Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Prof. Demirtaş uyardı: Vergiler artacak, daha da fakirleşeceğiz

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, devletin borçlarını ödemek için yeni vergi ve faiz artırımlarına gideceği uyarısında bulundu. “Fakirleşeceğiz” diyen Demirtaş, devletin gelir-gider dengesizliğini sosyal medyadan paylaştı.

BOLD-23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden sonra Türkiye, gerçek gündemine döndü. Ekonomik kriz ve bütçe açığı nedeniyle AKP iktidarını zor bir dönem bekliyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye aktarılması ve yeni vergi artırımların ülkenin zor bir dönem içerisinde olduğunu gösteriyor.

Ekonomist ve Finans Uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ülkenin nasıl fakirleştiğini herkesin anlayacağı bir dille anlattı. “Devletin geliri ve harcadığı para ile ilgili yazmak istiyorum” diyen Demirtaş, “Son derece basit İlkokul matematiği ile anlatacağım. Umarım fayda sağlarım” dedi.

2019’UN İLK 5 AYINDA BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR 528 MİLYON TL

Demirtaş, devletin ilk 5 ayındaki gelir gider ve borçlanma sürecini şu şekilde anlattı;

-Devletin 2019 Mayıs ayı: Gelirleri: 71 Milyar 551 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 603 Milyon TL Aradaki Açık: 12 Milyar 52 Milyon TL Kim ödeyecek bu 12 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Nisan ayı: Gelirleri: 57 Milyar 670 Milyon TL Harcadığı: 75 Milyar 986 Milyon TL Aradaki Açık: 18 Milyar 317 Milyon TL Kim ödeyecek bu 18 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Mart ayı: Gelirleri: 54 Milyar 370 Milyon TL Harcadığı: 78 Milyar 846 Milyon TL Aradaki Açık: 24 Milyar 477 Milyon TL Kim ödeyecek bu 24 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Şubat ayı: Gelirleri: 66 Milyar 962 Milyon TL Harcadığı: 83 Milyar 737 Milyon TL Aradaki Açık: 16 Milyar 775 Milyon TL Kim ödeyecek bu 16 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin 2019 Ocak ayı Gelirleri: 96 Milyar 951 Milyon TL Harcadığı: 91 Milyar 860 Milyon TL Aradaki Fazla: 5 Milyar 91 Milyon TL Ama durun! Bunun 40 Milyarı vergi dışı gelir! Kim ödeyecek bu 35 Milyar TL yi? Biz ödeyeceğiz. Neyle ödeyeceğiz? Vergilerle, artan Faizlerle…

-Devletin ilk 2019 yılının ilk 5 ayında, Harcadığı para: 414 Milyar 32 Milyon TL, Geliri: 347 Milyar 504 Milyon TL Aradaki AÇIK: 66 Milyar 528 Milyon TL

“Daha acısını yazayım!” diyen Demirtaş, “Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında Harcadığı Para 414 Milyar 32 Milyon TL dedim ya: Vergiden gelen gelirleri sadece 262 Milyar 866 Milyon TL. Yani Devletin topladığı vergi harcamalarının sadece %63’ü.” şeklinde belirtti.

“PEKİ NE OLACAK? DAHA DA FAKİRLEŞECEĞİZ”

“Peki, ne olacak?” diye soran Demirtaş, “Daha da fakirleşeceğiz. Vergiler Sağlı Sollu gelecek. Devlet daha da borçlanmak zorunda kalacak. Borçlandıkça Faizler daha da zorlayacak. Ekmek aslanın ağzında olacak.” uyarısında bulundu.

“Bunlar olurken Türkiye: Mezhebi bir diye, İdeolojisi aynı diye, kafa yapısı aynı diye kimsenin Türkiye’nin yardımına koşmadığını anlayacak” diyen Demirtaş, “Bunlar olurken halk: Harcanan her kuruşun hesabını sorması gerektiğini, her 1 liranın kıymetini anlamak zorunda kalacak.” dedi.

İhtiyat Akçesi’nin Hazine’ye devrine ilişkin yasa teklifi TBMM’ye geldi

Ekonomi

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin son 6 yılda, Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki yaşadığı trajik düşüşü tek adam rejimi ve yargı bağımsızlığının yitirilmesine bağladı.

BOLD – Uluslararası Şeffaflık Derneğinin (Transparency International) hazırladığı, 2019 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı. Buna göre, Türkiye, 39 puanla 180 ülke arasında 91. sırada yer aldı.

 

EN ÇOK PUAN KAYBEDEN 3. ÜLKE

Geçen yıla oranla, 2 puan kaybederek 13 sıra gerileyen Türkiye, 2013-2019 yıllarında en çok düşüş yaşayan 3 ülkeden biri. Son 6 yılda dilimde, en çok puan kaybeden ülkeler sırasıyla, Saint Lucia (-16) Türkiye (-11) ve Macaristan (-10) oldu. Endekse göre birinciliği 87 puanla Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşırken onları Finlandiya ve Singapur takip ediyor. Yolsuzluk algı endeksinde son sıralarda, sırasıyla Venezuela (16), Yemen (15), Suriye (13), Güney Sudan (12) ve Somali (9) bulunuyor.

TÜRKİYE AB SONUNCUSU

Araştırmaya göre; Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında en son sırada yer alıyor. Türkiye ile üye diğer ülkeler arasındaki puan farkı da her geçen yıl daha da açılıyor.

