECD ülkelerinde 100 kişi için abonelik oranı 30.6 iken Türkiye’de 16.03

Okumaya devam et

Popular