Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yurt dışı çıkış harcına rekor zam geliyor

AKP’nin iktidara gelmesinden önce başlayan ve AKP’nin birçok kez kaldırmayı vaat ettiği yurtdışı çıkış harcına yüzde 333.33 zam yapılması için çalışma başlatıldı.

BOLD – AKP, ekonomi ağırlıklı bir torba yasa hazırladı. Bu yasa teklifi yasalaşması halinde yurt dışına çıkmak isteyenler, 15 liralık pula artık 50 lira ödemek zorunda kalacak.

AKP KALDIRACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yurt dışı harcının kaldırılması için çalışma yapıldığını söylemişti. Yazıcı, o günlerde “2007’den beri her yurt dışına çıkandan harç olarak 15 TL alınıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bu konuda görüşmeler yapacağım. Harcın kaldırılması için bir formül bulacağımıza inanıyorum.” demişti.

2001 YILINDA GETİRİLDİ

2001 yılında Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz döneminde uygulanmakta olan ekonomik program çerçevesinde ihtiyaç duyulan ek malî kaynağın sağlanabilmesi amacıyla alternatif finansman yöntemi olarak vadeli mevduat hesaplarından özel işlem vergisi tahsil edilmesi ve yurt dışına çıkışlardan harç alınmasına karar verilmişti.

Prof. Demirtaş uyardı: Vergiler artacak, daha da fakirleşeceğiz

Ekonomi

Halkbank, ABD’deki davaya katılmadı; dosyaya “firari” olarak kaydedildi

ABD’nin New York Federal Mahkeme savcılığı tarafından Halkbank aleyhine  “dolandırıcılık”, “İran’a yönelik yaptırımların delinmesi” ve “kara para aklama” suçlamalarıyla gerçekleşen duruşmada banka vekilinin bulunmaması üzerine federal savcılık, bankayı “firari” olarak niteledi.

BOLD-Reuters’in haberine göre ABD federal başsavcısı Michael Lockard, Manhattan’daki federal mahkemede yapılan duruşmada savcılık makamının Halkbank’ın ABD’deki avukatını tebligatla duruşmaya çağırdığını, ancak duruşmaya katılmayan bankanın “mahkemeye saygısızlık” yaptığını söyledi.

Savcılığın yanıt vermesi için Halkbank’a bir süre daha tanıyacağını belirten Lockard, duruşmaya bir kez daha katılmaması halinde Halkbank’a mahkeme kurallarına riayet etmediği için para cezası verilmesini isteyeceğini belirtti.

Davaya bakan ABD’li yargıç Richard Berman ise Halkbank’a iki hafta daha süre vereceğini söyledi.

Halkbank hakkında “dolandırıcılık” ve “kara para aklama” suçundan iddianame hazırlandı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’ye akan para muslukları bir bir kapanıyor: Şimdi de Avrupa Yatırım Bankası kredileri kesti

Alman basını, Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye ile yapılması planlanan yeni kredi anlaşmalarının büyük bölümünü askıya aldığını yazdı. Banka yetkilileri, “Türk siyaseti değişmediği sürece sıfıra doğru gidiyoruz” dedi.

BOLD – Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi, kurum içi kaynaklara dayandırdığı haberinde Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye ile planlanan yeni kredilerin neredeyse tamamını askıya aldığı belirtildi. Haberde kurum içi yetkililerin, “Türk siyaseti değişmediği sürece sıfıra doğru gidiyoruz” ifadesine yer verildi.

Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı yaptırım kararını onayladı

Bankanın bu yıl içinde Türkiye ile bağlantılı kredilerde hiçbir olumlu karar almadığının aktarıldığı haberde, mayıs ayında sadece daha önce izni verilen 67 milyon euroluk bir kanalizasyon projesine imza atıldığı kaydedildi.

NORMALDE TÜRKİYE’YE YILLIK ORTALAMA 1.5 MİLYAR EURO KREDİ VERİYORDU

Haberde, Avrupa Yatırım Bankası’nın normal koşullarda Türkiye’ye farklı projeler için yılda ortalama 1.5 milyar euro kredi aktardığı, hatta 2016 yılında bu rakamın 2.2 milyar euroya çıktığı, ancak bu yıl ise Türkiye için 100 milyon eurodan az kredi beklendiği vurgulandı.

Avrupa Yatırım Bankası’nın Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra Türk hükümetinin OHAL sırasındaki baskıcı politikaları nedeniyle Türkiye’ye kredi desteğini kıstığı bilgisine yer verilen haberde, Türkiye’ye 2017 yılında 500 milyon euro, 2018 yılında da yaklaşık 390 milyon euro kredi verildiği bildirildi.

“AVRUPA YATIRIM BANKASI TÜRKİYE’YE HİÇ KREDİ VERMESİN”

Avrupa ülkelerinde Suriye’ye yönelik askeri operasyon nedeniyle Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulanması yönünde talepler var.

FAZ’ın haberinde, Hollanda Parlamentosu’nun hükümetten Avrupa Birliği düzleminde Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulanması için çağrıda bulunduğu hatırlatılarak, alınan parlamento kararında Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye hiçbir kredi vermemesinin talep edildiği vurgulandı.

Borsa İstanbul’un ortağı Avrupa Bankası, Hakan Atilla’ya karşı çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Borsa İstanbul’un ortağı Avrupa Bankası, Hakan Atilla’ya karşı çıktı

Borsa İstanbul’da yüzde 10 pay sahibi olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB), Hakan Atilla’nın genel müdürlüğe getirilmesinin kendilerine danışılmadığını ve bu kararı desteklemediklerini belirtti.

BOLD – Borsa İstanbul A.Ş’nin ikinci en büyük hisse sahibi olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, ABD’de 32 ay hapis cezası alan Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın, şirketin Genel Müdürlük görevine getirilmesine karşı çıktı.

Reuters Haber Ajansına konuşan Avrupa İmar Kalkınma Bankası iletişim direktörü Jonathan Charles, “Bize danışılmadı, bu kararı desteklemiyoruz” dedi.

VARLIK FONU BÜYÜK ORTAK

Borsa İstanbul’da en büyük hisse yüzde 80 ile Türkiye Varlık Fonu’na ait. İkinci en büyük hisse yüzde 10 ile Avrupa İmar Kalkınma Bankası’na ait.

ABD’de, Rıza Zarrab’ın tanıklık yaptığı davada 32 ay hapis cezasına çarptırılan Mehmet Hakan Atilla, infazını tamamlayarak 24 Temmuz günü Türkiye’ye dönmüş ve AKP üst yönetimi tarafından karşılanmıştı.

İsrail’de Netanyahu, hükümeti kurma görevini iade etti

Okumaya devam et

Popular