LİDERLİKTEN BEŞİNCİLİĞE GERİLEDİ

Endekste, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 36 ülke arasında sondan ikinci sırada bulunan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan dördüncü sırada yer aldı. Türkiye, 2013 yılında, endekste en üst sırada bulunduğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeler grubunda 5. sıraya geriledi.

SEBEBİ TEK ADAM REJİMİ

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’nin tüm endekslerde yaşadığı trajik düşüşü şöyle açıkladı; ”Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi’ndeki bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller, kamu kurumlarının, özellikle de denetleyici ve düzenleyici kurumların etkisini ve işlevini yitirmesi, Meclis’in denetleme ve hesap sorma gücünü kaybetmiş olması bulunmaktadır. Politika geliştirme ve karar alma süreçleri gitgide daralan çevreler içinde yürütülmekte, katılımcılık ve halkın kararları etkileme gücü gittikçe azalmaktadır.

Türkiye, demokrasi endeksinde 167. ülke arasında 110. sırada yer aldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaştan tüketmediği doğal gazın parası alınıyor

AKP hükumeti vatandaşı yandaş şirketlerin inisiyatifine bıraktı. Doğal gaz şirketleri peşin sattığı ya da tüketilmeyen doğal gazın parasını talep ediyor. Vatandaş ise çaresiz, sorununu çözecek merci bulamıyor.

BOLD – Doğal gaz dağıtım firması AKSA’nın, sayaçların soğukta dönmediğini savunarak tüketilmeyen doğal gazı fatura ettiği iddia edildi. Ankara’da Başkent Doğal gaz vatandaşlara peşin sattığı gazla ilgili daha sonra borç çıkarıyor.

“SAYAÇLAR SOĞUKTA DÖNMÜYOR” SAVUNMASI

AKSA Doğalgaz Dağıtım şirketi, 12 bin 877 metreküp doğal gaz tüketen yurda 15 bin 877 metreküp kullanmış gibi fatura gönderdi. Dağıtım şirketi sayaçların soğukta dönmediğini söyleyerek savundu. Kullanmadıkları doğal gazın faturasını ödediklerini belirten yurdun ortaklarından Ali Öztürk de AKSA şirket yetkilisinin kendilerine, kış aylarında hava soğuyunca sayaçta normalden daha fazla gaz geçtiğini ve sayacın bu tüketimi görmediğini yani sayacın dönmediğini söylediğini kaydetti.

BİRÇOK VATANDAŞIN DA HABERİ YOK

Yaşadıklarını Deli Dumrul hikâyesine benzeten Öztürk, “Bu soğuk hava farkı’ dediler. Su, fatura ya da diğer sayaçlar dönüyorken doğal gaz sayacı nasıl oluyor da dönmüyor, bu nasıl iş? Sadece bizimle de alakalı bir şey değil, hava sıcaklığı 5 derecenin altına inmeyen şehirlerde bile bu fark alınıyormuş. Vatandaşın da bundan haberi yok. Mahkemeye gideceğiz” dedi.

SATTIĞI GAZDAN İKİNCİ KEZ PARA İSTİYOR

Başkent Doğalgaz da vatandaşa peşin olarak sattığı doğal gazdan ikinci kez para istiyor. Ankara’da ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanıcılarına ‘TL’ düzenlemesi adı altında ek fatura gönderiliyor. Peşin ödeyip gaz alan abonelerden gaza gelen zamlar talep ediliyor.

Kaçırılan Mesut Kaçmaz’dan Fatih Portakal’a çağrı

Okumaya devam et

Ekonomi

Ürünü depolarda çürüyen soğancı: ‘Geçen sene terörist ilan edildik bu sene malımızı satamıyoruz’

Ticaret Bakanlığınca, ihracatı izne tabi tutulan soğanı, yurtiçinde maliyetinin bile altında satamayan çiftçi, ‘İhracat kapısı açılmazsa 250 bin ton soğan çöpe gidecek’ dedi.

BOLD – Soğanın, ihracatı bakanlık izninine tabi ürünler listesine alınması üretiyici vurdu. Ankara’da maliyeti 70 kuruşu bulan soğanı, yurtiçinde 60 kuruşa satamadıklarını söyleyen çifçiler eylem yaptı. Depolarda 250 bin ton soğan olduğunu belirten üreticiler, ”Eğer ihracat kapısı açılmazsa, dışarısı mal istediğinde bu soğanlar gönderilmezse ürün çöpe gidecek” dedi. Elektrikli sulama yaptıklarını hatırlatan çiftçiler, artan maliyeti karşılayamadıklarını, ürünlerin elde kalmasıyla da zor günler geçirdiklerini anlattı. Geçen seneki soğan fiyatlarına da değinen üreticiler, ”Geçen sene terörist ilan edildik bu sene malımızı satamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuru soğan ve patates, 7 Ocakta Resmi Gazetede yayınlanan karalara, ihracatı Ticaret Bakanlığının iznine tabi ürünler listesine eklenmişti. Geçen sene tırmanan soğan ve patates fiyatlarının ardından, hükumet bir dizi önlem alarak, tanzim satış noktaları kurmuştu. Tanzim satış noktalarında ithal edilen ürünleri satılarak, sebze ve meyve fiyatlar dengelenmeye çalışılmıştı. AKP’li Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından, AKP yanlısı medyada soğan ve patates satıcıları terörist olarak anılmaya başlanmış ve depoları organize suçlarla mücadele polisleri tarafından basılmıştı.

 

AKP’de ‘fitneci’ kavgası; Metiner ile Elitaş bir birine girdi!

Okumaya devam et

Popular